20.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

בנוי לתלפיות

סגן אור, בן 21, תושב בית יצחק שבעמק חפר, הוא אחד הקצינים הבולטים שסיימו את מסלול “תלפיות”, שהינה תכנית צבאית-אקדמית להכשרת מנהיגות טכנולוגית מבצעית, למערכי המחקר והפיתוח, ומערכי האמל”ח של מערכת הביטחון. “אני חושב שהשנים האלה הן חוויה משמעותית, שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר”, הוא אומר

מאת: זליג אהרונוביץ , 23 בדצמבר 2016

לאחרונה הסתיים הקורס האקדמי היוקרתי ביותר בצה”ל, אחד מקורסי הדגל של חיל האוויר – מסלול “תלפיות”. לעיתון “כוכב” נודע, כי הקורס מכשיר את חוד החנית של הקצונה הטכנולוגית בכלל מערכת הביטחון הישראלית.

צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי, תכנית תלפיות הינה תכנית צבאית-אקדמית להכשרת מנהיגות טכנולוגית מבצעית, למערכי המחקר והפיתוח, ומערכי האמל”ח של מערכת הביטחון. התכנית נוסדה בשנת 1979 כחלק מלקחי מלחמת יום הכיפורים, על מנת לגשר על הפער שנתגלה בין עולם החקר והפיתוח, לבין העולם המבצעי. בוגרי הקורס אחראים על פיתוח פרויקטים ומערכות ביטחוניות שונות. מסלול “תלפיות” אורך יותר משלוש שנים והוא הקורס הארוך ביותר בצבא. בין מסיימי הקורס בולט סגן אור, בן 21, תושב בית יצחק שבעמק חפר, בנה של עובדת באוניברסיטה ואביו מהנדס תוכנה.

הגירסה הכי טובה של עצמו

במהלך לימודיו קפץ אור מכיתה ט’ לכיתה י’. הוא הרחיב פיזיקה ומדעי המחשב בתיכון ע”ש בן גוריון שבעמק חפר, והדריך שנתיים בתנועת הנוער של האיחוד החקלאי. טרם גיוסו, אור השתתף בתכנית 1 נגד 100 וזכה בפרס. בנוסף, אור יעץ לאחד ממכריו שנסע להרצות ב-TED, להעלות שור על הבמה ולשקלל את ניחושי הקהל למשקלו, כדי להסביר את עקרון “חוכמת ההמונים”. הרעיון בוצע והסרטון הפך ויראלי. ראוי לציין כי, אור סיים בתוכנית תואר משולב בפיזיקה ובמדעי המחשב, אבל יש לו גם תחביבים מיוחדים. “הייתי אומר שטיולים בחו”ל, כולל אקסטרים בכל מקום, למשל בנג’י בניו זילנד ודברים בסגנון הזה. בנוסף, אני מאוד מתחבר גם למחקר באוניברסיטה ופרויקטים הדורשים פיתוח ומחשבה”, אומר סגן אור.

צילום: אילוסטרציה

ואיך זה מרגיש להיות בתלפיות?
“מאז שאני מכיר את עצמי קיוויתי להיות תלפיון. בילדותי, כשהיו שואלים את אבא לאן אני אלך בצבא, אז הוא היה אומר ‘סיירת השכל’. בערך שנה לפני הגיוס, שמעתי שזה פשוט שם נרדף ל’תלפיות’ ולקראת הגיוס התחלתי להתלבט בין ‘תלפיות’ לבין מסלולים אחרים, כי יש הרבה מסלולים מצוינים. בסופו של דבר החלטתי לבחור בתלפיות, דווקא בגלל החוויה האישיותית והחוויה החברתית”.
מה למדת על עצמך מבחינה אקדמית ואישית?
“מן הסתם למדתי הרבה אקדמית. עשיתי תואר במדעי המחשב ופיזיקה, אבל אני חושב שהעיקר מבחינתי היה דווקא השיפור האישי והחברתי. יש בתלפיות סיסמא שיכולה להישמע אולי קצת קלישאתית, אך היא מגדירה את התוכנית מצוין – ‘מנסים להפוך אותך לגרסא הכי טובה של עצמך’. אני מרגיש שעומדים בזה, אני מרגיש שינוי משמעותי גם באופן שבו אני מכיר את עצמי יותר טוב, וגם בשיפור ביכולות אישיותיות, חברתיות וצבאיות”.
היה לך רגע קשה במסלול, נקודת שבירה?
“המסלול היה מאוד לא פשוט, במיוחד בשנה הראשונה. היינו בצבא כמעט 24/7 וזה היה ממש לא קל. אני מרגיש שזה חישל אותי, נתתי 120% מעצמי. לא הייתי חוזר לרגעים הקשים, אבל אני שמח שעברתי אותם”.
ספר בקצרה על טקס הסיום.
“היה ממש מרגש. אני חושב שהיה קצת יותר מרגש בערב שלפני, כשעשינו חזרה לטקס הסיום. חילקו לנו שם את סיכת ‘תלפיות’. זו סיכה קטנה שעבדתי עבורה יותר משלוש שנים. כל החיים שלי התנקזו לשם, עשיתי הכל כדי להיות תלפיון, וזה היה ממש מרגש עבורי”.
אתה ממליץ גם לאחרים על המסלול?
“אני בהחלט ממליץ על המסלול. אני חושב שזה מסלול מיוחד ומאתגר. מצד אחד, זה לא מתאים לכל אחד, אבל מצד שני, מי שכן מתקבל למסלול ומוכן להשקיע, אני חושב שהשנים האלה הן חוויה משמעותית, שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר. אני מאוד שמח שהייתי במסלול ‘תלפיות’, זו חוויה מדהימה”.
יצוין כי, ההכשרה במסגרת התוכנית משלבת אימונים ושיעורים צבאיים בבסיסים שונים, ולימודים לתואר אקדמי המתקיימים באוניברסיטה העברית בירושלים. הקמת תוכנית “תלפיות” נבעה מהצורך של צה”ל ומערכת הביטחון באנשי מחקר ופיתוח בעלי הבנה משולבת, ביטחונית-צבאית ומדעית-טכנולוגית, בעקבות עליית הנפח אשר המדע והטכנולוגיה תופסים בשדה הקרב המודרני.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>