22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

אין חדש תחת השמש

מדי שנה פותחת הפועל חיפה את העונה עם תקוות וציפיות להשתלב במאבקי הפלייאוף העליון. וזאת, לאחר שנשיא המועדון, יואב כץ, ממשיך במנטרה הקבועה שלו. אבל אם לבחון את הדברים מבחינה מקצועית בשטח, לא פלא שכך נראית הקבוצה, שנה אחר שנה. למרות שהקבוצה צרפה העונה זרים איכותיים על הנייר, רובם פצועים והקבוצה לא נראית כפי שאוהדי הקבוצה מצפים ממנה. 3 שערים שספגה הקבוצה מול הפועל אשקלון מבהירים כי מה שהיה הוא מה שיהיה? “סימן השאלה הגדול הוא בכמה משחקים הפועל חיפה תוכל לשמור על שער נקי”, אומר פרשן הכדורגל, אלי לונטל

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 24 באוגוסט 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה פתחה את העונה ברגל שמאל, לאחר שהפסידה מול הפועל אשקלון בתוצאה 3:2, במשחק שהוכיח שוב כי הקבוצה לא למדה מטעויות העבר: החל מבחירת המאמנים, דרך סגל השחקנים וכלה בכל מה שקורה בקרית חיים: מאבקי כח, התעסקות בקטנות, בעיות של מתקנים ותנאים, מה שמוביל את המועדון לקראת הישרדות עד לשריקת הסיום של העונה.
די אם ניזכר בתום העונה שעברה, בה הקבוצה ניצלה בעור שיניה, כשבסופו של דבר הצליח המאמן אלי כהן, להשאיר את הקבוצה עונה נוספת בליגת העל.

אלי כהן. מתעסק בטפל צילום: ראובן כהן

אגב, כהן ספג אינספור ביקורות ואוהדי הקבוצה דרשו את ראשו. אולם, החוזה שהיה לו הבטיח לו עונה נוספת אצל האדומים, אך לא מן הנמנע שהוא לא יסיים את העונה הנוכחית, אם הקבוצה תראה כפי שנראתה במחזור הפתיחה. “אני חושב שבשנה שעברה הוא היה צריך להשאיר את הקבוצה בליגה מוקדם יותר, ולא במחזור הסיום. לדעתי, ההתנהגות שלו על הספסל היא לא ראויה בחלק מהמקרים. אני לא מדבר על התנצחויות עם הקהל, אלא על התנהלותו מול השחקנים והספסל. רמת העצבים והאדרנלין שלו היא בשיא, ולדעתי פוגמת בראיית המשחק שלו. שיפסיק להתעסק בתפל, שיתעסק בעיקר”, אומר פרשן הכדורגל, אלי לונטל.
הפועל חיפה עשתה הכנה טובה לליגה, אבל זה לא בא לידי ביטוי נגד הפועל אשקלון. איך אתה מסביר את זה?
“לדעתי, הפועל חיפה בכלל לא עשתה הכנה טובה לליגה. המועדון החתים שני שחקנים ברזילאים: אדילסון בהיה וג’וליו סזאר, את שחקן הכנף פיליפ יאזביץ ואת השוער הולנדי, פיט האוזן. אם בפתיחת העונה ישנם 5 זרים ושניים רק משחקים בהרכב, משהו בחשיבה או בהכנה לא תקין. שחקני חיזוק זרים חייבים לשדרג את הקבוצה, משמע לשחק ולהוות פקטור”.

אחת הבעיות של הקבוצה היא הרביעייה האחורית, יש לך הסבר איך לא מבינים את זה בקבוצה?
“החשיבה של אלי כהן היתה לעשות קבוצה טובה יותר משנה שעברה. ולכן, הוא צירף שני שחקני כנף מהירים. אני מסכים שזה היה נחוץ לקבוצה, אבל כקבוצה שספגה בשנה שעברה (אחרי מכבי נתניה) את מספר השערים הרב ביותר, היא היתה חייבת להתחזק בחלק ההגנתי האחורי. אמנם ניסו קפילוטו הובא אבל זה במקום קניינסקאס ולא בנוסף. שאר שחקני ההגנה לא השתנו. דור מלול, חיים מגרשווילי, אושרי רואש, לירן סרדל ואופק פישלר. לכן, במצב הנוכחי של הפועל חיפה, היא שווה ספיגת שער בכל משחק. למעשה אין חדש תחת השמש, ועקב האכילס נשאר משחק הגובה של מרכז ההגנה. לראיה, שני שערים שהפועל אשקלון הבקיעו בשבוע שעבר, לאחר הגבהת כדור למרכז הרחבה, ואני מתכוון לשער הראשון ולשער השלישי”.
יואב כץ התעקש על אושרי רואש וקבע שהוא ימשיך בקבוצה, למרות שאלי כהן לא רצה אותו, אתה חושב שזה היה מהלך נכון שלו?
“אני חושב שהמהלך הכי נכון של יואב כץ היה צריך להיות, שלא להחתים את אלי כהן לעונה נוספת. לעצם העניין, מאמן שבעל הבית מכתיב לו את מי להביא, או את מי שישחק בהרכב (לדוגמא אושרי רואש אותו אלי כהן לא רצה בקבוצה והוא משחק בהרכב הראשון), אז מה הפלא שאלה התוצאות? ויש עוד נקודה משמעותית: אם חוליית הקישור תהיה מספיק טובה מבחינה הגנתית, יהיה פחות לחץ על הרביעייה האחורית. אבל לתפיסתי, חנן ממן, לירן סרדל (כשהוא מתופקד בקישור) ומקסים פלקוצ’נקו, הם בהחלט לא שלישייה שמסוגלת לעשות עבודת הגנה. הם גם לא שחקנים שמבחינת החוסן הגופני שלהם מהווים הרתעה לשחקני היריב. ולכן, החשיבה ההתקפית של המאמן, תיצור מצב שכדי שהפועל חיפה תוכל לנצח משחקים, היא תהיה חייבת לכבוש פעמיים במשחק. ולדעתי, זה משהו שמאוד יהיה קשה להם לעשות”.

