26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

איזון זה שם המשחק

מכבי חיפה ארחה את בית”ר ירושלים באצטדיון “סמי עופר”, למשחק שהתפתח מחוף לחוף, שבימים עברו הירוקים היו יורדים מכר הדשא מושפלים. אבל הגישה של המאמן גיא לוזון, שמנחיל לחניכיו את תפיסת עולמו המקצועית, מובילה את הקבוצה להציג יכולת אחרת, תוך הצגת יכולת טובה המשלבת גמישות-טקטית- התקפית. וגם, על היחס החם שמעניק המאמן הכריזמטי לצעירים, שמחזירים ביכולת טובה על המגרש. אז מי היה הטוב בשדה? מי איכזב? מי התעורר לתחייה? ומי צד את העין

מאת: איציק אהרונוביץ , 5 באפריל 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

זו היתה הפעם הראשונה בעונה זו, שמכבי חיפה הצליחה להפיק יצירתיות במשחק שלה, ולמה אני מתכוון: בתנועה ללא כדור, בזמינות לקבל את הכדור (יותר משחקן אחד), בהנעת כדור בעומק שטח היריב, ביכולת אישית גבוהה של שחקנים בחלק הקדמי, כאשר גילי ורמוט מתעלה מעל כולם. כמו כן, טכניקה מצוינת מול השער (מוחמד עוואד) שהובילה גם לכיבוש שערים יפים. למעשה, פרמטרים אלה הביאו את מכבי חיפה ליכולת שיא התקפית, שבאה לידי ביטוי בהבקעת שלושה שערים, ואפשר היה להכפיל את התוצאה. כל זה, כששני האסים של הירוקים, עומר דמארי ואלירן עטר, ישבו בספסל, למרות שהאחרון נכנס, אך יותר הפריע מאשר תרם למשחק.

סוף סוף חוגגים ניצחון מרשים בבית. שחקני מכבי חיפה צילום: ראובן כהן

ייאמר לזכותו של מאמן מכבי חיפה, גיא לוזון, שאצלו אין שמות ואין פרות קדושות. אצל המאמן הכריזמטי אין בלקסיקון שחקנים זרים, ישראלים, צעירים, ותיקים. מי שטוב משחק, במיוחד אם הוא טוב באימונים וקודם כל אם הוא מבצע את ההוראות במשחק עצמו, ודוגמאות לא חסרות. למשל, המגן השמאלי שי בן דוד, שמקבל קרדיט, למרות שסאן מנחם שיושב על הספסל יותר התקפי ממנו. הביטחון שלוזון מעניק לילד ניכרים בכל שניה במשחק עצמו. הוא מעודד מבחוץ וכל הזמן מגלה חיוביות כלפיו, אפילו מלטף אותו כשהכדור יוצא החוצה בקרבת הספסל הירוק.

מוחמד עוואד חוגג את השער הראשון צילום: ראובן כהן

לתפיסתי, התנהלות כזו חיובית יכולה להעלות את רמת הביטחון של השחקן. כתוצאה מכך, המאמן יכול להפיק ממנו יותר ממשחק למשחק. אותם דברים אמורים לגבי הקשר יניב בריק, שממשיך לקבל את הקרדיט ומגלה יכולת טובה. אין לי ספק, שאותם דברים שאמרתי לגבי בן דוד, תקפים גם לגביו. זו הדרך של לוזון כמאמן, ועל כך מגיעה לו מילה טובה. ובל נשכח שגם איתן וולבלום ערך הופעת בכורה, אז זה רק מעצים את כל מה שכתבתי על ההתנהלות של לוזון עם הצעירים.

צילום: ראובן כהן

לגבי ניקיטה רוקאביצה, שהיה שחקן גמור לאורך כל העונה ומנותק לגמרי מהיכולת שהציג בעונה שעברה בבית”ר ירושלים, רואים שהוא התעורר לאחרונה לחיים. גם את זה אני זוקף לזכות המאמן, שנותן לו הרגשה שהוא מאמין בו, רוצה אותו, נותן לו גב מקצועי, ולאט לאט רואים את ההשתפרות של האוסטרלי. במשחק נגד בית”ר ירושלים זה בא לידי ביטוי, לא רק בכיבוש שני השערים, אלא גם במשחק טקטי-התקפי-גמיש ביותר, ולמה אני מתכוון: התנועה של ניקיטה כשהכדור היה אצל חבריו לקבוצה היתה חכמה ביותר. כשהיה צריך להגיע בתנועה ימינה, הוא היה שם וגם כבש. כשהיה צריך להיות בשפיץ, הוא שוב כבש. חילופי המקומות בינו לבין אלושי כשהכדור היה אצל היריב, גם התקפית וגם הגנתית, היו מושלמים.
אפרופו אלושי, סוף כל סוף ראיתי ממנו ניצוצות של כדורגלן מקצוען, שמבין את המשחק גם הגנתית וגם התקפית. זה היה משחקו הטוב ביותר העונה, הוא מיעט לאבד כדורים, ההיפך הוא הנכון. כמעט לכל כדור היתה כתובת, וזה החל מהדקות הראשונות של המשחק, במיוחד באגף הימני. אהבתי מאוד את הדאבל פס שעשה עם מוחמד עוואד, כאשר מסר כדור בין שניים עם רגש, שהוביל לבישול השער השני של רוקאביצה. מבחינה התקפית, גילי ורמוט בא לידי ביטוי נהדר, וזה מה שמחזיר אותי לפתיח. כדי להיות קבוצה טובה, חזקה ובלתי שבירה, הירוקים חייבים להיות מאוזנים ולהיות טובים גם כשהכדור אצל היריב.

שינה את הגישה של השחקנים. גיא לוזון צילום: ראובן כהן

אמנם בפרמטר זה הם גילו שיפור ניכר מאז שלוזון הגיע לכפר גלים, אבל נגד הצהובים-שחורים הם חזרו אחורה בנושא זה, והיו פחות טובים בלשון המעטה. ולכן, כדי להיות קבוצה ברמה גבוהה, הירוקים חייבים להיות טובים גם כשהכדור אצלם וגם כשהכדור אצל היריב. איזון זה שם המשחק, ולזה צריך לשאוף גיא לוזון.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 לא משחק גדול שלו
גארי קגלמאכר 5 מחפש את עזרא
הולמר אוילפסון 5 מאכזב בכל פעם
דקל קינן 5 שוב פנדל מיותר מאוד
שי בן דוד 5 יש לו חלק בגול הראשון
יניב בריק 6 יש לו ראש גדול וטכניקה
קאמיל ואצק 5 עוד לא התאושש
אניס אלושי 7 משחק הכי טוב העונה
גילי ורמוט 7 הבחור הזה קוסם
ניקיטה רוקאביצה 7 שימשיך ככה
מוחמד עוואד 7 אי אפשר להתלונן
————מחליפים———–
אלירן עטר 4 הפריע לשטף המשחק
איתן וולבלום 6 טבילת אש מוצלחת
————————–
מאמן: גיא לוזון 7.5 אוהב את הגישה שלו

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>