19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

בא מאהבה

עם רשימה חזקה של אמנים שהגיעו לכאן, תגובות מדהימות והרבה הרבה אהבה, מועדון ההופעות של “בית המרזח” ברמת ישי, יכול לסמן וי ענק על החייאת סצנת ההופעות בעמק ארז יעקובי, אחד השותפים ומגיש תכנית הבוקר ב”רדיו חיפה”, מסכם שנתיים של פעילות ומתכונן להופעת הענק של תיסלם בעוד שבועיים. “זה היה החלום שלנו”, הוא אומר

מאת: זליג אהרונוביץ , 1 בספטמבר 2017

קבלו את התמונה הבאה: שלושה חבר’ה החליטו לפתוח מועדון הופעות במקום שסבל תקופה ארוכה מיובש. הם מצאו מקום, הביאו ציוד ואחרי סירובים מלא מעט אמנים (שלא ממש הכירו, אז לא הסכימו להגיע), הם הצליחו לסגור את להקת איפה הילד למופע הבכורה של המועדון. הכל היה מוכן, הכרטיסים נגמרו. ואז, פחות משבועיים לפני שזה יוצא לפועל, איפה הילד הודיעו: “מצטערים, אחד מחברי הלהקה עובר ניתוח ביד. אין הופעה”. או כמו שאיפה הילד אוהבים לקרוא לזה: נפלת חזק.

העמק אוהב מוסיקה

אז סולד אאוט בקופות יש, ציוד יש, תכונה גדולה בעמק יש. רק חסר את מי שיופיע. בדרכים לא דרכים, הצליחו שלושת החבר’ה לסגור את מוניקה סקס, הודיעו לקהל שיחליפו את הפלייליסט בווקמן ומועדון ההופעות של בית המרזח יצא לדרך. ומאז, כל השאר היסטוריה.

צילום: ארכיון "כוכב"

בעוד שבועיים, הם יחגגו למועדון שנתיים עם מופע ענק של להקת תיסלם וההתרגשות בעמק אדירה. “ההתחלה היתה לא פשוטה בכלל. הרבה אמנים, בגלל שלא הכירו אותנו, לא היו מוכנים להופיע”, מספר ארז יעקובי, אחד מאותם שלושה חבר’ה, שמוסיף עוד כי: “היינו צריכים כל הזמן להוכיח את עצמנו. אבל לאט לאט השמועה עברה מפה לאוזן שיש מועדון הופעות, שהוא שונה לגמרי מהמועדונים האחרים. לא יושבים ואוכלים שניצלים מול הפרצוף של האמנים, אלא באים לראות, ליהנות ולחוות את ההופעה עם כוס בירה, ואז הסכר נפרץ, וכמעט כל הזמרים בארץ מגיעים לכאן”.
ספר קצת על ההתחלה. איך בונים מוסד כזה מאפס?
“תשמע, חוות החיות נסגרה, החורשתא נסגרה, התרבותא נסגרה. העמק, מהבחינה של הופעות היה מקום מת. העמק הזה אוהב מוסיקה, אוהב הופעות. אני, יחד עם זוהר ניב ועדי אבא, הבעלים של בית המרזח, החלטנו להרים את העניין הזה יחד. הלכנו על ניסיון עם איפה הילד, שהפכה להיות מוניקה סקס. מאז, הניסיון ההוא הפך למועדון הופעות שהספיק לארח את ברי סחרוף, הדג נחש, התקווה 6, היהודים, אביתר בנאי, נתן גושן, עמיר בניון, כנסיית השכל ועוד רבים וטובים”.
מה מביא את האמנים להופיע פה?
“אמנים מאד אוהבים להופיע כאן, ולא סתם הם חוזרים שוב ושוב. יש משהו חם ואוהב ומיוחד, וזה הרבה בזכות האנשים של העמק. בניגוד לקהל התל אביבי, הקהל של העמק לא בא לבדוק איך האמן שר, אלא בא לחוות את המוסיקה, להיות חלק מההופעה, זה הקהל הכי טוב בארץ”.
אתה חי באלון הגליל. איזה דברים אתה שומע בעמק על המועדון?
“ואווו כמה אהבה, כמה חום. יש משהו מאד לוקאל פטריוטי בעמק, זה משהו שהוא שלנו. הייחוד של המקום הזה שאנחנו עושים את זה מאהבה, אף אחד מאתנו לא באמת מתפרנס מזה. אם אתה לא עושה דבר כזה מאהבה, אין לך שום סיבה לפתוח מועדון הופעות. אנחנו באנו להגשים חלום וכל פעם אנחנו מגשימים חלום עם זמרים אחרים שאנחנו מביאים”.
פרט, נמק והסבר.
“ההבדל ביננו לבין מועדונים אחרים, שאנחנו אשכרה מכירים את הקהל שמגיע למועדון, סוג של משפחה. אני באופן אישי יושב בקופה לפני ההופעה בשביל לתת את הכרטיסים, כדי לעשות וולקאם לכל מי שמגיע. הרי לא היתה לי בעיה לשים שם איזה עובד, אבל חשוב לתת את היחס האישי. אני גם מקבל את הקהל איך שהוא יוצא מהאולם, בשביל לדעת שהכל היה בסדר, שאנשים נהנו, ואם לא, אז לדעת מה לא היה בסדר על מנת לתקן”.
סוג של יחס אישי?
"הקהל מאד חשוב לנו ואנחנו לא לוקחים את ההצלחה של המועדון ובטח לא את הקהל כמובן מאליו. העמק מרגיש במועדון בית חם של הופעות, סטנד אפ והרצאות. בית ששייך לעמק וזה אחד מהדברים הכי חשובים שגורמים לי לסיפוק במה שאני עושה”.

