24.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

האם יקנעם לפני "מהפך"?

"צריך להתאים את ניהול העיר לעידן העכשווי ולהוביל את העיר לעשור הבא". בראיון ל"כוכב יזרעאל" מספר רונן שפירא: "כי אני בעל יכולת וכישורים מוכחים, ניסיון בניהול ציבורי ויודע לבנות תהליכים מסודרים ושקופים שמאפשרים התפתחות עיר מאוזנת. זו ההזדמנות לאפשר ליקנעם להמשיך ולהתפתח בעשור הבא ולאפשר לתושבים איכות חיים"

מאת: ניר אהרוני , 4 באוקטובר 2018

את הראיון עם המועמד לראשות העיר רונן שפירא קיימנו בשעה 19:00 בערב, אחרי שהוא התחיל את היום בשש בבוקר, הספיק להיות באותו היום בישיבות בבאר שבע וביישובי הדרום בתוקף תפקידיו הרבים ולפני חוג בית שהוא ייעד לקיים עוד באותו הערב. שפירא (בן 49) הגיע בדיוק בשעה שקבענו כשהוא מקרין ערנות ורעננות.

ביריד חוגים ביקנעם כמנהל המתנ"ס צילום: ארכיון "כוכב"

יום קשה עבר עליך?
"הימים שלי מכילים עשייה מרובה, נסיעות, ניהול ישיבות מורכבות, פגישות ויחד עם זאת כל יום מתבטא גם בתוצאות קונקרטיות שהן המקור ממנו אני שואב אנרגיה ומצליח לאזן לוח זמנים צפוף לצד ספורט, תרבות ואף פעולות בעלות אופי התנדבותי. כולנו קיבלנו שבעה ימים בשבוע ועשרים וארבע שעות ביממה ואנו צריכים בארגון אפקטיבי להוציא מהם את המיטב וכך אני עושה".
לא כולם יודעים במה אתה עוסק, האם תוכל לפרט?
"כמובן. משרת חבר מועצה כידוע היא משרה ייצוגית שאינה עבור שכר, פרנסתי מגיעה ממקור אחר ועבודתי היא בתחום היעוץ האסטרטגי-ארגוני.
לאחר שניהלתי את רשת המתנ"סים ביקנעם, ניהלתי את אגף ההדרכה והפנאי בחברה למתנ"סים, אגף שחלש על תקציב של מיליוני שקלים שהוביל פרויקטים ממשלתיים והיה אמון על מספר מחלקות ברמה הארצית כמו ספורט, תרבות, איכות סביבה, קידום בריאות וכו'. לאחר שש שנים בתפקיד, החלטתי לצאת לעצמאות ומזה עשור יש לי עסק פרטי לייעוץ אסטרטגי- ארגוני, בו אני משלב את הידע שלי בנושאי חינוך (יש לי תואר שני בניהול מערכות חינוך), ובין הידע שלי בניהול ואסטרטגיה (אני בעל תעודה לייעוץ אסטרטגי).
מזה חמש שנים אני מלווה את האגף לחינוך דרוזים וצ'רקסים במשרד החינוך, אגף שהגיע להישגים מרשימים, והתלמידים הדרוזים הגיעו בו להישגים רבים מאד בקנה המידה הארצי. אני מסייע למשרד החינוך לקדם יישובים בעלי הישגים נמוכים בתחום החינוך, באקה אל גרבייה הוא אחד מהישובים שליוויתי שהצליח להגיע לקפיצה הגבוהה ביותר בהישגים תוך שלוש שנים. אני מלווה רשויות להובלת חדשנות בחינוך ופדגוגיה עדכנית ואני מנהל עבור משרד הקליטה ומשרד החינוך תכנית ארצית בהיקף של שמונה מיליון ש"ח לקידום לימודי של ילדי עולים.
מעבר לכך אני יועץ גם לראשי ערים, מנהלי מחלקות ברשויות, לעסקים ולאנשים פרטיים, מרצה באקדמיה להובלת שינויים ולהכשרת קאוצ'רים. ובנוסף לכל אלה, מתנדב כחבר דירקטוריון בעמותה לקידום אומנות העם בישראל ובאגודה למלחמה בסרטן".
איך התחיל הרומן שלך עם יקנעם?
