28.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

דעות

החלום האמריקאי החדש

מאת: הרב ד”ר מיכאל לייטמן , 6 ביוני 2017

צילום: מערכת "כוכב"

בתחילת מאי חזרתי מסבב כנסים שנתי לאלפי תלמידיי המתגוררים ברחבי ארצות הברית. משנה לשנה אני נדהם לגלות שאמריקה, היא כבר לא אותה אמריקה. החלום האמריקאי התנפץ מזמן לרסיסים והשאיר אחריו ציבור מאוכזב, עייף, מדוכא ועצבני.

צילום: מערכת "כוכב"

השאיפה לעבוד קשה ולהתעשר, תחילתה עם סיום מלחמת העולם השנייה. בעזרת כוח רצון בלבד, יכול צעיר אמריקאי חסר אמצעים לטפס מעלה בסולם החברתי-כלכלי. כך הצליחו צעירים אמריקאים רבים לממש את החלום. סיפורי הצלחה מעוררי השראה החלו להתפשט ביבשת העצומה, וכל אמריקאי גדל להבין שכדי להצליח, הוא צריך מעט השקעה, התמדה וסבלנות. אלא שלפתע, החלו להופיע סדקים ראשונים בחלום הקפיטליסטי. האינדיבידואליזם שיעבד את האדם לעבודה ממושכת יותר, והקפיטליזם הפך להיות רווחי לאלו שעומדים בראש הפירמידה.
בשנת 2017 רמת אי השוויון שוברת שיאים: כל ילד חמישי חי בעוני, כל אמריקאי שמיני נזקק לתלושי מזון, ו-44 מיליון סטודנטים כבולים במעגל של חובות. הסיבה למגמת הירידה, על פי חכמת הקבלה, היא שורשית ונובעת משני משתנים: האדם והעולם.
ביסוד טבע האדם נמצא האגו – רצון להנאה עצמית בלבד, שהתפתח במהלך ההיסטוריה והגיע לשלב סיום התפתחותו. כלומר, האגו שהניע את האדם להתקדם ולהשקיע מאמצים, ולוּ כדי לחוש תענוג רגעי, קטן וזמני, הלך ופחת. כך החל האדם להתכנס בתוך עצמו, הפך מיואש וגילה אדישות כלפי הזולת. הוא כבר אינו מוכן לעבוד קשה תמורת כסף, חיי פאר או הקמת משפחה וגידול ילדים. כל אלו הפכו נטל עבורו.
תהליך נוסף שהתחולל במהלך הדורות הוא הגלובליזציה. העולם כולו הפך להיות כפר גלובלי קטן, וכל מדינה סיפקה ליתר המדינות את המוצרים ההכרחיים לה. התלות בגורם אנושי זר, באירוע או בתופעה כלשהי בקצה האחר של כדור הארץ הלכה וגברה, והחשש מתגובה לא צפויה פיתח בנו, בעל כורחנו, רגישות גבוהה ומחויבות להתחשבות הדדית.
הטכנולוגיה ככל שהתקדמה צמצמה את הדרישה לכוח אדם, די באחוז קטן מהאנושות כדי לספק את הצרכים של כל אדם עלי אדמות. כלומר, כבר אין קשר בין עבודה, פיריון והצלחה. אבד היחס בין מידת ההשקעה של האדם לתמורה שיקבל. השינויים המהותיים המתרחשים בעולם: במישור המדיני, הכלכלי, החברתי, התעשייתי, התרבותי, החינוכי, הבריאותי, ועוד במישורים רבים הקשורים זה בזה. כל אלו מצביעים על כך שהאדם הוא הקובע, באמצעות שינוי יחסו אל המציאות המתגלה. כשמביטים בתמונה השלמה, נראה שלא חסר דבר בעולמנו. יש לנו די והותר כדי להפוך את חיינו למושלמים. הבעיה הוא הטבע האגואיסטי שלנו, שמונע מאיתנו הנאה אמיתית וברת-קיימא. האמצעי לשינוי המיוחל היא חכמת הקבלה, שמלמדת איך לקבל את כל ההנאה שקיימת בשפע בבריאה. קבלה אמיתית היא נתינה אינסופית. רק בצורה זו ניתן להשיג תחושת הנאה אינסופית וטעם מלא לחיים. כך נצעד בנתיב הבטוח והמהיר להגשמת החלום הגלובלי החדש – חיים ב”ארץ אפשרויות בלתי מוגבלות” – על רסיסיו של החלום האמריקאי שהתנפץ.
———————————
הרב ד”ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת “קבלה לעם” העולמית, ומעניק מידי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט.
הרצאות מבוא בחכמת הקבלה מתקיימות בכל רחבי ישראל, ללא כל עלות. לפרטים נוספים חייגו: 1-700-509-209

עוד כתבות בתחום דעות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>