23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הפולק שלו

מה קורה לנער מתבגר שבמקרה נחשף לראיון טלוויזיוני שמשנה כליל את חייו? תשאלו את אורי רונן, מבת חן בעמק חפר, שקיבל השראה מפול מקרטני, אותה החל ליישם בטיולים שלאחר הצבא. ועכשיו, הוא כבר מוציא את הסינגל השלישי שלו, I Have a Friend, בדרך לאלבום מקורי ומבטיח. “הרבה שירים הושמעו בכתבה, אבל מה שהכי תפס היה כשהם דיברו איתו על הסיפורים שמאחורי השירים, זה הדליק אצלי משהו”, הוא אומר. קבלו את הדבר הבא במוסיקה הישראלית, בסצנת האינדי פולק שצוברת תאוצה ברחבי העולם בעשור האחרון

מאת: זליג אהרונוביץ , 14 בספטמבר 2016

אורי רונן הוא סטודנט רווק בן 26, מוסיקאי, במקור מבת חן בעמק חפר וכיום מתגורר באזור שדרות, ליד מכללת ספיר. בראיון לרגל צאת שיר חדש שלו, הוא מספר כי הוא מתחיל שנה שלישית בתואר תרבות יצירה והפקה. “הילדות שלי היתה מאוד טובה אליי. אני חושב שעד היום זה משפיע עליי ועל המוזיקה שלי. חייתי בבית אחד כל חיי, גדלתי במשפחה חמה, בן זקונים ועם שני אחים גדולים, אח ואחות. היום אני והחברים צוחקים על זה שגדלנו בבועה”, מספר לי אורי.

צילום: שי צמח

מתי גילית את המוסיקה?
“התחביב הגדול שלי היה בכלל כדורסל. כמובן שאהבתי מוסיקה, אבל כמו כל בני גילי אז, הקשבתי להיפ הופ ומה שהיה אז מיינסטרים”.
ומה היה הרגע שבו עשית סוייץ’?
“ביסודי למדתי בויתקין ובתיכון למדתי ברופין, אבל כשאני חושב אחורה, הרגע המשמעותי הראשון בגישה החדשה שלי למוסיקה קרה בזמן הצבא”.
פרט, נמק והסבר.
“אני זוכר שהייתי בבית, ישבתי מול המחשב, זה היה בשבת בערב. התכוננתי נפשית לעוד בוקר של שביזות יום א’. ההורים שלי היו למטה, ראו חדשות. בחצי האזנה שמעתי שמגיע זמר ענק לארץ וכולם מחכים בכיליון עיניים להופעה. שמעתי את אילן לוקאץ’ ודני קושמרו מדברים על כך וזה קצת סיקרן אותי, אז ירדתי למטה, הם ראיינו את פול מקרטני. כמובן שידעתי מי אלו הביטלס, אבל ממש ברפרוף”.
ומה תפס אותך באותם רגעים?
“הרבה שירים הושמעו בכתבה, אבל מה שהכי תפס היה כשהם דיברו איתו על הסיפורים שמאחורי השירים, זה הדליק אצלי משהו. כשנגמרה הכתבה עליתי חזרה למעלה, התיישבתי מול המחשב. לאורך כל הלילה כמעט מצאתי את עצמי קורא סיפורים על הביטלס בויקיפדיה ומאזין לשירים שלהם בלופים. חודש אחרי זה קניתי את הגיטרה הראשונה שלי”.
אורי השתחרר מהצבא והיה כבר כל כולו בתוך הקטע הזה של הוינטג’ והסיקסטיז. הדבר הראשון שעשה בחופש”ש, היה ליצור בבית חדר זולה, סטייל וודסטוק. “השגתי פטיפון ישן מאשתו של בן דוד שלי והלכתי לעשות קניות בשוק הפשפשים ביפו ובירידי תקליטים שונים. כשסיימתי לבנות אותו, החלטתי לקרוא לו החדר הסגול”.

