18.11.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

יקנעם עילית

בנייה בנחל השניים: עיריית יקנעם הגישה שתי התנגדויות לוועדה המחוזית

אחת ההתנגדויות מטעם הרשות וראש העיר, השנייה מטעם מהנדסת העיר. הטענה: אין זה נכון בשעה הזו, כאשר מפתחים את שכונת שער הגיא, להתחיל בבניית שכונה נוספת

מאת: אדי גל , 11 בינואר 2017

עיריית יקנעם ממשיכה במאבקה העיקש כנגד הבנייה בנחל השניים. לעיתון “כוכב” נמסר, כי בימים אלו הגישה הרשות שתי התנגדויות לבנייה במקום, אחת מטעם הרשות וראש העיר סימון אלפסי, שמתוקף תפקידו הוא גם יו”ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, השנייה מטעם מהנדסת העיר, אדריכלית עירית טלמור.

צילום: ארכיון "כוכב"

בכתב ההתנגדות כותב ראש העיר, כי סוד ההצלחה של העיר טמון בין השאר בקצב נכון של גידולה המאפשר בקרה, לרבות בנושאים: תחבורה, מוסדות ציבור ותשתיות מספקות. אלפסי מציין, שהעירייה מפתחת ביחד עם משרד השיכון את שכונת “שער הגיא” ומדגיש שאין צורך ואין זה נכון, להוסיף לעיר שכונה נוספת כדוגמת נחל השניים. ראש העיר מבהיר גם, שהעיר צריכה לגדול בהתאם לקצב המתאים להתפתחותה, ואין להעמיס מעבר ליכולת.
בדבריו מדגיש אלפסי, כי אף יישוב בישראל אינו מתפתח כנגד רצון מוצהר של ראש הרשות, אלא עפ”י תכנון וניהול שלו, וכאן הוא מצהיר מפורשות, שאינו מעוניין בפיתוח השכונה החדשה הנוספת. בכתב ההתנגדות מפרט אלפסי, בין היתר, את נושאי החניה והתחבורה. הוא טוען ששכונת “נחל השניים” סמוכה לשכונה קיימת (יער אודם) והתכנית במתכונתה הנוכחית לא עונה על צרכי התחבורה של השכונה, הרחובות ההיקפים ואופן ההתחברות לרחובות הללו. הוא גם הדגיש שאין להישען על רשת הדרכים הקיימת ויש להציג חלופות תכנוניות לכניסות/יציאות נוספות מהמתחם. בנוסף להתנגדותו, מצטרף ראש העיר לכל ההסתייגויות המקצועיות שהוגשו גם בעניין עיצוב אדריכלי, ניקוז, תנאים להיתרים ועוד.
יצוין כי, עיריית יקנעם הגישה מלכתחילה התנגדות לתכנית המתארית של נחל השניים, אולם הוועדה המחוזית קיבלה רק חלק מטענות העירייה, והחליטה כן לאשר את התכנית. על בסיס זה, הוועדה המקומית שדנה בתכנית דחתה אותה. לאור זאת, הגישו יזמי התכנית ערר על החלטת הוועדה המקומית, וועדת הערר “אילצה” את הוועדה המקומית לדון/לאשר את התכנית והנחתה את יזמי התכנית לבצע תיאומים שונים מול מהנדסת העיר. לאור החלטת ועדת הערר, נאלצה הוועדה המקומית להחליט על הפקדת התכנית.
ראוי לציין כי, התכנית בנחל השניים כוללת בנייה של כ- 240 יחידות דיור על שטח של כ- 135 דונמים, שנמצאים בבעלות פרטית ובבעלות מינהל מקרקעי ישראל. מיקום התכנית הוא המשך הרחובות חורשת טל והאיילה, עד לתחום קצה רחוב אורטל.
ראש העיר, סימון אלפסי: “אני חוזר ומדגיש, בנייה בנחל השניים אינה נמצאת בתכניות העירייה, ואין כל צורך בה. בנייה כזאת תפגע במרקם היישובי של העיר כעיר ירוקה. יקנעם לא ערוכה מבחינת התשתיות לבנייה מואצת כזאת, וגם אין צורך בהוספת יחידות הדיור הללו. אני מאוד מקווה שהתנגדותנו תתקבל והתכנית תבוטל”.
תושבת השכונה ומתכננת ערים, ליאורה חי: “לדעת תושבי השכונה, התכנית נעשתה תוך ויתור על איכות תכנון ועל איכות חיים עתידית של תושבי השכונה, תוך פגיעה נופית וחזותית קשה, המתקבלת מהתכנון, שתשפיע על תושבי שכונת ‘גבעת אלונים’, על תושבי יקנעם ועל ציבור גדול של מטיילים המגיעים לאזור רגיש זה. התכנון התחבורתי של שכונת ‘נחל השניים’ מייצר למעשה ‘שכונה כלואה’ הנשענת על כבישים צרים, שלא תוכננו במקור לעומסים הצפויים, ואשר עליהם עתידה להישען גם תחבורה ציבורית, שתשרת את תושבי השכונה. התכנית רומסת שטחים ציבוריים ושטחים פתוחים ערכיים בשכונה, כגון שטח עצי החרוב ליד רחובות חורשת טל ואיילה, השצ”פ עם בית הכנסת וגן הילדים ליד רחוב אורטל, וכל האזור הסמוך לנחל. הפגיעה הצפויה תהיה לא רק לנחל השניים, אלא גם לנחל השופט והשמורה, ובהמשך לא ניתן  לשקם את הפגיעה בטבע, ולדעתנו מדובר בטעות קשה”. לדבריה, תושבי השכונה נערכו השבוע להגשת התנגדויות לתכנית, שלהערכתם נעשתה ברשלנות ולא בסטנדרטים תכנוניים מקובלים. נאספו עשרות התנגדויות כולל התנגדות קולקטיבית, שנערכה ע”י אנשי מקצוע בתחומים רלוונטיים.

עוד כתבות בתחום יקנעם עילית

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>