"הרומן שלי עם יקנעם החל לפני עשרים שנה. אני הייתי מנהל המתנ"ס בכפר תבור. זהו מתנ"ס מאוד קהילתי ונהניתי מחיי קהילה עשירים שם לצד ניהול מתנ"ס שמהווה נדבך מהותי של חיי הקהילה בישוב וזכיתי להערכה ולתשבחות רבות בכפר ובחברה למתנ"סים. באותה תקופה ביקנעם המתנ"ס נכנס לתקופה של משבר, שלווה בחובות גדולים וקושי לשלם לספקים, קהילה שהדירה את רגליה מלהשתתף בפעילויות המתנ"ס וצוות מפולג ומסוכסך. על רקע זה פנו אלי סימון אלפסי ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס דאז ומנהל המחוז בחברה למתנ"סים וביקשו שאעבור ליקנעם ואעזור בשיקום רשת המתנ"סים בישוב.
מאחר ואני איש של אתגרים, לקחתי את המשימה של ניהול רשת המתנ"סים ועברתי עם משפחתי לגור ביקנעם. מהר מאוד התאהבתי בקהילה המקומית, ובשיתוף הפעולה שיצרתי הוכחתי שבהנהגה נכונה אפשר להביא גוף במשבר להצלחה. כיסינו את הגירעונות, גייסתי משאבים רבים, חיברתי את הצוות ופיתחתי אותו ועבדנו בצורה שקופה ומשתפת ציבור. המהלך שלי צלח, והניהול חיבר חזרה את הקהילה למתנ"ס, תוך הרחבת מגוון הפעילויות (ואף זכינו להיות מתנ"ס מדגים בנושאים רבים).
הבנות שלי גדלו בישוב ולכן גם התנדבתי בהנהגות ההורים ואף הייתי 3 שנים יו"ר הנהגת ההורים באורט. תקופה בה השכלנו לייצר שינוי משמעותי בהתנהלות של ביה"ס וכתוצאה מכך גם לתדמית טובה יותר בקרב הציבור".
אתה איש של עשייה ובכל זאת בחמש השנים בהם אתה מכהן כחבר מועצה נתפסת כאיש שבעיקר מבקר ופחות עושה. איך אתה מסביר זאת?
"אני אכן איש של עשייה, ולכן גם מעמדה שלכאורה אינה ביצועית של חבר אופוזיציה, קיבלתי על עצמי להיות יו"ר ועדת הבריאות של המועצה. פעלתי לחבר את רשת ערים בריאות לעיר וצירפתי אותנו לרשת. גייסתי משאבים להקמת חדר יופי לחולות סרטן, פעלתי להפקת ירידי בריאות וגייסתי תכניות למערכת החינוך. לאחר שחבר המועצה צחי דקל התפטר מתפקידו כיו"ר ועדת הביקורת, התחלפתי עם צחי בתפקידים קיבלתי על עצמי את המינוי של יו"ר ועדת הביקורת.
מטבע הדברים, תפקיד ועדת ביקורת הוא בדיוק לבדוק ולהתריע על דברים ותהליכים שאינם תקינים, וגם ביקורת כזו גוררת את הראשות לעשייה (בלי קשר מי לוקח על זה בסוף את הקרדיט). כמו כל דבר שאני עושה פעלתי כיו"ר ועדת ביקורת בצורה הטובה ביותר (ואולי התלונות על הביקורת הם המחמאה הטובה ביותר לה אני צריך לקוות). מטבע הדברים, לא כולם אהבו את הביקורת, אבל היא תמיד הייתה עניינית ובסופו של דבר קידמה דברים לטובת הישוב. זה נכון שאת גזירת הסרטים של העשייה עשו אחרים, אבל מי שעוקב אחרי ההתרחשויות יודע מי הניע את התהליך. כדוגמא, זה נכון שאני ביקרתי את המדיניות בדבר חוסר השקעה בבריכת שחייה עירונית ובסופו של דבר הבריכה שופצה. אני ביקרתי את נושא הזנחת השכונה הוותיקה והעדר גני משחקים ראויים ולאחר הביקורת נראו תוצאות בשכונה.
חשוב לציין, שמעבר להיותי יו"ר ועדת הביקורת, אני הייתי חבר המועצה החרוץ ביותר והפעיל ביותר בקדנציה הזו. העליתי הכי הרבה נושאים לסדר יום והשפעתי עם המנדט היחיד שהיה לסיעתי על תחומים רבים בעיר, העלאת התמיכות לתנועות הנוער, שיפוץ מסיבי בשכונה הוותיקה, תכנון מיזוג לאולמות הספורט, בדיקת בטיחות בגני המשחקים, הסרת מכשולים מרחובות העיר ועוד".

