29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הניצולים האחרונים

בשנים האחרונות נחשפנו ללא מעט סיפורים קשים על קשיי המחיה של ניצולי השואה, שחלקם אינם מצליחים לסיים את חייהם בכבוד. אמנם בודדים מבין אלה שעברו את התופת באירופה ובצפון אפריקה, במלחמת העולם השנייה, עדיין חיים בינינו, אך מספרם הולך וקטן מדי שנה. ולכן, דומה כי גופים רבים בהם רשויות מקומיות ועמותות, התגייסו כדי לנסות להבטיח חיים בכבוד לניצולים. לקראת יום השואה, בדק עיתון “כוכב” מה עושים באזור העמקים למען הניצולים. וגם, מהם האירועים המתוכננים לקראת היום המיוחד הזה

מאת: אדי גל , 21 באפריל 2017

שישה מיליון מבני עמנו נרצחו בשואה ומספרם של הניצולים הולך וקטן מדי שנה. בשנים האחרונות, אנו עדים לעוד ועוד סיפורים מזעזעים על יחס לא הולם של החברה הישראלית כלפי הניצולים, ובמקביל החלו הרשויות השונות, בהם: עיריות, משרדי ממשלה ועמותות למיניהן, לנסות ולעשות עוד למען הניצולים, כדי לפחות שהם יוכלו לחיות בכבוד את השנים הבודדות שעדיין יש להם לחיות בינינו. לקראת יום השואה שיצוין בשבוע הבא, עיתון “כוכב” בדק מה עושות הרשויות באזור העמקים למען הניצולים. וגם, איזה אירועים מתוכננים לקראת היום הזה.

צילום: ישראל פרץ

קרית טבעון: סיוע למרותקי בית

בקרית טבעון יש מספר פרויקטים ומיזמים משמעותיים שיכולים לסייע, להעצים ולתרום לרווחתם של ניצולים וניצולות השואה, תוך יצירת גשר וחיבור בין הניצולים לבין הקהילה. השנה החל בישוב, בהובלת המחלקה לשירותים חברתיים ומחלקת החינוך במועצה, פרויקט “תיאטרון עדות” בהנחיית היוצרים והשחקנים, עזרא ועירית דגן, מעמותת “תיאטרון עדות” ובתמיכת ועדת התביעות ואשל ג’וינט-ישראל. במסגרת הפרויקט, בני נוער מחטיבת הביניים אורט גרינברג פוגשים שורדי שואה, וממחיזים את סיפורם של השורדים בהפקה מושקעת ומקצועית, אשר תתקיים בתחילת שנת הלימודים הבאה.
כמו כן, פרויקט ס.ל.ב (סיוע למרותקי בית) נותן מענה לניצולים, אשר מפאת מצבם הרפואי, אינם צורכים שירותים מחוץ לביתם. המחלקה לשירותים חברתיים הצטרפה לפרויקט זה ומעניקה לזכאים שיעורי התעמלות ויוגה, ביקורים ותמיכה רגשית פסיכו-סוציאלית בבית הזכאים.
בנוסף, פרויקט התנדבות משפחות, פועל זו השנה השנייה במתן מסגרת משפחתית תומכת ומכילה לאזרחים וותיקים בטבעון, בהם ניצולי שואה. הפרויקט מלווה מקצועית על ידי ג’וינט-אשלים ומרוכז דרך המחלקה לשירותים חברתיים.
מהמועצה נמסר כי, פרויקט עמך הוותיק מפעיל מתנדבים לתיעוד סיפורי ניצולים ומתן מענה תמיכתי לניצולים, בהובלתה של המתנדבת המסורה, שלהבת שורר.
יצוין כי, בימים אלה לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מקדמים בישוב את פרויקט “זיכרון בסלון”- שותפות רחבה של המחלקה לשירותים חברתיים, מחלקת החינוך- יחידת הנוער, עמך ועמותת “זיכרון בסלון”. בפרויקט זה צפויים להיפתח כ-20 בתים מארחים מתנדבים, במקביל למסגרות הנוער והספורט בקריה, לשמיעת עדויות ניצולי וניצולות שואה.
במועצה המקומית קרית טבעון ציינו את השותפות בין המחלקה לשירותים חברתיים בטבעון לבין עמותת שלהב”ת, מפעילת מרכז היום ושירותי קהילה תומכת לאזרחים הוותיקים בישוב. העמותה נותנת שירות לניצולי שואה בישוב בפעילויות וחוגים, כמו גם בשירותי קהילה תומכת מסובסדים.

