19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הדור הבא כבר כאן

ב”פנאי פלוס” מהמרים עליו בתור הזמר שיפרוץ בשנה הקרובה. ערוץ 2 (יחד עם אסי עזר) יעקוב אחריו במשך שנה שלמה. בליכוד הפכו אותו ל”זמר הבית”. דידי הררי ואליקו מפרגנים לו בענק. קבלו את הזמיר מיקנעם, דור כהן, שהולך לעשות לכם שמח בשנה הקרובה. “אני חושב שאני זמר מצוין, שמביא טעם של היום עם נגיעות של פעם, לסגנון המוזיקה היום”, הוא אומר

מאת: זליג אהרונוביץ , 19 באוגוסט 2017

הכירו את הזמר הים-תיכוני היחידי שיהיה בקרוב על תואר אקדמאי. דור כהן, בן 27 מיקנעם עילית, הוא סטודנט לתואר ראשון במנהל עסקים במכללת כרמל בחיפה, במסלול התמחות של פרסום ושיווק. “זה נכון”, הוא צוחק, “לא שמעתי על עוד זמר ים תיכוני שיש לו תואר או לומד, אז כנראה שאני היחיד, אבל זה ממש לא רלוונטי. אפשר להיות חכם וטוב לב, וזמר מצוין גם ללא תואר”, הוא אומר בראיון שהעניק לרשת “כוכב”.

דור כהן צילום: אלון פורת

קיבל החלטה גורלית

משפחת כהן היא משפחה מוכרת בעיר: אביו הוא קבלן אינסטלציה ותיק, אמו עובדת בעיריית יקנעם. “הייתי מגדיר אותם כאנשים הכי פשוטים שיש, שצמחו מלמטה והגיעו למטרות שהציבו לעצמם, גאווה של המשפחה”, אומר דור.
איזו ילדות היתה לך ביקנעם?
“טובה מאוד, עם הרבה חברים קרובים שגדלו איתי ביחד. עד היום אנחנו חברים טובים. בספסל הלימודים הייתי תלמיד טוב, אחד שאוהב לפטפט הרבה אבל עושה את הדברים בצורה נבונה. למדתי ביסודי בכמה בתי ספר ביקנעם מפני שעברנו מבית לבית כשגדלתי: ביסודי למדתי בהדסים, אחר כך למדתי בתדהר ואז בדליות. אחר כך עברתי לתיכון אורט אלון ביקנעם, שהיה אז בית הספר התיכון היחידי ביקנעם”.
יש לך זיכרון מיוחד מהעיר בה גדלת?
“אני זוכר שהייתי בן 11, אולי, אז גילינו את ביצת ההפתעה של קינדר הצהובה והיינו אוכלים את השוקולד מסביב. בפנים שמו בזמנו אבקת אפייה לבנה עם קצת סודה: סוגרים, מערבבים חזק ואז הביצה היתה כביכול מתפוצצת כמו חומר נפץ קטן. היינו עושים את זה בכל השכונה, וכל השכונה היתה מלוכלכת באבקת אפייה, כל היום היינו מסתובבים רק בחוץ, זורקים אחד על השני”.
ועשיו שאתה ילד גדול, יש לך חברה?
“כן, יש לי חברה כבר שלוש שנים. היא בת 27, קוראים לה ספיר, מורה להוראה. הכרנו במסיבה באזור, ואחרי שלוש שנים של זוגיות ברור שמדברים על חתונה”.
דומה כי דור תמיד רצה להיות זמר, זה משהו שהיה טבוע בו מלידה. ההחלטה שלו האם להתחיל בדרך מקצועית וללכת להיות זמר מהשורה הראשונה, הגיעה בצבא. “ניצבתי מול החלטה גורלית בחיים, כלוחם בצה”ל ומפקד בצבא, חשבתי ללכת לקורס קצינים. כבר עברתי את כל המבדקים, עשיתי את כל ההכנות ושבוע לפני תחילת הקורס יצאתי עם החיילים שלי למבצע ונפצעתי ברגל. זה דרש ממני החלמה של חודשיים וחצי בבית, בגלל חוסר במפקדים והזמן שחלף, החלטתי שהכל מאלוהים, וכנראה הייעוד שלי הוא באמת ללכת לשמח ולרגש אנשים כזמר ולא להיות קצין בצה”ל”.
מה היה הצעד הראשון שלך במוזיקה?
“כדי להגשים את החלום התחלתי לנגן על פסנתר, להעשיר את הידע שלי בתחום ולא רק כזמר, אלא גם כיוצר, כותב וכמלחין”.
יש המון זמרים מזרחיים בישראל, כולם חושבים שהם הכי טובים. האם אתה חושב גם שאתה הכי טוב?
“אני חושב שכדי להיות זמר טוב, צריך להאמין בעצמך. אחד הדברים שלמדתי מהבית זה לדבוק במטרה שהצבת לעצמך. האם אני הכי טוב? אני לא אוהב לעשות השוואות, יש כאלה שיאהבו יותר ויש כאלה שיאהבו פחות. אני חושב שאני זמר מצוין, שמביא טעם של היום עם נגיעות של פעם לסגנון המוזיקה היום”.
פנאי פלוס” הקדיש לך כתבה, למה זה מגיע לך?
“הם עקבו אחריי וסימנו אותי כתגלית מעניינת לכתבה הבאה שלהם, יחד עם אלון ויואב היחצנים שלי, שעזרו ביצירת הקשר איתם. תוך כדי צילמו אותי לתוכנית בערוץ 2 שתשודר בקרוב מאוד”.

