19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הכח בידיים שלה

נשים שמשרתות כפרמדיקיות הן הנשים היחידות שיכולות לצאת מגבולות המדינה בעת לחימה. הן תופסות כוננות ומבצעות פעילויות מבצעיות בדיוק כמו בנים. ערב החג שוחחנו עם פרמדיקית בסיס האימונים של חטיבת הנח”ל, תושבת עמק חפר, שסיפרה לנו על התפקיד המאתגר מנקודת מבטה. קבלו את סמ”ר אנה ים שניר, מחיבת ציון, שאומרת: “הכח שאישה אחת קטנה יכולה להפעיל”

מאת: זליג אהרונוביץ , 23 באפריל 2017

תפקיד הפרמדיק הוא תפקיד ייחודי בצבא. ההכשרה כוללת ארבעה חודשי קורס קדם צבאי עם השתלמות במד”א, ולאחר מכן שירות מלא של שלוש שנים, גם לבנים וגם לבנות. בשגרה יש לפרמדיק סמכויות של חובש, ובעת חירום סמכויות של רופאים. הם יכולים להחליף אותם בשטח ולעיתים אף לקבוע מוות.

צילום: ארכיון "כוכב"

אבל מסתבר שלא כל כך קל להתקבל לקורס הלא שגרתי הזה. כך חשה על בשרה, אנה ים, צעירה מאחד הישובים בעמק חפר, כשהחלה את הליך הגיוס ולא היה נראה כי היא תוכל להיות פרמדיקית.
הקב”א הנדרשת לתפקיד היא 54, אך היא התבשרה לאחר צו ראשון בו קיבלה את הקב”א הנמוכה ביותר 41. למרות המחסום שקיבלה מצה”ל, החליטה שהיא לא הולכת לוותר על התפקיד. “הבנתי שאני נכנסת למלחמה, כל רגע שהיה לי פנוי עסק בלשלוח פקסים או לדבר עם מיטב, הפקידות כבר היו אומרות לי בוקר טוב כי היו מזהות אותי”, צוחקת שניר ומוסיפה עוד כי: “אחרי הרבה מאוד פקסים וטלפונים, הצלחתי להעלות את הקב”א שלי ל-53. נקודה מתחת למה שצריך. הבנתי שאני לא מוותרת שם ושאני אמשיך לנסות להתקבל לקורס”. לבסוף, לאחר שכנועים, הצליחה אנה ים להיכנס למיונים הקדם צבאיים של קורס הפרמדיקים כחריגה, אותו עברה בהצלחה.

תשוקה לרפואה מבית

האהבה של אנה ים לרפואה החלה עוד מהבית. אימה, אשר עבדה מספר רב של שנים בתור מיילדת, כנראה הנחילה את האהבה הזו למשפחה, שמתגוררת במושב חיבת ציון בעמק חפר.
כשגרה בארה”ב התנדבה בבתי חולים ושימחה חולים, כשהגיעה לארץ חיפשה דבר דומה. לאחר בירור החליטה שהיא רוצה להתנדב במד”א, ומגיל 16 וחצי החלה להתנדב שם, למעשה עד עצם היום הזה.
באחת המשמרות, כאשר אחיה הקטן הצטרף אליה למשמרת משותפת, הבינה אנה ים מה היא רוצה לעשות כשתהיה גדולה. “המשמרת הראשונה של אחי במד”א החלה כאשר הוזעקנו לביתה של גברת מבוגרת, אשר חוותה בעיות בנשימה. בקושי הצלחנו לעזור לה, עד שהגיעו חבר’ה של טיפול נמרץ בהובלתה של בחורה נמוכה, שהייתה לפחות ראש מתחתיי, ופשוט התחילה להגיד לכולם מה לעשות. היא תקתקה את זה וכעבור פחות משתי דקות האישה המבוגרת חזרה אלינו. ראיתי את השינוי הזה שקרה בשניה, את הכוח שאישה אחת קטנה יכולה להפעיל. באותו הרגע הבנתי שזה הכוח שאני רוצה שיהיה לי, זה מה שאני רוצה לעשות בחיים, וזה מה שאני רוצה לעשות בצבא”.
לאחר שעברה את המיון הראשוני, נכנסה אנה ים למסלול ארוך של למעלה משנה, אשר בסופו תוכשר כפרמדיקים. יצוין כי, בקורס החיילים עוברים הן הכשרה רפואית (במד”א ובבתי חולים) והן הכשרה רפואית צבאית כאשר מסתפחים לגדודים, חטיבות ובא”חים למספר ימים, ודואגים לרפואת החיילים.
בסוף הקורס היא שובצה בתור הפרמדיקית של בא”ח נח”ל, אחראית על רפואת החיילים בבסיס האימון החטיבתי.
איך התאקלמת בתפקיד החדש?
“בהתחלה לא הייתי מרוצה. התפקיד נחשב לפחות מבצעי ואתה דואג לחיילים בשגרת יום יום, אבל נדיר שיקפיצו אותך כי קרה משהו דרסטי”.

