26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הלידריות של העמק

חמש נערות מתחומי המועצה האזורית עמק חפר נבחרו לפרויקט ייחודי אותו מוביל מזה שנים רבות, מוריס קהאן, תושב בית ינאי, שבצעירותו עלה לארץ בעקבות חזון לפתח מנהיגות בקרב בני הנוער הישראלים. אז מה הוביל אותו להחלטה ששינתה את חייו? איך הוא מביא את זה לידי ביטוי בפועל? מי הם המרצים שמתחברים לצעירים? וגם: מה הקשר ליהלומים

מאת: שלמה דהן , 23 בספטמבר 2017

בסוף החופש הגדול הגעתי לטקס סיום של הכנס LEAD שנערך במלון “שפיים”, יחד עם רעייתי מיכל, כהורים לבת שסיימה זה עתה את כנס לפיתוח מנהיגות. ראוי שאציין כי, יחד עם בתי נבחרו עוד ארבע בנות לפרויקט (ראה הרחבה, ז.א), כולן מאזור עמק חפר. ניכר היה על הבנות הרושם העז שהותירו בהן המפגשים במהלך שלושת ימי הכנס. והאמת, שלפני שנחשפנו לפרויקט, עניין אותנו לדעת מה זה LEAD בעצם.

צילום: ארכיון "כוכב"

אז מסתבר שלפני שנים רבות, החליט גבר צעיר לעזוב את ביתו בדרום אפריקה, כציוני ומתוך תחושת שייכות לעם היהודי, שהחליט לנטוע שורשים בישראל.
דומה כי הבחור הצעיר אהב אהבה בלתי מתפשרת את ביתו החדש. אחרת לא ניתן להסביר איך ישראל היוותה עבורו מקור השראה לפיתוח והקמת מיזמים פורצי דרך. האיש, שלא אחת השכיל לראות את הנולד, סלל את דרכו שלו בתעוזה, בדמיון ומתוך תחושת שליחות עמוקה. דרך זו היתה שזורה כחוט השני בדרכה של המדינה הצעירה, אשר חתרה לעצמאות לאומית, כלכלית וחברתית.

הפגישה עם יו אובר’איין

עברו שנים רבות עד שהצעיר בגר והפך לאחד מאנשי העסקים המובילים בישראל. במקביל לפיתוח יוזמות עסקיות חדשות, הוא לא ויתר על עיסוק בנושאים חברתיים הקרובים ללבו.

מוריס קהאן צילום: ארכיון "כוכב"

באביב 1997 הוא נסע לאיים הקריביים, לכנס בנושא איכות הסביבה. בוקר אחד, כשהחליט לנצל את אחת מההפסקות בכנס ולצאת לצלול, הוא גילה כי שותפו לצלילה הוא יו אובר’איין, כוכב סרטים בעבר ויזם חברתי בהווה. השניים פתחו בשיחה ומר אובראיין סיפר לו על עברו ככוכב קולנוע הוליוודי, ועל ההווה המרגש לא פחות: הוא, כך סיפר, ייסד בארה”ב ארגון לפיתוח מנהיגות צעירה, אשר מסייע להצמיח שכבת מנהיגים חדשה של צעירים אידאליסטים, אוהבי ארצם, שיפעלו במרץ כדי להגשים את החלומות של מייסדי האומה האמריקאית.
הישראלי נפעם, הוא הרגיש שגם בארצו שלו יש כמיהה גדולה למנהיגים ראויים, כאלה שיראו לנגד עיניהם את האינטרס הציבורי ויוכלו להוות מנוף למימוש הפוטנציאל האדיר, שכולם הרגישו שיש בארץ הקטנטנה.
את ימי הכנס הבאים הוא ניצל לשיחות ארוכות על מר אובר’איין, במסגרתן למד היטב את המודל האמריקאי, ולמחשבות כיצד להביא את המודל הזה ארצה.
כשחזר לישראל סיפר לאנשיו על ארגון הובי, על המייסד יו אובר’איין, ועל החלום שלו לייסד כאן ארגון שיצמיח דור של מנהיגים, שיובילו שינוי ערכי ומוסרי בתחום המנהיגות בישראל. ארבעה חודשים לאחר מכן הוקמה LEAD באופן פורמאלי.
לאיש שחלם והקים את LEAD קוראים מוריס קאהן, תושב בית ינאי בעמק חפר. גם היום, כמעט 20 שנים אחרי היום ההוא, הוא מוסיף להיות הכוח המניע בארגון ולהשקיע במנהיגים הצעירים אהבה, תקוות ומשאבים.
לכל תשואות רמות ומוצדקות, מספר קאהן את השתלשלות העניינים וממשיך ואומר בנאומו, בפני באי הכנס: “כששואלים אותנו מה זה LEAD ומה אנחנו עושים, אנחנו עונים בפשטות, אנחנו מלטשים יהלומים. יהלום גולמי בדרך כלל אינו מנצנץ, ורק ליטוש נכון שלו ממצה את יכולתו להחזיר אור. על כן, עבודת הלוטש היא בעלת משמעות רבה. דרושה התמחות ייחודית ומיומנות גבוהה מאוד כדי להפיק מהיהלום את מלא יופיו”.

