22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הכרמל הלוהט

המוקד של השריפה הגדולה שהשתוללה בשבוע שעבר היה על רכס הכרמל בחיפה, אבל עיריית נשר לא הסתכלה על האירוע מהצד ועמדה על המשמר, תוך כדי התגייסות לסייע לעיר השכנה. ראש העיר, אבי בינמו: “נרתמנו לסייע בשמחה לתושבי חיפה וזיכרון יעקב”. וגם, על השעות הקשות שעברו על עובדי ומאושפזי בית חולים כרמל, עד שהתברר סופית כי האש לא תכלה את אחד מבתי החולים הגדולים באזור. מערכת “כוכב” מסכמת את האירועים

מאת: אדי גל , 5 בדצמבר 2016

למרות האש שהשתוללה על הר הכרמל והדליקה שכונות שלמות בחיפה, בעיר נשר לא נרשמו אירועי חריגים והרוחות העזות כיוונו את האש לכיוונים אחרים, ולא לכיוון בתי תושבי העיר. עם זאת, היערכות נכונה של עיריית נשר, השיטור העירוני, הפיקוח והמוקד העירוני, בסיוע מתנדבים ורשת המתנ”סים נשר, איפשרו לשלוט במצב, לעדכן את התושבים ולהרגיעם. כמו כן, לסייע לתושבי הערים הסמוכות: חיפה וזיכרון יעקב.

צילום: ארכיון "כוכב"

דובר העירייה, אייל לרמן, מסר כי בשל מזג האוויר ששרר והחשש לשריפות, עמדו מאז תחילת השבוע שעבר צוותי העירייה, אגף שפ”ע, השיטור, המוקד והפיקוח העירוני, בכוננות מוכנים לכל תרחיש. השיטור העירוני והפיקוח הפעילו תצפיתנים וסיירו באזורי חורש טבעי ובשטחים הגובלים עם פארק הכרמל.
נשר עצמה נאלצה במהלך גל השריפות האחרון להתמודד עם שריפת קוצים גדולה, שפרצה ביום שלישי שעבר באזור התעשייה. כמו כן, גם במספר מוקדי דליקות קטנות יחסית ברחבי העיר, שחוסלו מייד הודות להיערכות המיטבית של צוות השיטור, הפיקוח והמוקד העירוני, תוך שיתוף פעולה מיטבי עם שרותי הכבאות, פיקוד העורף ושאר גורמי החירום וההצלה.
לעיתון “כוכב” נמסר, כי עיריית נשר הפעילה את “העיניים של העירייה” – “המוקד הרואה” – מערך של 90 מצלמות הפזורות ברחבי העיר, שאיפשרו לשיטור ולפיקוח העירוני, כמו גם לכוחות הביטחון, לשלוט היטב על המצב. עיריית נשר עידכנה את תושביה לאורך הימים האחרונים באמצעות שלל האמצעים שברשותה, ביניהם: המוקד העירוני, חשבון הפייסבוק ואתר האינטרנט ל”שעת חירום”.

צילום: ארכיון "כוכב"

ובתוך כך, ביום חמישי שעבר, במסגרת הסיוע ההדדי בין הרשויות, עיריית נשר נרתמה לסייע לעיריית חיפה ואף פתחה מרכז קליטה ברחוב השיטה בנשר, עבור תושבי חיפה. כמו כן, את קאנטרי “ספייס” נשר, עבור החיפאים שהוזמנו להגיע למקום. במקביל, עובדי עיריית נשר, רשת המתנ”סים נשר ומתנדבים, אספו בגדים וציוד שהועברו לתושבי חיפה וזיכרון יעקב, שביתם נפגע בשריפה. ראש העיר, אבי בינמו, אף יצא לבקר בעיר הסמוכה, חיפה, לחזק את ידיהם של החיפאים. בינמו נפגש גם עם השר יואב גלנט והביע בפניו את הערכתו הרבה למוכנות ולנכונות של הרשויות המקומיות בישראל, להושיט עזרה זו לזו.
ראוי לציין כי, פרויקט “שבילי האש” – יצירת אזורי חיץ בין בתי התושבים בשכונת גבעת נשר, לבין החורש הטבעי בפארק הכרמל, תכנית אותה קידמה עיריית נשר תוך שיתוף ויידוע הציבור במהלך השנתיים האחרונות, הוכיח את עצמו במהלך אירועי השריפות בסוף השבוע האחרון. כפעולת מנע נוספת, הורה ראש העיר נשר על סגירתו של פארק נשר-קק”ל, “הגשרים התלויים”, לכניסת מבקרים ומטיילים, החל מיום חמישי שעבר ועד ליום שני השבוע.
בינמו: “ליבנו עם תושבי חיפה ושאר הישובים ברחבי הארץ, שניצבו בימים האחרונים בפני אתגרים לא פשוטים. אבל אנחנו מדינה חזקה, מוכנה וערוכה. הערבות ההדדית בין הרשויות המקומיות היא מרכיב עיקרי בחוסן הלאומי של מדינת ישראל. ולכן, לצד ההגנה על נשר ותושביה, נרתמנו לסייע בשמחה לתושבי חיפה וזיכרון יעקב. אני סומך על ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שפועל במרץ לסייע לתושבי עירו. אני מבקש להביע את הערכתי הרבה ללוחמי האש, לשיטור, למוקד ולפיקוח העירוני שלנו, לצוותי החירום של עיריית נשר והמתנ”ס, וכמובן לתושבי נשר, על הלכידות, אצילות הנפש ורוח ההתנדבות שגילו לאורך כל הימים האחרונים”.

