19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

בועטות במוסכמות

אירית אברהמי לא תהיה אלונה ברקת של הכדורגל הישראלי, אבל יש לה חלום להקים קבוצת בוגרות בכדורגל. בינתיים, היא עסוקה מדי יום עם קבוצת הבנות של האגודה, “מכבי בנות עמק חפר”, אותה הקימה יחד עם בעלה לפני ארבע שנים, כל הדרך עד לזכייה בגביע המדינה. בלי קשר להצלחה הספורטיבית, היא גם רואה בזה פרויקט חינוכי-חברתי, ובעיקר עושה את הכל באהבה ובנתינה. “אני מאמינה שנמצא את הספונסר המתאים, בכדי להמשיך את הפרויקט הזה”, היא אומרת

מאת: שלמה דהן , 11 ביוני 2017

לפני משחק גמר גביע המדינה בכדורגל, בין בני יהודה למכבי תל אביב, שנערך באצטדיון טדי בירושלים, נערך גם טקס לקבוצות ילדים וילדות שזכו העונה בגביעי המדינה לילדים ונוער.

צילום: ארכיון "כוכב"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שירד לכר הדשא כדי ללחוץ את ידי השחקנים, לחץ על הדרך גם את ידי הקפטנים הצעירים, ביניהם הקפטנית של מכבי בנות עמק חפר, נועה סלימהוגיץ, שהניפה השנה את גביע המדינה. נועה זכתה ללחיצת יד וברכה מהנשיא במעמד המרגש, סוג של גאווה אישית,
גאווה גדולה לעמק חפר, בעיקר לקבוצה שקיימת שלוש שנים בלבד.

הכל בגלל הבת עמנואל

השבוע נפגשתי עם מי שהקימה ומנהלת בפועל את הפרויקט המדהים הזה, אירית אברהמי, שהיתה יחד עם הקבוצה בגמר הגביע בטדי, והתרגשה מאוד מהמעמד. “המועדון קם בעונת 2014-20015 וקדמה לזה העובדה שהתגוררנו כעשר שנים בלוס אנג’לס, ובתנו עמנואל שיחקה שם כדורגל”, אומרת לי אברהמי.

לחיצת יד עם הנשיא נועה סלימהוגיץ צילום: ארכיון "כוכב"

פרטי, נמקי והסבירי.
“כשחזרנו לארץ לא מצאנו מסגרת מתאימה. בשנתיים הראשונות עמנואל השתלבה עם הבנים בשנתון שלה, כי זו היתה האופציה היחידה. באיזשהו שלב היא פנתה אלינו ואמרה שיש בנות רבות בגילה, שרוצות לשחק כדורגל”.
אז הקמתם קבוצה חדשה?
“כן, היא רצתה שנעזור לה להקים קבוצה, אז התחלנו לפעול בעניין. היו לנו כ-26 בנות וגייסנו את כדורגלן העבר משה גלאם, שאימן אותן פעם בשבוע”.
איך היו חבלי הלידה?
“אחרי מספר חודשים החלטנו להירשם לליגה, מה שמצד אחד גרם לעליית מדרגה ומאידך לפרישה של חלק מהבנות, שמסגרת מחייבת יותר לא התאימה לרצונות שלהן”.
ואיך התמודדתם עם גל העזיבות?
“נשארנו עם 12 בנות שהתאמנו ושיחקו בשורות הקבוצה, ואף זכו בצלחת ההוגנות כבר בשנה הראשונה בליגה”.
במהלך אותה שנה החלה אברהמי להגביר את החשיפה של הקבוצה, בעיקר בבתי הספר, שבעזרת מחלקת הספורט במועצה האזורית עמק חפר, היא הורשתה להיכנס לכיתות.
זה בטח לא קל לשווק לבנות את משחק הכדורגל.
“תתפלא, בעזרת ‘אתנה’ ששלחה לעזרתנו את כדורגלנית העבר המצטיינת, סילבי ז’אן, שסיפרה לבנות את הסיפור האישי שלה, זה עזר לי לגייס כשלושים בנות שהיוו את דור ההמשך, כקבוצות הטרומיות שלנו. היה לנו ברור שזו הדרך, אם אנו רוצים שזה יקרה”.
מי מממן את העלויות של קבוצה בליגה ברמה ארצית?
“בשנתיים הראשונות התנהלנו באופן עצמאי, כך שלמעשה מי שמימן את העלויות היו ההורים, כתשלום על חוג, מה שלא הספיק כמובן לכסות את הוצאות הציוד, ההסעות, מגרשים ועוד. כמו כן, יש גם מעט ספונסרים שתמכו בנו וחלק שילמנו מכיסנו הפרטי”.
מה לך ולכדורגל?
“הקשר שלי לכדורגל עד לפני כן היה ממש קלוש. בעלי, שמנהל את עסקינו בארה”ב, אמר לי באיזשהו שלב, שאני חייבת להיכנס לעניין וכל השאר היסטוריה, נשאבתי לתחום. והאמת, התאהבתי”.

