22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הלכו להצטיין

שלושה מבין 112 חיילים שיעלו ביום העצמאות הקרוב לבית נשיא המדינה בירושלים, ויקבלו תואר של חייל מצטיין, מתגוררים באזור העמקים. ברשימה המכובדת של נכללו שתי חיילות: סמל בר שמעוני (קיבוץ מגידו) ורב”ט בר ממן (מושב נהלל). כמו כן, סמל סולטאן שיבלי (כפר שיבלי). כל אחד מהם הצטיין בתפקידו ועשה מעל ומעבר למוטל עליו. לקראת יום העצמאות, מערכת עיתון “כוכב” מציגה פרופיל של החיילים המצטיינים. תצדיעו להם

מאת: אדי גל , 28 באפריל 2017

מדי שנה עולים לבית הנשיא מעל 100 חיילים שהומלצו ע” מפקדיהם, לקבל את התואר של חייל מצטיין. לא כל הנבחרים הם בהכרח לוחמים שביצעו מעשי גבורה, אבל כולם ביצעו את תפקידם על הצד הטוב ביותר, הגדילו ראש, ועשו מעל ומעבר למה שמצופה מחייל ממוצע. זו גם הסיבה ששמם נכלל ברשימת החיילים המצטיינים.

כבוד למגידו עמק יזרעאל

יצוין כי, הליך בחירת החיילים לוקח מספר חודשים, כאשר כל יחידה ממליצה על המצטיינים. בסופו של דבר מגובשת רשימת כלל המצטיינים מכל היחידות. לקראת חג העצמאות משתתפים המצטיינים בשורה של אירועים, עורכים חזרות בהר הרצל ונפגשים עם בכירי המדינה והצבא, לקראת הטקס בבית הנשיא.

צילום: ארכיון "כוכב"

ראוי לציין כי, מדי שנה ישנם ברשימה כמה וכמה חיילים תושבי העמק, וגם השנה לא נפקד מקומם מהרשימה המכובדת, ביניהם: סמל גל שמעוני (קיבוץ מגידו), מפקדת תצפיתניות ברמאללה. רב”ט בר ממן (נהלל), מש”קית ת”ש באוגדת מילואים של פצ”ן. סמל סולטאן שיבלי (שיבלי), סגן מפקד גיוסים בני מיעוטים בגדוד הסיור המדברי.
אז על מה בעצם הם זכו לכבוד? ומהם הם חושבים על הבחירה. בראיון חגיגי לקראת יום העצמאות הם מספרים לעיתון “כוכב” על השירות המשמעותי, על הנחישות להצליח ועל האתגרים שבדרך.
סמל גל שמעוני התגייסה בחודש נובמבר 2015 לתפקיד תצפיתנית. היא עברה טירונות 02 מורחב וקורס במשך שלושה חודשים. בסוף הקורס שובצה להיות חלק מצוות ההקמה של חמ”ל פסגות בבנימין, יחד עם חמש חברות שהיו הראשונות לשבת על העמדה. במחזור אוגוסט 2016 היא יצאה לקורס מפקדות איסוף, ובאופן חריג חזרה לחמ”ל פסגות, אותו חמ”ל ממנו הגיעה, לפקד על חברותיה. “החמ”ל היה במצב ירוד ולאחר שחזרתי מקורס מפקדות הצלחתי להחזיר את המצב לקדמותו ואף לשפרו”, אומרת גל שעסוקה באירועים מבצעיים בכל יום”.
רב”ט בר ממן שובצה לתפקיד מש”קית ת”ש באוגדת מילואים של פצ”ן. “אני מאוד שמחה ומרוצה ממה שעובר עלי, כי אני אוהבת לעזור לאנשים. אני מרגישה קרובה לכל חייל ומתרגשת לעזור במיוחד לחיילים בודדים, להם אני מרגישה שאני משנה את החיים”, היא אומרת ומגלב לנו שיש לה גם תחביב משכבר הימים. “אני רוכבת במשך שנים על סוסים ומשתתפת בתחרויות”, אומרת בר.
סמל סולטאן שיבלי התגורר עד לגיוסו עם משפחתו בכפר כנא, שם לא מקובל להתגייס לצה”ל. הוא רצה ללמוד רפואה, אך בסופו של דבר החליט לוותר על הלימודים ולהתגייס. בעקבות מהלך זה, התנתקו ממנו כל חבריו הקרובים והחלו גם ויכוחים בתוך משפחתו, שבסופו של דבר הובילו לגירושי הוריו ולנידויו מהכפר. בעקבות הגיוס, סולטאן, אמו ואחותו בת ה-18, עברו לכפר שיבלי, שם אמו מנהלת את בית הספר התיכון.
סולטאן התגייס לגדוד הסיור 585 ולאחר ההכרה יצא למסלול הכנה לקורס חובשים, שם היה מצטיין בא”ח גולני. לגדוד חזר סולטאן כחובש מחלקתי, ובהמשך, לאחר תקופה של מחלה ממושכת, חזר כחלק מחוליית הפיקוד של מפקד הפיקוד, והפך להיות ראש לשכת המג”ד. בתקופה זו התחיל סולטאן לפעול למען עידוד הגיוס לצה”ל. לפני ארבעה חודשים הוא מונה לתפקידו הנוכחי, כסגן מפקד גיוסים בני מיעוטים בגדוד הסיור המדברי. ומאז, העלה את מספר המתגייסים בכפרים, ביניהם סחנין, נצרת וכפר כנא.
סולטאן מתלווה לגיוסים גם במזרח ירושלים, מקומות שלא התגייסו מהם לצה”ל לפני, ומלווה את המתגייסים מהצו הראשון והכניסה ליחידות, דרך קורס העברית בבסיס מחווה אלון, שם הוא משרת כחובש פלוגתי וסגן מפקד גיוסים בעקבות הידע בשפה הערבית.
במחזור נוב’ 16 עזר סולטאן לגייס 47 חיילים והוא מספר על תחושת שליחות גדולה. “אני עושה זאת למען המדינה, אני מאמין שמי שחי פה צריך לעשות צבא”, אומר סולטאן, שמנהל גם עמוד פייסבוק אוהד צה”ל וישראל. הוא מספר על ההצטיינות, שזו תחושה נהדרת שגורמת להרגיש שעשה משהו משמעותי, בזכות ולא בחסד.

