26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מרוץ

המלך של המלכה

לאחר שברחנו מהחום הנורא אל המזגן, כדי לצפות בטורניר ווימבלדון חלומי של רוג’ר פדרר, קפצנו למים של אליפות עולם נפלאה בשחייה בבודפשט, עם המון שיאי עולם וכוכבים חדשים וותיקים. ועכשיו, מגיע לפתחנו אירוע שנחשב בצדק לדובדבן שבקצפת, אליפות העולם באתלטיקה קלה. אז קבלו את המלכה, או שיותר נכון לומר, קבלו את המלך - יוסיין בולט, בהופעה אחרונה על המסלול. ריספקט

מאת: לירן גורן , 2 באוגוסט 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

אליפות העולם באתטליקה קלה תחל היום (שישי) בלונדון, עיר שכבר הוכיחה יכולת ארגון מופתית באולימפיאדת 2012, ואין מתאימה ממנה לארח את “מלכת הספורט”.

יוסיין בולט צילום: יוטיוב

ההיילייט המרכזי של האליפות השנה, כמובן, תהיה הופעתו האחרונה של גדול הרצים בהיסטוריה, למרחקים קצרים, יוסיין בולט, אדם ששבר כבר את כל השיאים האפשריים וזכה בהישגים חסרי תקדים בטווח ארוך של שנים, וכמובן אישיות ססגונית אשר מגנטה מיליוני צופים וצופות למסך הטלוויזיה. הוא כמובן ירצה לסיים קריירה מושלמת, כאשר הפעם הוא יוותר על ה-200 מטר, כדי להתמקד ב-100 ובמרוץ השליחים.
ייאמר מייד, מלבד בולט יש עוד הרבה ספורטאים נפלאים. בראשם, מוחמד “מו” פארה, אשר חושק בעוד דאבל היסטורי ב-5,000 ו-10,000, שימצב אותו (להערכתי) כרץ הגדול בהיסטוריה, למרחקים ארוכים. לדעתי, יש לו את הניסיון שיעזור לו להשתמש בתנופה של הקהל הביתי, ולהתגבר על הלחץ מהציפיות.

יום שישי 4.8 – בולט יזנק

21:05 – 100 מטר גברים מוקדמות: הזדמנות ראשונה לעקוב אחר הכושר של האגדה הג’מייקנית, בולט, שנמצא אמנם רק במקום השביעי בתוצאות השנה עם 9.95, אבל יודע להתעלות בדיוק בזמן. בולט יודע לחלק את הכוחות בתזמון מושלם עד לגמר. הרצים האחרים אשר על ריצתם כדאי לשים עין, הם: קולמן, בלייק, סימביין, בורל ג’וניור, דה גראס, גאטלין ובלצ’ר.
22:20 – באותו עניין, עוברים לסיבוב ראשון ב-100 מטר גברים: אפשר להתרשם טיפה יותר לעומק מכושרם של המשתתפים, כמובן עד גבול מסוים.
23:20 – עשרת אלפים מטר גברים: כבר בערב הראשון יש לנו את הגיבור המקומי, מו פארה, שילך על דאבל שלישי רצוף באליפות עולם, כשכבר בשני הוא בהיסטוריה שעשה זאת. ויותר חשוב מכך, הוא ינסה להשיג בכך 11 מדליות זהב רצופות בשתי האליפויות החשובות: אולימפיאדה ואליפות עולם. קונסיסטנטיות שאין לה אח ורע בעולם האתלטיקה, ומתחילה להזכיר כבר את רוג’ר פדרר, מייקל פלפס, וקרל לואיס.
זכיות אלו, אם וכאשר יקרו, ישימו באור חיוור את העובדה שאינו מתקרב אפילו לשיאי העולם של קנניסה בקלה הגדול, כי שליטה לאורך שנים ראויה (להבנתי) להערכה העליונה ביותר.
ינסו לחבל בתוכניות המפוארות, הדבוקה האתיופית הכוללת את: הדיס, יימר, אלאמירו, בליוהו, טולה ואדריס, שינסו לאגף אותו ולהציק. כמו כן, הנבחרת הקנייתית שכוללת את: טנוי, קיפסנג וקיפקוריל. בנוסף, האוסטרלי טיירנאן, הקנדי מוחמד אחמד והאוגנדי קורונג.
לי ברור שפארה החכם והחזק מנטלית, מרגיש שהוא מכיר כל טריק בספר ויכול לו, במיוחד לאור העובדה שבריו הוא ניצח אחרי היתקלות “מקרית” ברגליו של חברו הטוב ראפ, נפילה והתאוששות מרשימה ביותר.
כל עוד יש פחד של אותם אויבים שסימנתי, לרוץ מהר מהרגיל ולאתגר את פארה, מדובר במלכודת עצמית, שתבליט עד כמה הסיומת של מו קטלנית, שהרי מדובר ברץ 10,000 שכבר רץ באזור ה-3:27 ב-1500 מטר.

