23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

בחזרה לספסל הלימודים

ביום חמישי הבא יפתחו ילדי העמק את שנת הלימודים עם תקוות, חששות, ציפיות והמון הכנות. אז אחרי שהרשויות הכינו את מוסדות החינוך כדי שיקלטו בצורה מיטבית את התלמידים, עיתון “כוכב” בדק מה השתנה השנה במערכת החינוך ברשויות המקומיות בעמק: איזה חידושים מצפים לנו? ומהם היעדים שנקבעו למערכת החינוך. לקראת הראשון בספטמבר, אדי גל מציג את המדריך לקראת החזרה ללימודים. תמונת מצב

מאת: אדי גל , 30 באוגוסט 2016

עשרות אלפי תלמידים ממערוכת החינוך של הרשויות השונות בעמק, יפקדו ביום חמישי הקרוב את מוסדות החינוך ויחלו שנת לימודים חדשה. עם תקוות וחששות, עם ציפיות וגם רצון להצליח כמה שיותר. יצוין כי, הרשויות המקומיות התכוננו במהלך החודש האחרון ליום הזה. שהכיתות יהיו צבועות, שליקויים יתוקנו, שאולמות ספורט יעמדו בתקנים, והחצרות יהיו בטיחותיות ביותר. עד לרגע האחרון, יעסקו עובדי הרשויות בפינישים האחרונים לקראת ה-1 בספטמבר.

צילום: ארכיון "כוכב"

עיתון “כוכב” עורך מדי שנה סקירה מקיפה, על מה שצפוי בשנת הלימודים. גם מבחינת ההערכות הפיזית וגם פדגוגית. השנה גם בדקנו ברשויות השונות מה השתנה, אם בכלל, ומה צפוי לתלמידים ולהורים ביום הראשון ללימודים.

יקנעם: בית ספר יסודי חדש

כ-5100 תלמידים וילדי הגנים יפתחו את שנה”ל בכל מוסדות החינוך בעיר. 392 תלמידות ותלמידים ילכו לראשונה לכיתה א’. בין התלמידים החדשים, יש שמונה זוגות תאומים. בבתי החינוך היסודיים ילמדו בסה”כ 2198 תלמידים. בעיר ייפתחו 51 גני ילדים. תקציב החינוך היישובי יעמוד השנה על כ- 64 מיליון שקלים. לקראת פתיחת שנה”ל השקיעה העירייה כשני מיליון שקלים בשיפוצים ושדרוגים, שנעשו במוסדות החינוך ביישוב, כאשר הקיץ הושם דגש על עבודות לשיפור תנאי השהייה, עבודות אקוסטיקה, החלפת מזגנים, שיפוץ חדרי שירותים, ועוד.
השנה יפתח לראשונה בית החינוך היסודי “יצחק נבון” למדעיים ואמנויות, ובו 18 כיתות אם מרווחות. בבית החינוך ילמדו השנה שכבות א’ – ד’ והוא יצמח בהמשך. בית החינוך נבנה בעלות של כ- 17.5 מיליון שקלים.
כ- 317 תלמידים ילכו השנה לראשונה לחטיבה וילמדו באחת עשרה כיתות ז’. בחטיבה החדשה תלמד השנה לראשונה גם שכבת ח’. למעלה מ- 1700 תלמידים ילמדו בסה”כ בחטיבת הביניים ובתיכון. 646 בחטיבת הביניים ו- 1053 בתיכון (שכבות ט’ – י”ב). 220 תלמידים ילמדו בעשר כיתות יב’ כבוגרי המערכת.