רמת ישי: מאמצים את האמיצים

הפרויקט הבולט ברמת ישי למען הניצולים הוא “מאמצים את האמיצים”-פעילויות משותפות לניצולי שואה ותלמידי חט”ב היובל מרמת ישי. תכנית ייחודית הפועלת זו השנה החמישית, כאשר השנה מתקיים פרויקט “זיכרון בסלון”-משפחות בני הנוער המשתתפים ב”מאמצים את האמיצים” מארחים ניצולי שואה בבתיהם.
במסגרת “מאמצים את האמיצים” ביקרו בני הנוער ביחד עם קבוצת הוותיקים, ניצולי השואה, במוזיאון “לוחמי הגטאות”. כמו כן, ביום השואה עצמו הם ביקרו בטייסת העמק ברמת דוד.
בישוב ישנן עוד פעילויות למען הניצולים, כמו: קבוצת תמיכה לניצולי שואה, פרויקט הפועל כשנתיים, במסגרתו: קבוצה של כ-14 ניצולי שואה מרמת ישי נפגשים במועדון ארז אחת לשבוע, לתמיכה על ידי סמדר הרוש, עובדת סוציאלית ומטפלת בתחום.
מהמועצה נמסר כי, מתנדבים ניקוי חצרות וצבעו את בתי ניצולי השואה, כחלק מפעילות ביום “המעשים הטובים”, ביחד עם פרויקט הטייסת וצוות המועצה.
יצוין כי, מיצוי זכויות ניצולי שואה על ידי מתנדב שי”ל (שירות יעוץ לאזרח). פועל על פי הצורך, על ידי מתנדב מרמת ישי שקיבל הכשרה בתחום, ובעזרת העובדת הסוציאלית, דגנית במברגר, שמרכזת את התחום במחלקה לשירותים חברתיים. כמו כן, מעקב טלפוני לניצולי השואה על ידי מתנדבת במחלקה לשירותים חברתיים. המתנדבת מירב סיני, עומדת בקשר עם ניצולי השואה ובודקת את צרכיהם.
מהמועצה נמסר עוד כי, ישנה פעילות של “קהילה תומכת” משותפת עם קרית טבעון, במחיר סמלי לניצולי שואה, המקבלים סל תמיכה שכולל בין היתר לחצן מצוקה, אב בית ופעילות מועדונית. בנוסף, הפעלת קבוצה לדור שני של ניצולי שואה, שהונחתה על ידי אשת מקצוע מ”עמך” סניף צפון, בה השתתפו קרוב ל-20 בני דור שני. כמו כן, בבית הספר היסודי “ארזים” קיימו תערוכת ציורים בנושא השואה, ומתקיימים לימודי הנושא בגני החובה על ידי תלמידי “מנהיגות שואה”.
ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר: “המועצה בראשותי רואה חשיבות רבה בנושא טיפול וסיוע לניצולי השואה, ומקיימת מגוון פעילויות בנושא באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים, בניהולה של שרה גייצהאלס, ובשיתוף עם מחלקת החינוך בניהולה של מירי דרוקר, פעילויות אשר מתרחבות מדי שנה”.

