25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

העם עם הגולן

הפועל חיפה הציגה בשני המשחקים האחרונים יכולת משופרת. דומה כי השחקנים הפנימו את מה שהמאמן דני גולן דורש מהם, היכולת בהתאם והאדומים נמצאים בדרך הנכונה, גם אם לא יצליחו להיכנס בסופו של דבר לפלייאוף העליון, כי גביע המדינה על הפרק. וגם, על התנהלותו המבישה של עדן בן בסט

מאת: אלי לונטל , 22 בפברואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה ארחה בשבת את האלופה הפועל באר שבע, מה שבטוח הדיר שינה מעיניו של המאמן, דני גולן, ערב המשחק. גולן היה חייב להיערך בהתאם לחבורה של ברק בכר. די אם נזכיר שהדרומיים מובילים את הטבלה, כבשו הכי הרבה שערים בליגה (48) ועשו קמפיין נהדר באירופה. שחקני התקפה כמו: בן סהר, טוני וואקמה, מאור בוזגלו ואליניב ברדה, הם אימת כל הגנה בליגת העל, בטח זו של הפועל חיפה, שספגה העונה הרבה שערים. גם קשרים כמו מאור מליקסון, ג’ון אוגו ומהארן ראדי, מהווים סכנה מהגל השני שמצטרף להתקפה, אבל כל זה לא עזר להם מול האדומים בסמי עופר.

קרובים קרובים. מגרלשווילי ושיימן צילום: ראובן כהן

צריך לומר את האמת: המאמן החיפאי הכין את חניכיו מצוין מבחינה טקטית, ועל כך מגיע לו את כל המחמאות. תוכנית המשחק שלו עבדה ללא דופי, כי גולן עלה במערך זהה לזה ששיחק בדרבי והביא לניצחון גדול, כך שמבחינת סגנון המשחק והשיטה, חיפה הצליחה במשימה, גם אם לא ניצחה את האלופה. המערך של קו הגנה אחורי יציב וקבוע, מקנה שקט וביטחון לכל הקבוצה, למרות שהשוער פיט פלטהוייזן נפצע לפני המשחק ובמקומו עמד בין הקורות, רובי לבקוביץ, שהפגין ביטחון רב והייתה לו הופעה טובה. כמו כן, הצבת שלושה קשרים דפנסיביים שלא מפסיקים לרוץ, לחלץ כדורים, לתקל, הוכיח את עצמו בגדול. הרעיון להרוויח את המצ’אפ במרכז המגרש היה טוב מיסודו, כמו גם היכולת של הסגירות האלכסוניות, שהביאו לידי ביטוי את יכולתם הטובה של לירן סרדל, חיים מגרלשווילי (הפתעה נעימה) ודור פרץ (הטוב במגרש), שנתנו את הטון במרכז המגרש. לגבי פרץ, לדעתי מדובר בשחקן על עם עתיד ורוד בכדורגל הישראלי. כמה חבל שלא הצליח להבקיע שער ממצב נהדר בדקות הסיום.

הכנה טובה. דני גולן צילום: ראובן כהן

לא פעם העברתי ביקורת על דני גולן, מאז החל לאמן את הקבוצה. אבל בשבועיים האחרונים אני דווקא רוצה לשבח אותו על התנהלותו. הכנת הקבוצה לשני המשחקים האחרונים והיציאה מהקופסה הייתה מושלמת. לתפיסתי, מאמן צריך לדעת מול מי הקבוצה שלו הולכת לשחק, מהם היתרונות ומהם החסרונות, לנסות להביא משהו מרענן. ולכן, אני שמח שגולן עשה כך וזה הצליח לו.
אבל אותי מעניין מה יקרה כאשר הקבוצה תחזור לשחק נגד קבוצות שנמצאות פחות או יותר ברמה של האדומים. רק אז נוכל לבחון שוב את הוירטואוזיות של המאמן, האם נערך מבעוד מועד מבחינה טקטית גם נגד יריבה שוות כוחות או נחותה. משמע, לנצל את היתרונות של חניכיו, את המעלות של כל שחקן, בכדי להוציא מהם את המקסימום גם מבחינה התקפית.
אבל עד שזה יקרה, להפועל חיפה יש על הראש את החבורה של הלוזונים, מכבי פתח תקווה המצוינת, תחת הדרכתו של המאמן קובי רפואה, שמסתמן העונה כמאמן טוב מאוד. ולכן, אני חושב שגולן חייב להיצמד לאותו סגנון משחק, בכדי לחזור עם נקודות מהמושבה. וזה אפשרי, כי הדבר הגדול ביותר שקרה לקבוצה מאז מונה המנג’ר ניר קלינגר, זה שהקבוצה ממעטת לספוג, דבר שהיה בעוכריה בתקופתו של המאמן הקודם, אלי כהן.

