21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

"אני אשת קריירה ולוחמת צדק"

אומרת לאה פדידה, שביום שני הקרוב תושבע במליאה, שם גם תישא את נאום הבכורה שלה. בראיון בלעדי לרשת עיתוני “כוכב”, היא מספרת על שיחת הטלפון מאבי גבאי, על היום הראשון במשכן, על התמיכה הגורפת מהסובבים אותה, איך הגיבה המשפחה. וגם, על ארוחת הבוקר עם ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי. אז מי יחליף אותה כיו”ר הנהלת המתנ”ס? קחו מספר ותעמדו בתור

מאת: זליג אהרונוביץ , 20 באוקטובר 2017

לפני כשנתיים, ביום הבחירות לכנסת ישראל, ליוויתי אותה עד לפרסום תוצאות המדגם, איי שם לאחר חצות. אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול, קפצנו משמחה עם פרסום חלוקת המנדטים, שהצביעו על כך כי נעשתה היסטוריה מקומית ביקנעם: לאה פדידה תהיה חברת כנסת מן המניין.
מיד שלפתי את הסלולארי שלי, כדי להנציח את הרגעים המרגשים, שכללו צילומים עם הבעל יהודה, כשבני הזוג צמודים מתמיד, מחובקים ומתנשקים מרוב אושר. אבל, בבוקר גיליתי שהשמחה הייתה מוקדמת. כשהדלקתי את הטלוויזיה הבנתי שלמעשה המחנה הציוני חגג מוקדם מדי, ולא קיבל את מספר המנדטים כפי שפורסם במדגם, פדידה נשארה בחוץ.

צילום: ארכיון "כוכב"

הטלפון הראשון באותו בוקר היה אליה. ניסיתי לנחם ולעודד אותה, אבל לא אחת כמו פדידה הייתה זקוקה לזה. נכון, היא קיבלה את הבשורה המרה בכאב, אך אמרה לי כי זה לא מה שימנע ממנה להגשים את חזונה, וכי היא בטוחה שבעתיד זה יקרה.

אבי גבאי התקשר

עם פרישתו של ח”כ אראל מרגלית מהכנסת, לפני כשבועיים, לאה נקראה למשכן כדי למלא את החלל. היא אמנם תושבע רק ביום שני הקרוב, ב-23.10, אבל אין ספק שהיא כבר פועלת במרץ על מנת להיכנס לתפקידה החדש במלוא העוצמה.
השבוע, ביום שלישי, היא כבר הגיעה למשכן. פדידה חתמה על טפסים וקיבלה את הלשכה שלה. היא העבירה את היום הראשון בסיפוק רב, כשהיא מודעת לכך שאני מחכה לה במשרד לראיון נוסף, הפעם כחברת כנסת. “אני יוצאת מירושלים בשעה 18:00 ואיך שאגיע ליקנעם ניפגש”, היא אומרת לי בשיחה טלפונית.
ואכן, בשעה 20:30 היא התייצבה במשרדי המערכת, כולה נרגשת ממה שעבר עליה כל היום. עוד בטרם אנחנו מספיקים להחליף חיבוק ידידותי, ראש העיר יקנעם, סימון אלפסי, היה על הקו. לאה פונה לאחד החדרים ומשתפת את המנטור שלה במה שקרה איתה במהלך היום. היא מספרת לו בקצרה ומפנה אותו לערוץ 99 בטלויזיה: “תפתח בשעה 21:30 ותראה אותי שם, תהיה גאה בי”, היא אומרת לו ומתפנה לראיון איתי.
אני מציע לה עוגת סברינה, כוס קפה, מים, אבל לאה מסרבת בנימוס. היא ממוקדת כל כולה במטרה לשמה הגיעה, ראיון ראשון ובלעדי לעיתונות המקומית, כחברת כנסת.
מזל טוב לאה.
“תודה”.
איפה זה תפס אותך כשהודיעו לך שאת תהיי חברת כנסת?
“חזרתי עם ההורים שלי מבית חולים אסותא בלב המפרץ. בעוד אנחנו משוחחים בינינו, אני מקבלת שיחת טלפון ורואה על הצג את השם אבי גבאי”.
תיארת לעצמך מה הוא רוצה ממך?
“ממש לא. אני חברה בהנהלת המפלגה והייתי בטוחה שהוא רוצה לדבר על סדר היום. אבל, המילה הראשונה שיצאה מפיו הייתה ‘מברוק’, אז אמרתי לו שאין לי יום הולדת היום. הוא אמר לי שהוא שמח לבשר לי כי אני חברת כנסת”.
בטח הופתעת?
“ברור, לא הבנתי על מה הוא מדבר. איך? מה? במקום מי?
ולא שאלת אותו?
“שאלתי, אך הוא אמר שרק בעוד שעה תצא הודעה מסודרת לתקשורת. רק אז נפל לי האסימון, שאני אמורה להחליף חבר כנסת שפורש מכהונתו”.
ואיך הגבת ספונטנית?
“אמרתי לו שאני לא יכולה, כי יש לי הרבה עבודה בקק”ל והרבה משימות ביקנעם, מתוקף תפקידי כמשנה לראש העיר יקנעם, סימון אלפסי, שאני מחויבת אליו ואל העיר מאוד”.
מה הייתה תגובתו של גבאי?
“הוא צחק, ואמר לי: ‘לאה, את מקבלת מפתח לאחת מ-120 איש שמשפיעים ומעצבים את המדינה שלנו. אני מחכה לך, אלווה אותך. כל מה שעשית עד היום יעזור לך להצליח ברמה הארצית”.
זה ריגש אותך מה שהוא אמר?
“מצד אחד זה בהחלט ריגש. חשתי יראת כבוד. אך מצד שני, התחלתי להרגיש את הלחץ, שתוך 48 שעות אני צריכה לעזוב את כל מה שעשיתי עד היום ולהתחיל דרך חדשה ושונה”.