בני גנץ צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

כידוע, יהלומים אמיתיים הם נדירים מאוד. לכן, מדי שנה הם יוצאים אל השטח ומנסים לאתר אותם מבין אלפי אבני חן. “אנחנו מחפשים אותם בערים מרכזיות ובערי השדה, בכפר ובעיר, שהרי יהלומים מהסוג שאנחנו מחפשים יכולים להימצא בכל מקום. כשאנחנו מצליחים לאתר סוף-סוף יהלום, קשה לתאר את תחושת הסיפוק ואת שמחת הגילוי. אז מתחיל שלב הליטוש”, אומר קהאן.

אבני חן נדירות ויקרות

כל מי שעוסק בתחום יודע שאין שני יהלומים זהים. כל יהלום שונה מחברו, לכל אחד מאפיינים ייחודיים רק לו. כך גם היהלומים של LEAD. “כשהם מגיעים אלינו, חלקם מלוטשים יותר, חלקם כבר יודעים שהם נדירי מציאות וחלקם נחבאים אל הכלים. הם אפילו לא יודעים עדיין שהם יהלומים, אבן החן הנדירה והיקרה ביותר שיש בנמצא”, אומר קהאן, שמציין עוד כי: “אבל בכולם, ללא יוצא מן הכלל, קיים הגרעין הייחודי שהופך אותם ליקרי ערך כל כך. אנחנו קוראים לגרעין הזה הפוטנציאל להנהיג”.
אז מה עושים במלטשה של LEAD?
“עושים רק את מה שמלטשי יהלומים עשו מאז ומתמיד: בזהירות רבה, מבלי לשנות או לגרוע מן הצורה ומן המבנה המקורי, אנחנו משייפים ומלטשים את היהלום, כך שיוכל להופיע בפני העולם במלא יפעתו. פשוט עד כדי כך. אנחנו לא מקשטים אותם, לא ‘מטמיעים’ בהם שום דבר, לא אומרים להם איך ומה הם צריכים להיות. האיכות הייחודית הרי מצויה בהם מרגע היוולדם, אנחנו רק עוזרים להם להשיל קליפות ולהדגיש את היתרונות המובנים”.
פרט, נמק והסבר.
“אנו מאתגרים אותם, דורשים מהם לדרוש מעצמם, דוחקים אותם אל מחוץ לאזורי הנוחות שלהם, לצאת אל העולם ולהיות כל מה שירצו להיות, להאיר איש איש במקום הנכון לו”.

