23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

איך זה שכוכב אחד מעז

איקי לוי ולהקת ה”היברו רסטמאן” פרצו לתודעת הציבור בתוכנית “הכוכב הבא” לאירוויזיון. הלהקה ששרה מוסיקת רגאיי הפתיעה רבים והגיעה לשלב הגמר, בו נוצחה בידי הגולדן בוי, הלא הוא נדב גדג’. ומאז, הלהקה הוציאה שישה סינגלים, אך לא מצליחה לפענח את אי הכללתה בפלייליסט של גלגל”צ, ומחכה רק לרגע בו תפרוץ גם את תקרת הזכוכית. בין הופעה להופעה, מתכונן איקי לאירוע ה”מארלי חפר” שיתקיים בקרוב ואומר: “לא ברורה לי הסיבה לאי ההשמעה. מתוך שישה סינגלים שנשלחו לגלגל”צ, אין אפשרות להשמיע שיר אחד?”

מאת: שלמה דהן , 6 בפברואר 2017

אירוע ה”מארלי חפר” שמציין את יום הולדתו ה-72 של גדול זמרי הרגאיי, בוב מארלי, או בשמו המלא נסטה רוברט מארלי, מג’מייקה, שנפטר אי שם בשנת 1981 והוא בן 36 בלבד, יתקיים בעוד שבוע, בשבת 11/2/2017 בהאנגר, בעמק חפר.
כידוע, במשך חייו הקצרים הצליח מארלי להנחיל את מורשתו המוסיקאלית, כשפעל ללא לאות למען השלום באפריקה ונגד השנאה והגזענות. הוא האמין שניתן לרפא אותן באמצעות הזרקה של מוסיקה ואהבה לתוך חייהם של האנשים.

בדרך של הראסטה

באופן טבעי, המופע המרכזי באירוע יהיה של איקי לוי, מנהיג וסולן להקת ה”היברו רסטמאן”.

צילום: גפרסונה יוסף כהן

איקי (37) נשוי לאירית ואב לדריה בת שנה ו-8 חודשים, נחשף לציבור הרחב במדינה בעת שהתמודד בתוכנית הריאלטי “הכוכב הבא” לאירוויזיון, בה הגיע עד שלב הגמר אך נוצח בידי נדב גדג’, שייצג את ישראל על במת המוסיקה הגדולה בעולם, אבל לזה עוד נחזור בהמשך.
הלהקה שהוקמה בשנת 2009 וכללה את ליהי סעדי, דותן לוי, מוטי יוסף, שי בנבנישתי, שחר בן גיאת, איתי וילסון, עמית בן עזרא, אוריג’ה גזית וכמובן את הסולן והרוח החיה, איקי לוי, עברה לא מעט שינויים מאז היווסדה, במצבת הנגנים.
השבוע, פגשתי את איקי לראיון בלעדי. כשאני שואל אותו על שמה של הלהקה, הוא מסביר, ואומר: “אנו ישראלים ויהודים שבחרו בדרך של ראסטה, שזה חיבור, הבנה, אהבה ורגאיי. והכל בעברית”.
ספר קצת איך נחשפתם לקהל, עוד לפני התוכנית בטלויזיה.
“בזמן מחאת האוהלים, הסתובבתי עם קרטון וחילקתי דיסקים שלנו לאנשים”.
ואילו אני, נחשפתי ללהקה בשני מופעים שלה בפאב גבעת חיים מאוחד, או כפי שהוא מכונה “היכל הרוק” – מופעים מחשמלים מול פאב מלא עד לשיר האחרון.
ובחזרה ל”כוכב הבא”, בה נחשפה כאמור הלהקה וקיבלה תשבחות מקיר לקיר. אמנם איקי ולהקתו הפסידו לנדב גדג’, אך עד מהרה ה”היברו רסטמאן” צברה מעריצים ונחשבה לחביבת הקהל והשופטים ולא בכדי הגיעה גם לגמר. אגב, לגבי תוצאות הגמר יש לאיקי לוי קצת השגות, כמו שאנו שומעים לא מעט על תוכניות ריאליטי שונות. “בשורה התחתונה התייחסו אלינו יפה מאוד וזכינו ביומן מלא הופעות, כך שאנו לא מתלוננים”, הוא אומר לי בחצי חיוך.

צילום: ארכיון "כוכב"

ובחזרה לפסטיבל הקרוב: מדובר באירוע שמתקיים כבר כ-11 שנה במספר מקומות בארץ, במקביל. “לפני הרבה שנים הופענו ב’קומפורט’ ובסוף ההופעה ניגש אלי בחור בשם ‘ראסטה ליון’ – מני אלון מעמק חפר (כיום מחניאל ובעבר ממשמר השרון, ש.ד) שביקש מאיתנו להופיע באירוע נוסף במקום. הוא סיפר שהוא מארגן יום הולדת לבוב מארלי, כך למעשה הופענו בפעם הראשונה באירוע. אמממה, במהלך האירוע הסתבר שיש עוד הפקה של אירוע כזה על ידי שמוליק בר–דן במועדון הבארבי. בסופו של דבר, אם בתחילה היתה איזשהי מתיחות בעניין הבעלות על אירוע יום ההולדת לבוב מארלי, היום כבר קיימים מספר אירועים במקביל, כבר כחמש שנים, החל באירועים קטנים בפאבים מקומיים וכלה בבארבי ובהאנגר”.
אתה מעורב גם בתכנים, בהפקה?
“אני נהנה כיום להתרכז באירוע של בוב מארלי בעמק חפר, ולמעשה הפכתי לסוג של מפיק ולא להקה מתארחת”.

