19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

גיא לוזון והטעויות

רק נס ימנע מהירוקים את ההשפלה הגדולה בתולדות המועדון בעידן של הנשיא יעקב שחר, שהעונה עשה את כל הדברים נכון, למעט בחירת הצוות המקצועי. דומה כי הריקבון כל כך גדול, דבר שגיא לוזון לא לקח בחשבון שהגיע לקבוצה, מה שמסביר אולי את העובדה שמתח ביקורת על השחקנים שצורפו בחלון העברות האחרון. מכבי חיפה בדרך לפלייאוף התחתון?

מאת: איציק אהרונוביץ , 27 בפברואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

אם חשבתי שהתקופה של רנה מולנסטיין כמאמן מכבי חיפה היא הגרועה ביותר בתולדות המועדון, הגיע יום שבת האחרון, שהוכיח שהשיא עוד לפנינו. מסתבר שגם מאמן מוטיבטור ככל שיהיה אינו מספיק בכדי לשנות את המצב העגום של הירוקים, והדרך לפלייאוף התחתון סלולה מתמיד. בתכל’ס, מדובר בביזיון שאיני זוכר כדוגמתו, אם אני מנטרל את העונות השחורות של שנות ה-70 בהם שיחקתי במועדון והקבוצה דשדשה בין תחתית הליגה הראשונה לצמרת הליגה השניה.

צילום: ראובן כהן

צריך לומר את האמת: גיא לוזון קיבל קבוצה מפורקת, חסרת בטחון ויש לו עבודה רבה, שאולי את אותותיה נראה רק בעונה הבאה. אבל, לוזון הגיע במטרה אחת ברורה ומיידית, להשאיר את המועדון המפואר הזה בפלייאוף העליון. נכון, חסרו לו מספר שחקנים, אבל זה לא תירוץ ליכולת הירודה של חניכיו. אמנם הקבוצה לא נתפסה אפילו פעם אחת בהתקפה מתפרצת, גם כשהיו בנחיתות מספרית, אבל ציפיתי מהמאמן שיביא משהו מעצמו, שיוסיף את המימד הטקטי ההתקפי שכל כך חסר למכבי חיפה העונה, אבל לזה עוד נחזור בהמשך.

לאן הוא רץ? קאמיל ואצק צילום: ראובן כהן

אז מה היה לנו במשחק: ראשית, לוזון חזר על הטעויות של קודמו בתפקיד. המערך איתו הוא עלה לשחק היה הזוי. די אם ניקח את תפקודו של קאמיל ואצק באגף שמאל, שהיה השחקן הגרוע במגרש. יכול להיות שהוא רץ 13 קילומטר לאורך כל המשחק, אבל לאן הוא רץ? פעם על הקו, פעם נכנס לאמצע ושוב חוזר חלילה, בלי לעשות פעולה משמעותית אחת. למעשה, הוא היה בכל מקום, אבל לא היה במשחק עצמו. פחות שחקן במגרש.
כך גם הדברים אמורים לגבי רועי קהת, שמסתמן ככישלון גדול. תחילה תופקד מתחת לחלוץ ולא תרם כלום מבחינה התקפית, אחר כך הוסט לעמדת המגן השמאלי במקומו של סאן מנחם שהורחק, אחר כך שוב הוסט לקישור. גם הוא פחות שחקן במגרש.

חסר להם 2 מטר. הולמר אוילבסון ודקל קינן צילום: ראובן כהן

למרות שאני מאוד מחזיק מגארי קגלמאכר, אני לא יכול להתעלם מהירידה בכושרו. למעשה זה לא אותו שחקן מתחילת העונה. גם הוא החל לעשות מה שבא לו על המגרש, ופעם אחת הוא גם זנח את עמדתו והגיע עד לעמדת החלוץ, מה שמסביר את האנדרלמוסיה שהיתה במשחק של הירוקים. טוב יעשה המאמן גיא לוזון אם יסיט אותו לעמדת הבלם, שם הוא יוכל להביא את המנהיגות שלו לידי ביטוי, וכתוצאה מכך יחזור לכושרו מתחילת העונה.
אז מה הפלא שהאשדודים חגגו על החיפאים? גדי קינדה המצוין ניהל את המשחק של האורחים בתבונה, איפה הוא ואיפה נטע לביא. כמו כן, אור אינברום הביך את הגנת הירוקים פעם אחר פעם ובא על שכרו בשער נהדר, כאשר הקדים את הולמר אוילפסון בדרך לכדור אותו שיגר לחיבורים של אוהד לויטה וקבע 0:1 מוצדק לחניכיו של המאמן רן בן שמעון, או במקרה זה של עוזרו רוני אאוט.

