22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

גמר גביע המדינה: המפתחות של איציק אהרונוביץ

מכבי חיפה תפגוש ביום שלישי את מכבי תל אביב למשחק גמר גביע המדינה, ממנו אין דרך חזרה. הירוקים שהושפלו בשבת האחרונה ע"י הצהובים, חייבים לחזור לסגנון משחק הלחץ והיציאה המהירה להתקפות מעבר ומתפרצות. קבלו את המפתחות של פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ, שאומר: "כשזהבי לא כובש, קבוצתו נראית פחות טוב וממעטת לכבוש. חן עזרא, האקס פקטור של חיפה"

מאת: איציק אהרונוביץ , 23 במאי 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

מכבי חיפה ביזתה בשבת האחרונה את אוהדיה, בהפסד המביש למכבי תל אביב, שהסתיים בתוצאה 6:0 ונכנס לדפי ההיסטוריה השחורים של המועדון המפואר. אבל, יש לה הזדמנות פנטסטית לכפר במעט על המחדל של המאמן רוני לוי וחניכיו, אם רק ישכילו לנצח ביום שלישי במשחק גמר גביע המדינה ויביאו את הגביע לחיפה.

צילום: ארכיון "כוכב"

מפתח מספר 1 – חן עזרא חלוץ מרכזי

היות וגלינור פלט מנוטרל מהמשחק, כך גם אלירן עטר, מכבי חיפה נשארה לקראת המשחק הכי חשוב שלה העונה, עם המחליפים האופטימאלים שנשארו בסגל, הלא הם שובל גוזלן ושחר הירש.

לתפיסתי, מדובר בשני כדורגלנים מוכשרים, ככל שיהיו, אך הם לא מסוגלים להתמודד מול המקצוענים של מכבי תל אביב, במרכז ההגנה שלהם. ואני מתכוון לשני הבלמים, קרלוס גארסיה ואיתן טיבי, שהם יותר חזקים, יותר אגרסיבים ויותר מהירים, למרות שגארסיה לא נמנה על השחקנים המהירים בליגת העל.

לדעתי, אם גולזן או הירש יפתחו בהרכב של הירוקים, אין להם צ'אנס להתמודד מול הבלמים הצהובים, במיוחד כשמדובר במשחק גמר גביע, ששחקן צריך להביא מעבר ליכולותיו האישיות גם את הניסיון, את הביטחון ואת היכולות להתמודד מול שני בלמים אלה.

ולכן, המאמן רוני לוי צריך לצאת מהקופסא ולתת לחן עזרא לשחק בתפקיד הזה. אם ערן זהבי יכול לעשות את זה בהצלחה כבירה, חן עזרא יכול לעשות את זה בהצלחה לא פחות, כי יש לו פרמטרים שיכולים להתמודד מול בלמי מכבי תל אביב.

הראשון זה מהירות, השני זה יכולת אישית, השלישי זה דריבל וכדרורים באזורים המסוכנים של מכבי תל אביב, באזור רחבת ה-16, בעיטה בשתי רגלים ותנועה אלכסונית טובה. ובל נשכח שהוא בכושר מצוין לאחרונה, ויש לו את היכולת לעשות את הפעולות הנדרשות על הצד הטוב ביותר.

לחן עזרא יש נדבך נוסף, הוא יכול לתת את העזרה לאוברניאק, במשחק הלחץ על החוליה האחורית של מכבי תל אביב. כמו כן, לצאת להתקפה מתפרצת עם עזרא, זה לא דומה בכלל לעשות מתפרצת עם גוזלן או הירש, מאחר והמהירות של עזרא היא סילונית. כל כדורגלן בישראל שמשחק בתפקיד הגנתי, לא יכול לחן עזרא כי הוא מהיר ממנו.

מי ששם לב לחן עזרא במשחקים האחרונים, רוב המצבים אליהם הוא הגיע, זה מתוך עמדה של חלוץ 9 קלאסי, באזורים המסוכנים של רחבת ה-16, אזורים שאינם זרים לו בכלל.

אני רואה בעזרא את האקס פקטור של משחק זה, אם אכן רוני לוי ישנה ממנהגו ויציב אותו בעמדה זו.

מפתח מספר 2 – יצירתיות מעל הכל

מבחינת הירוקים זהו משחק של להיות או לחדול, בו לא ניתן לתקן מאום, זהו המשחק האחרון של העונה. ולכן, רוני לוי חייב לשחק עם השחקנים הכי יצירתיים שלו, שבכל פיסת דשא בה הם יהיו על המגרש, הם חייבים להרגיש בנוח ולא להיות מוגבלים.

