18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

אופיר מזרחי צריך לפתוח נגד בני סכנין כחלוץ מרכזי מזויף

במשחק מחר נגד סכנין בעכו, תקווה מכבי חיפה לרשום ניצחון שני ברציפות, בפעם הראשונה מזה זמן רב. אז מה הקבוצה צריכה לעשות כדי לנצח, איך זה קשור לבלם ההולנדי החדש ולמה החלוץ אופיר מזרחי חייב לקבל את ההזדמנות בהרכב הפותח

מאת: איציק אהרונוביץ , 14 בפברואר 2018

צילום: ארכיון "כוכב"

שאלת מיליון הדולר במשחקה של מכבי חיפה מחר (שבת) בעכו, נגד בני סכנין, הינה האם סוף סוף, לאחר תקופה ארוכה מאוד, ישכילו שחקני הקבוצה לרשום ניצחון שני ברציפות. לקראת המשחק אני מרגיש מידה לא קטנה של סקפטיות, מכיוון שמכבי חיפה מוכיחה מזה כמה שנים, שיש לה בעיות קשות נגד קבוצות מסתגרות, דווקא במשחקי החוץ שלה (של חיפה), למרות שסכנין לא תשחק ב”דוחא”, ובכל מקרה יהיה רוב במשחק לאוהדי מכבי חיפה.

העלה את רמתו במחצית השניה. רועי קהת צילום: ראובן כהן

כפי שאני תמיד נוהג לומר, בכדורגל רב הנסתר על הגלוי, ואם מכבי חיפה תציג נגד סכנין את היכולת שהציגה ברבע השעה האחרונה של המשחק נגד עירוני קרית שמונה, ככל הנראה הירוקים יחגגו בסיום. ולמה אני מדבר על רבע השעה האחרונה? מכיוון שעד להרחקתו של דידייה ברוסו מקרית שמונה, שהשאיר את קבוצתו בעשרה שחקנים, לא היה כלל הבדל בין שתי הקבוצות ששיחקו ב”סמי עופר”. הצפוניים מהגליל העליון הגיעו במטרה ברורה לנצח את המשחק ולהגיע לפלייאוף העליון “ביי הוק וביי קוק”. קרית שמונה לא באה למשחק כדי להסתגר, ומדי פעם הם הגיעו למצבים קורצים, אלא שלא הצליחו לנצל את ההזדמנויות שהיו להם, ולכן הפסידו את המשחק.
צריך לציין מיד, כדי שלא תהיינה טעויות או אי הבנות: במחצית הראשונה, מכבי חיפה כמעט שלא היתה במגרש, זאת למרות שבעשר הדקות הראשונות, היא הגיעה לשני מצבים קורצים שהסתיימו בלא כלום. מחובתי לציין בעניין זה את מאמן הירוקים, פרד רוטן, שבמחצית השנייה עשה כמה שינויים וחילופים, ששינו את פני הקבוצה ללא היכר. השינוי הראשון היה הוצאתו של הקשר הבולגרי גאורגי קוסטדינוב, שהיה חלש להחריד והציג את משחקו הגרוע ביותר העונה, ובמקומו נכנס גל אלברמן, שהשתלט על מרכז המגרש והפך לבעל הבית ול”שליט המרכזי” של מכבי חיפה.
דבר חשוב נוסף שעשה רוטן היה השארתו של הקשר רועי קהת, זאת למרות שמאמנים אחרים היו ככל הנראה מחליפים אותו כבר בדקה ה-30, בשל חולשתו הגדולה. במחצית השנייה זה השתלם למאמן ההולנדי בגדול, כאשר קהת העלה את רמתו מן הקצה אל הקצה, והדובדבן שבקצפת היה שער מדהים ביופיו שכבש הקשר הצנום.
כמו כן, אי אפשר שלא להזכיר את הכללתו של שלומי אזולאי בהרכב הפותח. בסגנון משחקו, הכולל כל העת מסירות לעומק, העניק אזולאי לירוקים ציביון של קבוצת כדורגל אמיתית, השואפת לנצח בכל רגע נתון.

