19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

במחשבה אחת קדימה

הוא נכנס לאחרונה לתפקידו במנהלת פארק התעשיות עמק חפר, ויש לו חזון: לחבר את כלל העסקים אחד לשני וליצור מדיניות דלת פתוחה במנהלת, כמוקד ידע וסיוע. בראיון ראשון לעיתון “כוכב” הוא מספר על השנים במחיצתו של ראש המועצה, רני אידן, מה מאתגר אותו, על הניסיון שצבר בסקטור העסקי. וגם, על המסיבות הגדולות שהתקיימו בלול. קבלו את שגיא בן-יואב, שאומר: “זה לא נכון להגיד שהחלפתי את לזי, אין לו תחליף”

מאת: זליג אהרונוביץ , 27 באוקטובר 2017

מנהל פארק התעשיות עמק חפר, שגיא בן-יואב, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול מהמרכז האקדמי רופין. כמו כן, הוא בעל תואר שני במנהל עסקים בתכנית המנהלים של רקאנטי, באוניברסיטת תל אביב.

צילום: ארכיון "כוכב"

שגיא גדל בעמק חפר מגיל 4, הוא אוהב כדורסל ומכהן כיו”ר הנהלת הכדורסל של המועצה. בן-יואב (35) נשוי לעדי ואבא לאמיליה בת השנתיים וחצי. המשפחה מתגוררת במשולב, הן בחופית והן בתל אביב.