צילום: ארכיון "כוכב"

ביקנעם יפתחו השנה 51 גני ילדים בהם יתחנכו 1182 ילדים. 22 גנים הם ממלכתיים חובה, ו-19 גנים ממלכתיים טרום חובה.
במערכת החינוך יובלו גם השנה מגוון תכניות עשירות וביניהן: מודל הוליסטי – מודל יישובי הנותן מענה מיטבי לילדים, תוך ראיית האדם כשלם, בתחומים המגוונים של חייו ובקשר ההדוק בין הגוף, הנפש, הרוח, החברה, הסביבה והתורשה. בנוסף, תובל התכנית יקנעם עיר המוסיקה, ובמסגרתה יושם דגש על הרחבת והעמקת לימודי המוזיקה במסגרות החינוך, תוך חיבור לקונסרבטוריון.
ראש העיר, סימון אלפסי: “מערכת החינוך ביקנעם ממשיכה לגדול ולהשתדרג. אנו בפתיחתה של שנת לימודים נוספת, בה נפעל להוביל להצלחות גדולות את המערכת כולה, ואת כל הבאים בשעריה. החינוך היישובי ימשיך לעמוד בראש סדר העדיפויות שלנו, וכל הגורמים יפעלו בשיתוף פעולה מלא לטובת כל התלמידים, בלא יוצא מן הכלל. בראשית השבוע התבשרנו שאורט אלון שלנו הוא אחד מבתי הספר המצטיינים במדינה, ואני שמח על כך. השבוע כינסתי את ועדת החינוך והצגנו את כל הנתונים, וכך נעשה גם בישיבת מועצת העיר הקרובה בשבוע הבא”.

קרית טבעון: ביה”ס משלב חדש

לאחר חודשיים של חופשה, ולאחר שבתי הספר והגנים בקרית טבעון טופלו בצורה יסודית וקושטו לקראת פתיחת שנה”ל תשע”ז, יקלטו 3086 תלמידים ביום חמישי במוסדות החינוך השונים בקרית טבעון, חלקם לגן וחלקם לבית הספר.
כ-500 ילדים יחלו את שנת הלימודים ב-15 גנים ממלכתיים, שני גנים שפתיים (חינוך מיוחד) ושניים ממלכתי דתי, כאשר אחד מהם הוא גן חב”ד.
חשוב לציין כי גן חב”ד הצטרף למערכת הקדם יסודית, כגן ממ”ד ברוח חב”ד, לאחר מהלך משותף לראש המועצה, חב”ד, משרד החינוך ומחלקת החינוך.
ברשות יש עוד 5 גנים אנתרופוסופיים מוכרים, שאינם רשמיים, בהם לומדים כ- 100 ילדים.
בחמשת בתי הספר היסודיים בקרית טבעון ילמדו בתשע”ז – 1,630 תלמידים, מתוכם 283 החלו כיתה א’. ויש גם חדש במערכת החינוך: בית ספר מיתרים טבעון (יבנה לשעבר). זהו בית ספר חדש, המשלב תלמידים חילוניים, דתיים, מסורתיים וכל מה שבאמצע. המוטו: חינוך משלב הוא הבסיס לחיים בחברה הישראלית. בשנת הלימודים תשע”ז ילמדו בבית הספר 62 תלמידים מתוכם 22 יחלו כיתה א’ .
בתיכון השש שנתי אורט גרינברג, ילמדו 956 תלמידים (1001 בשנת הלימודים תשע”ו), 481 תלמידים בחטיבה העליונה (504 בתשע”ו), מתוכם 145 ילמדו בשכבת ט’ (4 כיתות רגילות + כיתה אחת PDD). בחטיבה הביניים ילמדו 475 תלמידים (497 בתשע”ו), מתוכם ילמדו בשכבת ז’ 156 תלמידים (4 כיתות רגילות ואחת של החינוך המיוחד).
בתוך בתיה”ס היסודיים ימשיכו להטמיע את הייחודיות הבית ספרית. רימונים: מהעצמה אישית להעצמה חברתית. קרית עמל: סביבה, מדעים וחקלאות. נרקיסים: תרבות, אמנות ברוח הגישה ההומניסטית. שקד: ברוח הגישה האנתרופוסופית, ובית ספר מיתרים: חינוך משלב הוא הבסיס לחיים בחברה הישראלית.
ויש גם מנהלים חדשים: בחטיבת הביניים אורט גרינברג יפתחו את שנת הלימודים תשע”ז עם מנהלת חדשה, טל רייס, אשר תחליף את המנהלת היוצאת, דורית סירבלה. בבית ספר מיתרים טבעון יפתחו את שנת הלימודים תשע”ז עם מנהלת חדשה, תמר בן אלחנן, אשר תחליף את המנהלת היוצאת, ציונה בן סימון, שניהלה את בית הספר בגרסתו הקודמת.