מוא"ז עמק יזרעאל: תיאטרון עדות

תלמידי כיתות ח’ בבית הספר עמקים תבור במזרע, נפגשים לאורך שנת הלימודים עם ניצולי השואה של עמק יזרעאל, בסיוע עמותת ותיקי העמק. במהלך המפגשים, המתקיימים במסגרת פרויקט “תיאטרון עדות” של השחקנים עזרא ועירית דגן, התלמידים והוותיקים מתוודעים אלו לאלו. ניצולי השואה חולקים את הזיכרונות הקשים עם בני הנוער, ואלו מעובדים להצגה משותפת ומרגשת, אותה מעלים התלמידים שנה לאחר מכן, בכיתה ט’.
בהצגה משחקים אלו לצד אלו ותיקי העמק, שרובם כבר בגילאי 80 ומעלה, לצד התלמידים הצעירים. תחושת החיבור והשותפות בין הגילאים בולטת ומרגשת מאוד. בהצגה, שנערכה השנה באולם מזרע, כיבד בנוכחותו גם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, שמקורב מאד לנושא, בהיותו הוא עצמו בן הדור השני לשואה. פעילות נוספת המתקיימת לכבודם של ניצולי השואה של העמק היא כתיבת סיפורי חיים על ידי סטודנטים, כאשר ותיקי העמק נפגשים עם ניצולי שואה ומנציחים את סיפורם. בסופו של התהליך, הסטודנטים מקבלים מלגת מעורבות חברתית והוותיקים מקבלים סיפור חיים ערוך וכרוך בטקס חגיגי. הקשר הנוצר במהלך המפגשים מיוחד ותורם לשני הצדדים, שממשיכים פעמים רבות לשמור על קשר גם לאחר תום הפרויקט.

צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי, מדי שנה מחלקת צעירים במועצה מקדמת את פרויקט “זיכרון בסלון”, במסגרתו ניצולי שואה מספרים את סיפורם בסלון משפחה בעמק, באווירה אינטימית ומחבקת.

עיריית יקנעם: מיצג יד לילד

בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תתקיים ביקנעם עצרת מרכזית שתהיה השנה בסימן “לחלץ את תוויהם – סיפורו של היחיד בשואה”. את הטקס יובילו תלמידי משלחת אורט אלון למדעים ואמנויות יקנעם לפולין. בטקס תשתתף גם המשלחת של נשות החינוך, שיצאה השנה לראשונה לפולין, ביוזמת ראש העיר, סימון אלפסי. בתום הטקס, יתקיים מפגש בו תספר ניצולת השואה, הלנה בירנבאום, את סיפורה האישי. לאחר מכן, יתקיים שיח קהילתי בין דורי בנוגע לזיכרון השואה.
ביום השואה והגבורה יתקיים טקס הסרת הלוט ממיצג “יד לילד” בבניין אשכול פיס, במעמד יוצר המיצג וניצול השואה, איציק ויינברג, ראש העיר סימון אלפסי, ומנכ”ל רשת אורט ישראל, צביקה פלג. במיצג יחשפו 12 שטיחי קיר בגודל שני מטר כל אחד, שנרקמו לזכרם של 1.5 מיליון הילדים שנספו בשואה. השטיחים יתארו נופים וייתנו תמונה של שמחת חיים גדולה, ויבטאו את ניצחונו של ויינברג על הגרמנים. במהלך הטקס יביא ויינברג, שהוא אחד מאחרוני הניצולים בגטו קראקוב, ואשר שרד את ברגן בלזן, את עדותו מהתופת. במהלך הטקס יוקרן הסרט “פה למדתי לאהוב” ששודר בערוץ 2. להקת הפנסיונרים של יקנעם תשיר לזכרם של הנספים.

