23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

טניס

הגש ורוץ לרשת

אליפות ארה”ב הפתוחה בטניס, שתחל ביום שני הקרוב בניו יורק, נחשבת לטורניר יוקרתי ואהוב במיוחד על רוב הטניסאים. זהו גם הגראנד סלאם האחרון בעונת הטניס, ונשאלות מספר שאלות: מי פצוע וייעדר? מי עשוי להפתיע? ולמי הסיכויים הטובים ביותר לזכות? מערכת “כוכב” קיבצה את הנתונים עבורכם. תבלו

מאת: לירן גורן , 23 באוגוסט 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

טורניר הפלשינג מדו היוקרתי אשר נערך על משטחים קשים, יהיה השנה פתוח יותר מתמיד. וזאת, עקב היעדרותו של נובאק ג’וקוביץ (חמישי בעולם כרגע) הפצוע, שנמצא גם במשבר מנטלי ולכן החליט לנוח. כמו כן, האלוף המכהן, סטן ווארינקה, המדורג רביעי בעולם, שגם כן החליט לפסוח על הטורניר עקב פציעה.
צריך לקחת בחשבון את הפציעה בגבו של רוג’ר פדדר, בגמר טורניר מונטריאול, וגם כושרו של אנדי מארי שנפצע בווימבלדון עוד לא ברור. כיוון ששניהם נרשמו לטורניר, נניח שהם באים אליו בכל זאת כשירים.

מי עשוי להפתיע

עד עכשיו היתה לנו שנה משוגעת, כשהרגשנו כאילו חזרנו ל-2006 או 2007, כשפדרר זוכה באוסטרליה על חשבון נדאל, האחרון מנצח בלי להפסיד מערכה ברולאן גארוס, וכך עושה גם פדרר בווימבלדון. לכן, לא הופתע אם השניים הללו ימשיכו להיות דומיננטים גם בארה”ב.

רפאל נדאל צילום: "יוטיוב"

אפשר לומר שב-15 השנים האחרונות אין הרבה זוכים מפתיעים בטורנירי הגראנד סלאם. וזאת, על אף שהפציעו כבר לא מעט צעירים מוכשרים בשנים האחרונות, ועדיין, אם כבר היו זוכים אחרים מלבד פדרר, נדאל, ג’וקוביץ’, מארי, ווארינקה, נזכור שזה קרה דווקא בטורניר עליו אנו מדברים, עם זכיות של צ’יליץ’ ודל פוטרו, שאמנם לא היו צעירים כשזכו, אך גם בטח לא המועמדים המובילים לזכות בטורניר. לגבי וואורינקה, כבר אמרנו שהוא בעולם משלו והוא משחק טניסטןבול ולא ע”פ הכללים הרגילים. אז מי, אם כן, הם אלו בעלי הסיכויים הטובים להרים את הצלחת הנכספת? בוא ניגש לעניינים ונתחיל כרגיל מהסוף להתחלה.
גרגור דימיטרוב, הנמצא במקום התשיעי בעולם, בהחלט בקו עלייה אחרי זכייה בטורניר סינסינטי, ממש לפני כשבוע, ומשחק נהדר של חמש מערכות מול נדאל בחצי גמר אוסטרליה. דימיטרוב מוכשר מאד, רק שע”פ הזמן שהוא כבר משוטט בסבב, הוא חייב לעלות רמה מנטלית, במיוחד במשחקונים קריטיים, ולא להעלם, אם הוא רוצה לזכות בטורניר גראנד סלאם ראשון. לא סיכוי ענק, אבל קיים.