בעתיד: וטרינריה וקרימינולוגיה

עוד בטרם שוחחתי עם השלושה עלו בראשי מספר שאלות. מי השפיע עליהם ללכת במסלול הספציפי בו בחרו לשרת? איך החליטו לאיזה מסלול? האם מהתחלה היו מרוצים מהשיבוץ? או שזה בא להם בהמשך הדרך. רב”ט ממן: “תמיד היה לי חשוב לעזור לאנשים ולעשות תפקיד משמעותי בצבא, זה חינוך שגדלתי עליו מהבית ומהסביבה שגדלתי בה”. סמל סולטאן: “היה לי חשוב להתגייס ולשרת, לא הושפעתי ממש על ידי מישהו מסוים”. סמל שמעוני: “אף אחד לא השפיע עלי, בכלל לא רציתי להתגייס לתפקיד. אבל, היום אני מאושרת מכל יום שעברתי. כיום, אין ספק שלמ”פ שלי יש השפעה ענקית עלי ועל התפקוד שלי”.
ומה הייתה נקודת השיא בשירות הצבאי עד כה? הרגע הכי משמעותי? הכי מרגש?
סמל סולטאן: “הרגע הכי משמעותי בשירות שלי הוא הרגע בו בישרו לי כי אני חולה במחלה, שבעקבותיה אאלץ להשתחרר מהצבא. מדובר במחלה נדירה שפוגעת בעור הגוף. התנגדתי כי רצו להוריד אותי מלחימה, אבל רציתי להישאר בקרבי ולסיים את השירות שלי בכבוד”.
סמל שמעוני: “הרגע הכי משמעותי בתפקיד שלי היה כשחיילת שלי סגרה מעגל על התצפית, בזמן משמרת פיקוד שלי. שם באמת הרגשתי את מהות התפקיד וחשיבותו הרבה”.
רב”ט ממן: “הרגע הכי משמעותי בשירות שלי זה שחייל אצלנו ביחידה הוכר כבודד, אחרי תקופה ארוכה שהוא בצבא, כי התהליך פשוט נפל בין הכיסאות. זה רגע ששינה לו את החיים, וזכיתי להיות חלק ממנו”.
מי בישר לכם כי נבחרתם לקבל תואר של חיילים מצטיינים? עד כמה הופתעתם מהבחירה?
סמל שמעוני: “המ”פ שלי בישרה לי את הבשורה, לאחר שכינסה את כל החיילות שלי בחמ”ל. עשו לי הפתעה ענקית, זה היה ממש מרגש. לוחמי צנחנים שתפסו אצלנו גזרה באותה תקופה גם הם היו נוכחים במעמד המרגש הזה”.
רב”ט ממן: “קצינת הת”ש שלי בישרה לי שאני מצטיינת נשיא, מאוד הופתעתי כי זה לא משהו שציפיתי לו או חשבתי עליו”.
סמל סולטאן: “המ”פ שלי הודיע לי כי אני מצטיין, לא הופתעתי, כי תמיד השתדלתי לעשות את התפקיד שלי בצורה הטובה ביותר. ידעתי שמעריכים, אך הופתעתי מכבוד המעמד”.
איך קבלת התואר תשפיע על המשך השירות?
סמל סולטאן: “אני מאמין שקבלת התואר תיתן לי מוטיבציה להמשיך בשירות המשמעותי שאני עובר”.
סמל שמעוני: “אני לא חושבת שקבלת התואר תשפיע לי על התפקיד, אם קיבלתי אותו בזכות מי שאני ומה שאני עושה. כל מה שנשאר לי זה להמשיך באותה הדרך ותמיד לשאוף למעלה”.
רב”ט ממן: “אני חושבת שאמשיך את השירות שלי באותו אופן, אעשה אותו על הצד הטוב ביותר ואמשיך לעזור בכל מה שאני יכולה”.
מה תוכניות שלכם לעתיד?
רב”ט ממן: “אחרי השירות הצבאי אני כנראה אטייל קצת, אכיר מקומות חדשים. בעתיד ארצה ללמוד וטרינריה”.
סמל סולטאן: “אחרי השירות הצבאי אני רוצה ללמוד בתחום הקרימינולוגיה וחקירות. אולי בעתיד אפילו ארצה להיות חבר כנסת, והלאה. אני רוצה להמשיך את העבודה שאני עושה בשירות גם בחיי האזרחיים, עד יומי האחרון”.
סמל שמעוני: “התוכניות שלי אחרי הצבא, מעבר לטיול הגדול, זה להתחיל ללמוד ולהשתלב בשב”כ וללמוד קרימינולוגיה. משם, השמיים הם הגבול”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>