עמותת אביב: משיגים
מיליונים לניצולי השואה

מאות ניצולי שואה תושבי חיפה ואזור הצפון, כולל אזור העמקים, קיבלו עד כה סיוע וליווי מקצועי בנקודת זכות חיפה, הפועלת בשיתוף עיריית חיפה ובנקודת זכות על אזורית, המשרתת את כל תושבי הצפון. שתי נקודות הזכות פועלות בשני מוקדים: במרכז רב שירותים לניצולי שואה (שילה) ובקרית חיים. יועצי הזכויות של עמותת אביב לניצולי השואה מסייעים להם למצות את מכלול הזכויות וההטבות המגיעות להם מגופים שונים בארץ ובחו”ל, ומלווה אותם לאורך כל התהליך, עד למימוש כלל הזכויות וההטבות המגיעות להם על פי חוק. יצוין כי, הסיוע בנקודת זכות ניתן ללא כל תשלום.
אהרון ושלמה, הם שניים מאלפי ניצולי השואה שחייהם השתנו בזכות הסיוע שקיבלו במיצוי זכויות במסגרת המיזם. חיים, בנו של אהרון בן ה-85, תושב האזור, הגיע לנקודת הזכות וביקש סיוע במילוי בקשה להכרה בזכויות ניצולי שואה מהרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר. הוא סיפר לעו”ד טלי קימלמן, יועצת זכויות של עמותת אביב לניצולי השואה, כי אביו מקבל קצבה של 1,008 יורו אחת לשלושה חודשים, מוועידת התביעות. לדבריו, רק לאחרונה גילה, כי זה כמה שנים שניצולי שואה המקבלים קצבה רבעונית מוועידת התביעות, זכאים להשלמה חודשית מהרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר. הוא לא ידע מה עליו לעשות על מנת שאביו יקבל השלמה זו, ולכן הוא מבקש סיוע בהגשת הבקשה.
עו”ד קימלמן הסבירה לחיים, כי אביו אכן זכאי לקבל השלמה לקצבה חודשית מהרשות לזכויות ניצולי השואה, וסכום הקצבה ייקבע לפי מצב בריאותו ואחוזי הנכות שייקבעו לו. היא הדריכה את חיים אילו אישורים רפואיים עליו להמציא וסייעה לו בהגשת הבקשה. בסופו של דבר, אהרון הוכר כזכאי להשלמה מהאוצר, נקבעו לו 90% נכות, וכיום הוא מקבל קצבה חודשית נוספת לקצבה שהוא מקבל מוועידת התביעות בסך 3,759 שקל.
שלמה, ניצול שואה בן 77, תושב האזור, פנה לנקודת הזכות העל אזורית צפון ונפגש עם עו”ד עדי קסלמן, יועצת זכויות של עמותת אביב לניצולי השואה. הוא ביקש לברר האם ניתן לערער על החלטת הרשות לזכויות ניצולי השואה לדחות את בקשתו לקבלת קצבה חודשית כניצול שואה. שלמה, יליד רומניה, לא קיבל קצבה חודשית מכיוון שעלה לישראל אחרי שנת 1953. בשל כך, הוא חש תסכול רב במשך שנים. עו”ד קסלר הסבירה לשלמה, שאכן הוא אינו זכאי לקצבה בשל שנת עלייתו, אך ביקשה ללמוד פרטים מה עבר עליו בתקופת השואה. היא הסבירה לו כי ניצולי שואה שנשלחו לעבודות כפייה, או ילדים שהצטרפו להוריהם בעבודות כפייה, כן זכאים לקבל קצבה חודשית. שלמה החליט לברר את הנושא, פנה לבני משפחתו, וגילה שאכן, כילד קטן הוא הצטרף לאביו בעבודות כפייה. עו”ד קסלר מיהרה להגיש עבורו בקשה לקבלת קצבה חודשית. ואכן, הרשות לזכויות ניצולי השואה אישרה את הבקשה וכיום שלמה מקבל קצבה חודשית של כ-2,300 שקלים. שלמה הנרגש הודה לעו”ד קסלר ואמר, כי הוא אסיר תודה על הסיוע שקיבל: “בזכות הסיוע המקצועי שנתת לי קיבלתי את ההכרה והזכויות המגיעות לי”, אמר.
יצוין כי, עד כה קיבלו 4500 ניצולי שואה מכל הארץ זכויות והטבות בשווי של כ-20 מיליון שקלים, לאחר שפנו לקבלת סיוע במיצוי זכויות במסגרת מיזם “נקודות זכות”-מיצוי זכויות בקהילה, המשותף לעמותת “אביב לניצולי השואה”, אשל-ג’וינט ישראל ולרשויות מקומיות בכל רחבי הארץ.
להערכת הצוות המקצועי של עמותת אביב לניצולי השואה, כ-70% מניצולי השואה שקיבלו סיוע במיזם “נקודת זכות”, לא ידעו מהן מכלול הזכויות המגיעות להם על פי חוק בארץ ובחו”ל, ומימוש הזכויות שינה את חייהם באופן משמעותי.
עו”ד אביבה סילברמן, מנכ”לית ומייסדת עמותת אביב לניצולי השואה, אמרה השבוע כי: “עמותת אביב לניצולי השואה הוקמה לפני עשור, במטרה להבטיח את מיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה בישראל. העמותה פועלת להפצת והנגשת המידע בנושא זכויות ניצולי השואה בכל דרך אפשרית, לצד הנגשת הסיוע האישי לכל ניצול שואה במיצוי ומימוש זכויותיו בארץ ובחו”ל, ללא תשלום. בזכות שיתוף הפעולה עם אשל-ג’וינט ישראל, הרחבנו את הסיוע שאנו מעניקים בכל רחבי הארץ בנקודות הזכות, והוצאנו לפועל שני מיזמים משלימים: ‘סיוע לניצולי שואה מרותקי בית’, ו’ימי מיצוי זכויות מרוכזים’, בהם ניתן סיוע אישי במיצוי זכויות לניצולי שואה המרותקים בביתם, או במסגרת בתי אבות, דיור מוגן, מרכזי יום ועוד. את כל אלה אנו עושים על מנת לסייע לניצולי השואה לממש את מכלול הזכויות המגיעות להם, אשר מימושן יכול להוות עבור ניצול השואה את ההבדל בין עוני ובין חיים בכבוד. זוהי החובה המוסרית שלנו, לאפשר להם חיים בכבוד וברווחה”.
לתיאום פגישה בנקודת זכות על אזורית צפון: מרכז רב שירותים לניצולי שואה (שילה), רח’ חסן שוקרי 2. קבלת קהל: יום ג’, בין השעות 13:00-9:00. טלפון: 03-6444851.

