20.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ההולנדי המעופף

מכבי חיפה השיגה ניצחון בודד בששת משחקיה האחרונים, נשאלת השאלה: מה האחריות של המאמן רנה מולנסטיין ולמה הוא לא מצליח להוציא את המקסימום משחקניו? התשובות בפנים. וגם, מי צריך ללכת הביתה, מי לרדת לספסל ומי צריך לקבל שוב הזדמנות, קבלו רמז: מגן ימני וותיק שנדחק ליציע

מאת: איציק אהרונוביץ , 28 בדצמבר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

יצא לי לשוחח בשבוע שעבר עם יו”ר בני סכנין, אבו יונס, בראיון טלפוני שקיימתי איתו במסגרת תוכנית הלייב באינטרנט של מועדון האוהדים. כשאמרתי לו שזה הולך להיות המשחק הכי קל של סכנין העונה, הוא גיחך וחשב שאני עוקץ אותו בציניות, כאילו בהפוך על הפוך. אבל אני, ממש לא הייתי במקום הזה, ואף פירטתי בפניו והסברתי לו למה אני חושב כך ואיך לדעתי יסתיים המשחק.
אז נכון שיש כאלה שיגידו שזה עניין של מזל, יש כאלה שיאמרו אחרת, אבל לי לא היה ספק שיוסי אבוקסיס יכין את חניכיו בדיוק כפי שקרה בסמי עופר.

חתום על הכישלון. רנה מולנסטיין צילום: ראובן כהן

אגב, הרזומה של אבוקסיס נגד מכבי חיפה, בשתי העונות האחרונות, מצביע על כך שמתוך ארבעה משחקים יש לו שלושה ניצחונות ותיקו 3:3 מרשים בסמי עופר. אם מישהו חושב שזה מקרי, או מזל, אז הוא טועה בגדול.
זה התחיל במשחק הראשון של העונה שעברה, כשהוא הגיע לסמי עופר עם בני יהודה ופירק את הירוקים בתוצאה מדהימה 0:3 לכתומים, וזה לאחר שהם עלו ליגה. זה המשיך במשחקו הראשון כמאמן בני סכנין, בסמי עופר, שהסתיים בתיקו, המשיך העונה הזו בדוחא כשניצח 0:1 לאחר שקבוצתו עשתה רק 3 התקפות. והשבוע, בסמי עופר, שוב חזר הניגון עם ניצחון 1:2 בדקה ה-90.
אם מאמני הכדורגל רוצים ללמוד איך לנצח את מכבי חיפה, שיפנו לאבוקסיס, הוא בטוח יכול לתת להם את המתכון הנכון.
צריך לומר את האמת, ולכן אני מפנה אצבע מאשימה כלפי המאמן רנה מולנסטיין. הרי מאמן כדורגל שיודע כי המאמן היריב שאמור לשחק מולו מנצח שלוש פעמים בשתי העונות האחרונות את קבוצתו, הוא חייב לעשות שיעורי בית ולהגיע מוכן להתמודדות. למרות כל הסקאוטרים שמסתובבים לו בין הרגלים, הוא לא הכין את קבוצתו בהתאם. ולכן, מבחינתי הכתובת היתה על הקיר והכישלון רשום על שמו של המאמן ההולנדי.

לא מתאים לירוקים. פיראס מוגרבי צילום: ראובן כהן

והגרוע שבעניין, שסגנון המשחק שהוא התווה לקבוצה מכשיל את השחקנים שלו ועוזר לקבוצה היריבה, ולמה אני מתכוון: ברגע שהיריבה מגיעה לשחק עם שלושה בלמים ושני מגינים, ומנגד מולנסטיין עולה לשחק עם שני שחקני כנף, הוא פשוט עוזר ליריבה להיות יותר צפופה ומאורגנת מאחור, כי שחקני הכנף (מוגרבי ועטר) מנוטרלים ע”י המגינים, ושלושה בלמים מנטרלים בקלי קלות את החלוץ (רוקאביצה) המרכזי. מה שנשאר, זה שלושה קשרים של חיפה מול שלושה קשרים של סכנין, כשגם שם היתרון היה של האורחת, כי שחקניה חזרו אחורה ונטרלו לגמרי את הקישור הירוק. למרות זאת, מכבי חיפה הוליכה 0:1 ממצב נייח, שזה המצב היחיד שיכול לנטרל את השיטה של סכנין, מאחר ואין לזה שום קשר למהלך המשחק עצמו.
אני דווקא רוצה לציין לטובה את החזרה של הירוקים לאחור, כדי שסכנין לא תתפוס אותם במתפרצת, וזה שיחק לטובתם של דקל קינן ומארק ואליינה, שלא היו חשופים למתפרצות בכל המחצית הראשונה.
אבל במחצית השניה יוסי אבוקסיס עשה שינוי כמתבקש ממאמן ברמה גבוהה. הוא עבר לשחק בשיטה של שני בלמים, שדווקא מצב זה היה אמור לעזור לחיפה להגדיל את התוצאה, אבל בפועל קרה בדיוק ההיפך. הוא הכניס את סיראז’ נאסר שעשה ככל העולה על רוחו במגרש, ושינה את פני המשחק.
בפועל, הצורה שבה שיחקו הירוקים במחצית השניה היתה אחד הביזיונות הגדולים שאני זוכר בתולדות מכבי חיפה.
סכנין עשתה מה שרצתה במגרש והכתיבה את הקצב, הניעה את הכדור. שחקניה יצאו גלים גלים בקלילות ובאין מפריע, מבלי שהירוקים ינסו לחלץ כדורים, להיות אגרסיבים, ללחוץ ולהיראות כקבוצה שרוצה לנצח את המשחק, ההיפך הוא הנכון. מכבי חיפה נראתה תבוסתנית, המרחקים בין ירוק לאדום זעק לשמים. המרחקים בין החלק ההגנתי להתקפי של הירוקים זה דבר שאסור שיהיה בתבנית של קבוצת כדורגל, משמע חמישה בהגנה וחמישה בהתקפה. אז מה הפלא שבשער השוויון של סכנין, שחקניה יצאו להתקפת מעבר מנקודת הקרן שלהם עד הרשת של גלזר, בלי שאף רגל ירוקה תפריע בדרך.

