18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

אלפסי פנה לטראמפ חולבסקי מגייס ח”כים ושרים

ראש עיריית יקנעם ניצל את ימי חג הפורים ופירסם הודעה, בה כאילו ביקש סיוע מכל גורם אפשרי בעולם, למימוש תוכנית הסיפוח של ישובים ממועצה אזורית מגידו, שמנגד לא חייכו והם מגייסים למאבקם ח”כים ושרים מהממשלה. וגם, למה נפגש סימון אלפסי עם תושבי אליקים ומה היה לאיציק חולבסקי לומר על כך. המשך יבוא

מאת: אדי גל , 10 במרץ 2017

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו, קיים בימים האחרונים סדרה של פגישות עם חברי כנסת ושרים בכירים בממשלה, במטרה לעצור את התכנית של יוקנעם עילית לסיפוח יישובי המועצה ומאות דונמים נוספים משטחה. במקביל, הודיע ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי, ברוח חג הפורים, כי יפנה לנשיא ארה”ב ולמזכ”ל האו”ם, כדי לקדם את תוכנית ההרחבה שלו וכדי להשכין שלום בינו לבין חולבסקי.

צילום: דוברות מגידו

כאמור, חולבסקי נפגש בשבוע האחרון עם חברי כנסת רבים מכל סיעות הבית ומכל קצוות הקשת הפוליטית, מהרשימה המשותפת ועד הבית היהודי. “זה לא מאבק פוליטי אישי שלי, זה מאבק על הבית ואני מרוצה ומעריך את ההתגייסות של שותפינו. כבר עכשיו ברור, שלא ניתן לתלוש ישובים ממרקם חייהם ולעקור אותם מקהילתם. לשמחתי, אנו זוכים לתמיכה גדולה ולהבנה ציבורית ופוליטית רחבה, כי המהלך שאלפסי מנסה לעשות הוא בלתי מתקבל על הדעת”, כך אמר ראש המועצה לאנשי הישובים, לאחר שנפגש עם עמיר פרץ בכנסת. בנוסף, אירח חולבסקי את ח”כ בצלאל סמוטריץ’ ונפגש עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בעניין פרויקט אשכול בתי הכלא. חולבסקי גם נפגש עם חברת הכנסת קרין אלהרר. חברי כנסת נוספים הביעו תמיכה במאבק של המועצה, וביניהם איתן ברושי ממפלגת העבודה וסלאלם ג’אברין מהרשימה המשותפת.
בנוסף, ובמקביל למהלכיו האחרונים של אלפסי בכנסת, פועלים גם ראשי הישובים אליקים ועין העמק מול גורמים בכירים בליכוד, שהבטיחו לסייע להם ולהתנגד נחרצות למזימה של ראש עריית יקנעם עילית, לספחם ולצרף את שטחי הישובים לתחום השיפוט העירוני של אלפסי. לעיתון “כוכב” נודע, כי הנהגת הישובים אשר נהנית מקשר חם וקרוב לבכירי המפלגה, פועלת בנחרצות ובנמרצות לסיכול התכנית בקרב הדרגים הפוליטיים.
חולבסקי ציין כי, הוא מעודד מאד מהתגובות הפוליטיות שהוא זוכה לקבל, וכי מובן לכל, כי זוהי רק תחילתו של המאבק. “אנו נחושים לנצח את הקרב הזה, התכנית הזו לא תעבור” אמר והוסיף עוד כי: “חבל שאלפסי בחר להתנהל משך חודשים באופן דורסני וכוחני, ללא שיתוף ובלי כל דיאלוג עימנו, עכשיו זה הזמן שלנו לפעול בנחישות.