קיבלו אותה בחמימות

כאחד שמכיר את לאה מקרוב, אני בטוח שהיא תצליח בתפקידה החדש. לפדידה יש את כל החבילה, גם אם לפעמים זה לא נראה כך. לדעתי, היא יכולה להיכנס בקלות למשבצת של השרה מירי רגב, בתוך המחנה הציוני. פדידה משדרת עמך, לצד היותה אישה אינטליגנטית שסיימה תארים ומלאה אינספור תפקידים רוחביים במוסדות שונים של מפלגת העבודה וגם בשלטון המקומי. אם היא תדע לנצל את זה תקשורתית, השמים הם הגבול מבחינתה. כל מה שהיא צריכה זה אנשים אמינים לצדה, שיכוונו אותה למקומות הנכונים, כדי שהיא תיכנס חזק מאוד לתודעת הציבור.
עם יד על הלב, לא כיוונת לרמות הגבוהות האלה?
“מגיל צעיר אני תמיד שואפת להגיע כמה שיותר גבוה. אני רואה בזאת הזדמנות אמיתית לנסות להוביל שינוי, להיות הקול של העם, לצקת תוכן וכבוד לתואר חברת כנסת”.
אבל את לא תמכת באבי גבאי בפריימריס של העבודה, איך לדעתך זה ישפיע על תפקודך מולו?
“ראשית, זה נכון מה שאתה אומר. אני תמכתי ביצחק הרצוג, איתו צעדתי כברת דרך ארוכה. כמי שנאמנה לאנשים ולדרך, לא יכולתי שלא לעשות כך. אבל, מהרגע שגבאי נבחר ליו”ר המפלגה והוא המועמד שלה לראשות הממשלה, אני ניצבת לצדו למען מטרה משותפת, שהיא כס ראש הממשלה”.

חברת הכנסת לאה פדידה בלשכה החדשה שלה צילום: ארכיון "כוכב"

