26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

החובלת לקידום האישה

לאחר שלאה פדידה עזבה את מועצת העיר יקנעם לטובת מקום בכנסת, נכנסה חברת המועצה כרמית חובל-טון לנעליה כיו”ר הוועדה לקידום מעמד האשה. בריאיון ראשון מגלה חובל-טון מה היא חושבת על עצם היותה אשה יחידה בין 12 גברים במועצת העיר ומספרת על תוכניותיה בתפקידה החדש. “יש לי אמביציה מיוחדת להצליח בכל תפקיד שהפקידו בידי”, היא אומרת. דבר אחד בטוח: יהיה מעניין

מאת: זליג אהרונוביץ , 1 בפברואר 2018

כאשר כרמית חובל-טון מגיעה לישיבת מועצת העיר ביקנעם ומביטה לימינה ולשמאלה, היא רואה רק גברים. מאז שלאה פדידה נכנסה לכנסת, חובל-טון היא האשה היחידה במועצת העיר, יחד עם 12 גברים, ואולי זו אחת הסיבות שבגללן היא נכנסה בקלילות לנעליה של פדידה כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה.

צילום: ארכיון "כוכב"

פרט להיותה חברת הנהלת העיר, היא גם משמשת יו"ר ועדת רווחה וקהילה, וחברה בוועדות כספים, חינוך ומינוי בכירים. לפרנסתה היא משמשת בעלים של עסק בתחום האימון האישי ואימון לעסקים, וכמו כן, היא מרצה ומאמנת בכירה בתוכניות להכשרת מאמנים. "זה נכון שבקושי יש לי זמן לעצמי", היא אומרת. "כנראה שסוד ההצלחה הוא האמביציה המיוחדת שיש לי להצליח בכל תפקיד שהפקידו בידי, ומתוך הבנה שביצוע התפקידים שלי כמשרתת ציבור, משפיע באופן מהותי על חיי התושבים. בנוסף, אני מתארת לעצמי שזה גם עניין של חינוך מהבית, שדרש ממני תמיד לשאוף למצוינות בביצוע כל משימה שמוטלת עלי".

רומן ואני

חובל-טון, ילידת קרית מוצקין, נשואה לרפי, מנכ"ל חברת היי-טק ואיש עסקים, ואם ל-2 ילדים, נועם (15.5) ועומר (14.5). עם השנים היא סיימה תואר ראשון בספרות עברית ולימודי ארץ ישראל ותואר שני בלימודי ארץ ישראל, שניהם מטעם אוניברסיטת חיפה. לפני כ-13 שנה סיימה לימודי אימון אישי וניהולי ביחידה ללימודי המשך בטכניון והקימה עסק בתחום האימון האישי ואימון לעסקים, כאשר בנוסף היא משמשת מרצה ומאמנת בכירה בתוכניות להכשרת מאמנים. "אני מתמחה באימון אישי לאנשים במצבי משבר, אימון ניהולי ואימון לעסקים, עם דגש מיוחד על העצמת נשים במצבי קיצון, ובנוסף אני מרצה בקורס של נשים פורצות דרך" ולקראת לימודי תואר שני במנהל עסקים.
איך הגעת למועצת העיר יקנעם?
"נבחרתי למועצת העיר לפני כ-4.5 שנים, כחלק מסיעתו של סגן ראש העיר רומן פרס, שדחף אותי לעשייה פוליטית. בהמשך זכיתי לתמיכה גם מראש העיר, סימון אלפסי. משניהם אני מקבלת תמיכה רבה, המאפשרת לי לפעול לרווחת התושבים במגוון תפקידים.
ובקידום פרוייקטים כגון: טיפול ומעקב בנושא יוקר המחייה ביקנעם. קידום פעילות תנועות הנוער ביקנעם, בעיקר סיוע לתנועת הנוער הצופים הגדולה ביותר בעיר בתקציבים לחניכים אשר מתקשים לשלם עבור הפעילות.
קידום פיילוט ייחודי בארץ בנושא אימון לקראת פרישה. הכנת עובדי עירייה לקראת יציאה לפנסיה. מניתי  מאמנת מדהימה ומוכשרת בשם תמר ענבר אשר העבירה תהליך אימון אישי לעובדי העירייה לפני היציאה לגמלאות.
בימים אלה מקדמת פרוייטק ראשון מסוגו בשם "גיימינג" ביחד עם ראש העיר – תנועת נוער חדשה, פעילות חברתית לבני נוער תוך שימוש טכנולוגיות משחק מחשב מתקדמות במטרה להקים צוות לאולימפיאדה של שנת 2024.
יחד איתנו יש את חברי לסיעה, אמיתי פוקמן, שעושה עבודה נהדרת ומקצועית מאוד".
איך זה להיות האשה היחידה במועצת העיר לצד 12 גברים?
"זה לא ממש משנה אם מדובר בגבר או באשה. חברי המועצה נמדדים ביכולתם לבצע את התפקיד שקיבלו, ובהתאם לכך הם מקבלים עוד ועוד תפקידים, או שהם נפלטים מהמערכת. כמובן שהייתי שמחה לראות נשים נוספות בעמדות מפתח ובמוקד קבלת ההחלטות".
במה תרכזי את מאמציך כיו"ר הוועדה למעמד האשה?
"אפעל למניעת אפליה וקיפוח נשים בכלל וקידום נשים חלשות בפרט. בנוסף, אשים דגש על  סיוע להעצמת נשים. במהלך השנים נעשו לא מעט מאמצים לשינוי המצב, אך עדיין קיימת בעיה של חוסר שוויון מגדרי, ובכוונתי לנסות ולערב יותר ויותר נשים בעשייה פוליטית, כך שקולן יישמע במקומות בהם מתקבלות החלטות אשר משפיעות על חיינו".
באלו דרכים ניתן לפעול לצמצום הפער המגדרי בין גברים ונשים כבר בטווח הזמן הנראה לעין?
"ראשית, יש להקצות תקציבים לפרויקטים מגדריים ולעודד יזמות נשית. כמו כן, צריך להקים מערך ייעוץ לשיפור העצמאות הכלכלית, תוך הנחיית המערך החינוכי לפיתוח ויישום תוכניות פדגוגיות, החל מכיתות הגן, שעיקרן עידוד בנים ובנות למצוינות אקדמית, תחת הכותרת 'בנים ובנות שונים, אבל שווים'".
מהי מטרת הוועדה לקידום מעמד האשה?
"הוועדה שבראשותי תפעל להוביל לשוויון בייצוג ולמניעת אפליה בשל מין או נטייה מינית. כאזרחית, כאם וכאשת קריירה, אני לוקחת את התפקיד כמשימה וכאתגר. אני מאמינה גדולה בשינוי שאנו יוצרים, מכוונת גבוה וגאה להוביל את הוועדה החשובה הזו".
הנושא המגדרי עבר לא מעט שינויים בשנים האחרונות. האם את רואה הישגים בנושא המגדרי ברמה הארצית?
"אכן נעשו לא מעט שינויים, אך יש עוד המון עבודה לעשות. עדיין קיים חוסר שוויון מגדרי בחברה, באקדמיה, בעסקים ולא פחות חשוב – בפוליטיקה. ככל שנשים יגיעו למקומות בהם מתקבלות החלטות על חיינו וייבחרו לתפקידים בכירים, כך נבנה לבנינו ולבנותינו עתיד משותף בריא יותר".