צילום: ארכיון "כוכב"

ומתי הגיע השינוי?
“בחודש השני. קרה מקרה אשר גרם לי לשנות את צורת החשיבה שלי לגבי הבא”ח”.
פרטי, נמקי והסבירי.
“לאחר פחות מחודשיים בשהותי בבא”ח, קרה מקרה בו חייל נפצע ביד מכדור טועה. הייתי בשטח באותו הזמן ולכן הראשונה להגיע הייתה הרופאה. רק אחרי 4 דקות ועשרים שניות זכה החייל המדמם לטיפול. החייל היה מוקף בחברים, אבל אף אחד מהם לא הצליח לעזור לו בגלל הדם וההלם שהקיפו את המקום. באותו הרגע הבנתי שהמטרה והפוקוס שלי בשירות הולכים להיות על הנחלת ידע בסיסי של החיילים ברפואה”.
איך זה בה לידי ביטוי בפועל?
“לפני כן לא הייתה תוכנית אימונים רפואיים מסודרת. ולכן, החלטתי לפתח תוכנית שתהיה קבועה להכשרה ולקדם תוכנית אימונית רפואית בהכשרת 07, וביחד עם המפקדת הקודמת שלי, בניתי את התוכנית. לקח לנו כמה חודשים להבין מה רלוונטי לחיילים ובסוף הצבנו איזשהי תוכנית ופנינו איתה למג”ד. לאחר אישור התוכנית, החלטנו להעביר אותה להכשרות”.
מה כוללת התוכנית?
“אימונים של חובשים פלוגתיים, אימונים שהחובשים הפלוגתיים מעבירים לפלוגה שלהם, אימונים שהמרפאה עושה למצילי חיים, ואימונים לחובשים המחלקתיים שיוצאים לעשות קורס חובשים. וכמובן, התוכנית כוללת רענונים של מפקדים”.
ואת רואה שיפור?
“היום אנחנו רואים שהתוכנית תופסת יותר ויותר תאוצה, היא קיימת כמעט שנתיים, המפקדים כבר מפנימים אותה, אני אישית רואה כבר שיפור אצל החיילים בתפקוד. לאחרונה אף הופצה התוכנית למז”י ואני אגיע במהלך שירותי כמילואימניקית לשאר הבא”חים”.
השבוע מסיימת אנה את שירותה הצבאי, ומסכמת: “אני חושבת שברגע שמוצאים סיבה לקום בבוקר בשביל משהו משמעותי שאתה עושה, אז הכל נהיה קל יותר”.
יש לך טיפ למתגייסים החדשים, לבנים ולבנות?
“תמיד תחפשו את המשמעות שבתפקיד”.

להיות פרמדיק בצבא, מה זה אומר?

מדובר בתפקיד בעל שליחות גדולה וזו הזדמנות לחוות רגעים קריטיים ולהציל חיים. אבל זו גם התמודדות לא פשוטה המצריכה חוסן נפשי ולב רחב, אנושי ופתוח. יצוין כי, תפקיד הפרמדיק נכנס לצבא אי שם בסוף שנות ה- 90, במטרה למלא מחסור ברופאים בצה”ל. זמן ההכשרה הקצר באופן משמעותי מזה של הכשרת רופא, והעובדה שזהו כוח עבודה זול יותר מצד אחד ומהצד השני העובדה שפרמדיק רשאי לבצע כמעט כל פרוצדורה רפואית נדרשת, היוו בסיס איתן לקבלת החלטה צבאית להכנסת התפקיד למערך הרפואה של צה”ל.
פרמדיק צבאי הוא פרמדיק בעל רישיון אזרחי ממשרד הבריאות, אשר עבר קורס פרמדיקים צבאיים, או עתודאי לרפואת חירום שהוסמך למקצוע. צה”ל ביצע מספר שינויים בהרשאות וסמכויות הפרמדיק הצבאי, וכן בוצעו שינויים קלים בפרוטוקולים המנחים אותו בעבודתו. שינויים אלה הם המבדילים בין תפקיד הפרמדיק בצבא לבין תפקידו באזרחות. ראוי לציין כי, הפרמדיק הצבאי משובץ ביחידות הלוחמות, בבסיסי אימון חיילי, חטיבות מרחביות, ניידות טיפול נמרץ צבאי וכן בתפקידי הדרכה שונים. אז למי מתאים המסלול הזה? לבנים ולבנות בעלי פרופיל 72 ומעלה, קב”א 53 ומעלה, אשר ברשותם תעודת בגרות מלאה והם בעלי מוטיבציה גבוהה לשירות צבאי. הבנות צריכות לחתום “דין אישה כדין גבר”. כלומר, שירות צבאי סדיר של שלוש שנים, זאת בנוסף לחתימה על קד”צ עליו חותמים בנים ובנות. אז בנות, אם אתן רוצות תפקיד משמעותי כפי שמבצעת אנה ים, בעל אופי קרבי ומאתגר, זאת אופציה מצוינת בשבילכן. אבל עוד קודם לכן, כדאי שתדעו כי מתוך 1,600 מועמדים פוטנציאליים בשנה, כ-400 מועמדים בלבד מזומנים למיונים, ומתוכם כ-40 בלבד מתקבלים לקורס. הקורס נפתח פעמיים בשנה, בחודשים אוגוסט ונובמבר.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>