LEAD – המסלול לפיתוח מנהיגות בישראל

הפורויקט הוקם במטרה להצמיח את דור ההנהגה הבא של מדינת ישראל. הבוגרים, צעירים יצירתיים וערכיים, מעורבים בכל תחומי העשייה בחברה הישראלית.
תכנית ההכשרה היא הממושכת והמקיפה בישראל. היא מלווה את משתתפי התכנית כמעט 20 שנה (בין הגילאים 16 ל- 35) ומדי שנה מגישים מועמדות לתכנית כ- 6000 בני נוער, מתוכם מתקבלים למסלול 120 בנים ובנות מכל רחבי הארץ.
קהילת הבוגרים של LEAD היא מהפעילות בישראל: כ-70% ממסיימי תכנית ההכשרה הבסיסית לוקחים חלק בתכנית ההמשך לבוגרים. אלה נתונים חסרי תקדים בהשוואה לתכניות אחרות.באותו עניין, כ-96% מבוגרי LEAD ציינו כי ל-LEAD היתה השפעה משמעותית על הבחירות המקצועיות והאישיות שעשו בחייהם כבוגרים.
השנה, כמו בכל שנה, נבחרו 120 יהלומים צעירים למסלול הייחודי, מתוכם חמש נערות מעמק חפר: דנה גרינבאום (גבעת שפירא) ונועה הימלבלוי (עולש) שיפעלו כצוות שרון. כמו כן, ליהי דהן (קיבוץ גבעת חיים מאוחד), יובל גרינברג (בת חפר) ואיה דהן (בחן) שיפעלו כצוות העמקים.
יצוין כי, הן תגענה למפגשים אחת לשבועיים באזור הפעילות שלהן, וכפי שהסבירו מספר בוגרי LEAD במהלך הכנס, הן ילמדו ויזמו מיזמים ורעיונות שתורמים לקהילה, תוך שהן מקבלות ליווי צמוד, כולל הסעות מהבית וחזרה כיאה ללידריות עתידיות.
המעטפת של LEAD מורכבת מפרטים רבים שיקיפו את הבנות החדשות, שזה עתה הצטרפו למסלול המעניין והייחודי הזה. בדרך הן תחוונה קשיים ופיתולים, עליות ומורדות, בדיוק כפי שחווה אותם מי שהקים את הארגון, מוריס קאהן, שאומר: “כששואלים אותי מי הוא ווינר, אני אומר, ווינר הוא לוזר שלעולם לא מתייאש”.
ראוי לציין כי, כמות המיזמים החברתיים שהוקמו על ידי LEAD, היא גדולה ומרתקת: החל בנוער וילדים בסיכון, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, מעורבות, חינוך והשכלה, וכלה במיזם מדהים בין נערים לניצולי שואה, שנקרא: “זיכרון מוזיקלי” – בו הניצולים היו מספרים על שירים ששרו בילדותם, והנערים/ות ניגנו ושרו יחד איתם.
אגב, במהלך הכנס האחרון הגיעו להרצות ולהתחבר לבני הנוער: בני גנץ (רמטכ”ל לשעבר), יעקב הכט (ממקימי המכון לחינוך דמוקרטי) ודפני ליף (ממנהגי המחאה החברתית ). אין צורך להכביר במילים על הערך המוסף שבמפגש כזה.
מי שמנהיג בפועל את הארגון, הוא המנכ”ל אליאב זכאי, שבמשך 30 שנה עוסק בפיתוח מנהיגות. הוא בוגר אוניברסיטת הרווארד, שימש בעבר כיועץ לפיתוח מנהיגות בצבא האמריקאי, השבדי והסינגפורי. כמו כן, כיהן כראש מדור מחקר ופיתוח בביה”ס לפיתוח מנהיגות בצה”ל. מאז 1999 עת הפך למנכ”ל LEAD, הבין כי מצא את ייעודו. “אם ניתן לנוער, נדרוש מהם ונעודד אותם, כך הם יגשימו את ההבטחה ויהפכו את ישראל למקום ששווה לחיות בו”, אומר זכאי, שהמוטו העיקרי שלו: “פעל בשירות רעיון גדול ממך. והכי חשוב, אם אתה יכול לתת, תן”.
זליג אהרונוביץ

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>