ואיך זה יבוא לידי ביטוי?
“כבר נפגשנו מספר פעמים. אבי גבאי הוא מנהיג כריזמטי והוא רואה בי שותפה לדרך. אל תשכח שאני גם חברה בהנהלת המפלגה, יו”ר אגף החברות ויש לנו ממשקים משותפים”.
את באמת מאמינה שהוא האדם המתאים והראוי להוביל את המפלגה?
“אני חושבת שאבי גבאי הוא הסיפור הפוליטי הבא. יחד איתו ועם חברי הכנסת הנפלאים שיש בסיעה שלנו, נביא את השינוי הפוליטי שהציבור הישראלי מחכה לו, ונחזיר את התקווה לאנשים”.
את כבר חברת כנסת, איך זה מרגיש להסתובב במסדרונות המשכן?
“שום דבר לא מכין אותך לכניסה בפעם הראשונה לבית המחוקקים כחברת כנסת. מהרגע שנכנסתי למשכן, הייתה בי התרגשות עצומה ותחושה עילאית של כבוד למקום ולמעמד”.
איך קיבלו אותך?
“אני חייבת לציין שקיבלו אותי בחמימות ובמקצועיות ראויה לציון. הקיפו אותי מכל עבר, ברכות, חתימה על מסמכים. קיבלתי לשכה, קיבלתי גם המון ספרים שהתבקשתי לקרוא אותם, וזה נתן לי תחושה של היום הראשון באוניברסיטה. מעבר לכך, קיבלתי סדר יום, נמסר לי בדיוק לאן עלי להגיע, באיזה ועדות כנסת אני אומרה להופיע ולדבר. פשוט חוויה”.
מתי תושבעי רשמית כחברת כנסת?
“ביום שני הקרוב, בתאריך ה-23.2.17 אושבע במליאה, שם גם אשא את נאום הבכורה שלי”.
וואוו, את בטח ממש מתרגשת לקראת המעמד המכובד הזה.
“אני בהחלט מתרגשת, כי גם משפחתי תהיה נוכחת במעמד זה. כמו כן, ראש העיר סימון אלפסי ויו”ר קק”ל דני עטר. אני חייבת לומר שמה שמחזק אותי זה התמיכה הגורפת שאני מקבלת מחברותיי ומחבריי, מכל רחבי הארץ, שנותנים עצה, מלווים, מציעים עזרה, מקשיבים. זה ממלא אותי, כי מאז ומתמיד הנכס שלי זה הסובבים אותי”.
ואת יודעת כבר על מה תדברי במליאה?
“עדיין לא הכנתי את הנאום, כי לא היה לי זמן מרוב התרוצצויות בשטח, אבל זה מתהווה בראש ואני מבטיחה לך שזה יהיה נאום שיכבד הן את תושבי העמקים ואין אותי ואת המעמד”.
את יודעת מה תעשי בכנסת?
“אני אדם שמאמין בסולידאריות חברתית. במקום שהשוק החופשי נכשל, המדינה חייבת לקחת אחריות. ולכן, אני אפעל למען שוויון הזדמנויות אמיתי לצפון ולנגב. אני מתכוונת להניח שני חוקים כבר בתחילת החודש: הראשון הוא חוק חינוך חינם מגיל 0-3 והשני ביטול המצ’ינג של הרשויות המקומיות בנושא רווחה וחינוך, כי על המדינה לדאוג לכל צורכי התלמידים”.
ומעבר לזה, איזה סדר יום צפוי לך?
“סדר יום חברתי, פמיניסטי. סדר יום שיטפל ויסייע לרשויות המקומיות בתקציבים, חקיקה, במתן סמכויות וכלים לדאוג לתושבים שלהם. בנוסף, אדאג להיות הקול הדומם של מעמד הביניים”.
ואת כל זה ניתן לעשות מהאופוזיציה?
“אני מאמינה בכוח שלי להניע אנשים סביב רעיון. אדאג לחבור וליצור שותפויות על מנת להשפיע על סדר היום במדינה”.
את בטח כבר קיבלת התייחסות לכך שאת מזרחית במפלגת העבודה, מה זה עושה לך?
“זה מעלה בי חיוך. אף פעם לא התייחסתי למוצא שלי ולא נתתי משקל למוצא של אדם כלשהו. כל אישה באשר היא יש לה מספר תפקידים והגדרות, אני אשת קריירה ולוחמת צדק, אמא, רעייה. אם יש כאלה שבוחרים להבליט את הנושא, אני מקבלת את זה באהבה. אבל לעצם העניין, שלא יהיה ספק, אני גאה שנולדתי לשני הורים מדהימים, אבי המרוקאי ואמי הרומנייה”.
אפרופו משפחה, מה אומרים הילדים והבעל?
“בהתחלה הם מאוד דאגו לי ותהו איך אסתדר בלי כל התפקידים שהיו לי עד כה, אבל הם מאוד גאים בי ותומכים. מאז ומתמיד ילדיי מעורבים בחיי ובהחלטות שלי. ובעלי יהודה, מאוד שמח והתרגש יחד איתי, הוא גאה בי ומעניק לי את החופש להגשים את עצמי”.
את לא מצטערת שלא התחלת מוקדם יותר את ההתמודדות לכנסת?
“לא. כיום אני בשלה יותר, ילדיי בוגרים. הפעילות הפוליטית המקומית בעיר נתנה לי את היכולת להיות קרובה אליהם ולממש את האימהות שלי מצד אחד. ומצד שני, לרכוש המון ניסיון באינספור תפקידים ציבוריים ומקצועיים”.
פרטי, נמקי והסביר.
“אני עובדת בקק”ל כבר 29 שנים. מאז שדני עטר נבחר לכהן כיו”ר קק”ל והטביע את המושג ציונות חברתית, מוניתי לאגף קשרי ציבור וביצעתי יום יום שעה שעה את עבודתי במסגרת הפעילויות לאורכה ולרוחבה של המדינה. כמו כן, מילאתי מספר תפקידים במוסדות ציבור, הן של מפלגת העבודה והן של גורמי חוץ”.
ועכשיו את נאלצת להתפטר מעבודתך בקק”ל?
“קרן קיימת לישראל זה מקום בו גדלתי וצמחתי, בארגון שאני מאמינה בו מאוד ובתרומתו ועשייתו למען המדינה. ולכן, אני לא מתפטרת, אלא יוצאת לחל”ת, על פי מה שמאפשר לי החוק”.