פיתח פעילות נדל”ן

לא רבים יודעים זאת, אבל בן-יואב היה מפיק את מסיבות החיילים הכי גדולות ושוות בישראל, במשך שלוש שנים (2004-2007). המסיבות התקיימו בלול, ובכל סוף שבוע היו מגיעים אליהן אלפי בליינים. “שם התחלתי לראשונה להיות מעורב בעולם העסקי וצברתי ניסיון, תוך כדי למידה מהצלחות וכישלונות, התנסיתי בניהול צוות עובדים גדול ועוד”, הוא אומר.
לאחר מכן, ובמקביל ללימודי התואר הראשון, בן-יואב החל לעבוד בחברת סחר בינלאומית, המתמקדת בחומרי גלם לתעשיות הפטרוכימיות בישראל ובעולם. “התקדמתי בחברה ובתפקידי האחרון כיהנתי כסמנכ”ל סחר ופיתוח עסקי. בתפקיד זה ניהלתי את כל פעילות המכירות הבינלאומית, לרבות פיתוח פרויקטים חדשים”, הוא אומר ומציין כי: “במקביל, פיתחתי לחברה פעילות נדל”ן שהתחילה בישראל והתרחבה לגרמניה וארה”ב. בהמשך ניהלתי את פעילות הנדל”ן הזו ולכן מרבית הזמן ביליתי בחו”ל, בנסיעות עבודה”.
יצוין כי, בשלוש השנים האחרונות, בן-יואב היה עוזר ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן. “זהו תפקיד מאתגר ומעניין מאוד, שבכל יום לומדים בו משהו חדש. שם גיליתי את העניין הרב בעשיה הציבורית. להיות לצד ראש המועצה, לחוות ריגושים רבים, כעסים, שמחה, עצב, הצלחות ועוד. אני חושב שכל אלה עיצבו אותי להיות מי שאני היום”.
ואיך זה בא לידי ביטוי?
“היד החופשית שראש המועצה נתן לי בנושאים שונים שקידמתי לטובת המועצה והתושבים, כמו דיור בר השגה להשכרה לאוכלוסייה צעירה, קידום פרויקטים ופעילויות של הוועדה לעסקים ועוד. כל אלו לימדו וחישלו אותי רבות וכך גם צברתי ניסיון רב”.
עברת מהסקטור העסקי לציבורי, איך זה מרגיש?
“מאוד חשוב לי לשלב בין עשייה לביתי ובין עבודה במקום בו אני יכול לנסות ולהשפיע על הסביבה בה גדלתי, וליצור עתיד ואיכות חיים לדור ההמשך בעמק חפר”.
מה אתה מביא מעצמך לתפקיד החדש?
“העולם העסקי-כלכלי אינו זר לי. עסקתי בו רבות במסגרת עבודתי כעוזר ראש המועצה. זו היתה סוג של עבודה נוספת. ריכזתי את הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים, ופעלתי רבות לטובת קידום עסקים, יוזמות ופרויקטים עסקיים שונים בעמק חפר. זה נושא שמאוד מעניין אותי ולכן היה זה אך טבעי שאגיש מועמדות לתפקיד, שפרסם אלון הימן מנכ”ל החברה הכלכלית. כמובן, לאחר שראש המועצה נתן לי את ברכת הדרך. אני רוצה להודות לשניהם על ההזדמנות הזו. למדתי ואני עדין לומד כל יום משניהם, מהפעילות שלהם ומהניסיון הרב”.
החלפת את לזי בן יעקב, צפויים שינויים נוספים במנהלת הפארק?
“זה לא נכון להגיד שהחלפתי את לזי. ראשית, כי אין באמת תחליף ללזי, שהקים את מנהלת פארק התעשיות וניהל אותה ביד רמה. למעשה, הוא היה הרוח החיה בקידום פארק התעשיות והבאתו למקום בו הוא נמצא היום. כמובן, כל זאת בסיוע ומימון של המועצה ושל החברה הכלכלית. בנוסף, לזי התרכז בעיקר בניהול פארק התעשיות, אני משמש בתפקידים נוספים”.
פרט, נמק והסבר.
“הראשון הוא פיתוח עסקי של החברה הכלכלית: האתגרים בפניהם אנו ניצבים כיום, והרצון להגדיל את רמת השירותים שתושבי המועצה מקבלים, מחייבת אותנו לחשוב כל הזמן כיצד מגדילים את מקורות ההכנסה שאינם מתשלומי הארנונה למגורים. לכן, אני עוסק רבות מאוד בקידום יוזמות ופיתוחים עסקיים שונים, המהווים פוטנציאל להגדלת הכנסות המועצה מארנונה עסקית. לדוגמה: ביוני 2017 חנכנו את ירוק – מתחם יזמות בקמפוס רופין. מדובר בפרויקט משותף לחברה הכלכלית, אגודות המים של עמק חפר והיזמים הפרטיים אלי ברק ולירן שחר. זה פרויקט שעבדתי עליו במשותף עם אלי ברק מעל לשנה עד שהוא יצא לדרך”.
מה כל כך מיוחד בפרויקט הזה?
“המקום פועל כמתחם בו ניתן להשכיר חדר או שולחן בחלל עבודה פתוח. בנוסף, יש בו מעבדות וסדנאות עבודה עם כלים מיוחדים, תוכנית מנטורינג ייחודית לסטארטאפיסטים ויזמים מתחילים, וגם פעילות הרובוטיקה המצליחה של נוער עמק חפר עברה אליו”.
ומה עוד על הפרק?
“פרויקט נוסף הוא קירוי מגרשי חנייה ציבוריים בפאנלים סולאריים. כך נרוויח גם חניונים מקורים מגשם ושמש, וגם נוכל למכור את עודפי החשמל לחברת החשמל. רעיון נוסף שאנחנו עובדים עליו בימים אלה, הוא אזור תעסוקה משותף עם זמר. מדובר ברשות שכנה לנו שהיתה בעבר חלק מעמק חפר, והמועצה משתפת אתה כיום פעולה במגוון נושאים. חשוב לנו מאוד לפעול ברמה הלאומית, ולתרום בקידום תוכניות לרשויות שכנות שיש להם קושי לעשות זאת לבדן מפאת משאבים מוגבלים”.

פנים חדשות במנהלת

התפקיד השני של שגיא בן-יואב, והלא פחות משמעותי, הוא ניהול מנהלת העסקים של עמק חפר. “זוהי מנהלת חדשה, שהקמנו על בסיס מנהלת פארק התעשיות הקיימת. המטרה שלנו היא להסתכל בראייה רחבה על כלל העמק בהקשר העסקי, לפעול לעידוד הקמת עסקים חדשים ולתת כלים וידע לעסקים קיימים”.
מה אתם מציעים לבעלי העסקים?
“אנחנו עוסקים רבות בסיוע לעסקים בסוגיות רישוי עסקים ובסוגיות תכנון. כמו כן, מפעילים מספר תוכניות במחירים מסובסדים לטובת העסקים, המציעות לבעלים ולמנהלים כלים לניהול וקידום עסקיהם”.
לאחרונה הצטרפה אל המנהלת, רעות מטרסו-מקורי, בת 34, מבית יצחק, המשמשת מנהלת קשרי קהילה-עסקים. רעות החליפה את אורלי גולדשמידט, שכמו לזי, הייתה שותפה למנהלת פארק התעשיות ב-10 שנים האחרונות. “רעות מגיעה מחברת פרטנר ומביאה עמה רוח של חדשנות הייטקית ויוזמות חדשות. זו הזדמנות לאחל לה הצלחה רבה ולהודות ללזי ואורלי על העשייה האדירה ועל הקידום של הפארק”, אומר בן-יואב, שמתכנן את צעדיו הבאים בקפידה.
מהם היעדים שאתה מציב לעצמך?
“אני בונה לעצמי יעדים רבים לטווח הקצר, מתוך אמירה פנימית, שכך אשיג את היעד בטווח הרחוק. היעדים העיקריים שלי כעת הם: עידוד הקמת עסקים חדשים, מתן כלים וידע לעסקים קיימים, מינוף כלכלי ופיתוח עסקי ברחבי המועצה. יעדים אלה יסייעו בטווח הקרוב ליצירת מקומות עבודה בקרבת הבית, הקטנת היוממות (הנסיעה למקום העבודה וחזרה ממנו) כתוצאה מכך והגדלת הכנסות המועצה מארנונת עסקים”.

