29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

טניס

בדרך אל הגביע הנכסף

טורניר הגראנד סלאם הראשון של השנה החדשה יוצא לדרך בעוד כחמישה ימים, ביום שני הקרוב. מדובר כמובן באליפות אוסטרליה 2018 הפתוחה והמופלאה, אשר תתקיים במלבורן. רוג’ר פדרר בדרך לתואר ה-20 בקריירה שלו? ימים יגידו

מאת: זליג אהרונוביץ , 10 בינואר 2018

צילום: ארכיון "כוכב"

אין ספק כי עונת הטניס שחלפה לה כאילו לקחה אותנו במנהרת הזמן תשע שנים אחורה, עת הסתיימה לה עונת 2008, כשנדאל מדורג ראשון ופדרר שני. שני הגלדיאטורים המוספדים היטב, בני ה-31 ו-36 (בהתאמה) השתלטו מחדש על עולם הטניס, כשהם מתחלקים בפעם הראשונה בקריירה בשני תארי גראנד סלאם, כל אחד, כולל עוד גמר אפי משותף ובלתי נשכח, בטורניר היוקרתי שלפנינו כמובן.

רפאל נדאל צילום: shutterstock

בלי להוריד דבר מהישגיהם של השניים, העונה הקודמת תיזכר גם כעונה מוכת פציעות, כששלושה חברים קבועים בחמישייה הראשונה, ביניהם: ג’וקוביץ, מארי, וואוורינקה נפצעים כולם בווימבלדון, מחמיצים את שאר העונה, וטרם שיחקו טניס תחרותי מאז.
הגברים מציגים מסדר פצועים: אנדי מארי, הבריטי שדורג ראשון בעולם לפני שתי עונות והידרדר למקום ה-19 עקב פציעה טורדנית בירך, עבר אמנם ניתוח לפני כמה חודשים והתכוון לחזור, אך הודיע לפני ימים ספורים שאינו כשיר עדיין, ולא יוכל ליטול חלק בטורניר.
קיי נישיקורי, היפני אשר דורג בשיאו במקום הרביעי בעולם והידרדר למקום ה-24, סובל כבר תקופה מפציעה בפרק יד ימין, והודיע אף הוא כי יאלץ לוותר על מלבורן.
סטניסלב ואוורינקה, השוויצרי שדורג בשיאו במקום השלישי בעולם, לא שיחק מאז ווימבלדון עקב פציעה בברך, והידרדר למקום התשיעי בעולם, עבר ניתוח בברך הפצועה, אך הוא חיובי בגדול לקראת הטורניר ונצפה כבר מתאמן על המגרשים במלבורן, למרות שאין עדיין אישור סופי לכשירות מלאה ולהשתתפותו.
נובאק ג’וקוביץ’, הסרבי אשר דורג במקום הראשון בעולם תקופה ארוכה עד לפני שתי עונות וחצי, והידרדר למקום ה-14 בעולם לאחר שהושבת עקב פציעות בכתף ובמרפק ימין, פציעה שחזרה להטריד אותו וגרמה לו בשבועות האחרונים לפרוש מטורניר אבו דאבי ולוותר על דוחא, נצפה אף הוא מתאמן כבר במלבורן, שם הוא צפוי להשתתף בשתי תחרויות ראווה, ועל פיהן יידע את מידת כשירותו ויודיע סופית אם ישתתף בגראנד סלאם הראשון של העונה. על אף הספקות, התחושה והכיוון נכון לעכשיו הם חיוביים.
רפאל נדאל, הספרדי שחזר למקום הראשון בעולם לאחר כמה שנים, סובל מפציעה בברך ימין וביטל השתתפות בכמה טורנירי סוף ותחילת עונה, אך גם הוא צפוי להשתתף בראווה במלבורן. מאמנו קרלוס מויה אופטימי לגבי כשירותו בגראנד סלאם הראשון של העונה, ונראה כי במקרה שלו סיכוי קלוש שלא ישתתף.
אם כך פני הדברים, נשאלת השאלה מיהם המועמדים לנצל את מכת הפציעות ולהרים את הגביע הנכסף? הנה הם לפניכם, כנהוג כאן, מן הסוף להתחלה על פי גודל סיכוייהם:
חואן מרטין דל פוטרו (12), הארגנטינאי המופלא אמנם לא נקי מפציעות במה שהפך כבר לחלק ניכר מהקריירה שלו, אך אי אפשר לשכוח את טורניר ארה”ב האחרון, בו ניצח את תים ואת פדרר ברבע ובחצי, בקאמבקים הירואים, כשהוא נכנע רק לרפא נדאל האימתני, שהלך כמובן עד הסוף. אולי הטניסאי האהוב בסבב יחד עם פדרר. זה אמנם לא טורניר שהצטיין בו עד כה, אך אם יגיע לכשירות כמעט מרבית, הוא תמיד מסוכן.
דומיניק תים (5), כולם מחכים לקפיצת המדרגה של האוסטרי המוכשר פלאים. זה כבר כמה שנים שהוא בטופ ומנצח את הגדולים, והגיע זמנו לקחת את זה צעד אחד קדימה ולהגיע מינימום לחצי הגמר במלבורן. על אף אותו הפסד שהזכרנו לדל פוטרו בארה”ב, הוא הרשים במיוחד באותו משחק עם טניס מגוון והתקפי, כשהוא הוא נכנע רק לניסיון וכושר הלחימה הנודע של הארגנטיני. הרבה כשרון זורם בידיו.
