16.12.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

הזיגזג של יוסי בניון

רק לפני שבוע יצא קפטן מכבי חיפה לתקשורת כדי ל"חבק" את המאמן שלו. הוא אף הציע שימנו אותו לעונה נוספת, כי אין עוד מלבדו. ואילו אתמול, היה זה אותו יוסי בניון שהודיע קבל עם ועולם, כי בעונה הבאה הוא ימשיך לשחק כדורגל, אבל לא במכבי חיפה. האם הצ'ילבות מתחילת העונה ישתפו פעולה בעונה הבאה, במועדון אחר? וגם: מיהו הישראלי-אירופאי שעשוי לקבל פניה לתפקיד המנג'ר במכבי חיפה

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 28 בפברואר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

מכבי חיפה על סף כניסה לפלייאוף העליון, WOW איזה התרגשות וצמרמורת. כולי תקווה שכפר סבא תפסיד לבאר שבע ולא תעשה את הבלתי ייאמן, כך שהירוקים לא יהפכו את התמודדות בדרבי למשחק של להיות או לחדול, אלא שזה יהיה מאבק יוקרתי על מי הכי פחות גרועה בעיר.

ועכשיו ברצינות, הקפטן על הפרק: יוסי בניון שיצא באמצע השבוע שעבר להגנתו של המאמן רוני לוי, נמצא אתמול שוב בעין הסערה. ואני שואל: למה היה צריך הקפטן "לחזק" את מעמדו של רוני, ולומר כי הוא זה שמתאים להדריך את הקבוצה גם בעונה הבאה? ואני גם מנסה להבין מה הביא אותו לומר את הדברים הללו, או שהיו כאלה שהרימו לו להנחתה. דומה כי רב הנסתר על הגלוי.

שישחק חופשי. יוסי בניון צילום: יוסף הירש

ייאמר מייד, בכדורגל המודרני אין מקום למאמן שמנהל פירמידה של 20 מיליון דולר, שמבקש מהקפטן שלו שיצא לתקשורת למענו, לכאורה. זה פתטי ונמוך. אוהדי מכבי חיפה מבינים כדורגל ולא מאמינים שמנסים לעבוד עליהם.

לדעתי, קצת תמוה שבכלי התקשורת עשו מזה ביג דיל. ואתמול, הקפטן הטיל פצצה אחרת: "אני לא נשאר כאן בעונה הבאה, למרות שאמשיך לשחק כדורגל", אמר בניון. עכשיו אתם מבולבלים? האמת שאם לא הייתי בקיא ברזי הפוליטיקה הירוקה, גם אני הייתי מתבלבל.

ולמרות הפרסומים השונים, כי רוני יישאר במועדון, בתפקיד מנג'ר מקצועי, אמר הנשיא כי אם הוא יישאר זה יהיה רק בעמדת המאמן, כי הוא לא רואה אף איש מקצוע ישראלי שיוכל למלא את התפקיד החשוב הזה, מאחר ולאף אחד אין עדיין ניסיון בתחום.

אבל דיבורים לחוד ומעשים לחוד. מכבי חיפה שנמצאת כרגע בצומת דרכים עלולה להתרסק אם תיקח שוב פניה לא נכונה. נשיא המועדון וסגנו עוזי מור מבינים שלא ניתן לחזור לעוד עונה כזו, בלי דרך ותכנון מוקדם, בלי אופק ופנטזיה, ללא חלום.

צילום: יוסף הירש

ינקל'ה ידוע כאדם שמנהל את עסקיו ביד רמה, אחד שיודע על מה הוא מדבר. לדעתי, אופציית מנהל מקצועי זר קרובה יותר מתמיד. כפי שכבר כתבתי בעבר, עדיף שזה יהיה צוות גרמני, שיביא דפוסי עבודה שונים ממה שהורגלנו עד כה.

ממה שידוע לי, הכיוון הוא לשינוי פני הדברים. דומה כי לא יהיה מנוס מלמנות איש מקצוע, כדי להצעיד את המועדון המפואר הזה למקום אחר.

ולמרות מה שהנשיא אמר, שבכדורגל שלנו אין אדם שהתנסה בניהול מקצועי וזה סיכון גדול לקחת אדם כזה, יש לי הצעה מעניינת: אם בכל זאת חשקה נפשו של הבעלים בכחול-לבן, אז הייתי ממליץ לו לפנות אל כדורגלן העבר של המועדון, רוני רוזנטל, שלתפיסתי הוא דמות שמתאימה בול למידות של החליפה הירוקה, כמנג'ר מכבי חיפה.

מדובר באיש מקצוע רציני, עם מוסר עבודה גבוה, בעל התמדה ויכולות מוכחות בעולם הכדורגל. שחקן עבר מפואר עם רקורד של זכייה בתארים, שחקן נבחרת ישראל ואחד שהביא קבלות בזירה הבינלאומית.

אמנם רוני מנהל את עסקיו כסוכן שחקנים במשך שנים ארוכות, אך אין לי ספק שהצעה אטרקטיבית מיעקב שחר יכולה להחזיר אותו לכפר גלים. בנוסף, לרוזנטל יש קשרים רבים בכדורגל הבלגי, האנגלי והסקוטי. כמו כן, ניסיון עשיר ככדורגלן בכיר באירופה. אני בטוח שהוא יכול לשדרג את חיפה מאחר וזה סוג של חיזוק אירופאי-ישראלי לכל דבר. הוא דובר שפות, אדם איכותי, כזה שיכול לבנות בחיפה את הקבוצה שכולנו רוצים לראות ולהראות.

אם הוא רק יסכים לקבל עליו תפקיד שכזה, על הנהלת המועדון לכתוב את החזון החדש של הירוקים, שיוביל את המועדון בשלוש השנים הקרובות, לצד תכנון עתידי וראייה מרחבית של ניהול מקצועי, בדיוק כמו במועדונים הגדולים של אירופה.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>