פארק תעשייה עמק חפר צילום: ארכיון "כוכב"

זה נשמע שאתה הולך לפתור את בעיית התעסוקה באזור.
“במועצה שלנו ישנם 43 אלף תושבים. אנו נמצאים במרכז הארץ והיציאה לעבודה בערים שמסביבנו הולכת ונהיית קשה בגלל עומסי תחבורה. יש לייצר מקומות עבודה קרובים או צמודים ליישובים. בכך נקטין באופן משמעותי את היוממות של חלק מהתושבים, ולצד זה נייצר הכנסה מתשלומי ארנונה שלא ממגורים, שתחזור לתושבים לטובת פיתוח, טיפוח, חינוך, רווחה וקהילה. וכמובן, גם לעסקים עצמם בצורה של השקעה בתשתיות, שיפור חזות פארק התעשיות וקידום תכניות שונות”.
אתה מתכוון לעזור לעסקים בעמק לשווק את עצמם ולהגדיל את מאגר הלקוחות שלהם?
“בוודאי. אנחנו כבר עושים זאת כיום בתוכניות שונות שאנחנו מפעילים, חלקן בכוחות עצמאיים וחלקן בשיתוף עם המרכז האקדמי רופין ומעוף”.
ראוי לציין את הפעילות החשובה שנעשית בשיתוף עם הוועדה לעסקים קטנים ובינוניים, שקמה ב-2015, ביוזמת ראש המועצה, רני אידן, ובהובלתה של רעיה קידר, תושבת בת חפר וחברת הנהלת המועצה. “אנו מפעילים במסגרת מנהלת העסקים וביחד עם מעוף קורסים במחירים מסובסדים, מפגשי נטוורקינג ושיתופי פעולה המתקיימים אחת לחודשיים, הרצאות, ליווי של סטודנטים למנהל עסקים שעורכים את פרויקט הגמר שלהם בייעוץ וסיוע לעסקים בעמק חפר, ליווי של מנטור אישי לעסקים לאורך שנה שלמה ועוד. בכל הפעילויות האלה אנו מעניקים לעסקים כלים שיכולים לסייע להם בקידום ופיתוח העסק”, מציין בו-יואב, שמדגיש כי יש הצלחות רבות של עסקים שלקחו חלק בתוכניות השונות. “שווה לעקוב אחרי הפרסומים בנושא ולהירשם לפעילויות השונות. בנוסף, אנחנו מתכננים יוזמות ופעילויות לחשיפת פארק התעשיות והעסקים שבו לתושבים”, הוא אומר.
בסופו של תהליך, מה המטרה שלכם?
“המטרה היא שתושבי הסביבה יהיו מודעים לכך שבקרבת הבית שלהם יש עסקים נוספים מהם הם יכולים ליהנות ולצרוך שירותים בהם”.
יש גם אירועים מתוכננים?
“בהחלט, אנחנו מתכננים מספר אירועים לדוגמה: מדרחוב עסקים, שוק אוכל ייחודי, ביקור מפעלים מבפנים, אירועי תרבות ופנאי ברחבי הפארק לרווחת התושבים והעובדים בו ועוד”.
אני מבין שיש תוכנית פיתוח של “פארק התעשיות”.
“נכון, פארק התעשיות נמצא כיום בצומת משמעותי מאוד. לאחרונה סיימנו שיווק של 36 מגרשים ביחד עם רשות מקרקעי ישראל. היזמים הראשונים עולים על הקרקע בימים אלה, והמשמעות היא שפארק התעשיות כמעט ויכפיל את עצמו בכמות העסקים, המבקרים והעובדים. כיום יש כ-200 עסקים, 5,000 עובדים ו-4,000 מבקרים בפארק מדי יום. אנחנו עוסקים רבות בסיוע ליזמים החדשים בקידום תכניות הבניה ומיצוי מלוא זכויות הבניה שלהם, הבאת יוזמות חדשות ועוד. כמו כן, הכנו תכנית אבטחה חדשה לפארק. חשוב מאוד לייצר מוגנות ותחושת ביטחון לעסקים ולמבקרים”.
איך לדעתך ניתן להביא לכך שיותר תושבים מהאזור יפקדו את המקום?
“הכנו מספר תוכניות פעולה למשיכת מבקרים בשעות הפעילות שאחרי שעות העבודה. בשילוב עם המתחמים העסקיים החדשים שיקומו וישלבו חנויות, מסחר, מסעדות ומשרדים. הפארק ימשיך להיות פעיל גם בשעות אחה”צ.