כובש עם כישרון. אופיר מזרחי צילום: ארכיון "כוכב"

גם כניסתו של אופיר מזרחי בתפקיד החלוץ המרכזי (מס’ 9) המזויף, בילבלה לגמרי את בלמי קרית שמונה, ואת שני השערים שלו הוא כבש בזכות לא מעט כישרון וחוכמה. בעניין זה חשוב לציין, שעד כה היה מזרחי צל של עצמו במרבית המשחקים, וכמעט שלא הצליח לממש את הפוטנציאל שלו, למרות שהבקיע שני שערים בשלב מוקדם יותר של העונה. במשחק נגד קרית שמונה הוכיח מזרחי לכולם, שיש לו את כל הנתונים לשחק “9 מזויף”. מדובר בשחקן עם טכניקה מצוינת באזור הרחבה מול השער, בעיטה טובה מאוד מטווחים בינוניים, דריבל סביר ביותר, ונוסף על כך, הוא קל רגליים, שחקן קבוצתי והכי חשוב – יש לו את הרעב להצליח.
אם הצוות המקצועי של מכבי חיפה – שמודע לעניין – יידע לנצל את הכישורים הללו, הוא יוכל להטיל עליו משימות ולהיות בטוח שיבצע אותן על הצד הטוב ביותר. בשבת הקרובה תהיה לרוטן הזדמנות אולי חד-פעמית לתת למזרחי לפתוח בהרכב בתפקיד החלוץ המרכזי המזויף, מכיוון שעומר דמארי אינו בריא ב-100 אחוז וככל הנראה לא יוכל לפתוח. אם מזרחי אכן יפתח נגד סכנין, הוא יוכל להראות אם יש דברים בגו ואם הוא מסוגל להשתלב בתפקיד הזה. אגב, גם כשערן זהבי קיבל על עצמו את תפקיד החלוץ המרכזי המזויף, אף אחד לא חלם וציפה שיגיע לרמה כזו של כיבוש שערים, ובעניין מזרחי – מי יודע, אולי גם הוא יפתיע בגדול.
מי שכלל לא מפתיע אותי לטובה הוא סנטיאהו סולליך, אותו אני מציין בכל הזדמנות, וגם בחרתי בו כשחקן הסיבוב של הקבוצה. כפי שכולם זוכרים, סולליך כלל לא היה אמור להיות בסגל הקבוצה והגיע אליה שבועיים לפני פתיחת העונה, כדי לשמור על כושר. בסופו של דבר, לזכותו של יענקל’ה שחר ייאמר, שהוא עשה מהלך גדול והחתים אותו, ואת התוצאות אנו רואים מפעם לפעם, כפי שהיה במשחק נגד קרית שמונה, בו הציג יכולת נהדרת. יחד עם זאת, סולליך מגלה העונה חוסר יציבות, וברגע שנושא זה ישתפר והוא יציג יותר ויותר משחקים טובים, מכבי חיפה תיראה אחרת לגמרי.
המשחק נגד בני סכנין, שייערך מחר בעכו, הוא מוקש גדול עבור הירוקים, שחייבים להבין, כי הם לא צריכים להתקיף בכל מחיר, ושעליהם יהיה לשחק בחוכמה, לחלק את העבודה בין כל השחקנים ולא להפקיר את הבלמים. אם למכבי חיפה תהיה החוכמה לא להיתפס בהתקפות מתפרצות, אני סמוך ובטוח שהירוקים יזכו בשלוש הנקודות במשחק הזה.
ודבר חשוב נוסף: הבלם ההולנדי החדש, אטיין ריינן, אמור לפתוח מחר בהרכב הקבוצה בפעם הראשונה. מטבע הדברים, התיאום בינו ובין חבריו, בעיקר שחקני ההגנה, עדיין לא טוב, ולפחות נגד סכנין הוא יצטרך לקבל את העזרה משאר השחקנים.
ניצחון שני ברציפות יעניק לא מעט ביטחון לשחקני הקבוצה ולכל המערכת הזו שנקראת מכבי חיפה, וצריך לזכור שכעבור שבוע תארח הקבוצה את מכבי נתניה ב”סמי עופר”. תוצאה טובה נגד הקבוצה של דיא סבע וערן לוי – כלומר שלוש נקודות נוספות – תביא את הירוקים למצב אופטימלי לקראת דרבי הגביע נגד הפועל חיפה בשלב רבע הגמר, שהוא הדבר החשוב ביותר עבור הקבוצה העונה.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 6, שמר על שער נקי.
ארנסט מבוקה 6.5, תוקף נכון.
רמי גרשון 5, יש מקום לשיפור.
אליסון דוס סנטוס 6, טוב בכדור ראשון.
יונתן לוי 3, אכזבה ענקית.
גאורגי קוסטדינוב 3, חושך מצרים.
רועי קהת 7, בזכות המחצית השנייה.
שלומי אזולאי 6, מסירות סרגל.
סנטיאהו סולליך 8, המצטיין שלי.
עומר דמארי 6, נמצא בהתקדמות.
ניקיטה רוקאביציה 6, חבל שלא הבקיע.
——-על ספסל המחליפים———
גל אלברמן  7.5, משחקו הטוב ביותר.
מוחמד עוואד  5.5, טעון שיפור.
אופיר מזרחי 7.5, חלוץ מזויף.
————————————–
פרד רוטן 8, החלטות מצוינות.

 

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>