23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

בוא נקרא לילד בשמו

מכבי חיפה פותחת עונה עם לא מעט סימני שאלה. מנהל מקצועי זר, מאמן ועוזר זרים, 7 שחקני רכש והיד עוד נטויה. נשאלת השאלה: האם כל זה יספיק לה להתמודד שוב על כל התארים? “מכבי חיפה לא בנתה את עצמה נכון, היא התחילה עם הראש, הידיים והגוף, אבל נשארה בלי רגליים”, אומר פרשן הכדורגל, איציק אהרונוביץ

מאת: איציק אהרונוביץ , 17 באוגוסט 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

מכבי חיפה יצאה בשבועיים האחרונים לדרך חדשה. רוני לוי אאוט, רנה מולנסטיין אין. אמנם רב הנסתר על הגלוי ואין יכולת לנבא מה יוליד יום, אך דבר אחד ברור: המאמן ההולנדי בעל הניסיון באירופה ועם עבר במנצ’סטר יונייטד, לצד סר אלכס פרגסון, עשוי להוביל את המהפכה הירוקה לה מחכים במועדון מהכרמל. אבל עד שזה יקרה, צריכים להתחבר כל כך הרבה דברים ולא מן הנמנע כי ייקח עוד זמן ממושך, עד שהקבוצה תצליח לחזור לימי הזוהר שלה, אם בכלל, ימים בהם הטילה מורא על קבוצות בכדורגל הישראלי.

רנה מולנסטיין צילום: ראובן כהן

ייאמר מייד, הנשיא יעקב שחר חרג משגרת התנהלותו בשנים האחרונות. יענקל’ה החליט לשנות דפוסי ניהול מקצועיים, ונתן את המושכות לתור כריסטיין קרלסן, המנהל המקצועי, שמוביל העונה את כל המערכת. אז מה צפוי לאוהדי הקבוצה? האם היא יכולה לחזור לקדמת הבמה ולהיאבק על האליפות? “לפי איך שהקבוצה נראית מתחילת העונה ועד המשחק האחרון בדרבי, מכבי חיפה זו קבוצה שמתאימה להיאבק על מקומות 6-9 בטבלה”, אומר פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ.
הנשיא יעקב שחר שינה כיוון, איך אתה מסביר את זה?
“הוא הגיע למסקנה מאוד פשוטה. חמש שנים הוא נכשל בגדול, אז בטח חשב עם עצמו והמומחים מסביבו, שמה שטוב למכבי לתל אביב, יכול להיות אולי טוב גם למכבי חיפה”.
מכבי חיפה צירפה העונה 7 שחקנים חדשים, הם אלה שיעשו את ההבדל?
“השחקנים האלה יוכלו להביא את מכבי חיפה למקצה שיפורים. ואני מתכוון לכך שבמקום לסיים את העונה עם 30 הפרש מהמקום הראשון, הם יסיימו רק עם 12 נקודות הפרש. לפחות הם יתחילו לצמצם פערים מהקבוצות הגדולות האמיתיות”.
מה דעתך על התנהלותו של המנהל המקצועי עד כה?
“ראשית, הדעה שלי לגביו היא טובה, מכיוון שהרזומה שלו, הן כפרשן כדורגל והן כמנהל טכני/סקאוטר ראשי בקבוצות שונות, מדבר בעד עצמו. אבל, חובת ההוכחה עליו, כמו גם על הצוות המקצועי אותו הוא בחר. נכון לעכשיו, הוא היה שותף לכישלון הגדול של רוני לוי מול נומה קאליו במסגרת האירופית, בה הודחה הקבוצה בבושה גדולה”.
רוני לוי שילם את המחיר?
“כנראה שהיה מדובר במשחקי כח על מי קובע מה. מי שכנראה קבע היה רוני לוי, שבסופו של דבר מצא את עצמו בבית”.
הוחתם מאמן זר, בפעם האחרונה שזה קרה עם סטנוייביץ זה לא צלח, אתה חושב שזה היה מהלך נכון של המועדון?
“לדעתי, מאמן זר ועוזר זר, עם רזומה כזה טוב, עם עוד מספר אנשי צוות זרים שככל הנראה יצטרפו בקרוב למועדון, עשויים לעזור לקבוצה עד גבול מסוים”.
בוא נדבר קצת על סגל הקבוצה, דומה כי משהו חסר כדי להשלים את הפאזל.
“בוא נקרא לילד בשמו. מכבי חיפה לא בנתה את עצמה נכון, היא התחילה עם הראש, הידיים והגוף, אבל נשארה בלי רגליים”.
פרט, נמק והסבר.
“רביעייה אחורית חלשה ביותר, במיוחד מדובר על שני הבלמים, דקל קינן ומארק ואליינטה. הם איטיים מאוד (ואני אומר את זה לאורך זמן) וכל מי שקשור למכבי חיפה ידע זאת. ולכן, נשגב מבינתי איך לא דאגו קודם כל להביא שחקני רכש מתאימים לתפקידים אלה. ואת זה אני אומר, למרות יכולתו הטובה של דקל קינן בשלהי העונה החולפת. אבל בל נשכח שרוני לוי שינה באותו זמן את סגנון המשחק של הקבוצה, מה שהביא את כל שחקני הקבוצה לחזור לאחור, לצופף ארבעים מטר משער הקבוצה. בזכות הפלייסינג המצוין של קינן וולייאנה, הם הצליחו לתפקד בצורה מצוינת. אבל, לפי מה שראיתי והבנתי מסגנון המשחק החדש אותו מעוניין מולנסטיין לסגל לקבוצה, לחץ קטן במרכז המגרש מוביל לאיבודי כדור, שמשם המתפרצת של היריב היא שאלה של זמן. היום בכדורגל המודרני, לבלמים שאין מהירות, אין מקום בקבוצות שמתיימרות לזכות בתארים, לקבוצות שרוצות לשלוט ברוב דקות המשחק וללחוץ גבוה”.
ומה בגזרת המגינים?
“המגן השמאלי סאן מנחם, שמוכשר מבחינה התקפית ויש לו את המהירות הנכונה. הוא אמנם אתלט טוב, אבל אין לו את היכולת ההגנתית בכדי להתמודד מול שחקני הכנף הקליברים של ליגת העל. שנה שלמה הוא בזבז במכבי חיפה, שם לא לימדו אותו כלום. את אותן שגיאות שהוא עשה בעונה שעברה, הוא ממשיך לעשות בעונה הזאת. ולכן, יהיה קשה לסמוך עליו במשחקים הגדולים העונה. לגבי אייל משומר, שזו שנתו האחרונה במכבי חיפה, יש עליות וירידות גדולות במשחקו. קרוב לוודאי שבעונה הזו הוא ימצא את עצמו מחוץ להרכב, בלא מעט משחקים. אלא אם כן הוא יחזור ליכולת הטובה אותה הפגין בחודשיים האחרונים של העונה שעברה”.
במסיבת העיתונאים המאמן דיבר על שיטת המשחק שהוא מעדיף, אתה חושב שיש לקבוצה את הכלים לכך?
“ראיתי כבר את סגנון המשחק שהוא דיבר עליו, במשחק הדרבי מול הפועל חיפה. זה פשוט היה לעג לרש באותו משחק ספציפי. מכיוון שסגנון המשחק מושתת על הנעת כדור דרך המגינים, הבלמים והקשרים, זה נראה מגוחך, אנמי, על סף הפתטי. מכבי חיפה שיחקה לאחור, יותר מאשר קדימה. וכמובן לרוחב. בכל פעם שהירוקים ניסו לשחק קדימה, הכדור עבר לרגלי היריב. ושלא לדבר על לחץ שהאדומים הפעילו על קגלמאכר, וכתוצאה מכך, הם יצאו למספר התקפות מתפרצות שהביכו את הגנת מכבי חיפה. רק בזכות יכולתו הטובה של השוער לויטה, שהפגין את יכולתו הטובה מתחילת העונה, נמנע כיבוש שערים”.