רונן שפירא עם סימון אלפסי כמנהל המתנ"ס צילום: ארכיון "כוכב"

מה יהיה שונה בעיר אם תזכה בראשות העיר?
"לאחר שהעיר הפכה מעיירה לעיר וגדלה באופן מואץ, צריך כעת למצוא איזון בין הבניה החדשה והתשתיות, כן להשקיע בבינוי לצעירים, לאזן את ההגירה ולתת לגידול האורגני לבוא לידי ביטוי תוך פיתוח תשתיות כבישים, חניה, ושירותים ממשלתיים.
יש בכוונתי להציב בפני מחלקת ההנדסה יעד מרכזי של שיפור פני העיר. יש ביקנעם מקומות המצריכים שינוי מבני ומתן מענה לאתגרים. כמו יצירת מפרץ הורדה ליד ביה"ס אורט ולמנוע שם את הפקק, כמו יצירת מקומות חנייה ליד המרכז המסחרי החדש, יצירת כבישים מחברים בין השכונות, קידום תכנית פינוי בינוי וכו'.
אני אשנה את צורת ניהול המערכת העירונית ואכניס שיטות חדשניות הכוללת שיפור השירות לתושב, ממשקים בין המחלקות ושקיפות לתושב. במקביל אתכנן את התקציב העירוני מחדש כך שיעדי העיר יהיו קודם כל לטובת התושב הקיים לפני גחמות של הרחבת עיר. אדאג שאנשים יקבלו שירות איכותי.
כוונתי באופן מידי לקדם תכניות תחבורה כוללת יציאה וכניסה נוספת לעיר על מנת לחלץ את התושבים מהפקקים שנבעו מחוסר תכנון נאות. אפעל לבטל את החלטת הותמ"ל והבנייה החדשה על חשבון המועצה האזורית מגידו, ובשיתוף פעולה עם המועצה האזורית אפעל לקדם תכנית אסטרטגית אזורית לנושאי התחבורה כמו גם לביטול שדה תעופה בעמק יזרעאל ולהרחקת מיכלי קונדנסט שמסכנים אותנו.
בכוונתי להשקיע הרבה יותר בתחום הספורט, האומנות ואתאים תכנית אסטרטגית ארוכת טווח בחינוך אשר תיערך לצרכים המשתנים בישוב עם גידול האוכלוסייה, ולתשתיות הנדרשות.
העירייה בראשותי, תעבוד בשקיפות, באפקטיביות ובחדשנות – על פי מדדי שירות גבוהים. זו תהא עירייה שפועלת תוך הידברות עם התושבים, ובונה פלטפורמות ופורומים לשיתוף הציבור".
אתה היית חבר מועצה כמעט היחידי שהתנגד לספח את יישובי המועצה האזורית מגידו, מדוע?
"אין לנו שום סיבה להשקיע מכספי הארנונה שלנו בתשתיות של עין העמק ואליקים וגם לא צורך ביצירת קהילות שבאופיין לא מעוניינות ולא יכולות להשתלב במרקם העירוני של הישוב.
האינטרס של תושבי יקנעם כמו של האזור כולו זה לחזק את שיתופי הפעולה, לבנות תכנית אסטרטגית אזורית שתאפשר פיתוח התיירות באזור, פיתוח אזורי מסחר, פנאי ובילוי, הוספת מקומות תעסוקה, שיפור תשתיות הכבישים באזור, מאבק משותף בגורמים מאיימים כמו מיכל קונדנסט ושדה התעופה הוזלת עלויות על ידי שיתופי פעולה ועוד".