אלפסי כמורה דרך

ייאמר מיד, במשך 18 שנה הצליחה פדידה להטביע את חותמה על העיר יקנעם, באינספור אספקטים. כיד ימינו של ראש העיר, סימון אלפסי, היא מובילה שנים רבות את חיי החברה בעיר, הן באמצעות רשת המתנ”סים והן באמצעות פרויקטים נוספים אותם הובילה.
איך מתמודדים ביקנעם עם עזיבתך את מועצת העיר ושלל תפקידייך?
“נפגשתי לארוחת בוקר עם ראש העיר, סימון אלפסי, שמלווה אותי שנים רבות וצמחתי לצדו. שוחחנו על העניין ולפתע הבנו שאני מובילה הרבה נושאים בעיר, כך שיש לו לא מעט כאבי ראש למלא את החלל עם עזיבתי. אבל שיהיה ברור, לכל אחד יש מחליף ואני סומכת על ראש העיר שיידע למלא את השורות באנשים הטובים ביותר, כי זה מה שמגיע לתושבי יקנעם”.

חברת הכנסת לאה פדידה באולם המליאה צילום: ארכיון "כוכב"

אפרופו אלפסי, איך הוא הגיב לבשורה?
“מהיום הראשון לפני 18 שנה שהתחברו דרכנו, סימון היווה עבורי לא רק ראש עיר, אלא מנהיג, מורה דרך, חבר, שותף להחלטות שלי. הוא ליווה אותי. אפילו ביום שקיבלתי עובדת מצטיינת בקק”ל הוא הגיע לטקס. אני זכיתי ללמוד ממנו הרבה דברים, ואני תלמידה טובה”.
התפקיד המשמעותי שמלאת ביקנעם הוא יו”ר הנהלת המתנ”ס, איך לדעתך תשפיע עזיבתך?
“מזה 16 שנה אני מכהנת כיו”ר הנהלת המתנ”ס. בתקופתי הוא הפך להיות גורם משמעותי מאוד בחיי הקהילה, תרבות פנאי, ספורט, חינוך בלתי פורמאלי, צהרונים, חוגים ועוד. אני משוכנעת שראש העיר יודע כמה המתנ”ס חשוב לחיי הקהילה ויבחר את האדם המתאים, כשאצטרך לעזוב את תפקידי, מאחר ונכון לעכשיו מאפשרים לי להמשיך גם בתפקיד זה למשך מספר חודשים”.
מתי תתחילי לפעול בוועדות הכנסת?
“יש לי חדשות בשבילך, כבר היום (שלישי) השתתפתי בוועדת העבודה והרווחה, בדיון על סגירת ‘נגב קרמיקה’ בירוחם. נשאתי דברים והבעתי את עמדתי בעניין. בסופו של הדיון הוחלט, כי הצדדים של העובדים וההנהלה יישבו למשא ומתן, כדי לקבל החלטות אמיצות להמשך הישארותו של המפעל בירוחם”.
את לא חושבת שתפספסי אפשרות להתמודד על ראשות העיר יקנעם בעקבות הכהונה כחברת כנסת?
“ליקנעם יש ראש עיר מעולה כבר שנים רבות, וממילא לא התכוונתי אף פעם להתמודד מולו. אני מאמינה בעיר הזו, בעשייה המקומית, אך אני יוצאת למסע מצוידת בכלים שרכשתי בעיר שלי, כדי לקבל ניסיון נוסף ולחולל שינוי משמעותי בזירה הארצית. ולשאלתך, אני לא פספסתי אלא להיפך. כשנגיע ליום בו אצטרך להתמודד על תפקיד ראש העיר, אהיה בשלה יותר וראויה לא פחות”.
לסיום, יש מישהו שאת רוצה להודות לו במיוחד?
“אני רוצה להודות בהזדמנות זו לכל תושבי יקנעם שבירכו, חיבקו, עודדו ולחצו ידיים בכל פינה. אעשה הכל שתושבי העיר ימשיכו להתגאות בי”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>