תכנית אופק תכנוני ליקנעם

ראוי לציין כי, גם סימון אלפסי ממשיך במאמציו לקדם את התוכנית. השבוע, בעקיצה להודעה המקורית של חולבסקי, שיפנה למוסדות האו”ם, בשל החשש לפגיעה במרחב הביוספרי, וברוח ימי חג הפורים, אלפסי הודיע כי פנה לנשיא ארה”ב ולמזכ”ל האו”ם, בבקשת סיוע ליישום תוכנית אופק תכנוני, בדרכי שלום, מול המועצה האזורית מגידו. אלפסי: “לצד נחישותנו להמשיך ולהוביל את העיר, לדאוג לעתיד שלה ולעתיד של צעירי העיר, אנחנו נחושים אפילו יותר לעשות הכל בדרכי שלום ובשיתוף פעולה. כך עשינו בעבר וכך נפעל גם בעתיד. אני פונה שוב לראש מועצת מגידו, לבוא ולשבת ולדבר איתנו. יחד נוכל להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים. אני כמובן מאחל לכולנו חג פורים שמח ומבדח”.
ראש העיר נפגש השבוע גם עם קבוצת תושבים מאליקים. הוא הסביר להם על תכנית “אופק תכנוני ליקנעם 2050-2020” שיקנעם העבירה לוועדה הגיאוגרפית. אלפסי אמר להם כי יקנעם מתפתחת בכל התחומים, לרבות בחינוך, תעסוקה, תשתיות, בניית מוסדות ציבור ועוד. הוא הוסיף שיש ביקוש של רבים לגור בעיר ויש להבטיח את המשך פיתוחו של היישוב.

סימון אלפסי צילום: ארכיון "כוכב"

אלפסי אמר שיקנעם הגישה שתי תכניות, אחת להרחבת היישוב עם היישובים אליקים, עין העמק ויקנעם המושבה. והשניה, תכנית נוספת להרחבת העיר בלעדיהם. הוא ציין שהציג את התכנית לשר הבינוי והשיכון, ח”כ יואב גלנט, ולראש מטה הדיור הלאומי, אביגדור יצחקי. כמו כן, שקיבל את תמיכתם. “במוקדם או במאוחר”, ציין אלפסי, “מבחינה תכנונית וגיאוגרפית, וגם אם לא בתכנית הזאת, היישובים אליקים, עין העמק ויקנעם מושבה יהיו חלק מיקנעם עילית, כי לשם הולכת מדינת ישראל”.
ראש העיר הבהיר לתושבים שאין כוונה ולא תהיה כוונה לבנות במושבים או מסביבם. הוא הוסיף שהקרקעות הללו ששייכים להם ויישארו ככה. אלפסי הבהיר לתושבים, ששום פיתוח לא יהיה על חשבון המושבים.
יצוין כי, אלפסי ביקש מהתושבים להעלות את כל החששות שלהם וציין שאין להם ממה לדאוג, כי כל מה שהיה עד היום באליקים יישאר, ויהיה טוב יותר. הוא אמר לתושבים, שבמידה ותהיה הסכמה, העירייה והתושבים יכינו תקנון ובו כל ההסכמות שיושג, וזה יאושר על ידי מועצת העיר ומשרד הפנים.
אלפסי ציין כי הוועד של אליקים ימשיך לנהל את אליקים והוא יהיה חלק בלתי נפרד ממועצת העיר. עוד הוא אמר, שהעירייה כבר פועלת להרחבת כביש 672 בעלות של כ- 50 מיליוני שקלים, והוסיף שהכביש יכלול שני נתיבים לכל צד ויהיה בו צומת מרומזר.
לשאלת התושבים בנושאים השונים השיב ראש העיר כי: “אורח החיים במושב יישמר כולו. לשאלתם בעניין מערכת החינוך, הוא ציין שגני הילדים יישארו באליקים וגם בית הספר ימשיך לפעול במושב. התושבים ששאלו על הארנונה, שמעו שביקנעם היא זולה יותר מאשר במועצה אצלם.
ראוי לציין כי, מהנדסת העיר, אדריכלית עירית טלמור, הציגה לתושבים את התכנית. היא הסבירה שפארקי התעשייה ביקנעם גורמים לעיר להיות בריאה כלכלית, וככזאת, היא יכולה להשקיע בתשתיות במושבים. ולכן, המושבים ירוויחו מכך. המהנדסת ציינה שרק לאחרונה הודיעה מדינת ישראל שהיא מחפשת עתודות קרקע לבנייה של כ- 2.5 מיליון יחידות דיור עד שנת 2050, כאשר כ- 450 אלף מהם יהיו בצפון בלבד.
במהלך הפגישה העלו התושבים שאלות רבות וקיבלו תשובות לכולן. לדברי דובר העירייה, רועי אדוט, אחד התושבים אמר לקראת הסיום, שהם שמעו את דבריו של ראש העיר שדיבר ביושר, והוסיף שכשיהיו הסכמים יהיה אפשר לדבר. התושב ציין שאליקים חיה ברפש חיה ברפת, והתושבים אמרו שהבעיה של חוסר פיתוח ביישובם נובעת מסדרי עדיפויות של המועצה.