אנדי מארי צילום: יוטיוב

סשה זברב הגרמני, שכל העולם מדבר עליו כיורש של בוריס בקר, ואף יותר מכך, ניצח לפני כשבוע את רוג’ר פדרר, תוך שעה ועשר דקות, בגמר טורניר מונטריאול. יכולתו האתלטית+הטכניקה, הגובה והעוצמה שלו, בהחלט מציגים סוס חדש ומשובח בהווה ובעתיד הקרוב של עולם הטניס.
אי אפשר להתעלם מכך שפדרר סבל מפציעה בגבו בהפסד הנ”ל, והכי חשוב לבוא מוכן בדיוק בזמן. נשאלת השאלה: האם הגיע זמנו של זברב? לדעתי, זה יותר קשה ממה שזה נדמה, ואולי לפני כן, צריך לטפס כמעט עד למעלה ולהפסיד בשלבים הגבוהים של טורנירי הגראנד סלאם. אבל קרו דברים מעולם, ראה בקר בווימבלדון ואחרים. סיכוי מעניין, אך לדעתי, טרם הגיע זמנו.

הכי פתוח שיש

אנדי מארי אמנם סבל מפציעה בשלבים הגבוהים של טורניר ווימבלדון, אבל מדובר במקצוען שיכול להביא עצמו מוכן אחרי חודשיים או יותר של הפסקה. מארי הוא אחד השחקנים הטובים בעולם בשנים האחרונות, בכל משטח שהוא, והוא לא מדורג שני בעולם סתם כך.

רוגר פדרר צילום: יוטיוב

מדובר על טורניר בו הוא כבר זכה אחרי ניצחון על ג’וקוביץ’ בחמש מערכות. מאידך, כבר עבר זמן מה מאז זכה בטורניר גראנד סלאם, מה שמגדיל את הרעב שלו בהחלט. אם מארי כשיר, הוא בהחלט מסוכן, תלוי גם כמובן בהגרלה. נדגיש רק, שהוא אינו חובב גדול של מפגשים מול פדרר.
רפאל נדאל נמצא בעיצומו של קאמבק מופלא, אחרי שכמעט כולם כבר הספידו אותו. זה החל בגמר מרתק מול פדרר באוסטרליה, בו הפסיד במרתון, נמשך באליפות צרפת, בה כאמור הציג רפא כושר קטלני ולא הפסיד אף לא מערכה אחת, והנה הוא שוב במקום הראשון בעולם. לא נראה לי שמדובר באיזו הבלחה בודדה, אלא כשיפור כללי בכושר המשחק הניכר גם בשיפור הסרב, ובכושר הגופני שחזר להיות אף יותר מדהים ממה שהיה לפני כן. נכון, עשרה טורנירים מתוך החמש עשרה גראנד סלאם שיש לו, הוא לקח על החימר, אך עדיין מדובר בבחור שזכה באמריקה פעמיים, והוא בהחלט רעב לטניס כפי שלא היה כבר הרבה זמן.
רוג’ר פדרר עשה קאמבק חלומי אף יותר מזה של נדאל, בו לוקח רוג’ר גם את אוסטרליה וגם את ווימבלדון, ומשחק טניס קצר קולע וקטלני, בו היריבים עומדים פעורי פה מול התחייה מחדש של הפנומן בן ה-36. לתפיסתי, הוא בהחלט מסוגל לבוא ולעשות את הלא יאמן ולזכות בגיל זה בשלושה תארי גראנד סלאם, בעונה אחת. יש לזכור, כי ארה”ב היה הטורניר האהוב על פדרר אחרי ווימבלדון, והוא זכה בו חמש פעמים ברציפות בעבר, וגם בשנים בהן לא לקח תואר, תמיד היה קרוב לזכות ופעמים לא מעטות בגמר.
התואר ה-20 בקריירה של הגדול מכולם בהחלט בהישג יד. וזאת, בהנחה כמובן שיהיה כשיר לחלוטין בגב. בכל מקרה יהיה לנו טורניר מרתק, בו ינסו גם הזוכים והפיינליסטים מן העבר, צ’יליץ’, דל פוטרו ונישקרו, להתברג גבוה ולאיים. כך אמורים הדברים גם לגבי טים הצעיר, וכפי שאמרתי, במידה מסוימת ועקב היעדר שניים מן החמישייה הראשונה, מדובר אולי בטוניר הפלשינג מדאו הכי פתוח מזה שנים.

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>