29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

הביאו את הדרבי

הפועל חיפה הוכיחה שגם בתקציב נמוך יחסית ליריבתה העירונית, היא השולטת בעיר. ואיך הם עושים את זה? עם מאמן מצוין, נשמה, לב גדול, מחויבות ורעב להצלחות. כל האמור לעיל מסביר את הפער העצום בין שתי הקבוצות, העומד על 12 נקודות. וגם: על השתלבותם של רן קדוש וגל אראל בהרכב הראשון, שבמידה מסוימת מצביע על כך שיש לאדומים עומק בסגל. הנשיא יואב כץ יכניס את היד לכיס בינואר?

מאת: אלי לונטל , 7 בדצמבר 2017

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה הוכיחה בדרבי שהיא קבוצה מאומנת. ראינו סדר, ארגון ויציאה נכונה להתקפות מעבר. אמנם האדומים לא הציגו את יכולתם מהמחזורים האחרונים, אבל מול הקבוצה האנמית של מכבי חיפה זה בהחלט הספיק.
מה שמייחד העונה את חניכיו של המאמן ניר קלינגר, זה הרעב להצלחות, השמחה והמחויבות שלהם לתת הכל עד לשריקת הסיום. ייאמר לזכותו של המאמן, כי הוא הצליח להכניס לראש של השחקנים שהם שווים לכל קבוצה, שהם לא פחות טובים, שיש להם את היכולות לעשות את זה טוב יותר. את האמונה שהשנה הזו היא השנה שלהם.
אני לא חושש לומר שלירוקים יש סגל טוב יותר מאשר לאדומים, והם עדיפים על הפועל חיפה. אבל, אין להם את המבוגר האחראי שיכול להוביל אותם לצמרת של ליגת העל. מה שמעצים עוד יותר את קלינגר, שקיבץ אוסף של שחקנים, חלקם בינוניים, שבאמונה שהוא מדיר בהם, לצד תרגול באימונים והבנת המשחק, הוא מצליח להוציא מהם הרבה מעל המצופה.

המבשל והכובש. רוסלן ברסקי וראדו גינסארי צילום: ראובן כהן

ונחזור למשחק: בל נשכח שהפועל חיפה עלתה עם הרכב טלאים. השוער הליטאי הנהדר ישב ביציע, הבלם ניסו קפילוטו ישב לצדו, ושחקנים נוספים כמו גבריאל תמאש עלו לשחק כשהם לא כשירים במאת האחוזים. קלינגר אף התוודה בסיום המשחק וציין את העובדות הללו. בשבועות האחרונים ביקרתי לא מעט את המערכת האדומה בגלל סגל קצר, שחסר לקבוצה כמה שחקנים כדי לעמוד בעומס ולסחוב למעלה עד משחקי הפלייאוף. אבל ראו זה פלא, במשחק שהשוער והבלם של הקבוצה יושבים בחוץ, ובמקומם משחקים שני שחקנים שלא ראו דשא העונה ומגלים יכולת גבוהה, זה אומר שלקבוצה יש על מי לסמוך.
רן קדוש גילה יציבות על הקווים, כמו גם מנהיגות. הוא בטוח בעצמו, מדבר עם השחקנים, מדרבן אותם מכוון. שאפו על עבודה מצוינת. כך גם אמורים הדברים לגבי גל אראל. השחקן שגדל בקרית חיים ויצא לרעות בשדות זרים נתן הופעה מצוינת. בל נשכח שבמשחק הקודם הוא שותף ל-3 דקות בלבד וזה היה המשחק הראשון שלו בהרכב הראשון והוא השלים 90 דקות. אראל הוכיח כי גם אם לא שיחק תקופה ממושכת, יש לו את היכולת והמנהיגות להוות בורג משמועתי בקבוצה. הוא שיחק ללא רגשי נחיתות והיה מהבולטים במחצית הראשונה. אין ספק שמדובר בשחקן נשמה שעוד יתרום רבות לקבוצה, הן כבלם והן כקשר, כי הוא הוכיח לכולם שיש על מי לסמוך.
מי שסייע לאראל להיכנס טוב למשחק הוא הבלם הרומני, תמאש, שמתחילת העונה מסתמן כרכש הכי טוב שהיה לאדומים בשנים האחרונות, בטח בעמדת הבלם. זה שחקן שעושה את כל מי שמשחק לצדו בחוליית ההגנה לטוב יותר, כך שזה גם ניכר על משחקו שלאראל, שהרוויח את הדקות שלו ביושר.
גם למגינים, דור מלול (ימין) ושמואל שיימן (שמאל) היה משחק לא רע בכלל. הם אמנם לא תרמו התקפית כפי שהם עושים זאת מתחילת העונה, אבל מבחינה הגנתית הם עשו את המוטל עליהם וסגרו היטב את האגפים.

