27.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

בוא אלינו לים

השבוע, הסתיים קורס החובלים היוקרתי, מחזור 137. מתוך 36 חובלים מכל קצוות הארץ, סיים ב' אחד הבוגרים מישוב באזור עמק יזרעאל. הוא שובץ למגמת המכונה בצוללות וסיים בהצלחה את הקורס המאתגר. בכתבה מספר ב' לרשת ה"כוכב" על חוויותיו הייחודיות ואיך הגיע לשרת בחובלים.

מאת: ניר אהרוני , 2 באוגוסט 2018

קורס חובלים הוא מהקורסים היוקרתיים בצה"ל הייעודי לקציני הים ומכשיר את מיטב בני ובנות הנוער לעמוד בחזית הלחימה הימית.
הכשרת קורס חובלים היא מהארוכות ביותר בצה"ל ומורכבת מ-28 חודשים אינטנסיביים ומאתגרים במיוחד. בתקופה זו מקבלים החניכים ידע נרחב ועוברים הכנה מיטבית לביצוע משימות ימיות מורכבות, שיהוו חלק משגרת היום- יום והחירום שלהם במהלך התפקיד.

צילום: ארכיון "כוכב"

הצוערים, שעברו את הקורס, עתידים לפקד על צוותי לוחמים בכלי השיט השונים בלב הים. תפקידם דורש מיומנות גבוהה ויכולת לשלב בין פיקוד לבין תפעול מערכות טכנולוגיות מתקדמות ומסווגת בזירה ייחודית ומאתגרת.
הקורס כולל בתוכו טירונות ברמת רובאי 03, שלושה חודשים של סדרת ים, הכשרה על סירות, הכרת המבנה שלהן ופיקוד עליהן, תרגול תרחישים מגוונים והפלגות, לימוד חומר עיוני ובמקביל זחילות, טיפוס וריצות למרחק. בשלבים המתקדמים לומדים על כלי השיט- דבורות ודבורים, על המבנה, מערכות נשק, מערכות ניווט, שיט ועוד. בנוסף, עושים במהלך הקורס תואר במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ומשתבצים באחת מן המגמות: שיט, מכונה, או אלקטרוניקה.
ב', בן ה-20, למד בתיכון מקצועות מוגברים כימיה וביולוגיה. כחלק מתחביביו עסק במשחק הספורט הקבוצתי, כדור- מים. את כל ילדותו, מכיתה ד' ועד י"ב, העביר בתנועת הנוער, הצופים ולפני הגיוס טייל המון ובילה עם חברים. לב' יש אחות הקטנה ממנו במספר שנים ואביו שירת כחובל- מפקד דבורה ב- 916. אימו, שירתה בלהקה צבאית בפיקוד מרכז.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