התוכנית הכי טובה

כאמור, בעוד שבועיים מהיום (יום שישי, 15.9), מועדון ההופעות של בית המרזח ברמת ישי יחגוג שנתיים, כשלראשונה זו תהיה הופעה תחת כיפת השמיים. וזאת, לאחר שהכשירו את השטח הצמוד למועדון. אל הבמה תגיע להקת תיסלם, ומיד בסיום תחל מסיבת להיטי שנות ה-80 וה-90 אל תוך הלילה. “זה היה החלום שלנו”, אומר יעקובי, “היה לנו חלום להביא את תיסלם.

צילום: ארכיון "כוכב"

שלושתנו מאד אוהבים את להקת תיסלם, אבל המועדון קטן מדי בשביל להקה כזאת. זוהר ועדי, שהם בולדוזרים בהגשמת חלומות, החליטו להכשיר שטח מחוץ למועדון, והנה אנחנו מגשימים את החלום ומביאים את אחת הלהקות הכי גדולות שהיו כאן, תחת כיפת השמיים, עם במה מיוחדת שתוקם לאירוע, ובסיום ההופעה נמשיך לחגוג עם הקהל שלנו במסיבת להיטי שנות ה-80 וה-90. הולך להיות ערב מדהים וחוויה שונה לגמרי. ההיענות של הקהל מדהימה ושבועיים להופעה נותרו ממש מעט כרטיסים. טוב נו, בכל זאת היא אוהבת רק רדיו חזק אוהבת שמנגן”.
אפרופו רדיו חזק, חזרת אחרי שמונה שנים להגיש את תכנית הבוקר של רדיו חיפה עם נמרוד שיין ויוסי פרץ ארי. איך זה מרגיש?
“חוויה אחרת לגמרי. עברנו כל כך הרבה בחיים, ליוסי נולדו שני ילדים, נמרוד התגרש וכותב שירה, ואני גם כנראה התבגרתי בכמה שנים. שלושתנו מגיעים לתוכנית עם ניסיון וחוכמת חיים, הומור משובח. הכימיה בינינו מדהימה, אנחנו קולטים אחד את השני, כל אחד מאתנו מביא משהו אחר לתוכנית וביחד זה יוצר תכנית בוקר שלדעתי הלא משוחדת היא התוכנית הבוקר הכי טובה בישראל. כן, כן. יותר טובה, יותר מצחיקה ויותר שנונה מכל תכנית אחרת שיש היום ברדיו”.
איזה מזל שאתה לא משוחד.
(הוא צוחק) “זה אולי נשמע מופרך, אבל אני באמת חושב ככה”.
טוב בוא נחזור למועדון. כמו שאמרת אתם מגשימים חלומות. איזה זמר הייתי רוצה להביא למועדון שעדיין לא הבאתם?
“הכי הייתי רוצה את לד זפלין, קווין, פינק פלויד, יו 2”.
אז קדימה, למי אתה מחכה?
“תשמע, יש כרגע כמה בעיות טכניות קלות, עדיין לא הצלחנו להביא אותם. ואם להיות רציניים, כרגע הגשמנו הרבה חלומות במועדון. הדג נחש זה היה חתיכת חלום. כך גם לגבי ברי ופורטיס, היהודים ואביתר בנאי. לכל אחד מאתנו השותפים יש טעם מוסיקלי אחר, ככה שאנחנו כל פעם מגשימים למישהו מאתנו את החלום, בתכל’ס מביאים את הזמר שאנחנו אוהבים אלינו וזה כיף וסיפוק ענקי”.
יש אמנים שאתה רוצה להביא, שעדיין לא הגיעו למועדון?
“כן, אבל ברור לי שעם הזמן הם יגיעו. שלום חנוך עדיין לא היה כאן והוא חלום ענקי שלי, להקת משינה והחברים של נטשה. יש משהו בכל אמן גדול שאנחנו מביאים, שזה סוג של שבירה של תקרת זכוכית מבחינתנו. זה לא סוד שאין לנו את הכוח של זאפה. אנחנו מועדון וכמו שאמרתי כבר, אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים, כדי לתת סיפוק לקהל בעמק וגם בשביל להגשים את החלומות שלנו. כל אחד מאתנו עובד בעבודות אחרות על מנת להתפרנס”.
מה התוכנית לשנה הקרובה?
“להמשיך ולהביא הופעות טובות. יש לנו לוח הופעות משובח כבר לשלושה החודשים הקרובים עם היהודים, פורטיס, רוקפור, מועדון הקצב של אביהו פנחסוב, ברי סחרוף, רד בנד ועוד רבים וטובים. מעבר לזה להמשיך גם לחזק את המקום כבית של הרצאות. זה קטע מטורף. יום אחד מופיע שם ברי סחרוף וים אחרי כן המועדון מתמלא בכיסאות ואנשים באים לשמוע הרצאה. אנחנו פותחים את עונת ההרצאות שלנו עם איתי אנגל ועמית סגל. וכמובן, שיהיה המון סטנד אפ, כי בסוף היום הכי טוב זה לצאת עם חיוך”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>