26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

הירוקים מתכוננים לעונה הבאה

כאשר המאמן רוני לוי פוטר ובמקומו מונה רנה מולנסטיין, אמרתי בכל מקום בו כתבתי או שידרתי, שהעונה הזו היא הכנה לעונה הבאה. ולכן, גם לקחתי בעירבון מוגבל את ההצלחות וגם את הכישלונות. אז מה צריך לעשות בכדי להתמודד שווה בשווה עם הפועל באר שבע ומכבי תל אביב לאורך זמן? כנסו, כנסו

מאת: איציק אהרונוביץ , 22 בדצמבר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

אני לא שוכח את התשובה שתור כריסטיאן קרלסן נתן לי במסיבת העיתונאים לגבי הבלמים של מכבי חיפה, שמבחינתי הם לא מתאימים לקבוצת כדורגל שרוצה לזכות בתארים. הוא ענה לי בביטחון מלא שיש לו שני בלמים מהטובים בליגת העל, וכי אין להם שום טענות אליהם, כי הם עושים את העבודה בצורה הכי טובה. כמובן שהוא היה דיפלומט גדול בתשובה שלו, ואני מבין את זה, כי הוא בטח לא ידבר בגנות הבלמים שלו. אבל הפלא ופלא, השבוע התבשרנו כי הוחתם בקבוצה בלם נורבגי שמשחק ברוזנבורג. אז מה קרה פה? לדעתי, גם הוא ידע כמוני את החולשות של הקבוצה, והעובדה היא מאוד פשוטה. הונחת בכפר גלים בלם שאמור להיות איכותי, בכדי לשפר את משחק הרביעייה האחורית בצורה ניכרת. להבנתי, או דקל קינן או מארק ואליינטה יאבדו את מקומם בהרכב, ובצדק.

צילום: ראובן כהן

הקודקודים והצוות המקצועי מבינים היטב, שהם חייבים לשפר את רמת הסגל, או לפחות את ה-11 שאמורים לפתוח בהרכב, כדי להתמודד שווה מול שווה מול הפועל באר שבע ומכבי תל אביב, לאורך זמן.
בסירה של הכדורגלנים האיכותיים בסגל, יש כרגע ארבעה שחקנים בלבד, והם: השוער עומרי גלזר שהוא כישרון ענק, האול אראונד פלייר גרי קגלמאכר, שהוא גם מנהיג ושחקן בעל מנטאליות גרמנית, גילי ורמוט אותו אני לא מפסיק לשבח מתחילת העונה, והמוציא לפועל אלירן עטר, שהוא שחקן ההכרעה היחידי של הירוקים, מהטופ שיש בכדורגל הישראלי, רק במידה והוא מתופקד באגף השמאלי. אם נצרף אליהם את הנורווגי, שאמור להיות לפחות ברמה שלהם כשחקן איכותי בעל רזומה, אז כבר יש לקבוצה חמישה שחקנים משמעותיים.
כידוע, מכבי חיפה מנסה לשפר עמדות בחלון העברות בינואר ונמצאת במו”מ עם החלוץ עומר דמארי, שאם גם הוא יצטרף לקבוצה, אז אין ספק שכשהוא יכנס לכושר משחק הוא גם יביא קבלות, כי מדובר במכונת שערים ששווה לפחות 15 שערי ליגה.
כמו כן, מדובר גם על דן אייבינדר שיצטרף לקבוצה. את היכולות שלו ראינו כבר במספר קבוצות הצמרת, ביניהן: בית”ר ירושלים (לסירוגין), מכבי תל אביב וקרית שמונה. אני חושב שהוא מאוד מתאים לירוקים, מכיוון שהוא שחקן מרכז מגרש שכל הזמן מבקש להיות זמין לקבל את הכדור ויוצר אופציית מסירה כי הוא לא מתחבא. הוא גם משחק לעומק כל הזמן, דבר המביא אותו למצבי בעיטה ואיומים על השער. לא בכדי אלישע לוי זימן אותו לנבחרת ישראל ואף הרכיב אותו נגד אלבניה, במשחק בו כבש את שערו הראשון בכחול לבן.
רבים הופתעו מסגנון המשחק של מולנסטיין מול הפועל תל אביב. לי לא זכור מתי מכבי חיפה שיחקה רק על כדורים ארוכים. זה נראה רע, עצוב ופתטי. אבל יש לזה סיבה, וסוף מעשה במחשבה תחילה. ולכן, אין לי טענה כלפי המאמן. ולמה הכוונה: ברגע שלוחצים את הקישור האחורי (במשחק זה תופקדו בהרכב נטע לביא וג’עבר עטא), הם לא מסוגלים לקבל את הכדור עם הגב תוך כדי לחץ של היריב, כי אין להם את היכולות של קשר אחורי אמיתי ומודרני בכדורגל של היום. לכן, מכבי חיפה רוצה להמשיך להשתדרג והיא חייבת להביא לסגל שלה קשר אחורי שהוא בעל מקצוע (שחקנים ברמה של הוגו ואלברמן), על מנת שיוכל לקבל את הכדורים מהקשת של הרביעייה האחורית ללא פחד מהיריב, ללא מחשבה על איבוד כדור, ושלא יתחבא בין היריבים על מנת שלא לקבל את הכדור. כמו כן, שחקן שיוכל לתת פס בין שני שחקני יריב, בלי לחשוש שהכדור לא יגיע לרגל ירוקה. אחד שיכול להעביר את כובד המשחק מצד לצד, סוג של פליימייקר מאחור. שחקן כזה שיוכל להעביר את הכדור מההגנה להתקפה ישליך על כל מערכי הקבוצה, החל מהשוער, דרך ההגנה לקישור ולהתקפה. מבחינה הגנתית אני קונה שיהיה לו את היכולות של נטע לביא, ואז הקבוצה תהיה מסודרת בציר החשוב ביותר שקבוצת כדורגל צריכה: בלם, קשר אחורי, קשר מרכזי וחלוץ מרכזי. רק בדרך הזו, הקבוצה תוכל לחזור בעונה הבאה להתמודד על תואר האליפות. אני מאמין שכשיש לך שבעה שחקנים איכותיים בקבוצה, בתפקידים מאוד חשובים, זה יקרין גם על חבריהם הפחות איכותיים, שיהיו טובים יותר בעזרתם.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>