20.11.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

חינוך

המהפיכה כבר כאן

כמה פעמים שמעתם מפי ילדכם את המשפטים הבאים: אין לי חשק ללכת לבית ספר, בית ספר משעמם אותי, המורה הזאת מעצבנת, מי צריך ללמוד את זה בכלל ועוד אין סוף טענות

מאת: שלמה דהן , 17 במאי 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

כמה פעמים שמעתם מפי ילדכם את המשפטים הבאים: אין לי חשק ללכת לבית ספר, בית ספר משעמם אותי, המורה הזאת מעצבנת, מי צריך ללמוד את זה בכלל ועוד אין סוף טענות.
כמה פעמים קיבלו הילדים את התגובה: אין מה לעשות, זה מה שצריך, אלה החוקים.

צילום: ארכיון "כוכב"

אז זהו שמסתבר שיש מה לעשות והרבה! לאחרונה אני שותף לקבוצה שקמה בעמק חפר שנקראת: “בוחרים בחינוך” – זו קבוצה של הורים ואנשי חינוך פורצי דרך, שמבינים שהגיע זמן לשינוי גדול, הגיע זמן שהילדים של כולנו יהנו ממסגרת בית ספרית מעשירה ובעיקר מקום שיהיה כיף להגיע אליו. כבר בתוך קבוצת הווטסאפ שהוקמה הבנתי כמה גדול מגוון הדעות וכמה דרכים רבות יש לחינוך.
ריבוי ומגוון אפשרויות למידה זה הרעיון הכללי, בניגוד למה שאנחנו מכירים כיום, תוכנית אחת שמונחתת מלמעלה למטה ולא ממש שמה את הפרט במרכז ובמקרה הטוב מתאימה ל20% מהילדים.
“חנוך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה” (משלי כ”ב, ו’) הגישה היהודית מדריכה אותנו לראות בילד אדם עצמאי וייחודי בכדי לנסות ולהבין מה הדרך הנכונה בשבילו כפרט, ללמוד. כל אדם שונה מחברו ולכן צריך ללמדו על פי תכונותיו ורצונותיו.
אז מה דעתכם? מיושם במערכת החינוך נכון להיום?
לעיתים נדמה שההיפך הגמור הוא שקורה כיום ואנחנו וילדינו הם המפסידים הגדולים במקום שנהיה המרוויחים הגדולים.
אז למה זה קורה בעצם? אם נסתכל רגע במבט על, כיצד מתנהל המנגנון שנקרא משרד החינוך, נראה שהוא לא שונה בגדול
ממשרדים אחרים בריאות, רווחה, פנים, אוצר ועוד. לכולם דבר אחד משותף: מנגנון פקידותי שקיים שנים רבות ובמקום שידע לנווט את כוחו הרב מאוד לעיתים, לטובת הנושאים העיקריים: חינוך טוב ומתקדם לילדינו, הוא עסוק בבניית חומות הגנה על המנגנון ובכדי להצדיק זאת, נוסף לעניות דעתי, אולי הדבר המקומם ביותר: מבחני מיצ”ב (שמלחיצים את הילדים ההורים והמורים) ומייצרים מצג שווא של מערכת החינוך.
בחזרה לקבוצת “בוחרים בחינוך” בתוך פחות מחודשיים ממפגש של כמה אנשים בודדים התפתחה קבוצה של מאות אנשים שנפגשים גם במסגרות מצומצמות יותר וגם בפורום הרחב ומנסים להניע תהליך של מהפיכה מחשבתית וביצועית בתחום החינוך. הדבר היפה בעיני הוא מגוון הדעות הרחב שנשמע ,ובעיקר הקבלה של מגוון הדעות על ידי כולם בצורה של זרימה והבנה הדדית, אם רק נצליח להעביר את המסר הזה מלמטה למעלה כן, בדרך ההפוכה ממה שהרגילו את כולנו, זו תהיה ההצלחה של כולם כולל משרד החינוך ולצורך העניין העמק חפרי המקומי, גם של המועצה שחובה עליה להירתם למשימה ככוח הכלכלי והמנגנוני החזק ביותר כאן.
הרכבת של הפייסבוק, אינסטגרם, וווטסאפ, והסנאפצ’אט יצאה לדרך מזמן והיא דוהרת,אין טעם לנסות לעצור או להאט אותה, רצוי לתפוס אותה בתחנה הקרובה ולהתחבר לנסיעה שלה וללמוד תוך כדי תנועה. התחושה היא שמערכת החינוך במתכונתה מזה שנים, היא סוג של “באג” שמושתל במוחם של הילדים ומאט את הקצב שהם מסוגלים לו, אולי כי המערכת לא ממש מבינה את הקצב, אבל יותר לטעמי מתוך נוחות.
כשנוח לך לא בא לך לשנות ולצאת מתוך אזור הנוחות, אבל גדילה נעשית רק ביציאה מאזור הנוחות.
צ’ה גווארה לא הסתפק במהפיכה שלו בקובה אלא רצה להפיץ הלאה את המסר ונהרג בבוליביה כמהפכן. והוא בהחלט יכל לעצור ולהישאר קרוב לצלחת של חברו פידל קסטרו.
וכך הפך עצמו למיתוס וסמל למהפיכות באשר הן.
אי עצירה ולמידה תוך כדי תנועה מתמדת זה הסוד לדעתי, לא בושה ואפילו רצוי ללמוד כל הזמן.
אנחנו הולכים למהלך של מהפיכה חשיבתית בתחום החינוך והוא יצליח ככל שיותר הורים ואנשי חינוך יצטרפו אליו ויבינו: במשך שנים קיבלה מערכת החינוך ילדים בשלל צבעים וגוונים ולצערנו יצרה, ליין אחד אפור, כל מה שאנחנו רוצים, זה לשמור על הגוונים האלה ולטפח כל אחד ואחד למקום טוב יותר, למקום שהוא יבחר. יש הרבה מקומות בעולם ובארץ שזה כבר קורה, אין סיבה שזו לא תהיה גם מנת חלקנו.
רוצים להצטרף לקבוצה? “בוחרים בחינוך“ בפייסבוק – הדרך של כולנו להשפיע!

עוד כתבות בתחום חינוך

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>