בית החולים “כרמל”:

תפקוד מלא למרות השריפה

השריפה הגדולה שהשתוללה בשבוע שעבר בעיר חיפה, איימה להתפשט גם אל תוך בית החולים כרמל, שהמשיך לתפקד כרגיל ואף טיפל בחלק מנפגעי העשן בשריפה.
לאור המצב, ביה”ח נערך במהירות לאירוע רב נפגעים, קלט וטיפל ב- 53 נפגעים. כמו כן, צוות שע”ח של ביה”ח, בניהולו של ד”ר רוני דיוקמן, פעל במהירות ותיפקד במקצועיות, תוך שליטה ותגובות מיידיות לכל האירועים.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

בסביבות השעה 11:00 בבוקר, כשהחלו להצטבר יותר ויותר דיווחים על גודל ופריסת השריפות באזור, הופעל נוהל אר”ן. כפועל יוצא מכך, צוותי החירום החלו לזרום לחדר המיון. מנהל המלר”ד, ד”ר סלים חלבי, החל בארגון מיידי של צוות המיון. כמו כן, רופאים ואחיות רבים הגיעו מיוזמתם ועם רצון אמיתי לעזור. ההתארגנות כללה הכנה ועיבוי יחידת הפלסטיקה לטיפול בכוויות, הכנת טיפול נמרץ נשימתי, טיפול במיטות מונשמים, עצירת ניתוחים לא דחופים והכנות לקליטת עשרות נפגעים.
בעוד נפגעי השריפה זורמים כל הזמן מכל השכונות לתוך ביה”ח, ובעוד הצוות מגויס ועסוק כולו בטיפול בנפגעים, החלה האש הגדולה, שעד לאותו רגע נראתה רחוקה, להתקרב במהירות הבזק לשערי בית החולים. “פתאום ראיתי גל ענק של להבות עולה מכיוון מגרש החניה של ביה”ח”, מספרת סיגל זומר, המנהלת האדמניסטרטיבית של כרמל, שהוסיפה עוד כי: ”האש נגעה ממש במכוניות ואיימה בכל רגע להדליק את בית החולים עצמו”.
ראוי לציין כי, באותן דקות גורליות, שכבו בביה”ח כרמל כ- 450 חולים וסביבם עוד מאות עובדים, כשכולם נתונים בסכנת שריפה מוחשית ואמיתית. זומר: “אחד הפחדים הכי גדולים שלי היה ממיכלי החמצן והגזים הממוקמים בחצר ביה”ח. חששתי כי אם האש תגיע לאחד המיכלים האלו, הפיצוץ וההרס שהם עלולים לגרום יהיו קשים מכדי שנוכל לתאר”.
בתוך שניות, עובדי האחזקה והלוגיסטיקה של ביה”ח יצאו החוצה ומתחו קווי מים וציוד כיבוי. הם החלו לעצור בגופם את האש שאיימה להבעיר את בית החולים. “מכבי האש עדיין לא הגיעו לביה”ח והרגשתי שאני ממש נלחם להגן על הבית שלי”, סיפר ירון, עובד מחלקת הלוגיסטיקה בכרמל.