בועדת היגוי ערים בריאות צילום: ארכיון "כוכב"

בהפגנת הגז עם איציק חולבסקי צילום: ארכיון "כוכב"

המדיניות ביקנעם לא עודדה עסקי בילוי לפתוח עסקים בשטחי העיר, מה דעתך בנושא?
"אני מאמין שעיר צריכה לספק לתושביה גם מענה לפנאי. בתכנון נכון זה גם מניב ארנונה, מאפשר תעסוקה ומעשיר את החיים בעיר. בכל העולם וגם בפארקי תעשיות בארץ נהוג לשלב בין מסחר, תעשייה ובילוי.
אזור ההייטק של יקנעם צפוף ביום וריק בלילה. אני בעד לעודד שם הקמת אזורי בילוי וליצור עירוב שימושים. העירייה בראשותי תפעל באופן אקטיבי כדי לייצר את אזור הבילוי ותתמוך בעסקים למען יצליחו להתבסס.
אני גם אפעל להקמת מתחם לסופרמרקט של רשת זולה באזור ההייטק. מדובר במהלך חיוני לעיר שייצר תחרות, יוזיל מחירים וישפר את השירות".
ביקרת רבות את העירייה על סגירת המוקד הרפואי. אתה מאמין שזה תפקיד עירייה?
"כמובן. ועובדה שאחרי שכמעט שנה שאין מוקד רפואי ובהמשך ללחץ הציבורי שהפעלתי ראש העיר הודיע לאחרונה על פתיחה בעוד חודשיים של מוקד רפואי.
אני חושב שתפקיד עירייה לדאוג לצרכי התושבים שלה ולפעול מול משרדי הממשלה, קופות החולים, רשות הדואר, הבנקים, חברות האוטובוסים וכו'".
אתה התנגדת לתת את ניהול חטיבת הביניים החדשה לרשת אורט. מה יש לך נגד רשת אורט?
"נהפוך הוא, אני מעריך מאוד את רשת אורט, מכיר ומוקיר את עבודתם. אלא שאני מאמין ביצירת אלטרנטיבות ותחרות בונה גם בחינוך. אני חשבתי שנכון לייצר 2 בתי ספר מקיפים בעיר, כאלה שיתנו מענים שונים למגוון תלמידי העיר, כל בית ספר יתמחה בפדגוגיה שונה ומגמות שונות, והיה משדרג את היצע מערך החינוך בעיר.
כאיש חינוך וכמי שהוביל פרויקטים בתחום החדשנות בחינוך והביא מערכות להישגים, כראש עיר אקדם מדיניות הנשענת על עקרון הבחירה, אייצר מגוון תוך בידול והתמחות פדגוגית של מוסדות החינוך".
רוב הצעירים לא ממשיכים להתגורר בעיר, יש לך תכנית בנושא?
"למדתי מהנעשה בבאר שבע ובערים נוספות כדי להשאיר את הצעירים בעיר. בתכנית מפורטת  שהפניתי לחברי המועצה, הצעתי  לבנות חבילות סיוע לסטודנטים אשר ימשיכו להתגורר ביקנעם גם בזמן הלימודים. סבסוד הסטודנטים בפעילויות תרבות בעיר ובכניסה לקאנטרי, בבחינת בניית פרויקטים לשכירות מוזלת בעיר בדיור ציבורי, סבסוד תחבורה ציבורית ופיתוח פרויקטים מוזלים לשכירת מעונות, שיבוץ במקומות עבודה בחופשות מהלימודים ושדרוג השירותים שניתנים לסטודנטים ביקנעם, כל זאת עם דגש על סטודנטים שימשיכו לגור בעיר במהלך לימודיהם ותוך בניית סל שירותים ותמריצים שיקלו עליהם בכך (לצד הקמת לוגיסטיקה תחבורתית שתקל עליהם להגיע למוסדות החינוך). משיחות שערכתי עם סטודנטים תושבי העיר הם טוענים שיש  צורך מהותי בשיפור מערך התנועה והנגישות המסורבל כיום מיקנעם למכללות, האוניברסיטה, והטכניון. שיפור תחום ההסעה כולל סבסוד של העיר יאפשר לסטודנטים להמשיך ולגור ביקנעם, ובתמורה הסטודנטים יכלו לתרום ולסייע במשימות חברתיות.
כדי לקדם את התכנית הצעתי למנות ועדה ייעודית לנושא זה, ובה יהיו חברים חברי מועצה ונציגי סטודנטים אשר יבנו יחדיו תכנית מקיפה וינסחו אמנה עירונית המעודדות השארות הסטודנטים בעיר, לצד פעולות המעודדות את הסטודנטים במעורבות חברתית לטובת הקהילה בעיר".