המצטיין במשחק. דור פרץ צילום: ראובן כהן

אין ספק שהמשמעת הטקטית אותה מנחיל דני גולן לשחקנים, נותנת את אותותיה. ולכן, אני חושב שזה יבוא לידי ביטוי גם נגד המלאבסים, בתנאי שהאדומים ימשיכו בקו זה.
אמנם הסיכוי להיכנס לפלייאוף העליון קטן מאוד, אך עד שזה לא נגמר, הפועל חיפה חייבת לעשות את המקסימום בכדי להציג יכולת טובה בכל משחק, מה שעשוי לסייע לה בהמשך הליגה ובמשחקי הגביע, בהם יש לאדומים סיכוי להעפיל לחצי הגמר.
אי אפשר שלא להתייחס לרכש שעשה הנשיא יואב כץ בחלון העברות. הצטרפותם של עדן בן בסט, דור פרץ ושמואל שיימן, תרמה רבות לקבוצה והתוצאות בהתאם. שיימן ייצב את אגף שמאל שהיה פרוץ לחלוטין, פרץ שידרג את אמצע השדה בכל הפרמטרים וגורם לחבריו להיות טובים יותר לצידו, ובן בסט הוסיף רצון, שאפתנות ומנהיגות. אמנם כרגע זה לא בא לידי ביטוי בהבקעת שערים של מספר 9 באדום, אך כששחקני הקבוצה רואים שעדן לא מפסיק לרוץ, זה באופן אוטומטי גורם להם להשקיע יותר ולתת 100% מעצמם.
אבל אי אפשר להתעלם מהתנהלותו של בן בסט במשחק, לאחר שהוחלף בידי המאמן דני גולן וסימן בידיו כי אינו רוצה לצאת מהמגרש. התקרית לו הוסיפה לחלוץ והוא לא נהג כשורה. אפשר להבין שחקן שמתרגז שמחליפים אותו, במיוחד אם הוא חושב ששיחק טוב ותרם לקבוצה, אבל להביע את תסכולו באופן בוטה? לתפיסתי, זו היתה טעות גדולה שלו, זה לא מקובל ולא מתאים. אני מקווה שעדן יידע להתנצל בפני חבריו והצוות המקצועי, בכדי לשים את כל האירוע הזה מאחור, כדי שאוהדי הפועל חיפה ימשיכו לראות קבוצה מאוזנת, קבוצה שרצה ונלחמת על כל כדור, קבוצה שמחפשת לחלץ כדורים ולצאת להתקפות מעבר במהירות, קבוצה מגובשת ומאורגנת, קבוצה שונה בתכלית ממה שראו בסיבוב הראשון.

נא להתנהג בהתאם. עדן בן בסט צילום: ראובן כהן

ציונים זה הכל:

רובי לבקוביץ 6 עשה את עבודתו
דור מלול 7 סגר טוב את וואקמה
ניסו קפילוטו 6 ייצב את ההגנה
ברונו פניירו 6 משחק טוב כרגיל
שמואל שיימן 5 אני מצפה ליותר
לירן סרדל 6 עובד ומשקיע
דור פרץ 7 מחבר את הקבוצה
חיים מגרלשווילי 6 טוב כקשר
עדן בן בסט 6 עוזר מאוד לקבוצה
חנן ממן 5 פחות טוב מהרגיל
מהארן לאלה 5 איפה החדות
———מחליפים————
אדילסון באייה 6 נכנס טוב למשחק
—————————-
מאמן: דני גולן 6 ניהול משחק טוב

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>