צילום: ארכיון "כוכב"

כשהאש החלה מלככת את סביבות ביה”ח והסכנה למאות החולים עמדה בפתח, החלו בהוראת משרד הבריאות להיערך בכרמל לתרחיש הגרוע והנורא, של פינוי ביה”ח. “מדובר באחד מתרחישי האימה של כל בי”ח בישראל”, אמר מנהל כרמל, ד”ר אבי גולדברג, שהוסיף עוד כי: “מעולם לא פונה בי”ח כללי במדינת ישראל, בשום מלחמה ובשום מצב. ההתארגנות למצב כזה היא מורכבת מאוד, שלא לדבר על הביצוע. הפעם התקרבנו לזה והתחלנו כבר במיפוי מקומות פינוי, בספירת פגים וחולים מונשמים, כשההיערכות הנדרשת היא מורכבת ביותר וחסרת תקדים. לשמחתנו, אחרי שעות של חרדה, הושגה שליטה במצב והוחלט שאין צורך להתארגן לפינוי”.
יודגש כי, השריפה הגדולה גבתה מחיר כבד גם מעובדי ביה”ח: לא מעט עובדים מצוות ביה”ח איבדו את ביתם ורכושם שנשרף כליל. צוות משאבי אנוש בניהולו של אהוד פקלר, הוציא מייד הודעה, בה התבקשו עובדים שביתם נפגע, או הנמצאים במצוקה נפשית, ליצור קשר במהירות עם המחלקה. “זו היתה שעה קשה לבית החולים, אבל התיפקוד המצוין וההתגייסות המרשימה של כל העובדים, לסייע לעמיתיהם ולקהילה, מעודדים מאוד ואנחנו שואבים מהם המון כוח להמשך”, סיכם את האירוע מנהל ביה”ח ד”ר אבי גולדברג.

צילום: ארכיון "כוכב"

היערכות מיוחדת של קופת חולים הכללית

שירותי בריאות כללית נערכה באופן מיידי, לתת מענה ללקוחותיה במהלך השריפה ולאחריה. הורחבו שעות פעילות המרפאות ובתי המרחקת, הופעל מוקד ייעוץ ומתן פתרונות, וסופקו מרשמים למי שנותר ללא תרופות. כמו כן, מיד עם פרוץ השריפה הופעל בהנהלת כללית בחיפה חמ”ל, בהובלתן של פרופ’ מ”ק חן שפירא וסגניתה ד”ר לילך צולר. צוות החמ”ל ליווה את כל האירועים ופעל למתן פתרונות נקודתיים ומערכתיים.
לאחר שמספר מרפאות נסגרו בהנחיית המשטרה, יודעו המטופלים על מרפאות אחרות אליהן ניתן לפנות. במקביל, בוצעה היערכות למתן מרשמים ואספקת תרופות, גם מחוץ לחיפה, לאותם מטופלים שנותרו ללא תרופות, בשל העזיבה הבלתי מתוכננת את ביתם. במקביל, הופעל קו חם וכן הופעל מוקד 2700*.
ראוי לציין כי, כל בעיה מיוחדת ורפואית טופלה אישית ע”י המנהל הרפואי במחוז, ד”ר זאהי סעיד. כמו כן, הוחלט על הפעלת מספר בתי מרקחת במרפאות כללית עד השעה 22:00 ביום חמישי ועד 15:00 ביום שישי, כדי להקל על המטופלים בקבלת תרופות. בנוסף, מוקדי האון ליין של כללית, המאוישים ברופאי משפחה וילדים, נתנו אף הם שירות מתוגבר עד שעות הלילה המאוחרות. בד בבד, הופעל גם שירות למתן תמיכה רגשית למי שנקלעו למצוקה נפשית, אשר ממשיך לפעול גם לאחר שהמצב חזר לרגיעה, למצבי דחק המתעוררים מאוחר יותר.
בדברי הסיכום של מנכ”ל משרד הבריאות, צוינה בולטות תפקודה והתארגנותה של כללית כקופת החולים המובילה במהלך השריפה. פרופ’ מ”ק חן שפירא, מנהלת מרחב חיפה וגליל מערבי: “צוותי כללית הוכיחו פעם נוספת, כפי שהיה גם במשברים קודמים, דוגמת מלחמת לבנון השניה, שהיא מובילה בדאגה לבריאות הציבור, גם למי שאינם בכללית. כמי שמופקדים על מתן שירות לכ-800 אלף איש באזור חיפה והצפון, פעלנו לתת במהירות פתרונות לכל בעיה, ולדאוג לכך, שלא יוותר ולו מטופל אחד ללא טיפול תרופתי. כמו כן, ההיערכות למקרה בו היה צורך בפינוי בי”ח כרמל, חשש שלא התממש לבסוף, לשמחתנו”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>