למרות שגילי ורמוט מגלה חולשה רבה לאחרונה, רוני חייב להציב אותו בהרכב הפותח, כי ורמוט ביכולת טובה עשוי להשפיע על כל משחק הקבוצה. ואני אומר את זה כי זה משחק גמר גביע, וגילי בעל הניסיון הוכיח את עצמו במשחקים גדולים בעבר.

כמו כן, יוסי בניון בצד שמאל ואוברניאק באמצע (מתחת לחלוץ) יכולים לעשות את ההבדל. כשיש לך ארבעה שחקנים יצירתיים ברמה של אלה שציינתי, שכל שחקן מהם יכול להכריע את המשחק, או לתת פס לגול. כתוצאה מכך, למכבי חיפה יהיו אפשרויות רבות במשחק הזה.

 

צילום: ארכיון "כוכב"

מפתח משחק 3 – לחץ בשטח היריב

יש את מכבי חיפה של המשחק האחרון, יש את מכבי חיפה של כל העונה ויש את מכבי חיפה החל ממשחק החוץ בפלייאוף, מול הפועל באר שבע בטרנר, עד משחק הביזיון מול מכבי תל אביב, בשבת האחרונה. אז מה ההבדלים? את רוב העונה אפשר לציין ככישלון קולוסאלי ענק, כולל שלושה משחקים ראשונים בפלייאוף העליון והמשחק מול הצהובים, שייזכר לרעה כבושה הגדולה ביותר בתולדות המועדון הירוק. אבל, יש גם את מכבי חיפה בתווך, ששינתה את פניה ללא היכר, ששיחקה בסגנון משחק אחר, קבוצה שלוחצת את היריבות שלה קרוב לשער שלהן, קבוצה שלא נותנת ליריבות שלה לפתח משחק מסודר, חוטפת המון כדורים, מאוד אגרסיבית. כתוצאה מכך, השחקנים נכנסים לטירוף חיובי, מה שהביא תוצאות בהתאם.

ראינו מכבי חיפה שלא מתבטלת, לא מפורקת, קבוצה שיודעת מה היא רוצה מעצמה והתוצאות לא איחרו לבוא. אם כך פני הדברים, זה הסגנון שהירוקים חייבים להביא למשחק הגמר. ללחוץ את הבלמים ואת המגינים, כולל גל אלברמן ואריס מדוניאנין. אסור בשום פנים ואופן לאפשר להם לשחק את הכדורגל המסודר אותו הם כל כך אוהבים.

יתרה מכך, הירוקים חייבים לגרום לצהובים לשנות את סגנון משחקם כתוצאה מהלחץ, לגרום להם לשחק על כדורים ארוכים, או אפילו להרחיק אותם כתוצאה מהפחד שיגיע בעקבות אותו הלחץ עליו אני מדבר. במצב כזה, מכבי חיפה תוכל לחטוף ולהרוויח הרבה כדורים במרכז המגרש, לצאת להתקפות מעבר מהירות, לתפוס את שחקני מכבי תל אביב כשהם לא בעמדות המוצא שלהם. כך יוכלו הירוקים אולי להפתיע את התל-אביבים.

חניכיו של לוי חייבים לקחת בחשבון שבמשחק מסודר של הצהובים, אלי דסה מצטרף מימין והופך לסכנה ממשית להגנה הירוקה. אבל, אם הירוקים יעשו את הלחץ נכון, הם ינטרלו את העליות הצפויות של המגן הימני. דסה הוא חלק התקפי קטלני במשחק המסודר של מכבי תל אביב ואת זה ראינו בשבת האחרונה.

 

מפתח מספר 4 – משחק ההגנה הקבוצתי

אם דיברתי מקודם על לחץ בשטח היריב, הרי ברור שלא ניתן לעשות זאת במשך 90 דקות. ולכן, יהיו מצבים שמכבי תל אביב תתגבר על הלחץ. כתוצאה מכך, חובה על כל עשרת שחקני חיפה לחזור אל מאחרי הכדור, להיות קרובים במרחק של 3 מטר בין ירוק לירוק. כמו כן, מרחק של 5 מטר בין החוליות. במצב כזה, יהיה קל לחפות אחד על השני, בגלל הקרבה של אחד לשני. המרחק בין דקל קינן ומארק וליאנטה לבין חן עזרא אמור להיות לא יותר מ-25 מטר. זה יגרום לצפיפות שתועיל למשחק ההגנה הקבוצתי, שיהיה מתואם וללא דופי.

