18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הטובים לטייס

ביום חמישי, האחרון הסתיים מחזור 176 של אחד מהקורסים היוקרתיים ביותר בצה"ל - קורס הטיס, במסדר הכנפיים המסורתי. בקרב מסיימי הקורס נמצאים תושבי עמק יזרעאל ויקנעם : סגן ב', טייס קרב, סגן א', טייס מסוקים, סגן י', מכוננת, סגן ע', טייס תובלה. בראיון לרשת ה"כוכב" סיפרו על הקורס בן השלוש שנים שמכשיר את אנשי צוות האוויר, טייסים, נווטים ומכוננים, אשר אמונים על ביצוע פעולות אסטרטגיות ושומרים על הביטחון של מדינת ישראל בפעילויות אוויריות.

מאת: ניר אהרוני , 28 ביוני 2018

בקורס הטיס מתמודדים פרחי הטיס עם אין ספור אתגרים, ומפתחים מיומנויות שונות להן יזדקקו בשדה הקרב – ומחוצה לו. הם מפתחים את היכולת לנתח סיטואציות מורכבות, להגיב מהר ומדויק בסיטואציות שונות שהם לא מכירים, להתמודד עם חוסר מודעות ולעבוד בצוות.

צילום: ארכיון "כוכב"

כמו כן, הוא מתקיים בבית הספר לטיסה בבסיס חצרים הסמוך לבאר שבע, ומורכב מחמישה שלבים: ארבעה שלבי הכשרה בני חצי שנה, ושנה אחת של לימודים אקדמיים בה החניכים מקבלים תואר אקדמי. בית הספר לטיסה של חיל האוויר מכשיר צוותי אוויר בשישה מקצועות טיסה עיקריים: טייסי קרב המתמחים בתקיפת מטרות וקרבות אוויריים; טייסי מסוקים המתמחים במשימות מיוחדות כמו חילוץ והצלה, טייסי תובלה המתמחים בהובלת לוחמים, מזון, דלק, כלי רכב וציוד נוסף לשטח; טייסי ניווט קרביים המתמחים בניווט ותחזוקה בזמן אמת על מטוסי הקרב; טייסי ניווט תובלה המתמחים בניווט ותחזוקה על מטוסי התובלה וכן מכונני אוויר, הנקראים גם "מהנדסי טיסה" ומתמחים בבדיקת כלל מערכות המטוס לפני עלייתו לאוויר. בסיום קורס הטיס, מחויבים כל המסיימים על חתימה לשירות קבע של שבע שנים. כל שלב בקורס הינו מיוחד, ומשלב בתוכו למידה שייחודית רק לו:
השלב ההתחלתי נקרא שלב "המכין" – אשר מתרכז בעיקרו בטירונות, מסעות וטיסות ראשונות, ימי שטח, ימי שדאות, ימי קליעה ושיעורי קרב מגע. המטרה העיקרית של שלב זה היא להקנות לחניכי וחניכות קורס הטיס יכולות ודפוסי התנהגות של חייל/ת ושל לוחם/ת בצה"ל ובחיל האוויר. על פרחי הטיס להקפיד על משמעת צבאית, מסדרים ועמידה בזמנים. שלב "המכין" כולל את הטירונות, במהלכה החניכים עוברים אימוני חי"ר קשים, מסעות ותרגילי אש.

צילום: ארכיון "כוכב"

במהלך שלב זה חניכי וחניכות הקורס זוכים לטוס לראשונה. במשך כחודש שלם הם מקיימים טיסות מיון (אשר נהוג לקרוא להם "צ'קים") במטוסי "הסנונית". הטיסות האלו נועדו לבדוק את היכולת של חניכי וחניכות הקורס להטיס מטוסים בעתיד באמצעות בדיקת כישורים שונים שיש להם.
השלב הבא נקרא השלב ה-"בסיסי" – במהלכו החניכים עוברים קורס צניחה, קורס מילוט וטיסות מיון.

