21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מוא"ז עמק חפר

העתק הדבק: רני אידן ענה לתושבי עמק חפר בפורום שניהל איתם בפייסבוק

ראש המועצה אינו מתכוון לאפשר ים חופשי, אבל יפעל להוזלת המנוי דרך סבסוד. מובילת המחאה של “ים חופשי”, הדר פרנקו גלאור: “התאכזבנו מהתשובות”

מאת: זליג אהרונוביץ , 29 במרץ 2017

פורום שאלות ותשובות עם ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, התקיים השבוע בדף הפייסבוק של המועצה. יצוין כי, תושבים רבים שאלו את אידן לגבי חופי הים בעמק, לקראת העונה הבאה. וזאת, לאחר שנה וחצי של מחאה אותה הובילה קבוצת “ים חופשי עמק חפר”, בנוגע לחניונים חינמיים בחוף נעורים ומכמורת.

צילום: ארכיון "כוכב"

מבדיקת עיתון “כוכב” עולה, כי בכל המועצות האזוריות שבתחומן חופי ים, מזה שנים רבות התושבים זכאים לכניסה חינמית, בזכות הסדר של ראש המועצה שלהם, הדואג לתושבים עם הזכיינים ועם רשות הטבע והגנים. “לצערנו, רק בעמק חפר מוטל ‘מס ים’ על התושבים, וזאת למרות שאנחנו משלמים ארנונה דומה לשל תושבי חוף כרמל, וגבוהה מזו בגן רווה ובמטה אשר. בכל המועצות בהן ישנם גנים לאומים/שמורות טבע, כמו חוף הבונים וחוף פלמחים, זכאים התושבים לכניסה חינם גם לחופים אלו”, אמרו נציגי “ים חופשי”.
לדברי ראש המועצה בפייסבוק, הוא אינו מתכוון לאפשר ים חופשי, אבל שוב יפעל להוזלת המנוי דרך סבסוד. פעילי ים חופשי אמרו בתגובה כי: “די לנו בהוזלות מגוחכות, הגיע הזמן לומר די למס הים”.
עינבר מרגוליס, שאלה את ראש המועצה: “היי רני, חייבת להבין את הגישה של המועצה לגבי מצב החופים. עוד רגע נפתחת עונת הרחצה והחופים עדיין לא חינמיים. בנוסף, התחזוקה של חופים כמו נעורים היא מעבר לפושעת”.
עמוס גפנן, שאל: “רט”ג כמדינה נפרדת בתוך ישראל מנהלת וגובה כספים בשטח השיפוט של המועצה האזורית עמק חפר, השאלה היא, הדאגה שלך היא לתושבים משלמי המיסים? הוא שאינטרס המועצה שרט”ג תמשיך לנהל את חוף בית ינאי ולחסום כניסה של התושבים למשאב ציבורי. ולמה עד היום הים לא פתוח לציבור והמועצה טומנת את ראשה בחול? וזאת גם לאחר שמשרד הפנים העביר כספים לטובת הים, שתקציב המועצה לטובת הים הוא 300,000 שח לשנה”
שגיא גלאור, שאל: “היום הודיע שר הפנים על 57 חופים שיפתחו ללא תשלום כבר בחופשת פסח. בניהם חוף פלמחים בניהול הרט”ג, אבל חוף בית ינאי משום מה לא. מקומה של עמק חפר בכלל נפקד מהרשימה. רני, פתח לנו בבקשה את הים, אין עוד מועצה מקומית אחת אשר תושביה אינם זכאים לכניסה חופשית, מלבד עמק חפר. הגיע זמן לשינוי והתחדשות גם בחופים”.
הדר פרנקו גלאור, מובילת המחאה מטעם “ים חופשי”, שאלה: “מה לדעתך יגיע קודם, ים חופשי כראוי לתושבים, או שהרכבת תעצור בכפר ויתקין? תעשה את הדבר הצודק ותן לתושבים שלך ים חופשי, כמו שעושים כבר שנים כל ראשי המועצות האחרות. זה מתבקש”.
אדם איפרגן: “רני, מה קורה עם הים? האם התושבים שלך סופסוף ייכנסו חינם לחופים, או שיאלצו לחכות שנה לראש המועצה הבא?”.
