25.03.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

נשר

ההיסטוריה של נשר נגלית לעין: אירוע חגיגי ומרגש התקיים בהיכל התרבות

במעמד ראש העיר, אבי בינמו, נחשפו לראשונה אלבומים עם צילומים היסטוריים של העיר נשר, ותמונות משפחתיות הועלו לאתר האינטרנט של “ישראל נגלית לעין”

מאת: זליג אהרונוביץ , 2 באוקטובר 2017

תושבים רבים מהעיר נשר בעבר ובהווה, לקחו השבוע חלק באירוע ההשקה החגיגי של דף הישוב וחשיפתם לציבור של אלבומי משפחות עם תמונות מעברה המפואר של העיר.

חנה משה עם זגורי רינגר ובינמו צילום: ארכיון "כוכב"

האירוע של “נשר נגלית לעין” התקיים בהיכל התרבות נשר, במעמד ראש העיר, אבי בינמו, ויו”ר דירקטוריון רשת המתנ”סים נשר, חגי טנדלר. עוד השתתפו באירוע: סגנית ראש העיר, נעמי כספי, וחברי המועצה: רועי לוי ובוריס אייזנברג, ורכזת המתנדבים ברשת המתנ”סים נשר, בת שבע זגורי.
כפי שפורסם לאחרונה בעיתון “כוכב”, בנשר פועל מזה כשנתיים מיזם כלל ארצי ייחודי, שמטרתו לתעד אלבומי משפחות בישוב, כחלק מהמורשת הישראלית-לאומית והזיכרון הקולקטיבי. שותפים בו: מוסד יד יצחק בן-צבי מירושלים, עיריית נשר ורשת המתנ”סים נשר.
בערב ההשקה הוצג אלבומה של חנה משה, שאביה מרדכי אלנקוה היה מנהל סניף הדואר המנדטורי בנשר; אלבומו של אהוד רפפורט, שאביו דב רפפורט, בן לראשוני נשר שרת בפלמ”ח, בצבא הבריטי, בצה”ל ובתפקידים בכירים במפעל נשר; וכן את אלבום התמונות של מזל סוזין עם חבריה לגן הילדים בחוואסה, בן-דור, על עגלתו של סבא אברהם אלווס העגלון.
במהלך האירוע העניק ראש העיר פרחים ותעודות הוקרה לרינגר וזגורי, לרפפורט, לסוזין ולמשה, על פועלם למען שימור המורשת של נשר. התרגשות מיוחדת נרשמה כאשר הוענקו פרחים גם לדרורה וולך, בת 92, מוותיקי הישוב, המוכרת לכולם בשם התואר: “הגננת דרורה”, שגידלה וחינכה דורות של ילדים בעיר. בין הנוכחים והמברכים באירוע, היה גם אבי שגב, בנו של הצלם המיתולוגי שטרסברג, שחלק גדול מתמונות העיר ההיסטוריות הונצחו מבעד לעדשת מצלמתו.
בדברי ברכתו לתושבים ולמתנדבים, אמר בינמו: “המתנדבים תושבי נשר, בני המשפחות היקרות, בזכותכם אנו מגלים את נשר ואוצרותיה החבויים. מיזם ‘ישראל נגלית לעין’ הוא יצירת מחשבת באמצעותה אלבומי משפחה של תושבי נשר הוותיקים והחדשים, נשמרים ומשתמרים לדורי דורות. זו הזדמנות פז לשמוע ולהשמיע את סיפורה של כל משפחה באשר היא לדורותיה, חוויותיה, וזיכרונותיה. הסיפורים האישיים הם כמו פרטים קטנים, כמעין פסיפס המשתבץ לו היטב לתמונה אחת גדולה, סיפורה של העיר נשר. סיפור זה, סיפורה של נשר שזור לו כחוט השני בסיפורה של מדינת ישראל כולה”.
בינמו הוסיף ואמר עוד כי: “עיריית נשר בראשותי שמה לעצמה מטרה, להנחיל את המורשת המפוארת של העיר ולשמרה למען הדורות הבאים. אני שמח שבמשמרת שלי, ולראשונה מזה שנים, הוגדרה מדיניות לשימור מורשת העיר והוקצו משאבים נכבדים לשם כך. לשיטתי, עיר שלא מכירה את עברה, ההווה שלה דל, ועתידה לוט בערפל. מכאן שתיעוד ההיסטוריה של נשר, הוא צעד מהותי לעתיד ילדינו ומהווה נדבך נוסף בקידום ובפיתוח העיר”.
בינמו ציין כי עירית נשר הקצתה לטובת המיזם מבנה מיוחד, שישמש את מרכז תיעוד, אשר צויד במחשבים וסורקים מתקדמים, העומדים לרשות המתנדבים במיזם. המתנדבים עברו קורס הכשרה בנושא תיעוד תמונות ותולדות היישוב.
לדבריו, מעבר לחשיבות ההיסטורית, יופיו של המיזם הזה טמון בעשייה הקהילתית המגבשת, תוך כדי שימור האלבומים של המשפחות. “שמחתי לגלות, שמרכז התיעוד בנשר הפך לבית חם למתנדבים ולמרכז לעשייה חברתית ותרבותית. היום, אחרי חודשים ארוכים של עשייה מאומצת, ניתן להשקיף במבט חדש, רענן ומגוון אל נשר, כפי שהיא נגלית לעינינו”, סיכם בינמו.

עוד כתבות בתחום נשר

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>