לא נכנסו לפלייליסט

כשאני שואל את איקי איך התבשל בכלל הרעיון של להקים את הלהקה, הוא עונה בנונשלנט, ומספר לי. “ניגנתי קלידים כל החיים ואחרי זה עברתי לנגן בס. תוך כדי הכרתי חבר שהפך לאח של ממש, בשם ליאור רונן, שהוא המתופף הראשון של הלהקה. טסנו לטייל יחד בעולם, במשך שנה הסתובבנו בהודו. אנשים ביקשו מאיתנו לנגן להם ואז לאחר כמה חודשים פגשנו ישראלים בצפון הודו ופתאום הם שרים לנו את השיר שלנו, אז נפל לי האסימון”.
פרט, נמק והסבר.
“אמרתי לרונן שאנחנו חוזרים לארץ ואני מקים להקה. אמרתי לו, אני אשיר עם הבס, כמו סטינג, ואתה תתופף. הכוונה היתה לעשות מוסיקה רק מחומרים מקוריים”.
ואכן, בחזרה לארץ הם התארגנו על אולפן קטן בכפר גבירול ויצאו לדרך. “כל 11 הנגנים הראשונים שלנו היו למעשה חברים שלי מזה שנים, כך נכנסנו לקצב של הופעות”, אומר איקי, שמציין כי לצערו הם איבדו בדרך את הבסיסט שלהם, יוני סגל ז”ל, שנפטר מסרטן. “כל שנה שניה אנחנו מקיימים מופע לזכרו ברחובות, בפארק המדע, כי יוני היה תושב נס ציונה”, הוא אומר.

צילום: אלכסנדרה קרדוזו זאבי

איפה אתם מופיעים בדרך כלל?
“כיום אנחנו מופיעים במקומות מגוונים והכל מנוהל על ידינו. למעשה, זה לא מופק מדי, כלומר אף אחד לא משנה לי טקסטים או עיבודים, הכל על פי האמת המוסיקלית שלנו”.
תוך כדי השיחה ולגימת קפה שחור ומהביל, מתחילה סופת ברקים וגשם זלעפות ניתך על הפרגולה, אבל איקי מרגיש בבית ומעדיף להמשיך את השיחה קרוב לטבע ולג’ה (אלוהים). אנחנו מגיעים לנקודה שאי אפשר לדלג עליה, נושא הפלייליסט בגלגל”צ. ואני תוהה, איך יכול להיות שלהקה כל כך אהובה שהגיעה לגמר הכוכב הבא, שרה שירי מחאה חברתיים, אך לא מושמעת בגלגל”צ? “מאז ‘הכוכב הבא’ הוצאנו כשישה שירים והגשנו אותם לפלייליסט. כל יום רביעי כמעט הגשנו שיר, אך תמיד התקשרה אלי הנציגה שלי ואמרה שזה לא עבר. ניסינו וניסינו, אך האמת שלא כל כך הבנתי בהתחלה למה לא משמיעים אותנו, חשבתי לתומי שבהמשך זה יושמע ולא יתעלמו מאיתנו”, אומר איקי.
יש לך מושג מה הסיבה שלא משמיעים אתכם?
“התשובה היחידה שקיבלנו היתה שזה לא מתאים. ולכן, בשלב מסוים החלטתי שלא לחכות יותר עם ההוצאה של הסינגל, אז הוצאנו אותו לשוק. לעצם העניין, לא ברורה לי הסיבה לאי ההשמעה. מתוך שישה סינגלים שנשלחו לגלגל”צ, אין אפשרות להשמיע שיר אחד? אפילו לא בשעות הלילה המאוחרות?”.
תוך כדי השיחה איקי פרגן ללהקת “קפה שחור חזק”, שכן עברה פלייליסט. הוא יודע שיש משמעות כלכלית עם כניסה לפלייליסט, זה גם סוגר מופעים גדולים יותר בשל החשיפה. אבל כנראה שהעניין הזה יהיה פתוח עוד זמן רב, עד שהלהקה תפרוץ את תקרת הזכוכית.
מה השיר שהכי מייצג את הרעיון שלכם?
“השיר שאני מרגיש שמייצג אותנו יותר מכל נכתב בג’מייקה –tnx&praises והוא משולב בעברית ובאנגלית, שם גם הבנתי טוב יותר את השפה של העשייה המוסיקלית שלי. זה שיר הודיה לאל, בצורה הכי בסיסית שלו – ‘מודה אני לפניך..’, רק בשפת הרגאיי המיוחדת.
מה מייחד את הפסטיבל שלכם לכבוד מארלי?
“מוסיקלית כולם טובים, בכל האירועים. אבל אותנו מייחדת הקרבה וההיצמדות למוסיקה שלו. ודבר נוסף, שחשוב מאוד לדעתי, היא העובדה שהפסטיבל ייערך בשבת של ט”ו בשבט, החל מהשעה 12 בצהריים. למעשה, זה אירוע לכל המשפחה ויהיה גם את עניין הנטיעות, סוג של הפנינג אמיתי, או כמו שקראנו לזה: ‘סבנטיט ובשבט”, כך יהיה אפשר להנחיל לדור הצעיר את המורשת המוסיקלית של בוב מארלי. אני מציע להביא את הילדים, יהיה כיף גדול. ותתחילו לשנן: BABY BABY, כמו שהיא באה, מהפכה של רוח ועורי ישראל”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>