הבעיה במשחק הגובה לא השתנתה. שחקני הפועל חיפה במאבק אווירי בדרבי גביע הטוטו צילום: ראובן כהן

הביאו שוער עם רזומה, אבל גם הוא נראה רע מאוד נגד אשקלון. איך אתה רואה את השתלבותו מבחינה מקצועית עד כה?
“אני חושב שפיט האוזן יוכל להוסיף לקבוצה. אני מציע לאלי כהן, לצוות את יוסי דורה כבלם לצידו של קפילוטו, במרכז ההגנה. אני בטוח שמשחק הראש יהיה הרבה יותר טוב ממה שקורה עד כה. לדעתי, יוסי מתאים לכך, כי הוא שחקן מנוסה וגבוה, עם משחק ראש מצוין. ביחד הם יסייעו לשוער ויורידו ממנו את העומס, כך שלא יאלץ יותר מדי לצאת לכדורי גובה ויתרכז יותר בכדור. לראיה, בגול השלישי מול אשקלון, הוא יצא וחזר לשערו, מה שמראה על חוסר בטחון אצלו, בגלל שחקני ההגנה שלו”.
בוא נעבור לשחקני הרכש הברזילאים, הם יעשו את ההבדל?
“אדילסון בהיה הציג יכולת טובה נגד אשקלון ואף הבקיע את השער השני. הוא נייד, מהיר, בעל יכולות וגם יודע לסיים. לגבי סזאר אני לא יכול להתייחס כרגע ונמתין עד שיחזור מפציעה”.
אתה חושב ששיטת המשחק של אלי כהן מתאימה לסגל השחקנים שיש לו בקבוצה?
“ממש לא. במצב שאלי כהן נמצא בו, כשפניירו פצוע, סזאר פצוע, קוראץ פצוע, יאזביץ פצוע, המאמן חייב לשחק עם שני שחקנים דפנסיביים בקישור, שחקני 50/50 ושחקן אחד שישחק מתחת לחלוץ (ממן או פלקוצ’נקו), מה שיעביר את הקבוצה לשיטת משחק של 4-5-1, במקום 4-3-3 אותה אלי כהן מעדיף”.
פרט נמק והסבר.
“שני שחקני הכנף (כשהכדור אצל היריב) צריכים לחזור לאחור על מנת לצופף את מרכז המגרש. עם חמישה אדומים במרכז המגרש, קל יהיה יותר להרוויח את הכדור, וקל יהיה הרבה יותר להניע את הכדור. כשיש כל כך הרבה שחקנים על שטח קטן, זה ישחק לטובתם. בנוסף, שני הקשרים האחוריים, שישחקו קרוב לרביעייה האחורית, ימנעו מצב שבו הרבה כדורים לא יגיעו כלל לעבר החוליה האחורית. גם כשמגן תוקף מימין או משמאל, אחד מהקשרים (כל אחד בצד שלו) יוכל לסגור את המגן. בתוך כך, הקבוצה תוכל לתקוף בחופשיות, תוך חיפוי הדדי בכל מקום במגרש”.
בגזרת הצעירים לפחות יש נחת. יש איזה שחקן שאתה יכול לסמן אותו כמי שיפרוץ העונה, כפי שעשה מקסים פלקוצ’נקו בעונה החולפת?
“היתרון היחיד שיש להפועל חיפה על פני קבוצות אחרות, הוא בדור העתיד. במשחק האחרון נכנס עידו גולן והיה לו משחק מצוין, הוא גם בישל שני שערים מהגבהות. מקסים כבר הוכיח את עצמו, ואני בטוח שהוא ימשיך וייתן עונה טובה גם השנה. לאור יכולתו ההגנתית החלשה של מגרלשווילי, אני חושב שגם ליאזו יהיה מה לומר העונה”.
להתקפת הקבוצה יש רזומה די טוב, אתה חושב שזה יספיק לעוד עונה בליגת העל?
“ההתקפה של האדומים שווה שער בכל משחק. יש לקבוצה שחקנים איכותיים ויצירתיים בחלק הקדמי. חנן ממן, הישאם כייואן ומקסים פלקוצ’נקו היצירתיים. כמו כן, בהיה אדילסון, מהרן לאלה ושלומי ארביטמן שמוציאים לפועל”.
אגב, השבוע החליט החלוץ אלי אלבז לעזוב את הקבוצה והוא יושאל להפועל כפר סבא. לדעתך הוא פעל נכון?
“אם בגיל 24 הוא לא תקע יתד בהרכב הראשון של הפועל חיפה, טוב הוא עשה. אני מקווה בשבילו שבכפר סבא הוא יקבל יותר דקות משחק”.
במשחק הקרוב תארח הקבוצה את בני יהודה ב”סמי עופר”. חייבים לקחת 3 נקודות בבית.
“אם לא יהיה שינוי מיידי, אני חושב שהם יספגו גם מול בני יהודה, מה שיוביל במקרה הגרוע ל-0 מ-6 נקודות, או 1 מ-6 נקודות, שזה די עלוב. אז גם יתחיל כדור השלג להתגלגל, מה שיחזיר את הקבוצה לבלאגן הרגיל של הפועל חיפה. למעשה, סימן השאלה הגדול הוא: בכמה משחקים הפועל חיפה תוכל לשמור על שער נקי?”.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>