ראוי לציין כי, כל השואלים קיבלו תשובה מוכנה שהועברה בהעתק/הדבק. ולכן, נכתב על ידי פעילי “ים חופשי” כי: “רני ערב טוב וברכות על היוזמה לשיח עם הגולשים. אבל אלפי תושבים כבר שנה וחצי מנסים לגלוש חינם בחופי העמק, בדיוק כמו שתושבי מועצות גן רווה, מטה אשר וחוף כרמל זכאים לכניסה חינמית לחופים במועצה, וכולל אלו שרט”ג מתפעלת. לא סבסוד ומס ים מופחת, אלא חינם. אנחנו בעמק חפר משלמים ארנונה כמו בחוף כרמל ויותר מגן רווה ומטה אשר. אז מה הסיבה שאנחנו כבר שנים מקבלים פירורי סבסוד בעוד האחרים נהנים מים חופשי? גם שם יש השקעות בחינוך, ביטחון, בריאות, תחבורה. בבקשה, אל תעתיקו את התשובה שעניתם לשגיא ועמוס, ובטח לכל מי שישאל על הים. פשוט תקשיבו למחאה ולתושבים, וגשו לפתוח לנו את הים, כי נמשיך עד שהים יהיה לנו חופשי”.
הדר פרנקו גלאור, מסרה בשם נציגי “ים חופשי” כי: “ציפינו שאחרי כמעט עשור שרני אידן הוא ראש המועצה, החלטתו תהייה לטובת אלפי התושבים הפועלים לשחרור הים, והתאכזבנו מהתשובות. לכן, נמשיך במחאה עד שתושבי עמק חפר יהיו זכאים לגישה חינמית לכל החופים ובכל החניונים, אם בכלל יתיר משרד הפנים למועצה לגבות בחופיה”.
נציגי המחאה סיפרו לכתבנו כי הם נפגשו לפני שלושה שבועות עם מנהל מחוז מרכז ברשות הטבע ומנהל חוף בית ינאי, במטרה להגיע להבנות, מכיוון שהגביה כיום אינה חוקית על פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה ושר הפנים. ראוי לציין כי, טרם פורסמה החלטתם והעונה נפתחת ב-2.4. כמו כן, פרסם משרד הפנים השבוע את החופים החינמיים שיפתחו כבר בפסח, וברשימה מופיע גם חוף פלמחים ועדיין לא מוזכר חוף בית ינאי. למעשה, בכל הארץ יפעילו הרשויות חופים חינמיים עם שירותי הצלה מפסח, למעט מועצת עמק חפר. “אנו עדיין מקווים שנשמע בשורות טובות יותר מאלו ששמעו הגולשים בפייסבוק”, אמרו נציגי “ים חופשי”.
מהמועצה המקומית עמק חפר נמסר כי זו הפעם השנייה, בה רני אידן משוחח עם התושבים עד 22:30 וכי מאות תושבים סימנו לו לייק. לעצם טענות “ים חופשי”, נמסר מהמועצה כי: “החופים שבאחריות המועצה הם מכמורת ונעורים, ואנו פועלים רבות על מנת לשמור אותם נקיים, מסודרים, שמורים ובטוחים. למועצה הישגים רבים בשנה החולפת בנושא החופים: נפתח חניון חינמי במכמורת, הוגברו האכיפה והפיקוח. אלפיים בני נוער מיישובי מזרח עמק חפר השתמשו בהסעות שארגנה המועצה לחופי הרחצה”.
אדין כתב לתושבים: “אני ממשיך במאמצי להשיג תקציבי מדינה הולמים לצורך הפעלת חופי הרחצה, הן מול יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח”כ דודי אמסלם, והן מול ראשי המועצות האזוריות המנהלים חופי רחצה, כדי לגבש מתווה לחלוקת תקציב המדינה המיועד לנושא זה. בעונת הרחצה הקרובה המועצה תסבסד את המנוי לתושבי עמק חפר לחוף בית ינאי, ואנו אף בוחנים את האפשרות להגדיל את הסבסוד”.
אידן ציים גם כי: “סיימנו מכרז חדש לזיכיון אחד להפעלת שני חופי הרחצה, שמתבסס על לקחי עונת הרחצה 2016, במהלכה ובהנחייתי הכניסה המועצה שיפורים רבים בחופי הרחצה, כמו: חניון חינמי בשני החופים, פיקוח ושיטור מוגברים בכל סוף שבוע וחג, הנחות בכניסה לחופים דרך רכישת מנויים והורדת מחיר, השכרת שמשיות וכיסאות, שיפור דרמטי באכיפת החניה במקומות אסורים, הגברת ביטחון המתרחצים מפני כלבים בחופים גם בימי שישי, שבת וחג, הסדרת שילוט נרחב במגוון תחומים בחופי הים ורכישת כיסא מיוחד, המאפשר לאנשים עם מוגבלות תנועה להגיע לתוך המים בחוף מכמורת”.

עוד כתבות בתחום מוא"ז עמק חפר

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>