צילום: ארכיון "כוכב"

ראש המועצה דוד אריאלי: “אני מאחל לילדי הגנים, לתלמידים ביסודיים וללומדים בעל יסודי, שנת לימודים מעניינת, איכותית ופורייה. לצוותים החינוכיים בגנים ובבתי הספר, הצלחה והנאה מלאה בתפקידם החשוב והמאתגר. יש לנו מערכת חינוך מצוינת וצוות מקצועי מעורר גאווה. אני בטוח שבשנה הבאה תהיה שנה טובה ומוצלחת מאד. היעד המרכזי במערכת החינוך השנה, כפי שהוגדר בפורום המנהלים, הוא: פיתוח והטמעת מרכיבי איכות ומצוינות בקרית טבעון. וזאת, בהתבסס על החזון היישובי, הרוח הטבעונית ויעדי משרד החינוך”.

רמת ישי: פעילות נגד שיימינג

1268 תלמידים יפתחו ביום חמישי הבא את שנת הלימודים ברמת ישי (לא כולל תלמידי תיכון). 95 תלמידים יחלו את לימודיהם בכיתה א’. כדי להכין את מוסדות החינוך בצורה מיטבית לפתיחת שנת הלימודים, השקיעה המועצה מאות אלפי שקלים.
כחלק מהעבודות שבוצעו בקיץ, המועצה קידמה את נושא הנגשת כל מוסדות החינוך ביישוב. בנוסף, התבצעו פעולות צביעה, סיוד ותחזוקה בכל המבנים במערכת החינוך ברמת ישי. במסגרת זו הושלם שדרוג מערכת הביוב והניקוז באולם הספורט, אשר משמש בין היתר את תלמידי בתי הספר בישוב, בעלות של כ-150 אלף שקלים.
בנושא הנגישות, פעלה המועצה להשלמת כל המלצות מומחה לנושא שהכין דו”ח, הכוללות הנגשת מבואת כתות א’ ב’ בבי”ס “ארזים” וכן החלפת אביזרי הנגשה בשירותי נכים לאביזרים בעלי תו תקן.
מספר תוכניות העשרה יופעלו השנה במערכת החינוך היישובים: תכנית “מאמצים את האמיצים”, פרויקט משותף עם ניצולי שואה ותלמידי חטיבה, פרויקט הטייסת ביסודי ובחטיבת הביניים. לימודי ברידג’ ועוד עשרות תכניות מצוינות בשני בתי הספר ותכנית רב שנתית ללימודי השואה.
על מנת לסייע לתלמידים עם צרכים מיוחדים, המועצה מעסיקה סייעות אישיות, כיתתית ורפואית, המטרה לסייע לתלמידים ללמוד במערכת. כמו כן, בכל גני הילדים ישנם מתנדבים בנושא זה”ב בגן.
ברמת ישי יש גם תכנית מגוונות ורבות בנושא בטיחות בדרכים, בכל מערכות החינוך. תכנית בריאות השן מגן ילדים ועד כיתה ט’. תכנית מעברים יישובית מפותחת בין בתי הספר. כמו כן, מתקיימות תכניות העשרה למחוננים ומצטיינים

צילום: ארכיון "כוכב"

עופר בן אליעזר: “המועצה משקיעה משאבים רבים, כדי להעמיד את תשתיות החינוך בצורה אופטימלית לפתיחת שנת הלימודים, והקיץ עם דגש מיוחד לנושא ההנגשה. נמשיך לקדם ולשפר את נושא ההנגשה בישוב. כמו כן, היעד המרכזי של מערכת החינוך ברמת ישי הוא סבלנות, קבלת האחר, משמעות השיימינג והתנהגות נאותה ברשת”.