מוצ”ש 5.8 – הגמר של בולט

21:05 – חצי גמר מאה מטר גברים: כל העולם יצפה ביוסיין בולט מזנק כדי להראות דומיננטיות, רגע לפני הגמר. כוח ההרתעה מכוון אל כל היריבים שינסו להרים את הראש. הוא ישתדל לעשות זאת באלגנטיות, תוך שמירה על כוחות ושמירת הקלפים קרוב לחזה.
22:05 – גמר קפיצה למרחק גברים: קרב מסקרן ביותר, כשאלוף העולם המכהן והאלוף האולימפי מ-2012, גרג ראת’רפורד, ינסה לכבוש שוב את הפסגה בבית, אחרי שהגיע רק שלישי באולימפיאדת ריו.
אין ספק שזו משימה קשה ביותר, כשמולו מדליסט הכסף מריו, אולי הכישרון הגדול ביותר, מניוגנה, מדרום אפריקה. כמו כן, האלוף האולימפי ג’ף אנדרסון. בנוסף, לאפייר האוסטרלי וונג הסיני. האופציה אמנם ריאלית, אך מניוגנה מסוגל להחזיר את התחרות לאזורים איכותיים יותר, שיתחילו להזכיר במעט את לואיס ופאוול. ריכוז במאני טיים זה הסיפור בספורט.

מו פארה צילום: ארכיון "כוכב"

22:10 – עשרת אלפים מטר גמר נשים: האלופה האולימפית ושיאנית העולם באותו מעמד בריו, אלמז איינה מאתיופיה, תפרוץ כהרגלה (להערכתי) בלי להתחשב בטקטיקות כאלו או אחרות, כשיאיימו עליה בנות ארצה: בורקה, ואולג’ירה, וטירונש דיבבה הגדולה והמנוסה אם תרוץ. כמו כן, הקנייתיות קיפרונו וכמובן וויויאן צ’ריוט הגדולה, אם תבחר לרוץ ולא להתרכז ב-5000, והאמריקנית אינפילד.
23:45 – גמר מאה מטר גברים: יוסיין בולט יזנק לקרב היחידים האחרון שלו, כשהעליונות שלו אמנם אינה כפי שהיתה לפני כמה שנים, אך הוא כבר הוכיח אינספור פעמים כי הוא יודע להביא את עצמו למיטב בדיוק בזמן, כמו בריו 2016. היריבים העיקריים, כאמור: כריסטיאן קולמן האמריקני הצעיר והמוכשר, בעל תוצאת השנה בעולם 9.82, יוהאן בלייק החוזר לעניינים סוף סוף, דה גראס הקנדי, אקאני סימביין מדרום אפריקה, קמרון בורל אותו מאמן אביו לירוי בורל האגדי, ג’סטין גאטלין הבלתי נלאה, וכריסטופר בלצ’ר.
זו אינה משימה פשוטה כבעבר עבור בולט, אבל בהחלט בהישג ידו, גם אם זה אומר צמוד צמוד. אני בטוח שאין אזרח אחד בעולם, שלא היה רוצה לראות את בולט חוגג ניצחון בדרכו המיוחדת, בריצה שתהיה שירת הברבור שלו בתחרות אישית, אחרי קריירה מפוארת, שספק אם תחזור אצל אצן אחר.