מודיעין ומכבים רעות כדוגמה

התושבים שאלו את ראש העיר אם יהיה מוכן לבוא ולדבר בפורום רחב יותר מול התושבים באליקים, והוסיפו שהיו רוצים לקבל יותר מידע מפורט וללמוד על התכנית. אלפסי השיב שאם ירצו הוא יגיע לאליקים וידבר בפני כל פורום שיבחרו, ויביא את האדריכל שהכין את התכנית, שייתן תשובות מפורטות לכל שאלה. “אני ממשיך לדבר עם תושבים ולהסביר להם על התכנית. רעיון איחוד היישובים קיים ומובל בעולם כולו, ולא אנחנו המצאנו אותו. הרעיון הוא שליד עיר גדולה ובעלת חוזק כלכלי, יש יישובים נוספים ששייכים לה, ואלו נהנים מפירותיה. ככה אוחדה בארץ מודיעין עם מכבים ורעות. יש לנו את היכולת להפוך את אליקים לכפר שמריהו של האזור. המושבים מסביבנו הם חלק ממשפחה משולבת ולרבים בהם יש משפחות ביקנעם ולהיפך. אני אומר חד משמעית, לא תהיה בנייה בתוך המושבים, ואין בכלל כוונה לבנות שם. מה שהיה הוא שיהיה, רק טוב יותר. המושבים צריכים להישאר מושבים ולהיראות כמו יקנעם”.
איציק חולבסקי מסר בתגובה כי: “זה המשך לא ראוי אבל עקבי למהלך תוכנית הסיפוח שבושל במשך חודשים ארוכים מאחורי גבה של המועצה האזורית מגידו. הדרך של ראש הראשות להיפגש עם תושבים של רשות אחרת בניסיון להבטיח הבטחות ולפתות אותם להצטרף לתחומי העיר הוא חמור מאוד בעיני. בזמן שאני עושה ימים ולילות למען האזור כולו במאבקים על שדרוג כביש 66 שרבים מתושבי יקנעם נוסעים בו מדי יום, כמו גם המאבק אותו אני מנהל בהתנגדות להקמת שדה תעופה בינלאומי בעמק יזרעאל, שעלול לפגוע קשה באיכות החיים של תושבי יקנעם עילית, אלפסי פותח חזית מאבק מול מועצה אזורית מגידו, וזה מחייב אותי להשקיע גם משאבים, גם אנרגיה וגם זמן במאבק מיותר זה, שבא על חשבון הנושאים החשובים שעומדים כרגע על הפרק”.
לגבי טענות תושב אליקים, הדגיש חולבסקי כי: “אני שולל מכל וכל את הטענות שאליקים היא לא בסדר העדיפויות של המועצה, נהפוך הוא. אליקים הוא הישוב שמקבל את התקציבים הכי גדולים, הן בשוטף והן לפיתוח”.
חולבסקי ציין כי הוא אינו מתכוון לנהוג כמו אלפסי והוא לא ייפגש עם תושבי יקנעם בכדי להבטיח הבטחות. “בניגוד לאלפסי, אין לי שום כוונות של סיפוח והשתלטות על יקנעם עילית”, הוא אומר.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>