"דלתי פתוחה בפני כולם"

כאשר חובל-טון מדברת על מיעוט נשים כמעט בכל תחום אפשרי בציבוריות ובחברה הישראלית, היא שולפת מיד נתונים מדאיגים. "ישנן 59 חברות ממשלתיות בישראל, עם 59 מנכ"לים גברים ואפס נשים", היא מגלה. "ישנן 100 חברות ציבורית, כאשר 95 מהמנכ"לים שעומדים בראשן הם גברים ורק 5 מהמנכ"לים הן נשים. אמנם 55% מהסטודנטים שלומדים באוניברסיטאות הן נשים, אך ככל שעולים בדרג לסגל האקדמי, רואים פחות ופחות נשים. בנוסף, בכל בתי החולים בארץ יש רק מנהלת אחת, בבית החולים בעפולה. הנתונים הללו מדאיגים אותי מאוד. אני מאמינה בערכים של אהבת אדם, יושרה, אמון וכבוד הדדי, והם הבסיס להתנהלות שלי בכל מקום בחיים. אני מאמינה גדולה בשינוי ורואה סביבי עוצמה נשית במיטבה, שאינה באה מספיק לידי ביטוי. להערכתי, הדבר נובע ממניעים חברתיים-חינוכיים, וגם בשל הדילמה הנצחית שיש לאשה בין ניהול קריירה ובין המשפחה. בעשייתי אני מפגישה אנשים מעולמות תוכן שונים ומאמינה שבכל אדם טמון אוצר שמתבקש להתגלות. יש בי רצון גדול לקדם נשים בעסקים, בקריירה ובאקדמיה, לטפל בשיוויון הזדמנויות ובייצוג הולם של נשים בתפקידים בכירים. כמו כן, חשוב לי לטפל בנפגעות תקיפה מינית ובנערות בסיכון. אני שואפת גבוה, יש לי רעיונות מקוריים ואני מאמינה באנשים וברוח הטובה שיש בהם".
איזה מסר חשוב יש לך לנשים שקוראות את הכתבה?
"איינשטיין אמר ש"אי שפיות היא לעשות את אותם הדברים שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות", וברור לי שמצפה לנו עוד הרבה עבודה. כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, חשוב לי לומר לנשים בשפה הכי ברורה: 'חברות, באתי לעבוד ואני כאן בשבילכן. דלתי פתוחה תמיד לרעיונות ולהערות, ועכשיו אני מחויבת לכן ביתר שאת'".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>