שת”פ עם פנימיית נעורים

עונה לאחר מכן חצי מהבנות שמשחקות בקבוצה עלו לגיל נערות. “זה יצר לנו בעיה, פנינו לפנימיית נעורים וגייסנו נערות שהפכו להיות חלק מהקבוצה. הבנות שם מגיעות מרקעים לא פשוטים לפעמים, אבל השילוב עם בנות העמק נתן הזדמנות שווה לבטא את יכולתן הספורטיבית על כר הדשא, וגם ככדורגלניות על המגרש הן נתנו הכל בשביל הקבוצה”.

סוג של תן וקח?
“זה בהחלט העשיר את שני הצדדים”.
שיתוף הפעולה עם הפנימייה סייע לקבוצה?
“בהחלט, כך שרדנו את השנה הזו והצלחנו להגיע לכל המשחקים, גם בעזרת מנהל פנימיית נעורים שנרתם ותרם את תקציב התלבושות, כאשר אנחנו שילמנו את כל ההסעות”.
יצוין כי, העמותה לספורט עמק חפר לקחה את הקבוצה תחת כנפייה, למרות שכדורגל וכדורגל נשים בפרט לא נמצא בראש סדר העדיפויות הספורטיבי של המועצה. “ראש מחלקת הספורט, פיליפ סימון, עוזר לנו ככל שהוא יכול. כאן המקום לציין את מעיין מימון, רכזת הספורט בעמותה לקידום של עמק חפר, שהביאה את המקצועיות שלה, נתינה ואהבה לענף כדורגל הנשים”, אומרת אברהמי.
יש הבדל בין כדורגל נשים בארץ לארה”ב?
“לתפיסה הכללית הרווחת בציבור יש משקל, בעיקר כשעדיין יש אנשים שמרימים גבה או מתנגדים כשהילדה שלהם רוצה לשחק כדורגל. מהבחינה הזו, אנו רחוקים מאוד ממה שקורה באירופה וארה”ב, שם לכדורגל הנשים יש מקום של כבוד”.
ובכל זאת, איך את מסבירה שיש בנות שאוהבות את המשחק הזה?
“הבנות הצעירות שקיבלו החלטה לשחק כדורגל נהנות ומשקיעות, כי הן לא מכירות את הסטיגמות הישנות. ולכן, הן באות נקיות לעניין וזה חלק מתהליך יותר רחב שקורה בחברה שלנו”.
מה היית משנה בענף הזה?
“יש עדיין בעיות רבות בענף שנובעות מהגישה המיושנת, כמו למשל שעות המשחקים. המשחקים באמצע השבוע בשעה שבע וחצי בערב, כך שהבנות חוזרות הביתה מאוחר”.

כאמור, הקבוצה זכתה בגביע המדינה והביאה כבוד רב לעמק חפר. נכון לימים אלה עסוקה אברהמי בהכנות לעונה הבאה ואחת הבעיות שאיתן תיאלץ שוב להתמודד זה עם התקציב הזעום.
כמה זמן עוד תוכלי להמשיך כך?
“השנתיים הראשונות הן הקשות ביותר. מהשנה השלישית הקבוצה תתוקצב על ידי הטוטו בסכום צנוע, אבל זו עזרה. באמונה שהחל מהעונה הבאה המועצה תתחיל לתמוך בנו גם תקציבית. כמו כן, אנחנו מתוכננים לצאת במשלחת לאולימפיאדת הילדים בליטא”.
ספרי איך זה להיות מחזיקת גביע המדינה?
“בשנה שעברה הגענו עד חצי הגמר מול קטמון ירושלים. השנה הרגשנו שאנחנו מסוגלות ללכת עד הסוף, וזה יהיה שלנו. חלק מהשחקניות שיחקו בשני שנתונים, כך שהניסיון שלהן הכריע במאני-טיים והן שיחקו כדורגל ברמה גבוהה. ראוי לציין שלהבדיל מהגביע בו יש זוכה, בליגה אין אלופה בגילאים האלה, משום שהדגש הוא על החוויה, הלמידה וההשתתפות”.
לגביע יש חוקים משלו?
“בגביע עברנו השנה חמישה משחקים בשיטת נוקאאוט, כולל הארכות ופנדלים. זמן המשחק הוא 60 דקות על חצי מגרש, כך שעשינו כברת דרך עד הזכייה בגביע”.
את יכולה להאיר את עינינו לגבי טאלנטית יוצאת דופן?
“יש לא מעט שחקניות מוכשרות, אבל אין ספק שמעל כולן יש שחקנית שהגיעה אלינו מקרית השרון ושיחקה במכבי נתניה. מדובר בנועה סלימהוגיץ’, שהתארחה לא מזמן בערוץ הספורט יחד עם המאמן גיא עזורי. היא שחקנית נבחרת ישראל ומסומנת להגיע רחוק”.
מה קורה הלאה, מה החזון?
“החזון שלי הוא להקים קבוצה בוגרת. כיום אנחנו עד גיל נערות והיינו רוצים להמשיך את הפרויקט הנפלא הזה גם לבוגרות, לשם הן תגענה בקרוב מבחינת הגיל. קבוצת בוגרות תהיה”.
ותוכלו להחזיק קבוצה כזו מבחינה תקציבית?
“זה עניין של זמן, אנחנו מקווים שהמועצה בשיתוף איתנו תירתם לחזון. אני מאמינה שנמצא את הספונסר המתאים, בכדי להמשיך את הפרויקט הזה”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>