מוא”ז מגידו: קיבלו פרס חינוך

בשבוע האחרון של החופש הגדול, בעיצומה של היערכות מאומצת לפתיחת שנת הלימודים, קיבל ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי, בשורה משמחת מאת מנהלת מחוז צפון של משרד החינוך, ד”ר אורנה שמחון, שהודיעה לו כי מערכת החינוך של המועצה זכתה בפרס החינוך הרשותי במחוז. עוד הוסיפה ד”ר שמחון ובישרה, כי המחוז יגיש גם מועמדות לפרס הארצי של משרד החינוך. “פרס זה מהווה, יותר מכל, הכרה והוקרה בדרך בה אנו מובילים את מערכת החינוך המועצתית”, אומרת קרין שטרן, מנהלת החינוך במועצה, שהוסיפה עוד כי: “ההצלחות שאנו רושמים מובילות לתמריץ ניכר, למוטיבציה ולנכונות שמאפיינות את אנשי החינוך במועצה. הקיץ הוקדש מאמץ רב להיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים ב -1 לספטמבר, בהובלת מחלקת החינוך במועצה ומחלקות נוספות, בתחומי: ביטחון, הנדסה, סביבה ועוד. בין היתר נערכה המערכת לקליטה של מספר רב של תלמידים נוספים, כתוצאה מהגידול הדמוגרפי בכל יישובי המועצה”.
יצוין כי, בגני הילדים ביישובי המועצה עלה מספר הילדים מהשנה שעברה בכ – 50 ילדים. בכיתות א’, בשלושת בתי הספר היסודיים, יעלו לכיתה א’ 241 תלמידים. בסך הכל ילמדו בבתי הספר היסודיים 1297 תלמידים. בתיכון מגידו ילמדו 903 תלמידים, גידול של יותר מ- 45 תלמידים לעומת השנה שעברה, מתוכם, בכיתות ז’ 165 תלמידים ב – 6 כיתות לימוד.
ביחידה לקידום נוער לומדים 30 תלמידים (מסגרת אזורית). בגנים ופעוטונים ביישובי המועצה ילמדו בסך הכל כ- 1100 תלמידים. במושבי המועצה מקדמים תהליך שיתממש בשנת הלימודים הקרבה, של הקמת מרכזי חינוך בלתי פורמאליים לילדים מכיתות א’- ו’.
מערכת החינוך של המועצה מקדמת ומפעילה מסגרות חינוך מיוחדות: בית חם – מרכז לנערות בתיכון, הפועל אחרי שעות הלימודים. מועדונית לילדי א’-ו’, הפועלת במתחם תיכון מגידו, בשעות שאחרי הלימודים. גן שפתי – של משרד החינוך, בקיבוץ דליה, המיועד לילדי גן עם קשיי שפה מכלל יישובי המועצה.

צילום: ארכיון "כוכב"

איציק חולבסקי, ראש המועצה: “במהלך נסיעתי המרגשת עם שכבה יב’ לפולין, קיבלתי שיחת טלפון מרגשת מד”ר אורנה שמחון, ובה התבשרתי על זכייתה של מערכת החינוך במועצה, בפרס המחוז בקטגוריה של רשויות מקומיות. זהו הישג נפלא למחלקת החינוך במועצה, לבתי הספר המצוינים שלנו, למערכות החינוך ביישובים ולמערכת החינוך הבלתי פורמלי. הפרס משקף הכרה של משרד החינוך בתהליכי העומק שאנחנו מובילים, בהשקעה ובמיקוד שלנו בחינוך בכל המישורים. שעה לאחר מכן, כשהשתתפתי בטקס המסכם של שכבת יב’ המעולה, באנדרטת רפופורט, אמרתי לעצמי, שעם נוער נפלא כזה, אין ספק שמגיע לנו פרס חינוך. אני מאחל שנת לימודים מוצלחת לכל התלמידים והתלמידות”.