בקרוב יכבוש את המסך

עד היום הוציא כהן תשעה סינגלים, האחרון שבהם הוא חידוש לשיר של להקת פנצ’ר מלפני 30 שנה, “שיר מולדת”. דור: “אני משתדל לעבוד קשה מאוד ולשלב עם זה את לימודי התואר, זה לא קל אבל מתרגלים. הסינגל הבא ייצא בקרוב מאוד”.
ומתי נזכה לשמוע את האלבום?
“כשזמר מוציא אלבום, אין לזה זמן מוקצב. זה הכל לפי הרגשה אישית, ובהחלטה מקצועית-ניהולית של מי שעובד איתך. אני לקראת סיום האלבום הראשון שלי, יש לי כבר את כל החומרים שאני רוצה, נשאר לי רק לבחור אותם בפינצטה כטובים ביותר. לדעתי, אני מאמין שאנשים יאהבו, ישמחו ויתרגשו מהאלבום הזה, שווה להם לחכות עוד קצת”.
ספר על החידוש לשיר של דידי הררי.
“את השיר של דידי הררי ולהקת פנצ’ר שמעתי ברדיו, אבל לא ירדתי לעומקם של דברים בזמן שהוא התנגן ברדיו. בכל זאת, עוד הייתי ילד. לפני כשנה שמעתי אותו ביוטיוב יחד עם מור, המנהל שלי, ושמתי לב שיש בו משהו מיוחד שמדבר על השירים של פעם, שהיה להם טעם של אווירה אחרת, ואיך המוזיקה משתנה לטוב או לרע. החלטתי שזה שיר שיתאים לכל תקופה בחיים, ונפלא לעשות אותו קאבר, במיוחד עם עיבוד שמתאים לזמננו, עם שירה שייחודית לי. וככה עשינו. אני חושב שיצא חידוש מדהים שישאיר פה חותם לעוד הרבה שנים”.
אם היית צריך לבחור בין דידי הררי לאליקו, במי היית בוחר?
“אני מטבעי בנאדם של שלום, אף פעם לא רב. להיפך, אני זה שמתמיד מנסה לגשר בין הצדדים ולהבין אותם. אני לא יודע מה לגבי הריב בין אליקו לדידי, אם קיים בכלל דבר כזה. אולי זו תחרות הישגית בתחום הרדיו. אם כן, אז אני חושב שזה עושה לשניהם טוב, כמו מסי ורונאלדו בכדורגל. אין פה עניין של בחירה, הייתי רוצה ששניהם ישמיעו אותי מאוד, ואני אוהב ומכבד אותם כאנשי מקצוע בתעשיית המוזיקה בישראל”.
מיהם שלושת הזמרים שאתה הכי אוהב, מאז ומעולם?
“זוהר ארגוב, ישי לוי ואייל גולן”.
מיהם שלוש הזמרים שאתה פחות מתחבר אליהם?
“אביב גפן, נינט טייב ועברי לידר. אני פחות מתחבר לסגנון המוזיקה שלהם, זה עניין של טעם”.
אתה כמו כל הזמרים המזרחיים, מנסה לרקוד על כל החתונות ולא לעצבן אף אחד?
“היום, בעידן המדיה הרחב, הכל פרוץ. מי שרוצה לשמוע אותך שומע ביוטיוב ובכל מקום שאפשר לנגן שירים, אז אין לי ממה לחשוש. אבל כמו שאמרתי, אני לא אוהב לריב עם אנשים. אם היית מכיר אותי לעומק, היית מבין שאני מכבד כל אחד ודעתו. אין לי ביקורת ספציפית על מישהו”.