רונן שפירא בפתיחת סניף האגודה למלחמה בסרטן צילום: ארכיון "כוכב"

התחייבת שבמועצת העיר יהיו שני נציגי בני נוער. למה צריך והאם תוכל לממש התחייבות זו?
"אני מאמין שחינוך אינו נגמר בזמן ביה"ס ורואה חשיבות גדולה באיכות והיצע החינוך הבלתי פורמלי, כולל תנועות הנוער ופעילות פנאי לנוער. כשהייתי מנכ"ל רשת המתנסים ביקנעם צירפתי לדירקטוריון המתנ"ס שני בני נוער. בגלל שהם היו מתחת לגיל 18 והיו החלטות כספיות ומשפטיות לא היה להם זכות הצבעה אבל היה להם זכות כמו כל חבר דירקטוריון להעלות נושאים לסדר היום, להשתתף בדיונים ולהשפיע.
גם במועצת העיר אנהיג מדיניות דומה ואשתף נציג אחד ממועצת התלמידים בתיכון ונציג אחד מטעם מועצת הנוער העירונית. אין לי ספק שזה ישפיע על תרבות הדיון בכלל במועצת העיר, יצריך מהמועצה לדון ולהתייחס לבעיות הנוער ויחזק את תחושת השייכות של בני הנוער ליישוב".
היו חברי מועצה ואנשים מתחום הפוליטיקה שרצו לחבור אליך והשמועות טוענות שפסלת את כולם והעדפת להקים נבחרת של אנשים שלא מזוהים פוליטית, מדוע?
"נכון. היו אלי פניות של חברי מועצה וגם של בעלי אינטרסים שרצו לחבור אלי. אני לא מעמיד את עצמי לראשות רק כדי להיבחר, אני רוצה לעשות שינוי אמיתי ולהצעיד את יקנעם לעשור הבא. ולצורך זה יקנעם זקוקה לנבחרת של אנשים בעלי רקורד של עשייה לטובת הכלל, נטולי אינטרס אישי.
אלה האנשים שחיפשתי ואלה האנשים שמצאתי ושיבצתי בנבחרת שלי למועצת העיר. יש לנו ברשימה נשים וגברים, צעירים ומבוגרים. כולם אנשים שהתנדבו בקהילה והובילו דברים משמעותיים בהתנדבות, אני בטוח שהם ייצגו את תושבי יקנעם במועצת העיר באופן מיטבי וראוי".
תוכל לסכם למה לבחור בך?
"ב-30 שנים האחרונות יקנעם השתנתה באופן ניכר, גם ההנהגה חייבת להשתנות בהתאם, להתאים את ניהול העיר לעידן העכשווי ולהוביל את העיר לעשור הבא. אני בעל יכולת וכישורים מוכחים, ניסיון בניהול ציבורי ויודע לבנות תהליכים מסודרים ושקופים שמאפשרים התפתחות עיר מאוזנת. זו ההזדמנות לאפשר ליקנעם להמשיך ולהתפתח בעשור הבא ולאפשר לתושבים איכות חיים".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>