בתנועה מתמדת. רועי קהת צילום: ראובן כהן

מה, לא מגיע למאמן ימי חסד?
“נכון שהוא לא הספיק לתרגל את שחקניו, ולכן זה נראה כפי שזה נראה. לזכותו של מולנסטיין, אני חייב לומר, שלפחות הוא ניסה לשחק כדורגל מסודר ומאורגן מרגל לרגל”.
יכול להיות שהשחקנים לא מבינים עדיין מה המאמן דורש מהם?
“ממה שראיתי, זה נראה היה שבמגרש היו מפוזרים ביצים, ושהירוקים פשוט פחדו לדרוך עליהם. ולכן, הם שיחקו באיטיות. כניסתו למשחק של רועי קהת פשוט שינתה את זה, וזו סיבה מספיק טובה לאופטימיות שמשהו ישתנה”.
ממה שראית עד כה, יש למה לצפות?
“ברור שרועי קהת ששיחק מספר דקות בדרבי, יוסיף לקבוצה מהכישרון שלו. ראו מייד את התנועה שלו עם כדור וללא כדור, את החדות, את הכניסה לעומק, את ההגעה למספר מצבי בעיטה מול השער, את שינויי הקצב שלו תוך כדי משחק, וכמובן את ההתלהבות, מה שלא ראיתי משאר חבריו לקבוצה עד כניסתו למשחק”.
ומה בגזרת השחקנים הזרים?
“לגבי השחקן הצ’כי, קמיל ואצק, לדעתי מכבי חיפה החתימה שחקן מצוין, שברגע שיכיר את חבריו לקבוצה, את החולשות שלהם ואת הדברים הטובים שלהם, הוא יבוא לידי ביטוי יותר טוב, במיוחד לאחר שיכנס לכושר משחק. אני בטוח שהוא גם יביא מספרים עם לא מעט בישולים וכיבושים”.
בצד השני של הכביש, האדומים מתכוננים העונה במרץ על מנת להתברג במקום טוב בטבלה. הבעלים יואב כץ, שמדי שנה מכוון למקומות 1-6, ממשיך בקו האופטימי שלו, אך לא נראה באופק שזה אפשרי.
הפועל חיפה אמנם משלבת כישרונות צעירים ממחלקת הנוער בסגל הקבוצה הבוגרת, אך בתכל’ס, אם הקבוצה תסיים באמצע הטבלה ותתרחק ממאבקי הפלייאוף התחתון, היא תעשה את שלה.
ומה דעתך על הפועל חיפה?
ע”פ המשחק בדרבי, קשה היה להתרשם ממה שיעבור העונה על הקבוצה, מאחר ומספר שחקני מפתח לא שיחקו. אני בטוח שכאשר נראה את הקבוצה בהרכב החזק שלה, אוכל לתהות על קנקנה ולפרט יותר בכתבה אחרת”.

יביא מספרים. קמיל ואצק צילום: ראובן כהן

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>