חנה מיננקו צילום: ארכיון "כוכב"

חנה מיננקו תעלה על הפודיום?

אליפות העולם באתלטיקה תסחוף אחריה אינספור צופים ברחבי העולם, שישבו מרותקים אל המסך הקטן, כדי לראות את האלילים שלהם על המסלול. אבל, גם לנו יהיה מה לומר באליפות זו, הכוונה לקופצת המשולשת הנפלאה, חנה מיננקו, שממוקמת בטופ 5 העולמי. נחזיק לה אצבעות ונקווה שתהיה לה אליפות מוצלחת.
טו מייק אה לונג סטורי שורט, קיבצתי עבורכם את האירועים המסקרנים ביותר בסדר כרונולוגי וע”פ שעון ישראל. את האליפות ינעל כמובן יוסיין בולט, שנחשב בצדק לכוכב של הענף וינסה לסגור עניין עם מדליית זהב במרוץ השליחים ל-100 מטר כפול 4, דבר שבהחלט ישאיר לכולם טעם של עוד, בסיום האליפות.

יום ראשון 6.8
16:00 – מרתון נשים: כרגיל, אתיופיה וקניה בקרב על הפודיום.
21:00 – גמר קפיצה במוט נשים: האלופה האולימפית, ספנידי היווניה, תתמודד ראש בראש מול אלופת העולם הקובנית, סילבה. כמו כן, מורר, קיריקופולו, מוריס, מקרטני וג’ני שור, ינסו לערבב את הקלפים ולקבוע סדר משלהן על הפודיום.
21:10 – חצי גמר מאה מטר נשים: אני מניח שהצהרת כוונות של האלופה האולימפית, איליין תומפסון הג’מייקנית, תבקש להרתיע את כל היריבות האופציונוליות, ויש לא מעט כאלו, אליהן נגיע בפסקה הבאה.
23:50 – גמר מאה מטר נשים: אלופת העולם, שלי אן פרייזר פרייס, היא היריבה הקטלנית ביותר של בת ארצה, תומפסון, בהיותה האתלטית המעוטרת ביותר בהיסטוריה של המרחקים הקצרים, ובתשוקתה למצב את עצמה כגדולה מכולן. יאיימו לחרוך את המסלול ולהראות לשתיים את הגב: דפני סחיפרס ההולנדית וטורי בואי האמריקנית. המסלול יבער.

יום שני 7.8
22:25 – קפיצה משולשת גמר נשים: התקווה הישראלית למדליה בהחלט ריאלית בדמותה של חנה קנייזבה מיננקו, סגנית אלופת העולם, שסיימה רביעית וחמישית בריו ובלונדון, בהתאמה.
תנסה להגן על מקומה בפסגה, איברגואן הקולומביאנית, אלופת העולם והאלופה האולימפית, כשנושפות בעורפה רוז’ס מוונצואלה, ריפקובה מקזאחסטן, וכאמור חנה שלנו. נחזיק אצבעות.
23:30 – מאה מטר משוכות גברים: לא נרחיב, כי הכל פתוח.
23:50 – 1500 מטר נשים: שיאנית העולם, גנזבה דיבבה, תבוא לחרוך את המסלול ולהשאיר אחריה אבק כוכבות.

יום שלישי 8.8
21:20 – גמר כידון נשים.
21:35 – קפיצה במוט גברים גמר: רנו לבילאני ינסה להסיר את התדמית החלקית של הלוזר שדבקה בו, כי על היכולות אין ספקות, רק שצריך להשליט גם הגמוניה באליפויות החשובות.
23:10 – גמר 3000 מכשולים גברים: מקצוע קנייתי מובהק, בו הרץ הגדול בכל הזמנים, חזקאל קמבוי, ישאף לעוד זהב עולמי, מיני רבים. מאיימים עליו בעיקר חבריו למדינה, כשמקיסי הצרפתי-אלג’יראי בהחלט יכול להידחף ביניהם ואולי אף למעלה מכך.
23:35 – גמר 800 מטר גברים: דיוויד רודישה, הקנייתי, ירצה להוכיח עליונותו במדינה של סר סבסטיאן קו הגדול, אחד מרצי הבינוניות הגדולים בהיסטוריה.
23:50 – הפנומן מדרום אפריקה, שיאן העולם וויד ואן ניקרק, ישתדל להראות לקיראני ג’יימס ולשון מריט את הגב שלו, ושכל הטרראם סביבו כל כך לא מקרי. מדובר ביריבים ראויים בהחלט בשביל לעלות את רף המהירות בריצה קשה זו.

