25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

טניס

אסטרטגיה מהקו האחורי

טורניר הטניס היוקרתי “הרולאן גארוס” יוצא ביום ראשון הקרוב לדרך. בעוד רפאל נאדל המלך הבלתי מעורער של החימר עושה קולות של קאמבק, לנולה ג’וקוביץ יהיה הרבה מה לומר. ואל תספידו את רוז’ה פדרר, שעדיין לא אמר את המילה האחרונה. לירן גורן עושה סדר ומביא בפניכם את הרזומה של חמשת הגדולים בטניס העולמי. וגם, מה קורה בגזרת הנשים והאם סרינה ויליאמס תניף גביע נוסף

מאת: לירן גורן , 19 במאי 2016

ביום ראשון הקרוב תחל אליפות צרפת הפתוחה בטניס, הידועה כ”רולאן גארוס” ונחשבת בעיני רבים ליוקרתית במיוחד, שנייה אולי רק לווימבלדון, שבמידה רבה היא ההפך ממנה, בה זוכים בדרך כלל “שוורים” המתמחים בחימר, שלעיתים אינם זוכים בשום גראנד סלאם אחר, דוגמת קוורטן, ברוגארה, מוסטר, צ’אנג ויאניק נואה כמובן, או רפאל נדאל, שגם אצלו תשע מ-14 הסלאמים שלו הושגו על החימר בצרפת, הכי הרבה זכיות של שחקן כלשהו באחד מארבעת הטורנירים הגדולים. כמו כן, יש את המקרה הייחודי של הקרחון השבדי, ביורן בורג, שזכה בשש טורנירים בצרפת ובחמש בווימבלדון, ובשניים האחרים מעולם לא. וגם, יש אמריקאי שקוראים לו פיט סמפראס, שלא עבר את חצי הגמר, ונובאק ג’וקוביץ’, שעל אף עליונות עונתית בחימר, עכשיו ובעבר, עדיין מחפש תואר ראשון בפאריז.

צילום: ארכיון "כוכב"