זה שכובש וזה שלא פוגע. אינברנר וקהת צילום: ראובן כהן

לתפיסתי, גיא לוזון לא הכין את הקבוצה נכון מבחינה טקטית, ולכן נשאלת השאלה: למה תמיד חסר לשחקן ירוק 2 מטר בינו לבין שחקן יריב? למעשה, הפערים האלה הם מה שמאפשרים לקבוצות היריבות להניע את הכדור בחופשיות, לעשות 2 על 1, לפעמים יותר מכך. אם לוזון יבין את המשמעויות ויידע איך לפתור את הבעיה הזו, נוכל לראות לפחות צלם אנוש של קבוצת כדורגל, שלא תיתן לאף יריבה לעשות מה שהיא רוצה על המגרש. כל בר דעת מבין שמה שעשו שחקני אשדוד לשחקני חיפה זה סוג של בית ספר לקט רגל, שלא לומר השפלה. ולכן, אני לא מסיר את האחריות מהשחקנים וטוען כי הם אשמים לא פחות במצב שנוצר, והם בדרך למאבקים בפלייאוף התחתון.

אין לו אוויר. פאטים עזמי צילום: ראובן כהן

אז מה לוזון יכול לעשות בכדי לשנות את המצב? לדעתי, הוא חייב לחשוב מחוץ לקופסה ולהשתמש בסגל השחקנים בתבונה, לדוגמא: אני הייתי מסיט את גילי ורמוט לתפקיד הקשר המרכזי, במקום שישחק קדימה או באגף. כתוצאה מכך, הירוקים ירוויחו שחקן בעל יכולת הנעת כדור וכדרור נהדר כבר בחלק האחורי של המגרש. הרי כולם יודעים מה יש לגילי ברגלים, דבר שיאפשר לו לקבל את הכדור ללא חשש עם הגב, בחצי תפנית, לעשות סיבוב על המקום, לשנות כיוון. שחקן שיוכל לנווט את משחק קבוצתו ולקבוע את הקצב הנכון, כי זה בדיוק מה שחסר למכבי חיפה. לא עוד חולצה ירוקה שתתחבא מאחורי חולצה יריבה כלא רוצה לקבל את הכדור.
ורמוט ידוע כשחקן שקשה להוציא לו את הכדור מהרגל, כך שבכל רגע נתון הוא יהיה זמין לקבל את הכדור. כמו כן, הוא תמיד יוכל למסור פס בין שנים ולהוציא את הקבוצה להתקפות מעבר. אם גיא לוזון ינסה את זה, אני בטוח שהוא לא יצטער על כך והירוקים ירוויחו בגדול, כך גם ורמוט עצמו.
ולמה אני חושב כך, כי בזמנו, כאשר אריק בנאדו היה מאמן מכבי חיפה, הצעתי לו לעשות את אותו הדבר בדיוק עם יניב קטן. אמנם קטן לא אהב את זה בלשון המעטה, אך לאחר כמה משחקים הוא הודה שזה היה מהלך מבריק וגאוני, שהוביל את הקריירה שלו למחוזות חדשים.

שחקני אשדוד חוגגים את שער הניצחון צילום: ראובן כהן

ובחזרה למסיבת העיתונאים: דומה כי גיא לוזון יודע שהריקבון עמוק מאוד, אחרת איך נסביר את מה שאמר לגבי השחקנים הזרים והישראלים שהצטרפו בחלון העברות בינואר? “שחקנים הגיעו לכאן לאחר שלא שיחקו כמה חודשים ואין להם אוויר, שחקנים אחרים הגיעו לאחר פציעות, חלקם לא בכושר”. כששאלתי אותו מי אשם שהם הגיעו בכלל לקבוצה ולמה הם צורפו אם הם לא יכולים להיות רלבנטיים באופן מיידי? לוזון ניסה לשנות במעט את רוח הדברים אבל ברור שהכתובת על הקיר.
אם כך מתנהלת מכבי חיפה, שמתיימרת לטופ של הכדורגל הישראלי, מה הפלא שזה מה שאנחנו קבלים? ואיזה מסכנים האוהדים.

ציונים זה הכל:

אוהד לויטה 4 למרות שלא אשם בגול
גארי קגלמאכר 4 עצבני ולחוץ מאוד
הולמר אוילפסון 4 נראה כעקיצה
דקל קינן 4 משחק חלש מאוד שלו
סאן מנחם 3 פגע בקבוצה ובחבריו
נטע לביא 4 איבד את הכדור לגול
אניס אלושי 3 רואים ששיחק פצוע
קאמיל ואצק 3 גבר הולך לאיבוד
רועי קהת 2 נטע זר במגרש, לספסל
ניקיטה רוקאביצה 3 כלום ושום דבר
אלירן עטר 5 היחידי שניסה לשחק
———– מחליפים ———–
פאטים עזמי 3 עדיין לא בא לידי ביטוי
שי בן דוד 3 לא מתאים, ברירת מחדל
עמית זנתי 5 צריך לבנות עליו יותר
——————————
מאמן: גיא לוזון 3 האחראי להפסד

היחידי שניסה. אלירן עטר צילום: ראובן כהן

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>