צילום: ארכיון "כוכב"

בשלב זה של מסלול ההכשרה, ניתן דגש על הכשרת חניכי וחניכות הקורס כקצינים וקצינות מתוך הבנה שכל איש ואשת צוות אוויר – הם בראש ובראשונה קצינים וקצינות לוחמים ולוחמות.
סיום השלב הבסיסי מצוין בטקס חגיגי ומיוחד על פסגת הר המצדה, ובמהלכו מוענקים לחניכות ולחניכים סיכות צוות אוויר- סיכה אשר מקבילה לסיכת הקצין של בה"ד 1.
בתום שלב זה החניכים משובצים במגמות הטיסה השונות. הפעם ייערכו מיוני הצ'קים על מטוסים מתקדמים ומורכבים יותר. השלב הבא נקרא השלב "הראשוני" והוא מתמקד בהקניית המיומנויות הבסיסיות של הפעלת המטוס.
במסגרת חטיבת לימודי התעופה ימשיכו החניכים בלימודי מכניקת הטיסה, יישומי המחשב, מבוא לסטטיסטיקה וניהול ואלגברה בהתאם למגמת הטיסה אליה כל חניך שובץ. לאחר מכן, מגיעה "שנת השכלה" – השנה האקדמית בה החניכים לומדים לתואר הראשון. החניכים מתחילים את הלימודים האקדמיים באופן רשמי בבית הספר לטיסה בחצרים, אליו מגיעים מרצים רבים מאוניברסיטאות שונות בישראל.
תכנית הלימודים כוללת את המסלולים הבאים: מסלול מתמטיקה ומדעי המחשב, מסלול טכנולוגיות מידע וניהול, מסלול לכלה וניהול, מסלול פוליטיקה, ומסלול ממשל וניהול. במקביל ללימודי המסלול מתקיימים קורסי לימוד נוספים, המכונים "חטיבת לימודי תעופה". הקורסים האלו כוללים הרצאות מיוחדות בנושאי פיזיקה, אווירודינמיקה, מטאורולוגיה, מערכות נשק וניווט וההיסטוריה של צה"ל ושל חיל האוויר. חשוב לציין, כי תכנית הלימודים בכל אחד מן המסלולים השונים תאפשר המשך לימודי תואר שני במוסד אקדמי להשכלה גבוהה.
השלב האחרון בקורס הינו השלב "המתקדם", בו החניכים טסים בכלי הטיס המבצעיים של חיל האוויר ורוכשים מיומנויות טיסה מתקדמות. במקביל, הם גם מסיימים את הלימודים האקדמיים לקראת קבלת התואר.
בסוף שלב זה, אשר סיומו יצוין בחמישי האחרון, התקיימו מסדרי חשיפת הדרגות והכנפיים בהם יקבלו החניכים והחניכות את דרגות הסגן ואת כנפי הטיסה ויהפכו מפרחי טיס- לאנשי צוות אוויר.

צילום: ארכיון "כוכב"