ציפיות גדולות. דור מור ואבי בדרך לפסגה צילום: ארכיון "כוכב"

מה דעתך על הטענות שהשירה המזרחית והים תיכונית רדודה והמילים ברובן מפגרות?
“יש שירים טובים בכל סגנון ויש שירים רדודים בכל סגנון. אני יוצא נגד הכוללניות. יש שירים ים תיכוניים מרגשים או מצחיקים, ויש כאלה שמאכזבים, כמו בכל ז’אנר”.
הבנתי שאתה משתתף בתוכנית דוקומנטרית בערוץ 2 עם אסי עזר. פרט, נמק והסבר.
“כן, אני משתתף בתוכנית טלוויזיה בערוץ 2 שעוד אסור לי לפרט לגביה תכנים, אבל שווה לחכות. אני יכול לספר לך, שהולכים לעקוב אחריי במשך שנה שלמה והולך להיות ממש מעניין. נפגשתי עם אסי בתחילת התוכנית, הוא בנאדם מצחיק וכיף לשבת לדבר איתו. הוא שאל אותי אם אני רוצה לשחק בעונה השלישית של ‘להיות איתה’, הסדרה שהוא כתב. כמובן שאמרתי לו שכן”.
שמעתי שהפכת לזמר הבית של הליכוד.
“נכון, בלי להתכוון הפכתי לזמר הבית של הליכוד. הצבעתי להם, אבל לא תיארתי לעצמי שזו תהיה התוצאה. הם בחרו אותי בגלל שאני שר מצוין, אני מכיר את השירים שהם אוהבים והם שרים יחד איתי, יש בינינו חיבור טוב”.

יש לו ספונסר צמוד

באופן מפתיע, האדם שמממן את קריירת השירה של דור כהן הוא בעל חברת הסעות גדולת ומשגשגת ביקנעם, “סאן הסעות”. מדובר באבי נחמני, שאומר כי מהרגע הראשון ששמע את דור, הוא הבין שיש פה משהו נדיר. “הקול שלו פשוט נדיר והוא אדם זהב, לכן החלטתי להגשים לו את החלום”, אומר לי נחמני.
ואילו דור לא נותר אדיש כאשר הוא שומע את המחמאות, ואומר: “אבי הוא בנאדם מדהים, הכרתי אותו ביום מיוחד מאוד, יום ההולדת של אשתו סופי. הגעתי אליו הביתה דרך חבר משותף, כשאבי עוד רק עבר להתגורר ביקנעם עם משפחתו. חבר שלי הזמין אותי לשיר אצלו, אבי מאוד אהב את הקול שלי, דיברנו קצת והחלטנו שאנחנו מתחילים דרך משותפת במוזיקה”.
הוא מתערב לך בבחירת השירים?
“כשיש לך שותף שהוא גם כמו אח גדול, אין ספק שאתה מתייעץ איתו לגבי הכל. גם בחיים האישיים אבי הוא כמו מנטור בשבילי, אני סופג ולומד ממנו הרבה דברים טובים. ההחלטות שלנו נעשות ביחד ולרוב על פי מה שאני מרגיש”.
איך הקשר שלך עם המנהל שלך, מור גרפי?
“מור שימש כמנהל האישי של אלירן צור מ’הפרויקט של רביבו’. הוא אחד האנשים המדהימים שקיימים. הוא דואג לי בדרך המקצועית כזמר, עם ניסיון קודם של שנים בתעשיית המוסיקה. הוא נותן לי טיפים מיוחדים, מנהל אותי אישית ודואג תמיד שאני אהיה הכי טוב, דוחף אותי למקומות הגבוהים. שנינו שואפים להצליח בתחום המוזיקה”.
ואיך נוצר החיבור?
“את מור הכרתי באירוע משפחתי. הוא היה אחד מהאורחים באולם ושמע אותי שר. הוא התלהב ומאז אנחנו שלושתנו ביחד, המשולש הקדוש, מה שנקרא. מייעצים, לומדים אחד מהשני, מחבקים, מפרגנים ומחזקים”.
איפה תהיה בעוד שנה?
“מופיע בכל במה אפשרית ומכובדת במדינת ישראל. משמח, מרקיד ומרגש אנשים”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>