ייאמר מייד, זהו הטורניר בו מנצחים שחקני קו אחורי מעולים ברוב המקרים, ופחות שחקני הגשה גדולה ומשחק רשת משובח. לא שזה אומר משהו על אי זכיותיו של נובאק עד כה, כי יש לו קו אחורי עצום והוא אינו מהמגישים הגדולים בתולדות המשחק.
אם כבר, אז כבר. נתחיל מהאתלט הגדול ביותר שראינו על מגרש הטניס מעולם, וכנראה גם בעל הראש החזק ביותר. ובכן, מה עשה נולה (עד כה השנה) אחרי עונה חלומית של זכייה בשלושה סלאמים ואין סוף שיאים ב-2015?
הוא זכה בדוחא, כשהוא מנצח בקלות את נדאל בגמר, אחר כך זכה באליפות אוסטרליה מס’ 6 בקריירה עם 0-3 על אנדי מארי. הטניסאי שהניף הכי הרבה גביעים במלבורן. משם המשיך לזכייה באינדיאן וולס, שם גבר על נדאל בחצי הגמר, לא לגמרי בקלות, וניצח את ראוניץ’ בקלילות בגמר. לאחר מכן ניצח בטורניר מיאמי את נישיקורי בגמר 0-2, הוסיף זכייה בטורניר מדריד בקרב לא קל עם אנדי מארי, ונכנע לו ברומא בגמר, אחרי שעבר את נדאל במשחק קשוח מאד ברבע הגמר. סה”כ פתיחת עונה די חלומית למנטליסט הסרבי הכה דומיננטי, שמגיע רעב מאד ובכושר מעולה לטורניר בו הוא כל כך חושק.
בל נשכח שהיתה לו פציעה כלשהי בקרסול ברומא. כולי תקווה שהיא תתאחה עד תחילת הטורניר. אך גם אם כן, על אף שהוא כה מרתיע, קשה לשמור על דומיננטיות באופן כל כך אינטנסיבי. אני עדיין חושב שזו משימה עצומה לזכות בארבעה סלאמים רצוף, אפילו עבור ג’וקוביץ, כמעט בלתי אפשרית, עד כמה שניתן לומר זאת עליו.
ונעבור למספר 2 בעולם, אנדי מארי, שנראה בכושר מעולה, כשהוא זוכה בטורניר האחרון לפני הרולאן גארוס ברומא, ומנצח כאמור בגמר את נובאק ג’וקוביץ’. אמנם גם הוא מחפש זכייה ראשונה בצרפת, אך בשביל זה הוא קודם צריך לעלות לגמר ראשון בקריירה, ולזה הוא בהחלט מסוגל.
לגבי מספר 3, רוג’ר פדרר הגדול, הוא בספק לטורניר עקב פציעה. צריך להגיד את האמת, סיכוייו בחימר במיוחד בימים אלו גם כך פחות טובים, נדמה לי כי ייטב לו לנוח ולהתרכז בווימבלדון.
ואילו מספר 4 בעולם, האלוף המכהן סטן ואורינקה, לא נראה בכושר טוב כרגע בכלל. אבל אצלו אף פעם אי אפשר לדעת מה יהיה וקשה לי להאמין שיוכל להתקרב אפילו לשחזור הישגו מאשתקד. ימים יגידו.
ואיך אפשר בלי מספר 5 בעולם, רפאל נדאל, שהכי רוצה מכולם לדעתי לזכות בטורניר, בו הוא נחשב למלך הבלתי מעורער, כי זהו גם שלב מכריע בקריירה שלו. השור ממאיורקה לא זכה בסלאם מאז 2014 (רולאן גארוס) ובשבועות האחרונים הוא מתחיל להזכיר את נדאל שכולם מכירים, עם זכייה במונטה קרלו אחרי נצחונות על ואורינקה ומארי ברבע ובחצי, ועל מונפיס בגמר.
שבוע אחר כך, הוא גבר על נישיקורי בגמר בברצלונה. נכון שהוא לא ניצח את נובאק ג’וקוביץ’ כבר המון זמן, אפילו לא לקח מערכה, אבל כל מפגש נהיה עכשיו יותר ויותר צמוד, והאחרון כבר נגמר 6-7,5-7. הבעיה, על פי הדירוג העולמי, שהם עלולים להיפגש כבר ברבע הגמר. אני בכל זאת הולך עם הניבוי שלי מלפני חמישה חודשים, כאן על גבי אותו עיתון. רפאל נדאל מרים גביע עשירי ברולאן גארוס.
זכייה של ג’וקוביץ’ בטורניר תייצב אותו כבלתי עציר גם לגבי ההמשך, והיא תהיה מס 12 בקריירה, עמדה ריאלית לחלוטין, בגיל 28, לעבור את פדרר וה-17 שלו, ובטח את נדאל וסמפראס עם 14. לעומתו, זכייה של נדאל תהיה ה-15 שלו, שגם תחזיר אותו רשמית לטופ העולמי, כך שגם הוא במצב כזה יאיים בהחלט על ה-17 של פדרר.
ובגזרת הנשים: נראה כי סרינה ווילאמס האלופה המכהנת נכנסה לכושר בדיוק בזמן, כשהיא זוכה בטורניר לפני קצת יותר משבוע. סרינה לא זכתה בשני הגראנד סלאמים האחרונים שהיו, והיא באה לטרוף את המגרש.
אבל אצל הנשים הכל הרבה יותר פתוח ויכולות לאסוף גביע גם רדוונסקה, קרבר, מוגורוזה, אזרנקה, האלפ ווינצי.
זכייה של סרינה תשווה את מס תאריה ביחידות לאלו של שטפי גראף האגדית, 22 במספר, ותביא אותה מרחק שני תארים בלבד ממרגרט קורט לה יש 24. אין ספק שבכוחה לעבור גם את זו וגם את זו.
מה שבטוח, יהיה מעניין, מותח ומהנה כרגיל בטורניר חשוב זה, שהרבה חובבי טניס אוהבים לראות בגלל הראלים הארוכים מהקו האחורי, ואף חושבים כי זהו המשחק במיטבו, למרות שיש כאלה שחושבים הפוך. בכל מקרה הרמה תהיה גבוהה והארגון המסורתי יהיה מעולה.

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>