23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

טניס

הגדול בכל הזמנים?

תואר הגראנד סלאם ה-18 בקריירה שלו, בו זכה רוג’ר פדרר ביום ראשון השבוע, כשניצח את יריבו המושבע ומשבית השמחות הקבוע שלו, רפאל נדאל, הציב את הוויכוח על מי הוא גדול הטניסאים בכל הזמנים במקום חדש. פדרר החזיק במקום הראשון בעולם למשך הזמן הארוך ביותר בהיסטוריה: 237 שבועות, שזה כמעט ארבע שנים וחצי. ענק

מאת: לירן גורן , 1 בפברואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

רוג’ר פדרר נחשב בצדק לטניסאי הגדול ביותר בכל הזמנים, בגלל מס’ התארים בהם זכה, אך אל מול טענה זו, ישנם גם לא מעט מקטרגים. לדבריהם, פדרר זכה ברוב תאריו מול יריבים שאינם באיכות גבוהה כמו מתחריהם של השחקנים הגדולים האחרים, הטוענים לכתר הגדול מכולם.

צילום: מסך מתוך יוטיוב

שחקנים כמו פיליפוסיס, סאפין, רודיק (4 פעמים), יואיט, אגאסי בן השלושים וחמש דאז, בגדאטיס, נדאל הצעיר והלא בשל עדיין (פעמיים בגיל 19 ו-20) שאמנם זכה כבר ברולאן גארוס אך עוד לא גיוון את משחקו דיו כדי לנצח את מלך הדשא בווימבלדון, הלא הוא פדרר.
כמו כן, נובאק ג’וקוביץ’ הצעיר והכשרוני, טרם הפיכתו למפלצת הטניס הפיזית והמנטאלית המוכרת לכולנו היום, ואנדי מארי (3 פעמים) שהפסיד את כל ארבעת הגמרים הראשונים שלו. עד היום, למרות שמארי התחזק מנטאלית כנראה בזכות מאמנו, איוון לנדל, הוא טרם הוכיח כי הוא לא נרתע במפגשים מול פדרר. ובנוסף, רובין סודרלינג, שעלה לרגע ונעלם כלעומת שבא, ללא תואר גראנד סלאם אחד.

קונסיסטנטיות מדהימה

אמנם טיעון לא רע, אך גם כזה שלא לוקח בחשבון את העובדה, שרוב השחקנים אותם הזכרנו, היו בשלב זה או אחר מספר 1 בעולם, בהחלט לא עניין של מה בכך, כשספין ויואיט במיטבם היו שחקנים לא פראיירים בכלל. כך גם אנדרה אגאסי הגדול, שאף ניצח את המערכה הראשונה ונתן פייט נהדר לרוג’ר, בגמר ארה”ב. בל נשכח שאנדי מארי ניצח את פדרר בגמר האולימפיאדה, רגע לפני גמר ווימבלדון, בו לקח את המערכה הראשונה לפני שהפסיד לרוג’ר.
לעומת זאת, ממשיכים ואומרים אותם מקטרגים, וזהו הטיעון השני, שהוא פועל יוצא של הראשון, כי המועמדים האחרים לתואר הגדול מכולם ראויים לא פחות ואולי אף יותר, למרות מספר מועט יותר של זכיות, כיוון שהם זכו וזוכים בהישגיהם מול מתחרים מובחרים בהרבה, בואך הטופ של הטופ.
יצוין כי, ג’וקוביץ’ ניצח פעמים רבות במאני טיים את נדאל ופדרר כשהיו בשיאם. כך עשה גם נדאל נגד פדרר וג’וקוביץ’. ואילו פיט סמפראס, ניצח אף הוא שחקנים גדולים בדרך ל-14 הזכיות שלו, ביניהם בקר, אדברג, קורייר וכמובן אנדרה אגאסי. רוד לייבר האוסטרלי, גם הוא בין הטוענים לכתר בגלל הזכיות הרבות: 11 + שתי עונות של סלאם מוזהב, הווה אומר ארבעת התארים החשובים באותה שנה קלדנרית.
ואי אפשר להתעלם מהקרחון השבדי, ביורן בורג, בגלל השליטה שלו בענף. בתקופתו, הזכיות באו הפוך על הפוך. דווקא בחימר הצרפתי (5) ובאולד אינגלנד קלאב (6). לדעתי, ללא זכיות באוסטרליה ובארה”ב, מועמדותו יורדת אוטומטית. לגבי לייבר, הצלחתו אמנם די מרשימה, אבל איני יכול לדעת אם יריביו היו טובים, כי מדובר בפרהיסטוריה עבורי. לתפיסתי, פיט סמפראס ייאלץ לנשור מהרשימה, כיוון שלא עבר מעולם את חצי הגמר בצרפת. אם כך פני הדברים, נשארנו עם ג’וקוביץ’ ונדאל, שזרועותיהם עודן נטויות, אך גם זו של פדרר.
ולענייננו, תשובתי לטיעון השני, גם כאן יש לכאורה בסיס לטענותיהם, אך מול זאת אזכיר, שפדרר ניצח את נובאק ג’וקוביץ’ בשיאו, בשנת 2012, אותו נולה שעשה עונה מדהימה כבר ב-2011 וגם תפר את פדרר 0-3 ברולאן גארוס, שנייה לפני אותו חצי גמר ווימבלדון עליו אני מדבר, בו חיסל רוג’ר את האלוף המכהן 1-3 בדרך לזכייה בתואר.
כמו כן, פדרר הגיע למשחקים מול ג’וקוביץ’ בארה”ב, בהם היו לו שתי נקודות משחק, ומשחקים מדהימים מולו בווימבלדון, כשהוא כבר לא צעיר, כך גם מול נדאל. כל אלו, על אף שהפסיד בהם, והיו אלו מפחי נפש גדולים מאד עבורו, גורמים לי דווקא להתרשם ממנו יותר, שהרי הוא לא נשבר, שמר על רמתו הגבוהה והגיע לחצאי גמרים וגמרים. ובנוסף לכך, ציינתי כי חלק מיריביו וודאי לא לקחו שבויים, בטח בטורניר או ביום נתון.
אחד היתרונות הגדולים ביותר של פדרר על נולה ועל נדאל, הוא הקונסיסטנטיות המדהימה שלו, המתבטאת בכמה אופנים. פדרר החזיק במקום הראשון בעולם למשך הזמן הארוך ביותר בהיסטוריה: 237 שבועות, שזה כמעט ארבע שנים וחצי.
הוא זכה באליפות ארה”ב חמש פעמים ברציפות, כך גם בווימבלדון. יש לו בסה”כ 7 תארים באולד אינגלנד קלאב, עוד 5 מפוזרים באוסטרליה, וכמובן גם אחד ברולאן גארוס, המראה את הווראייטי שלו.
ושימו לב לנתון הבא: אין אף שנה בה זכו שני יריביו הגדולים בשלושה תארים בעונה אחת והמשיכו לזכות ביותר מתואר אחד בעונה שלאחריה. פדרר לעומת זאת עשה זאת כך: שלושה ב-2004, שניים ב-2005, שלושה ב-2006, ושלושה גם ב-2007. WOW. תוסיפו לזה את כמות רבעי הגמר, חצאי הגמר והגמרים אליהם הגיע, זה חסר תקדים ואין צורך להלאות אתכם בפרטים. והכי מרשים, הפרש השנים בין הזכייה הראשונה (וימבלדון 2003) לבין האחרונה עד כה (2017), משמע 14 שנים, מישהו אמר קרל לואיס ולא קיבל?.
וזה מביא אותנו לדובדבן של הקצפת: כולם יודעים שרוג’ר פדרר משחק את הטניס היפה ביותר, המגוון ביותר, הקליל ביותר ומעורר ההשראה ביותר. וזאת, בהנחה שאתם אוהבים גם אמנות. כי לא פעם מצאתי עצמי מייד אחרי משחק של רוג’ר מעיין בספר שירה כזה או אחר, פעם של אלן גיזנברג’ זצ”ל ופעם של אלתרמן, מה שבא ליד. משחקו הוא וודאי הדרגה הגבוהה ביותר של שירה בתנועה.