 

מפתח מספר 5 – פרבוקציות ומכות נייחות

בהיסטוריה של מכבי חיפה יש הרבה שחקנים מורחקים במשחקים נגד מכבי תל אביב. ולכן, חובה על כלל השחקנים להיזהר מפרובוקציות, במיוחד מצידו של החלוץ טל בן חיים, הידוע כשחקן שמביים נפילות ותחבולות נוספות. ודי אם נזכיר את מה שעשה נגד סכנין בסמי עופר, זה מדבר בעד עצמו.

 

מפתח מספר 6 – ניסיון ופוקוס בשער

זו הזדמנות חד פעמית לשוער התיאטרלי, ולדימיר סטויקוביץ, להביא מהניסיון הגדול שלו ומהיכולות שלו בנבחרת סרביה, בכדי לנסוך ביטחון בהגנה, במטרה שהם יבינו שיש שוער בשער, שיכול לתת להם שקט וביטחון, שיקרין על כל מהלכי הקבוצה. סטויקוביץ חייב להפסיק עם התיאטרליות שלו ולהיות מפוקס ומרוכז, כי אין מחר.

צילום: ארכיון "כוכב"

מפתח מספר 7 – מכבי זהבי ת"א

יש את ערן זהבי שמשחק בקישור או בכנף, יש את זהבי שמשחק כחלוץ מרכזי. לדעתי, מספר 7 בצהוב כחול מסוכן הרבה יותר כאשר הוא מתופקד בעמדת החלוץ המרכזי, כי שם הוא מתמודד מול שחקן אחד בלבד. התנועה שלו היא כל כך חכמה, שהוא יודע להסתנן בין בלם למגן. כמו כן, יכולות הסיום שלו מדברות בעד עצמן. די אם נזכיר את עשרות השערים שכבש העונה.

אבל, כשהוא משחק בקישור, מעגלי האבטחה סביבו רבים. זה מונע ממנו להגיע למצבי הבקעה וראינו את זה במשחק הקודם בין שתי הקבוצות, שנערך בסמי עופר.

כזכור, זהבי לא הגיע כלל למצב הבקעה, שלא לומר מצב בעיטה לשער. ולכן, צפיפות זה שם המשחק נגדו, אפילו שמירה כפולה באזור המסוכן. הבלמים והמגינים חייבים להיות עם "ראש גדול" תרתי משמע, כי גם במשחק האווירי הוא טוב ומסוכן.

אני לא יודע היכן יתופקד זהבי במשחק הגמר. ולכן, חייבים לעצור אותו בכל מחיר. הוכח כבר במספר משחקים, שכשזהבי לא כובש, קבוצתו נראית פחות טוב וממעטת לכבוש. למעשה, זו לא אותה קבוצה דורסנית. אבל, אסור לירוקים להתבלבל ולשים את כל הקלפים על הקפטן המצוין. חייבים לקחת בחשבון את דסה מצד ימין שהוא קטלני בהתקפה. הוא צריך לקבל תשומת לב מיוחדת ע"י שחקן האגף (יוסי בניון) שישגיח עליו בכל פעם שיעלה להתקפה. כמו כן, דור מיכה חייב לקבל תשומת לב, מאחר והוא יוצר יתרון מספרי כאשר הוא נכנס לאמצע. כדי למנוע זאת, הבלמים חייבים להביא מניסיונם ואפילו לבצע חילופי שמירה בעת הצורך, במטרה שתהיה קומוניקציה ביניהם, שידברו אחד עם השני, בכדי למנוע את היתרון המספרי.

גם טל בן חיים מהווה סכנה מיידית לשערו של סטויקוביץ. במצב רגיל, משומר יכול להסתדר איתו בסגירה. אבל, יש מצב בו הירוקים חייבים לתת את הדעת עליו. ואני מתכוון לכניסות ולחיתוך שמבצע בן חיים לכיוון אמצע רחבת ה-16, משם הוא מנסה לחפש את הפינה הרחוקה. הוא אפילו כבש מספר שערים מכריעים מעמדה זו. כדי למנוע זאת, משומר חייב לקבל חיפוי מאחד הקשרים, בעיתוי הנכון.

 

 

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>