אלכסנדר זברב (4), האתלט הגרמני הצעיר רוצה ללכת בעקבות בוריס בקר שזכה פעמיים במלבורן, ובשלב כלשהו גם לאייש את המקום הראשון בעולם, כפי שעשה בום בום. זברב כבר מנצח את הגדולים, כולל קרבות מהפכי קרביים מול פדרר וניצחון גדול עליו בגמר טורניר המאסטרס במונטריאול. הוא וודאי מאמין בכוחו לזכות סוף סוף בגראנד סלאם ראשון בקריירה, אבל על אף מסדר הפצועים, פשוט זה לא יהיה, במיוחד מנטלית.
גרגור דימיטרוב (3), עוד אחד שכבר בשל ללכת את המייל, הוא הבולגרי, שאחרי עונתו הטובה בקריירה, עם זכייה בארבע טורנירים, הרשים במיוחד בזכייה בטורניר גמר הסבב בלונדון, עם ניצחון בגמר על גופן המעולה, שמיד נזכיר את מי הוא ניצח שם בשביל להגיע לגמר. זכור כמובן המשחק הנהדר של דימיטרוב בחצי הגמר בשנה שעברה במלבורן, מול נדאל, משחק בו נכנע אמנום לבסוף, אך אחרי מרתון מרשים של חמש מערכות, טניס מעולה, ועמידות מנטלית טובה יותר מלפני כן. בהחלט יש לו צ’אנס.
דיוויד גופן (7), הבלגי הצעיר שהדברים מתחברים לו היטב בשנים האחרונות, הדהים את כולם כאמור בטורניר גמר הסבב בלונדון, שם ניצח בזה אחר זה את נדאל, תים ופדרר, אמנם כדי להיכנע בסוף לדימיטרוב, אך אחרי קרב קשה ביותר. גופן גם מוביל את בלגיה למקומות שלא היתה בהם המון שנים בגביע דיוויס. שחקן טניס לא נורמאלי, שמחפש גם כן את האקסטרא שיבדיל אותו משאר הצעירים ובכלל.
סטן ואוורינקה (9), “סטנימל” או “הטנק השוויצרי” כבר הוכיח שהוא יכול להתחמם כמו מיקרוגל בטורניר נתון וללכת עד הסוף בפראות, בלי קשר לאיך ששיחק לפני הטורניר, בהנחה שיודיע על השתתפותו ואכן יהיה כשיר דיו. הוא מסוגל לשחק כידוע גם שבע מערכות אם יהיו, בהסתמכו על סרבים פצצתיים ובקהנד מעולם אחר. “דה מן” לא יכול שלא להיכלל בטבלת המועמדים בכל טורניר גדול בו הוא משתתף.
רפאל נדאל (1), השור ממיורקה מסיים עונה חלומית במקום הראשון בעולם, עם שני תארי גראנד סלאם ומרדף חי ובועט אחרי חברו ויריבו המושבע רוג’ר פדרר. אם יודיע על השתתפות, מה שנראה די וודאי, הוא בוודאי מועמד רציני מאד לזכייה, אך עם זאת, דרגת האינטנסיביות בה הוא משחק ומתאמן, היא זו שגם גוררת פציעות מרובות, בהישענו על כוחו הפיזי האדיר וכושרו. לכן, לא פשוט לזכות בשני סלאמים רצופים נוכח נתונים אלו ובדרך כלל זה לא קורה. לא רק שזכה בארה”ב זה עתה, עיקר יהבו הפיזי והמנטלי מושלך על הרולאן גארוס כמובן. ועדיין, הוא היה בגמר בשנה שעברה ולא היה רחוק מלזכות. אז סיכוי יש גם יש.
נובאק ג’וקוביץ’ (14), בהנחה שיודיע על כשירותו והשתתפותו, נכון שלא קל לחזור מהמקום אליו הידרדר, אבל חבר’ה מדובר במנטליסט הגדול בעולם כשהכל מתחבר, כבר שכחתם? כושרו של ג’וקוביץ’ הוא וודאי הנעלם הגדול בעולם הטניס, אבל די ברור שהוא עומד לחזור ובגדול. בכל זאת, מדובר באתלט וספורטאי על. השאלה היא רק מתי והאם כבר עכשיו? אבל לא בטוח ולא פשוט, למרות שסיכוי ועוד איך קיים.
רוג’ר פדרר (2), מה לא נאמר על הפנומן השוויצרי שהראה כושר מצוין לפני כמה ימים בטורניר ההכנה היחיד שלו, בפרת’, כשהוא זוכה עם שווייץ בטורניר הזוגות המעורבים, עם ניצחונות מרשימים על סוק (7) ובמיוחד על אלכסנדר זברב. הספורטאי הגדול בהיסטוריה, אחרי עונה חלומית בה זכה בשני תארי גראנד סלאם וניצח את נדאל חמש פעמים, כולל הגמר המפורסם במלבורן, צמא לתואר ה-20 בקריירה. הוא בהחלט נמצא בכושר הנכון בשביל לאסוף אותו כבר בטורניר הגראנד סלאם הראשון של השנה. האם ימשיך להיכתב הסיפור הלא יאמן של די אול מייטי? זה יהיה בהחלט “סביר” להגיד שיש סיכוי די גדול שכן.
אצל הנשים הכל פתוח לחלוטין, כרגיל, במיוחד בהיעדר האמא הטרייה מיס סרינה וויליאמס, שתחזור מאוחר יותר השנה.

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>