יום רביעי 9.8
23:30 – גמר 400 משוכות גברים: בהיעדר אד מוזס הגדול, הכל תמיד פתוח.
23:50 – גמר 400 מטר נשים: האיילה אליסון פליקס תנסה להביא עוד זהב לארונה המעוטר, מול הבחורה לה הפסידה בפוטו פיניש בריו 2016, מילר שאונה מילר, מהבהאמס. תנסה לטרוף את הקלפים: שריקה ג’קסון מג’מייקה ועוד.

יום חמישי 10.8
22:20 – גמר קפיצה משולשת גברים: כריסטיאן טיילור, האגדי, המחזיק בכל התארים האפשריים, ינסה לארגן לעצמו עוד אחד כזה, מזהב. ינסו לסלקו מהעמדה העליונה: חברו לנבחרת וויל קליי והסיני דונג בין. טיילור אתלט צבעוני במיוחד והקהל יראה לו את אהבתו.
23:35 – 400 מטר משוכות נשים גמר: דליה מוחמד ואשלי ספנסרן האמריקניות ינסוו ללכת על כל הקופה, כשהדנית שרה פטרסון, תעשה את אותו הדבר.
23:50 – ואן ניקרק ינסה להוכיח שהוא אול אובר דה פלייס, כמו מייקל ג’ונסון, בכדי להיות הכוכב של המסלול. דה גראס ועוד ינסו לקלקל.

יום שישי 11.8
21:10 – קפיצה למרחק גמר נשים: ברטולטה הפנטסטית בקרב ראש בראש מול בת ארצה, בריטני ריס, הנפלאה. תנסה להשתחל ולהתקיל: ספאנוביץ’ מסרביה.
23:25 – 3000 מטר מכשולים גמר נשים: חנה מרון זצ”ל לא טעתה.
23:50 – גמר מאתיים מטר נשים: כל רצות המאה שהזכרתי קודם + אליסון פליקס, אם תחליט ללכת גם על זה. מרוץ מרתק לכל הדעות.

מוצ”ש 12.8
21:05 – גמר קפיצה לגובה נשים: בלאנקה ולאסיץ’ תנסה להביא זהב, אחרי לא מעט אכזבות ברגעים החשובים. ינסו להציק לה: בלטה הספרדייה, דמירבה הבולגריה ועוד.
22:20 – גמר 5000 מטר גברים: מו פארה ינסה, כאמור, להפוך אולי לרץ הגדול בהיסטוריה למרחקים ארוכים. ינסו לשלול זאת: מי לא?
22:45 – גמר גברים 1500 מטר: קיפרופ, הענק הקנייתי, יצטרך לרוץ מהר כדי שלא תקרה לו תקלה, כמו בריו, שאפשרה לאמריקני קנטרוביץ’ לקחת זהב, כשמחלופי החזק עם הכסף, וניק וויליס עם הארד. ריצה שתמיד קורים בה דברים מוזרים ומעניינים, במיוחד כשהיא איטית.
23:50 – גמר גברים 100 כפול ארבע: אין חובב ספורט שיחמיץ את הופעתו האחרונה של יוסיין בולט על המסלול. נקווה לסיום הולם כיאה למלך של מלכת הספורט.
קצרה היריעה מלספק כאן עוד פרטים, שמן הסתם תראו אותם במבזקי הספורט השונים. שתהיה אליפות מופלאה בלונדון, אין סיבה שלא.

 

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>