21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

גיא לוזון והתעויוט

למאמן מכבי חיפה יש הרבה סיבות לדאגה, לאחר ההפסד מול הפועל עכו. מה שהיה נראה לפני המשחק כניצחון קל, הפך לסיוט שאף אוהד לא רצה לחלום עליו, בטח לא הנשיא ינקל’ה שחר, שהשקיע העונה המון כסף ומשאבים, כדי לחזור לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי. כמה חבל שגיא לוזון לא הפנים עדיין שהוא מאמן במועדון גדול. איבוד נקודות מול רעננה בסמי עופר, והפסד למכבי תל אביב בחוץ, יראו לו את הדרך החוצה? ימים יגידו

מאת: איציק אהרונוביץ , 12 בספטמבר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

מכבי חיפה יצאה למשחק חוץ מול הפועל עכו, שעל הנייר היה אמור להיות קל. סוג של ניצחון בטוח ותוספת של 3 נקודות לקופה. אבל, כששמעתי יום קודם למשחק כי הבלם אליסון דוסנטוס ייעדר מההרכב, בגלל שלא החלים מהפציעה, הבנתי שזה כבר לא יהיה כל כך פשוט.

כרטיס אדום. גיא לוזון צילום: ראובן כהן

חסרונו של הבלם שיחק לטובתו של מאמן הפועל עכו, שלומי דורה, שידע להכאיב לירוקים בדיוק במקומות הנכונים, ולמה אני מתכוון: לחץ על גל אלברמן בקישור ולחץ על ארנסט מאבוקה באגף ימין. למעשה, הוא ניטרל את שני השחקנים הבודדים שמוציאים את הקבוצה להתקפות מעבר, חיכה בסבלנות מאחור ויצא מפעם לפעם להתקפות מתפרצות, כשלעתים חניכיו גם הניעו כדור בצורה חופשית ומאורגנת, עד שהגיעו למצבים שלהם.

עקבים בהגנה. ארנסט מאבוקה צילום: ראובן כהן

מנגד, דקל קינן האיטי לא יצא בזמן לחפות באגף ימין, מה שסייע בסופו של דבר לעכואים לבעוט שתי פצצות לחיבורים של עומרי גלזר, בדרך לניצחון מדהים.
השחקנים האלמונים של עכו, שמשתכרים סכומים די נמוכים, לאור התקציב הזעום של הקבוצה שבקושי הצליחה לעבור בבקרה התקציבית, אל מול תקציב של כ-100000 מיליון שקלים ושחקנים שמשתכרים בסכומים אסטרונומיים יחסית לליגת העל, מסבירים דבר מאוד פשוט, את הכישלון של גיא לוזון, שחרוט על הקיר בכפר גלים. ולכן, נשאלות כמה שאלות: איפה היית ארבעה חודשים? מה עשית עד עכשיו באימונים? מי הביא את השחקנים הזרים? יכול להיות שמונייז עוד מייעץ לך? אני מוציא לך כרטיס אדום גדול, על ניהול משחק כושל וחובבני, ללא שליטה על שחקניך.

אם להפועל חיפה יש 9 נקודות מתוך 9 אפשריות, למכבי חיפה צריך להיות 0 נקודות מתוך 9 אפשריות. ואם לומר את האמת, באר שבע הגיעה שפופת מורל ומרוסקת לאחר אי העפלתה לצ’מפיונ’ס ליג. לדעתי, המפגש מול מאריבור סייע לירוקים לנצח במשחק, כי במצב הפוך, באר שבע היתה מנצחת ומשאירה את חניכיו של לוזון עם פתיחת עונה גרועה ביותר, המשך ישיר לעונה הקודמת.
אפשר לומר ששוב חוזר הניגון וכלום לא השתנה. אבל, אני לא יכול לבוא בטענות לנשיא יעקב שחר, שהכניס עמוק את היד לכיס ונתן ללוזון את כל מה שביקש. ואני שוב אומר תחת כל עץ רענן, למכבי חיפה יש סגל טוב מאוד והיא יכולה להתמודד בצמרת הגבוהה, אבל לא כפי שהיא נראית עד כה, לא בהרכבים ההזויים שלוזון מעלה.

רחוק מלהרשים. קלאוס צילום: ראובן כהן

אני מעדיף היררכיה על רוטציה, אבל ללוזון יש שחקנים לגשם, לשמש ולמשימות מיוחדות. נשגב מבינתי איך יכול להיות שמכבי חיפה מתאימה את עצמה ליריבות שלה. ועוד יותר מכך, מאמן שמכוון למקומות 1-3 וחושב כמו מאמן תחתית, מה שגורם לו להכין את חניכיו למשחק כמו מאמן תחתית, אז שלא יתפלא אם ימצא את עצמו גם כן בתחתית.

הורידו את הראש. שחקני מכבי חיפה בסיום המשחק צילום: ראובן כהן

ובחזרה למשחק עצמו: לוזון עלה לשחק במערך של 4-4-2, שזה הכי לא מתאים מול צפיפות, עליה עוד התרעתי לפני המשחק. הוא תפקד את גילי ורמוט וקאיו באמצע, עומר דמארי וקלאוס בחוד, מה שיצר פקק והיה בלתי ניתן לחדור את חומות עכו. ומה קרה בכנפיים? כלום ושום דבר. במקום לתפקד שני שחקנים שיש להם דריבל על הקווים, דוגמת קאיו (בשמאל) וורמוט (בימין) שיכלו לפתוח את המשחק, הוא עשה את ההיפך. והיתה לו גם אפשרות נוספת, ניקיטה רוקאביצה (שמאל) וסנטיהו סלליך (ימין) שיכלו לנצל את המהירות המסחררת שלהם על הקווים, כדי לתרום למשחק ההתקפי. מה גם ששניהם היו טובים מול הפועל באר שבע במשחק הקודם. על גשם ושמש כבר כתבתי?

ואם עסקינן בקווים, למה אני מתכוון: נגד צפיפות חייבים לשחק 4-4-3, ולמה? כי על הקווים יש מגן בלבד ושחקן כנף מול מגן בלבד יוצר מצב של אחד על אחד. כאשר יש לך שחקן דריבליסט ומהיר שיכול ליצור יתרון מספרי בהתקפה, לאחר שחלף על המגן, יש לו שתי אפשרויות: או להרים כדור בצורה חופשית אל תוך הרחבה או שיאלץ בלם לצאת אליו מה שמתבקש במצב כזה, אז באופן טבעי הצפיפות מתרופפת.

חוגגים שער ראשון. שלומי דורה ובן אז'ובל צילום: ראובן כהן

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 לא אשם בגולים
ארנסט מאבוקה 4 משחק חלש
דקל קינן 4 געגועים לרמי גרשון
שי בן דוד 6 היחידי שהיה טוב
עומרי בן הרוש 5 קרוסים טובים
גל אלברמן 4 ולדרמה העלים אותו
גיורגי קוסטדינוב 4 עדיין זה לא זה
קאיו 3 להוריד מהמשקל דחוף
גילי ורמוט 5 מחצית שניה רעה
עומר דמארי 4 עוד חזון למועד
קלאוס 3 לא דובים ולא זבובים
—– על ספסל המחליפים —–
שלומי אזולאי 5 חובת ההוכחה עליו
סנטיהו סלליך 6 משחק לעומק
ניקיטה רוקאביצה 5 לא בצפיפות
————————–
מאמן: גיא לוזון 2 כישלון חרוץ

פצצה לחיבורים. שחקני הפועל עגו חוגגים שער שני צילום: ראובן כהן

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>