מד”א: קרן מיוחדת למימון שימוש באמבולנסים

לפני כ-5 שנים הוקמה במד”א קרן מיוחדת, שמטרתה לסייע לניצולי שואה במימון הוצאות נסיעה באמבולנס, במקרים בהם קופת החולים אינה מכסה את ההוצאות. את הקרן הייחודית יזמו במד”א, מתוך מטרה להקל על עשרות אלפי הניצולים ממלחמת העולם השנייה, החיים כיום בישראל וסובלים מקשיים פיזיים, נפשיים וממצוקות כלכליות קשות, וזקוקים מעת לעת לסיוע רפואי ולפינוי דחוף באמבולנסים ובניידות לטיפול נמרץ של מד”א.
הקרן פועלת לאור הנתונים הקשים הללו, ומתוך תחושת אחריות משותפת וערבות הדדית לדור שניצל מהתופת. מדי שנה, מתקבלות במד”א פניות מצד ניצולי שואה, אשר אינם זכאים להחזרים בגין נסיעה באמבולנס מגורמים חיצוניים, דוגמת קופות החולים, המוסד לביטוח לאומי, חברות ביטוח ועוד, והנטל הכספי היה מוטל על כתפיהם.
במד”א, המחויבים על פי תקנות מגן דוד אדום לגבות מכל מטופל תשלום בגין נסיעה באמבולנס, שקדו ומצאו פתרון יצירתי לבעיה, שיאפשר להקל את הנטל מניצולי השואה. השתתפות הקרן מותנית במיצוי הזכויות של ניצול השואה מול הגורמים החיצוניים, ועל פי קריטריונים מוגדרים.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>