על תקופת התיכון בה צריך היה לבחור לאן הוא מכוון את שירותו הצבאי מספר ב', "לא רציתי להתגייס לחובלים משום שאבי היה חובל, האמת שפחדתי שתיווצר תחרות סמויה ותסכול אם לא אצליח להתקבל".
אבל ב' רצה בליבו להגיע לחובלים וחששותיו לא היוו מכשול, "לבסוף החלטתי שאני רוצה חובלים כי לא מצאתי מקום אחר שיש בו שילוב של קצונה קרבית, עיסוק מקצועי ברמה הגבוהה ביותר וחיים בים". בנוסף, אהב את המקום מאז ומעולם, "לפני הגיוס, לא זכיתי להיות בים יותר מדי מלבד לצלול קצת, לבלות בים עם חברים ולהפליג עם אבא", ולכן החליט ללכת אחרי שאיפותיו.
כדי להתקבל לחובלים, על המתגייס לעבור מספר שלבים. ראשית, עליו לעבור בהצלחה יום סיירות או לחלופין להיות מאותר כמתאים באיתור קדם צבאי. אחר כך, אלו אשר עומדים בקריטריונים המתאימים, מזומנים ליום מיון ראשוני בביתן חיל הים בתל השומר, אשר כולל סדרה של מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגים. הצלחה במיון הראשוני, מובילה לקבלת זימון לגיבוש חובלים או גדנ"ע חובלים. אורכו של הגיבוש, המתקיים בבסיס חיל הים, הוא ארבעה ימים, והוא השלב הממיין האחרון לפני הקבלה לקורס חובלים.
ב' מספר על התהליך: "ביום הסיירות קיבלתי מיון לחובלים. שם צלחתי את המיון והגיבוש והתקבלתי. עשיתי טירונות בחיל הים ומיד אחר כך התחלתי את קורס החובלים".
אביו מאוד שמח על השיבוץ. "הוא שמח מאוד שהתקבלתי, אך אבי היה במגמת שיט ואני במגמת מכונה, מאז יש הרבה שיח בבית סביב היריבות שבין המגמות", אומר וצוחק.
קורס החובלים, אשר אורכו שנתיים וארבעה חודשים מאתגרים, מתחלק על פני מספר שלבים.
השלב הראשון, מכונה השלב הבסיסי והוא מורכב מ-6 חודשים, הכוללים בתוכם חודש טירונות ברמת רובאי 03, שלושה חודשים של סדרת ים וחודשיים בבסיס ההדרכה של חיל הים. בבה"ד עוברים חיילי הקורס הכשרת חי"ר בסיסית, קורס עזרה ראשונה, סדרת מפרשיות אשר בה לומדים ימאות בסיסית, מטרולוגיה ועוד.
לאחר מכן עוברים חיילי הקורס סדרת מפעיל הכוללת הכשרה על סירת גומי, תפעול, תיקון תקלות והכרת מבנה הסירה ולבסוף גם פיקוד עליה. השלב הבא הוא סדרה בסיסית 1 הכוללת תכנים שונים על ספינות חיל הים, תרגול תרחישים מגוונים והפלגות. לאחר מכן עוברים החיילים סדרה בסיסית 2, הכוללת בעיקר חומר עיוני והפלגות. במסגרת הסדרה עוברים גם מסע מסכם ובוחן חובל, שכולל ריצת 6 ק"מ, זחילות, טיפוס על חבל ועוד.
בשלב הבא, שנקרא גם השלב המתקדם, לומדים החיילים על כלי השיט – דבורות ודבורים. הלימודים כוללים לימודי מבנה, מערכות נשק, מערכות ניווט, שיט ועוד. במהלך לימודים אלו מתחלקים החניכים לשלושת המגמות- שיט, מכונה ואלקטרוניקה. בסיום השלב המתקדם מקבלים החניכים את סיכת המ"מ, באחד הרגעים המרגשים של הקורס. השלב הבא הוא השלב האקדמי אשר כולל לימודים של חצי שנה לתואר במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. אחריו מגיע השלב הייעודי שנמשך כשמונה חודשים, ובו מתחלקים חיילי הקורס לפי הכלים אליהם יגיעו בהמשך דרכם. השלב הבא והאחרון מתחלק לארבעה חודשי לימוד בהם עובר כל קצין סיפוח לכלי השיט וחפיפה לתפקיד.
הקורס הארוך מלווה בלא מעט אתגרים ודרישות גבוהות, "אחד הדברים שהיו לי הכי קשים, מעבר לקשיים המקצועיים והפיזיים זה שמצופה ממך להתנהג כקצין, החל מהרגע הראשון. הקושי העיקרי הוא לפתח בגרות והתנהלות מחושבת ושקולה מהרגעים הראשונים של הגיוס".
ב' מספר, "במהלך הקורס התחילו מיונים לצוללות, לפני שעברתי את המיונים לצוללות למדתי על מערכות המכונה של הסטיל, וכך הרווחתי גם חשיפה לשאר הכלים בחייל מלבד צוללות".
קבלת השיבוץ הגיעה עם התרגשות, "אל קבלת השיבוץ התלוותה בעיקר תחושת אי וודאות, כשהכרתי את הכלי והשייטת מיד הבנתי שהגעתי למקום הטוב ביותר בזרוע הים".
הוא יתחיל את תפקידו בעוד כשבועיים, כסגן צ'יף בצוללות. "במסגרת התפקיד אני שם ידי במחלקות חשמל, בקרה ומכונה, התפקיד מאוד טובעני ואני מחכה בקוצר רוח להתחיל את העבודה". ב' ישרת כמפקד ותחת אחריותו יהיו חיילים נוספים. "אני שואף להעביר להם מהשקפת עולמי, להישאר קרוב אליהם, ולפתח יחסים של פתיחות שבעזרתם אוכל לדעת מה מפריע להם ולנסות לשפר, ומצד שני נוכל לעבוד ביחד וללמוד אחד מהשני".
ולגבי העתיד, הציב לעצמו מטרות ברורות. "אני מציב לעצמי להגיע לרמה המקצועית הגבוה ביותר שאוכל, להכיר כל חייל וחייל באופן אישי וקרוב וליצור אווירה טובה ומשפחתית במחלקה".
צה"ל מוכן לכל תרחיש, בכל שעה ובכל זירה וגם בזירה הימית. על תפקיד החובל מוטלת אחריות רבה, לשמירה על הגבולות הימיים בשגרה ובחירום. "בגדול, תפקיד החובל הוא כמו תפקיד הצוות עליו מפקד, להיות אחראי על המדינה ולשמור על שלוותם וביטחונם של אזרחיה".
בטקס סיום הקורס, אשר התקיים ברביעי, סיימו בטקס חגיגי במעמד ראש הממשלה, נשיא המדינה, שר הביטחון והרמטכ"ל, 36 בוגרים, בהתרגשות אדירה. ב' מסכם, "אני לוקח מהקורס את תחושת המסוגלות, הן ביכולותיי המקצועיות והן ביחסים הבין אישיים. תפקיד החובל משתנה בין כלי לכלי ובין המחלקות השונות, אין מתכון קסם להצלחה. אני שואף להיות קרוב לחיילים שלי וקשוב אליהם, ומנגד לדרוש מעצמי הרבה, לבצע ברמה הגבוהה ביותר כל משימה שתוטל עליי".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>