מוא”ז זבולון: ביה”ס ראשון למגזר

במערכת החינוך של המועצה האזורית זבולון ילמדו בשנת הלימודים החדשה 808 תלמידי הגיל הרך, 1584 תלמידים בחינוך היסודי ו- 832 תלמידים בחינוך העל יסודי בביה”ס כרמל זבולון. בכל מוסדות החינוך של המועצה, מגיל 3 ועד 18, ימנו צוותי החינוך המועסקים על ידי המועצה ומשרד החינוך כ- 380 מורים, גננות, סייעות וצוות מנהלה. לראשונה, ייפתח בית הספר העל יסודי הראשון במועצה, המיועד למגזר הערבי, בכפר איבטין, שישרת את שלושת הכפרים: ראס עלי, חאוולד ואיבטין, שהוקם בהשקעה כספית הנאמדת בכ-20 מיליון שקלים, בסיוע ובמימון של משרד החינוך.
במועצה הדגישו, כי מערכת החינוך שלה נחשבת לאחת הטובות בארץ, כאשר אחוז הזכאים לתעודת בגרות של תלמידי ביה”ס התיכון מקיף כרמל זבולון ביגור עומד על כ– 95%. בנוסף, בכדי לקדם ולהעמיק את נושא המודעות והחשיבות בשמירה על איכות הסביבה בקרב הדור הצעיר, המועצה האזורית זבולון חילקה זו השנה התשיעית קופסאות אוכל רב פעמיות לילדי הגנים ולילדים העולים לכיתה א’.
495 תלמידים ילמדו בבית הספר היסודי “ניצני זבולון”, 280 תלמידים בבית הספר “נופית”, 452 תלמידים בבית הספר היסודי בכפר איבטין, 247 תלמידים בבית הספר ראס עלי. כמו כן, ילמדו 749 ילדים ב– 30 גני ילדים בגילאים 3-6 ביישובי המועצה, מתוכם 3 גנים לחינוך מיוחד.
ראש המועצה האזורית זבולון דב, ישורון, אמר לקראת פתיחת שנה”ל: “גם השנה, אנחנו ממשיכים להציב את תחום החינוך בראש סדר העדיפויות שלנו ומשקיעים משאבים רבים, בשדרוג מוסדות החינוך ותנאי הלימוד. השקענו ונשקיע מאות אלפי שקלים בטכנולוגיה מתקדמת ומיחשוב, ונעמיד לרשות הילדים בגני הילדים והתלמידים בבתי הספר, את כל התנאים הדרושים להצלחה בלימודים. עד עכשיו כל תלמידי החינוך העל יסודי, כיתות ז’ – י”ב, בכפרים הערביים במועצה האזורית זבולון, נאלצו ללמוד בשפרעם. בשנה”ל החדשה, הם יוכלו ליהנות מביה”ס חדיש, משודרג, שהוקם בכפר איבטין, שייתן מענה לצרכיהם הלימודיים בסביבה הקרובה שלהם. אנו רואים חשיבות רבה בהנגשת מבנים ציבוריים לכלל תושבי המועצה. המועצה השקיעה ותמשיך להשקיע משאבים רבים לטובת קידום נושאי החינוך והלמידה ברחבי המועצה, ואף נשאף להגדיל את התקציבים ככל הניתן. אני מאחל לתלמידים שנת לימודים שקטה, פורייה ומוצלחת”.