השבוע יעמדו על רחבת המסדרים 4 חניכים תושבי יקנעם ועמק יזרעאל: סגן ב', טייס קרב-בן 21, גר במועצה אזורית עמק יזרעאל, בתיכון הרחיב פיזיקה וכימיה. בקורס עשה תואר במתמטיקה ומדעי המחשב. מתחביביו: ניווט ספורטיבי, ריצה, נגינה בפסנתר וכינור. לפני הגיוס רצה להיות צוות אוויר וחשב על כך בערך מגיל 17, אך זה לא היה החלום. בכללי רצה לעסוק במשהו של מכניקה. בבית הספר המחנך שלו היה טייס קרב וגם מב"ס נבטים, הוא היה בקשר לגבי ההתלבטות על הקורס טיס. מבחינה חברתית הוא חושב שהקורס מגבש את הקבוצה אך מאוד מקשה על שמירת קשר עם החברים מהבית. למפגש מח"א עם מחנכים סבא שלו מרוסיה מגיע. הוא היה מאוד משמעותי בחיים שלו למרות המרחק. הקרובים שמגיעים למסדר אלה המשפחה, סבא וסבתא, סבא מרוסיה, המורה לספורט מבית הספר וחברים של ההורים. במשפחה הם שלושה אחים, סגן ב' הוא הצעיר ביותר. אמו עובדת כרופאת ילדים בפגייה ואביו רופא ילדים במרפאה. אחיו הגדול היה לוחם בשריון.
סגן א', טייס מסוקים- בן 22 סיים תואר בפוליטיקה וממשל וגר במועצה אזורית עמק יזרעאל. בתיכון הרחיב גיאוגרפיה. מתחביביו לטפס בטבע ולטייל עם חברים. במסגרת שנת שירות התנדב בחווה טיפולית שכללה רכיבה טיפולית, פינת חי וכלביה קטנה, במסגרת שירותו בשנת שירות עזר לקבוצות של אנשים שונים שהגיעו לחווה הטיפולית ועברו טיפולים עם החיות, בנוסף עסק בעבודה פיזית על מנת לתפעל את החווה. לקורס טיס הגיע כי לדעתו חשוב להגיע ולעשות במידה ואתה יכול לתרום. למפקד מח"א עם מחנכים יגיע מדריך הרכיבה שלו מהחווה הטיפולית. שנת השכלה בעיניו היא שנה מבגרת ונותנת לך כלים. הוא הצעיר במשפחה מתוך ארבעה אחים, אביו מנהל מרכז שיקומי, אמו יועצת ביוגרפית, אחיו הבכור בן 30 עובד בברלין, אחיו השני הקים חברת בנייה ואחותו לומדת להיות קונדיטורית.
סגן י', מכוננת-בת 21, גרה במועצה אזורית עמק יזרעאל. בתיכון היא הרחיבה תיאטרון וספורט, ובקורס למדה תואר בפוליטיקה ממשל וניהול. מתחביביה: הייתה בהתעמלות אומנותית במשך 9 שנים והייתה בתנועת נוער. בילדותה גרה שנתיים בטקסס. היא עשתה שנת שירות, ולפני הגיוס לא חשבה על קורס טיס. היא הגיעה לקורס טיס בכך שלא ראתה סיבה לא ללכת למיונים, במקביל התמיינה למודיעין. החליטה להישאר בתפקיד ובקורס בגלל האנשים את משמעות התפקיד הבינה בתחילת שלב "ראשוני", הבינה שזה תפקיד חשוב ומשמעותי שעושים דברים חשובים וזוהי לא סתם קלישאה.  מבחינה חברתית לא הרגישה שוני בין בנים לבנות. למפגש מח"א עם מחנכים מגיעה אחת המדריכות מהשנת שירות. סגן י' מספרת שהשנת שירות הייתה שנה שעיצבה אותה והייתה לה יד בזה. מבחינת שנת השכלה מספרת שזו שנה מדהימה, שנה אינטנסיבית שמעצבת כבן אדם, שנה מפתחת אופקים אך לא יודעת כמה התואר יעזור לה בעתיד. הקרובים שמגיעים למסדר זה המשפחה, חברים מהבית, חברים מהקומונה, שני מדריכים מהקומונה ו-3-4 חניכים, חברים של המשפחה ואולי מחנך י"ב. מבחינת מוסריות הלחימה אומרת כי יש רמה גבוהה ויש מודעות גדולה מאוד. במשפחה הם 4 אחים, סגן י' היא האמצעית. אימה מורה למוזיקה ואביה רופא מרדים ומומחה לכאב. לסגן י' יש קרובי משפחה צ"א, אביה היה בקורס 95 וטס בטייסת להטוט וטייסת 190,דודה טס בטייסת 101 סבא מצד אמא גם כן היה בחיל האוויר.
סגן ע', טייס תובלה-הוא בן 21, אשר גר כל חייו ביקנעם עילית. הוא למד והרחיב פיזיקה ומדעי המחשב. עשה במהלך הקורס תואר במתמטיקה ומדעי המחשב. מנגן על גיטרה מזה שש שנים, אוהב לטייל, לגלוש והיה בחוג טיסנים במשך שנתיים. היה בצופים ועשה גם שנת שירות בצופים. מגיל קטן ידע שהוא רוצה להיות טייס, רצה לכוון גבוה ותמיד אהב מטוסים. מבחינת הקורס הוא אומר ש"התחרותיות היא בינך לבין עצמך בלי קשר לאחרים, מי שתחרותי כלפי חבריו לקורס בדרך כלל לא נשאר. למפגש מח"א עם המחנכים הוא מזמין את ראש השבט שלו מיקנעם, הם חברים טובים. ככלל יש לסגן ע' קשר קרוב ליקנעם. במהלך שנת ההשכלה חשב כמה פעמים אם הוא במקום הנכון ובסוף ראשוני היה לו משבר כשאמרו לו שיהיה בתובלה אבל ידע בוודאות שהוא לא הולך לוותר. יש לו חברה מדריכת סימולטור בשדה דב- שם הם הכירו. ההורים שלו גרושים ואבא שלו התחתן בשנית וחזר בתשובה. אימו מורה לאנגלית. יש לו אח גדול משני ההורים ואחות קטנה מאבא שלו. אחיו רס"ן במודיעין ובמהלך צוק איתן היה באגוז. סבא שלו היה ב-8200 במלחמת יום הכיפורים. סגן ע' עבר במהלך הקורס לכפר סבא.
ארבעתם יעמדו יחדיו בקרוב על רחבת המסדרים ויזכו לענוד את כנפי הטיסה הנחשקות, מאותו יום יהפכו רשמית לאנשי אוויר בחיל האוויר.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>