פארק התעשיות יורחב

כפי שפורסם כבר בעיתון “כוכב”, במועצה האזורית עמק חפר עובדים קשה מאוד כדי שתוקם תחנת רכבת בפארק התעשיות. “בפארק התעשיות יש שטח בגודל של כ-40 דונם המאושר תכנונית להקמת תחנת רכבת”, אומר בן-יואב, שמציין כי: “הגשנו חוות דעת מקצועית של יועצת מומחית, ד”ר אליה בן שבת, התומכת בהקמת תחנת הרכבת בעמק חפר. זה נמצא כעת בדיונים בות”ל (ועדה לתשתיות לאומיות) וברכבת ישראל. אני מקווה מאוד שתחנת רכבת בפארק תיכלל בתכנית האסטרטגית של רכבת ישראל לשנים הקרובות”.
אין ספק שתחנת רכבת בפארק תשנה את התמונה לא רק לטובת העסקים אלה, גם לטובת כלל תושבי עמק חפר והסביבה. תושב המעוניין לעשות שימוש בתחנת נתניה או חדרה לרוב אינו מוצא מקום חנייה, וזה לאחר נסיעה מייגעת עד לפתח החניון בתחנה.
פרויקט נוסף הוא הרחבת פארק התעשיות דרומה, על גבי אדמות חרב לאת. מדובר בתוכנית שתרחיב את פארק התעשיות בעוד כ-120 דונם ותוסיף לו עוד עסקים רבים, בעיקר כאלה שישרתו את תושבי המועצה והאזור.
באת מתפקיד של עוזר אישי לראש המועצה, יש לך מחשבות פוליטיות עתידיות? זה משהו שמדבר אליך ברמה המקומית?
“אין לי מחשבות פוליטיות, אבל אין ספק שהעשייה הציבורית מושכת אותי ומדברת אליי מאוד. ככל שארגיש שיש לי מה לתרום לטובת התושבים ולטובת פיתוח עמק חפר, אמשיך לעשות זאת”.
מה האני מאמין שלך לגבי עמק חפר בראייה של 5-10 שנים קדימה?
“החזון של מנהלת העסקים כולל חיבור כלל העסקים בתוך עמק חפר אחד לשני, קידום העסקים במרחב עמק חפר, יצירת מדיניות דלת פתוחה במנהלת כמוקד ידע וסיוע לעסקים, וסיוע בסוגיות רישוי עסקים ותכנון. כמו כן, פיתוח עסקים קטנים במרכזי היישובים וכן בנחלות במושבים החקלאיים. חשוב מאוד שיהיה בכל יישוב בית קפה, חנות קטנה, מכולת, מספרה, משרדים של בעלי מקצועות חופשיים וכו’. כל זאת, תוך שמירה על הצביון של העמק והישובים, פארק תעשיות מודרני ומזמין, שגם יפעל לאחר שעות העבודה, שנותן לתושבים אפשרות בילוי וקניות ללא צורך לנסוע מרחק רב. בנוסף, מיזמים עסקיים לא מזהמים, וכאלה שמשתלבים היטב עם המרחב הכפרי בו אנו נמצאים”.
ומה לגבי מיזמים תירותיים?
“אנחנו פועלים לקידום נושא התיירות והקיט בעמק. אני פעיל מאד בהפיכת בית הראשונים למרכז מורשת אזורי. אני מדמיין ברוחי איך בעוד חמש שנים יתפקד בית מועצה חדש בפארק התעשיות, שישמש, בין השאר, כאבן שואבת לפעילות ענפה של התושבים. אני פעיל מאד בתכנית לפיתוח העתידי וההרחבה של בת חפר, והיד עוד נטויה”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>