17.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

יקנעם עילית

אומרים לא לאלימות: ביקנעם מציינים את יום המאבק באלימות נגד נשים

באירוע ייחודי שקיימה מועצת נשים, העירייה ומתנ”ס יקנעם. ח”כ לאה פדידה: “אלימות במשפחה היא תופעה על מגזרית, בעלת השלכות הרסניות על כל התא המשפחתי”

מאת: זליג אהרונוביץ , 29 בנובמבר 2017

עשרות נשים ונערות הגיעו ביום חמישי שעבר לאולם אשכול פיס ביקנעם, לציון יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, שארגנה והובילה מועצת הנשים ומתנ”ס יקנעם, בשיתוף החטיבה ותיכון אורט אלון, משטרת יקנעם ומחלקות הרווחה והחינוך בעיריית יקנעם, ו”עיר ללא אלימות”.
האירוע נערך במעמד ח”כ לאה פדידה, הממשיכה לכהן באופן זמני גם כיו”ר הנהלת המתנ”ס ויו”ר מועצת נשים העירונית. ראש העיר סימון אלפסי כיבד את האירוע בנוכחותו.

ח"כ לאה פדידה וחברות פורום הנשים ביקנעם צילום: ארכיון "כוכב"

במסגרת האירוע הנוכחי, הוצגה ההצגה “שמלת הגלולות”, המתארת תהליך כניסה של אישה למעגל האלימות במשפחה. ההצגה מביאה את סיפורם של זוג צעיר לאחר נשואים טריים, המתחילים מסלול חיים חדש ומשותף. לאט לאט נסדקת מעטפת ההתחלה המתוקה, ולתוך סדקי השגרה מחלחלת אלימות, שמשתלטת על מערכת היחסים. תהליך החיזור האלים נפרש בהצגה זו בכל רבדיו: מהי אלימות רגשית בזוגיות? היכן נמצאים הקווים האדומים במערכת הבין זוגית? ממה צריך להיזהר? מה תפקיד החברה במניעת האלימות?
לאחר ההצגה התקיים פאנל רחב בהשתתפות: ד”ר סימה ניסלבאום, מנהלת אגף החינוך יקנעם; עו”ס רחל כהן, רכזת אלמ”ב; פקד יהודה אלחייני, מתחנת משטרת יקנעם וארז משולם, בימאי תאטרון הכרכרה שגם ביים את ההצגה. חברי הפאנל ציינו, כי על פי נתוני המשטרה, 28% מפגיעות האלימות נעשות בתוך המשפחה, ו-17% נעשות בין בני הזוג. בסה”כ דווחו על כ-40 אלף פגיעות אלימות במשפחה וכ-24 אלף פגיעות ע”י בני הזוג.
בנוסף, מתקיימת תחרות כרזות ייחודית בעיצובם של תלמידי התיכון וחטיבת הביניים אורט אלון, העוסקות בנושא האלימות כנגד נשים. הכרזות מוצגות לאורך כל השבוע באולם אשכול פיס.
יצוין כי, ביקנעם פועלת לכל אורך השנה וועדה היגוי מערכתית למיגור האלימות, בהשתתפות מועצת נשים, מתנ”ס יקנעם, מחלקת החינוך, מחלקת הרווחה, התכניות “עיר ללא אלימות”, “משפחות בתנופה” ובשיתוף תיכון אורט אלון.
וועדת ההיגוי יוזמת פעילויות הסברה רבות ומגוונות, לצורך העלאת המודעות לנושא האלימות במשפחה בקרב תושבי יקנעם בכלל ובקרב בני הנוער בפרט. בין הפעילויות שבוצעו לאורך השנים: פאנלים בשיתוף חברי כנסת, הרצאות של נשים שיצאו ממעגל האלימות, צעדה יישובית משותפת עם תנועות הנוער ובתי הספר היסודיים, חתימה על אמנה יישובית כנגד אלימות, ומפגשים של הסברה ופעילויות עם בני הנוער לאורך כל השנה.
“אלימות במשפחה היא תופעה על מגזרית, בעלת השלכות הרסניות על כל התא המשפחתי”, אמרה יו”ר הנהלת המתנ”ס, ח”כ לאה פדידה, שהוסיפה עוד כי: “לא נשתוק. במקום בו אישה חיה באלימות כלכלית, במקום בו אישה נאנסת, במקום בו ילדים רואים את אמם מותקפת באלימות פיזית, במקום הזה אין משמעות למילים, מדינה יהודית ודמוקרטית. בצל ימים אלו, בהם מתווספים עוד ועוד עדויות על הטרדות מיניות של נשים חזקות בארץ ובעולם, נושבות רוחות של שינוי. שינוי זה מגיע בצורה של נשים חזקות שנחשפות ומעבירות מסר ברור, כללי המשחק השתנו”.
ח”כ פדידה הדגישה בדבריה כי: “לא נהיה עוד אובייקט עבור אותן גברים אלימים. אני מודה לכל אלו שהגיעו לדון בנושא ולכל השותפים שפעלו יחדיו כדי לקיים את הערב החשוב הזה. יחד כולנו נפעל לשבור את קוד השתיקה ונעודד נפגעות אלימות לפנות לקבלת סיוע”.
ראש העיר, סימון אלפסי: “יקנעם אומרת לא לאלימות נגד נשים ובכלל, כל יום בשנה כל השנה. אלימות נגד נשים היא הרת אסון לכל חברה, ומדינת ישראל חייבת להילחם מלחמה חסרת פשרות נגד כל סוג של אלימות, ללא יוצא מן הכלל. כולי תקווה שאנו בפתחו של עידן חדש, בו נכבד אחד את השנייה ונתווה גבולות מוסריים ברורים. אני מודה לכל מי שתרם להפקת הערב החשוב הזה”.

עוד כתבות בתחום יקנעם עילית

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>