שחקני הפועל חיפה חוגגים עם הקהל צילום: ראובן כהן

צריך לומר את האמת: המשחק ההתקפי של הפועל חיפה לא היה טוב בדרבי, אבל המטרה מקדשת את האמצעים, ולמה אני מתכוון: לקלינגר היתה תוכנית משחק והוא נתן לירוקים את המגרש. האדומים צמצמו פערים והחיפוי ההדדי היה טוב, מה שעזר להם לסכל את ההתקפות האנמיות של מכבי, תוך כדי יציאה להתקפות מעבר ומתפרצות. באחת מהן אף נכבש שער מדהים מראשו של ראדו גינסארי, שהסתנן אל תוך הפרוזדור החשוף במרכז ההגנה, משם נגח כדור קשתי אותו הגביע רוסלן ברסקי מהאגף הימני, היישר לרשת של גלזר, שער שקבע את תוצאת המשחק 0:1 לאדומים.
מי שלא התעלו לרמתם הרגילה מבחינה התקפית היו חנן ממן ועדן בן בסט. נכון שבמבצע בודד הם יכלו להעלות את התוצאה ל-0:2 כשממן השאיר את בן בסט מול גלזר, אבל חייבים לקחת בחשבון את המאמץ הרב ששניהם השקיעו במשחק ההגנה שלהם. מתוקף תפקודם כשחקני קו, הם נאלצים לרוץ למרחקים של כ-70 מטר מהתקפה להגנה ולהיפך, וזה סוחט מהם המון אנרגיות. לכן, במשחק דרבי שהניצחון והיוקרה כל כך חשובים, יכולתם הפחות טובה התקפית לא מפריעה לאף אחד, בטח לא לי.
אפשר לומר היום על הפועל שהיא קבוצה מפתיעה. אתה לא יודע מהיכן תגיע הצרה. רוב שחקני הסגל משתתפים בבישולים ובכיבוש שערים, וזה לוקסוס גדול. אבל מה שמפתיע עוד יותר, הוא המפגן הענק של האוהדים, כ-8000 אדומים שליוו את הקבוצה בדרבי ועודדו ללא הפסקה. אני זוכר שבתחילת העונה הגיעו בקושי כ-2000 צופים, אבל מסתבר שדברים משתנים בהתאם לתוצאות. את זה השחקנים חייבים להפנים, כדי שהאוהדים ימשיכו ויבואו לתמוך בהם והמספרים רק יעלו.

 

ציונים זה הכל:  

רן קדוש 7 בטוח שקט ויציב
דור מלול 5 לא תמך התקפית
גבריאל תמאש 7 מעולה כהרגלו
גל אראל 7 הפתעת המשחק
שמואל שיימן 6 טוב בהגנה
רסמוס סוייסטאד 5 השתדל
רוסלן ברסקי 6 רץ ללא הפסקה
ראדו גינסארי 7 איש המשחק
חנן ממן 5 מתחת לרמתו הרגילה
עדן בן בסט 6 פייטר אמיתי
אלון תורג’מן 5 שותף למאמץ
———–על ספסל המחליפים———
מקסים פלקושצ’נקו 5 לא השפיע
———————————
מאמן: ניר קלינגר 7 ניצחון של שיטה

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>