מוא”ז עמק יזרעאל: ירוקים ומתמידים
המועצה האזורית עמק יזרעאל שמה את החינוך בראש סדר העדיפויות שלה ומשקיעה מדי שנה כ-50% מתקציבה הכולל בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. בעמק יש כ- 80 גני ילדים, בהם לומדים כ- 2100 ילדים, 14 בתי ספר יסודיים ו-5 בתי ספר על יסודיים, בהם לומדים כ- 9000 תלמידים. לכיתה א’ יעלו השנה 700 תלמידים. בעמק יש מגוון רחב של בתי ספר: ממלכתי דתי, חינוך מיוחד, דמוקרטי, אנתרופוסופי וממלכתי.
במועצה ציינו ערב פתיחת שנת הלימודים שורה של הישגים של מערכת החינוך בשנים האחרונות: 88% ממוצע מועצתי של זכאים לבגרות (תשע”ד, תושבי העמק), 99% מסיימי 12 שנות לימוד, כ-20% מהנוער מתנדבים לשנת שירות ומכינות קדם צבאיות, מובילים בארץ בגיוס משמעותי לצה”ל

צילום: הדמיה: אמר קוריאל אדריכלים

שלושת בתי הספר התיכוניים: עמקים תבור, העמק המערבי וויצו נהלל, זכו בפרס בתי ספר מצטיינים בשנתיים האחרונות. המועצה נבחרה כרשות מצטיינת בניהול עצמי של בתי הספר. בתי ספר במועצה זכו בפרסים רבים מטעם משרד החינוך וגופים נוספים.
מרבית מוסדות החינוך בעמק ירוקים ומתמידים. מדי שנה מוסמכים עוד בתי ספר וגנים בעמק, כמו כן נערכים פרויקטים סביבתיים מרשימים בתחום.
השנה השקיעה המועצה כ- 7.5 מיליון שקלים, בשיתוף תקציבים ממשרד החינוך, בשיפוצי קיץ במוסדות החינוך, וכן בשיפוצי עומק בשני בתי ספר בני 80-90 שנה: יסודי נהלל ועמק יזרעאל בגניגר. בין ההשקעות הבולטות: החלפת מזגנים בבתי הספר, בניית כיתות שמע, הצללות בבתי ספר, סיום בניית שלב א’ בבית הספר הרדוף (תיכון), סלילת שבילים בטיחותיים לתלמידים, גידור בתי ספר, שיפוצי שירותים, בניית אולם ספורט ביפעת, הוספת כיתות לימוד בנהלל, רחבות בחצרות בתי ספר ועוד. בנוסף, אימוץ מקטעי שביל יזרעאל והגברת המודעות והטיול בשביל על ידי בתי הספר, תגבור לימודי אנגלית, לימודי אמנות בגני הילדים, הרחבת העשייה הסביבתית בגנים ובבתי הספר, בהתאם למתווה השרים (חינוך ואיכות הסביבה), מסלולי מוסיקה ייחודיים לחטיבות הביניים והרחבת תכנית בית ספר מנגן.
ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר: “מערכת החינוך במועצה האזורית עמק יזרעאל מצויה בלהט של עשייה חינוכית, לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע”ז. בעמק, כחזון ומשנה סדורה, אנו מובילים ראייה רחבה המתייחסת לכל נתיבי העשייה במערכת החינוך: חינוך לערכים, תרומה לקהילה, הפחתת נשירה וגיוס משמעותי לטובת החברה הישראלית, עומדים בשורה אחת לצד ההישגים האקדמיים הגבוהים והמרשימים של תלמידינו בבתי הספר שלנו. מערכת החינוך של עמק יזרעאל ממשיכה מורשת של מאה שנות התיישבות ולצידה, מעודדת חדשנות ופתיחות לכל גווני החברה, באמצעות צוותים חינוכיים מסורים, העושים לילות כימים בבתי הספר. תלמידי עמק יזרעאל מובילים בהישגים לימודיים, כמו גם בתרומה לחברה הישראלית ולקהילות העמק”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>