הסרב הטוב בהיסטוריה

אך כשכל זה אינו מתחבר לכדי ניצול מקסימאלי של היכולות ברגעים החשובים, וזה קרה לא מעט בשנים האחרונות, רב התסכול על ההתרשמות מהיופי, לפחות עבור מישהו כמוני שגדל על המשפט: “הניצחון הוא לא הדבר העיקרי, הוא הדבר היחידי”.
אך כל הכאב העצום הזה הגיע לידי קטרזיס ביום ראשון האחרון, בו היינו עדים למצב בו שני המרכיבים התחברו להם, והפכו לגוף אחד. גם טניס נהדר והתקפי של פדרר, מול נחישות ועוצמה אדירות של נדאל, טניס עם המון טעויות בלתי מחויבות, שרובן אגב באו מהפורהנד המפורסם של פדרר, כשהיינו דווקא לשייקי בקהנד אצלו. ופתאום, הוא הציג חבטת גב יד יותר טובה משל כל הגדולים בתחום: החל מקונורס ולאגאסי, דרך ג’וקוביץ’ ועד וואורינקה. הצלפות חסרות רחמים שהשאירו את השור הספרדי חסר אונים.
בנוסף, הסרב אולי הטוב בהיסטוריה עבד שעות נוספות, כשזה מתבטא ב-20 אסים נפלאים ובפתיחות של המגרש במצבים אחרים, כל אלו פעלו ביתר שאת דווקא כשהיה נראה ששוב פדרר נופל למקום חשוך, ממנו כבר לא ייצא, כשפיגר 3-1 מול נדאל במערכה החמישית. אבל דווקא אז הוא הראה כמה הוא ווינר, כמה הוא לא מוותר, כמה הוא לוחמני, וכמה הוא לא מוכן להפסיד. האמירה כי לא היה אכפת לו אם היה נגמר בתיקו היתה בסה”כ מחווה ג’נטלמנית חלולה כלפיי יריבו הגדול, שהוא אגב הג’נטלמן המושלם בתולדות המשחק.
בכך, הוריד פדרר גם את הקוף מהגב, עם ניצחון סוף סוף על נדאל בגמר גראנד סלאם. וגם עם זכייה בתואר ה-18 אחרי חמש שנים של בצורת ומלעיזים מכל הכיוונים. וכאמור, הזרוע עוד נטויה, אמנם של שלושתם, אך ע”פ כל מה שכתבתי עד כה, אין לי ספק מיהו השחקן הגדול בכל הזמנים, לפחות עד כה.

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>