לא הופיעו למחצית השניה. שחקני מכבי חיפה צילום: ראובן כהן

ובל נשכח שסכנין היתה ראויה עוד קודם לכן להבקיע שערים, אך לא ניצלה את המצבים הטובים אליהם הגיעה.
אם אני צריך לעשות פראפרזה על איך נראו שחקני חיפה במחצית השניה, הייתי מדמה אותם לקבוצת נשים והייתי מלביש אותם בחצאיות, או אז היו חושבים שהם קבוצה של כדורגלניות.
בסופו של דבר, למאמן ההולנדי יש חלק מרכזי בהפסד המביש, בגלל הכנה לקויה ובגלל חוסר הבנה של מהלכי המשחק, תוך כדי משחק. בנוסף, נשגב מבינתי איך הוא מרכיב את מריו מוסא ופיראס מוגרבי, שזה כאילו שהירוקים עולים למשחק עם פחות שני שחקנים. אולי מישהו במערכת יסביר מה הם תרמו למשחק?
מכאן אני חוזר לשני הבלמים, קינן וואליינטה, שנראו אומללים בשטח ובמרחב הפתוח שנגלה לשחקני סכנין, במיוחד כשהכדור הגיע לספורי, ג’ורג’יניו ונאסר, שעשו ככל העולה על רוחם. זה מצביע על הבעיה הקשה והאמיתית עליה אני מדבר תקופה ארוכה, בשל איטיות הבלמים. כולי תקווה שהבלם החדש, הולמאר איולפסון, יוכל לפתור את הבעיה הכאובה הזו ויתקן במעט את הנזק.

חגגו שער יתרון. שחקני מכבי חיפה צילום: ראובן כהן

לדעתי, במצב שנוצר, חייבים להסיט את גרי קגלמאכר מעמדת המגן הימני למרכז ההגנה, או לקישור האחורי, כפי ששיחק בתחילת העונה, כי רק מעמדות אלה הוא יוכל להנהיג את הקבוצה ולהיות סוג של מאמן על המגרש.
לגבי עמדת המגן הימני: אני שוב חוזר ואומר, כי אם אייל משומר בריא וכשיר לשחק, טוב יעשה מולנסטיין אם לפחות ייתן לו את ההזדמנות להוכיח שמה שהיה טוב בעבר, יכול להיות טוב גם בהווה. מה כבר יש לו להפסיד?
ולגבי עמדת המגן השמאלי: אם זו היכולת של מריו מוסא, עדיף כדורגלן צעיר שגדל במועדון, כמו יונתן לוי, שכבר שיחק בתחילת העונה בהצלחה בתפקיד זה. כמובן שזה יכול לקרות במקרה וסאן מנחם לא יספק את הסחורה.
לגבי נטע לביא, יקיר האוהדים, אני חושב שהוא חייב לרדת לספסל. הוא נראה חסר אונים ולא מזכיר במאום את יכולתו הטובה מהעונה שעברה. במקומו כדאי לתפקד כקשר אחורי את קאמיל ואצק.
ולגבי רועי קהת, שהיה לו משחק בינוני, לפחות במחצית הראשונה, מולנסטיין חייב להמשיך לתת לו את הקרדיט לשחק באותו מקום. כמו כן, גילי ורמוט חייב לקחת את המשחק אליו ולא להיעלם לדקות רבות. רק כך נוכל לראות את מכבי חיפה בתבנית משחק ראויה, ובתוספת של חיזוק בחלון העברות אפשר לשנות את תמונת המצב העגומה.
במחזור הקרוב תגיע בני יהודה לסמי עופר, למשחק שמבחינת מכבי חיפה חייבת בו ניצחון. במקרה שזה לא יהיה כך, לא יעזרו למולנסטטין כל התירוצים שלו, ומבחינתי הוא יוכל לארוז ולחזור להולנד. ולגבי המנהל המקצועי, תור כריסטייאן קרלסן, שיכול לעשות תחרות עם דולנד טראמפ מי מצייץ יותר, אני מציע לו שישקיע יותר בקבוצה, מאשר ברשתות החברתיות.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 הציל שני שערים
גרי קגלמאכר 5 שומר על ממוצע
דקל קינן 4 רק בגלל הגול שכבש
מארק ואליינטה 3 נרפה וחלש מאוד
מריו מוסא 2 מבזה את התפקיד
נטע לביא 3 לא קשר אחורי
רועי קהת 4 חצי ראשון סביר
גילי ורמוט 4 רק בגלל הבישול
פיראס מוגרבי 2 לא מתאים למכבי
ניקיטה ראקוביצה 3 פעולה בודדת
אלרין עטר 3 לא הגיע למשחק
———————–
מחליפים
גליינור פלט 5 שחקן מפוספס
סאן מנחם 4 לא הביא שינוי
איסמעיל ריאן 2 עם הראש בקיר
———————–
רנה מולנסטיין 1 המאסטרו של הכישלון

כובש שער הניצחון. ג'ורג'יניו. צילום: ראובן כהן

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>