חי בסרט של עצמו

אורי גם לא פסח על הטיולים שאחרי הצבא: “הם היו מאוד משמעותיים לבנייה שלי כאמן וכותב שירים. זה התחיל בטיול ארוך בדרום אמריקה ונמשך לטיול בחוף המזרחי של ארה”ב, שם טיילתי כמו היפי אמיתי, ממש חייתי בתוך הסרט של עצמי. ישנתי בספות של אנשים שהכרתי בדרך, מוטלים קטנים, נסעתי לוודסטוק והייתי שם עם חבורה של היפים במשך ארבעה ימים”, הוא מספר לי בהתרגשות רבה.
ואיך זה התחבר למוסיקה?
“אני זוכר שהלכתי ברגל מהאוהל שלי להופעה של בוב דילן. גם עם פול מקרטני סגרתי מעגל ונסעתי לראות הופעה שלו באצטדיון בייסבול באוהיו. אלה היו חוויות שאני לא אשכח לעולם”.
שנתיים אחר כך הוא שיחזר את אותו טיול, רק הפעם בחוף המערבי של ארה”ב. אורי חרש את קליפורניה, נסע לראות הופעה של ארלו ג’אתרי, אמן פולק-רוק שהוא מאוד מושפע ממנו. “כמה שעות לפני ההופעה פגשתי אותו ברחוב, והכרנו. הוא אפילו הראה לי על הגיטרה שלי את האקורדים של אחד השירים שלו שאני מנגן”.
אחר כך הוא בילה שבועיים בסן פרנסיסקו, שם הכרתי את קלאודיה. “הבחורה שעליה נכתב הסינגל הראשון שלי”, אומר לי אורי ומוסיף כי: “היה בינינו חיבור מיוחד ונסענו לראות ביחד את המופע של הרולינג סטונס, שבדיוק עשו את הקאמבק שלהם”.
מהן ההשפעות המוסיקאליות מהן אתה שואב את ההשראה שלך?
“אני מאוד מושפע מהפולק רוק של שנות ה-60, שזה דילן, דונובן וארלו גאת’רי. אבל, גם מאוד אוהב את מוזיקת האינדי שמושמעת היום בארץ, שזה אסף אבידן, גבע אלון וג’יין בורדו. אין ספק שדילן הוא הגדול ביותר מבחינתי”.
ואיך זה בא לידי ביטוי ביצירה שלך?
“אני מוסיקאי של מילים, אני מאוד אוהב לשמוע את הסיפורים בתוך השירים. ודילן, הוא מספר אחד בזה, טוב נו ביחד עם הביטלס”.
ואיך זה מתחבר למוסיקה הישראלית?
“אריק איינשטיין, מאיר אריאל וכוורת הם גם אמנים שאני מאוד מאוד אוהב. באיחוד של כוורת, בקיץ 2013, לא הספיקה לי הופעה אחת בירושלים, אז הלכתי לראות אותם שוב גם בפארק הירקון בת”א”.

צילום: אלונה נחמיאס

שיר אהבה לירדן

כעת, אורי משחרר לרדיו סינגל חדש מתוק וממכר, שכתב על קשר מיוחד בתקופתו כסטודנט, בשם: I Have a Friend. אורי אחראי על השירה, גיטרה, מפוחית, קסילופון והטמבורין. ביחד עם הרכב מוזיקלי עשיר, הכולל: סקסופון, קלידים, גיטרות ותופים, מתקבלת הרמוניה קסומה ומתקתקה, שבקלות הופכת את הלב לסוכריות קופצות. “עם מפוחית בפה וגיטרה בידיו, אורי ניגן את מיטב השירים של בוב דילן, הביטלס ועוד, בכל הוסטל שפגשנו אותו, ויותר מכך, התעקש לעשות דברים בדרכו המיוחדת”, כתב יונתן נאג’י צדיק בבלוג ‘מה וזה’.
ספר קצת על השיר החדש שלך.
“זה הסינגל השלישי שאני מוציא. כתבתי אותו בסלון של ירדן, חברה טובה שלי, בזמן שהתנחלתי אצלה במשך סמסטר שלם, בשנה הראשונה שלנו בתואר. לא היה לי איפה לגור בדרום, והיא לגמרי הצילה אותי”.
ואיך הוא התקבל?
“לא כל כך ידעתי מה לעשות עם השיר הזה כשסיימתי לכתוב אותו, כי הכל היה נורא מבלבל. איך לבוא ולהגיד לחברה הכי טובה שלך – “שומעת שניה, כתבתי עליך שיר אהבה”. אבל כששרתי אותו לאנשים, באיזה רגע אחד במילואים או סתם אצלי בבית, תמיד היתה תגובה סקרנית כזאת מצידם, וקיבלתי עליו מחמאות. אז החלטתי שאני לא שומר את זה בבטן יותר ופשוט שרתי אותו בהופעה במכללה, כאשר ירדן ושאר החברים יושבים בדשא ולא מבינים מאיפה הבאתי את זה. זה היה רגע מצחיק וגם מאוד מרגש”.
מי שותף איתך להפקת השיר?
“את השיר הפיק לי עמית ליכטמן, שהפיק גם את הסינגל הראשון שלי ולימד אותי המון דברים שלא ידעתי קודם במוסיקה. גייסתי להקלטות את מיטב החברים המוזיסאים שלי והקלטנו את השיר במכללה, בעזרתם האדיבה של סטודנטים לסאונד. את המיקס והמאסטרינג עשה לי אורי וינוקור, שאחראי על ההפקה והמיקסוס של המון אמנים בסצנת האינדי, כולל השלושה שהזכרתי קודם”.

צילום: ארכיון "כוכב"

ויש גם קליפ, איפה צילמתם אותו?
“את הקליפ כתבתי והפקתי בעצמי. אבל מי שעזרה לי מאוד היתה אליה פיקל, שביימה אותו וגם שרה בשיר עצמו. כל הצוות מאחורי הקליפ הם סטודנטים לקולנוע וטלוויזיה במכללה. היה לי מאוד חשוב ליצור הכל בסביבת המכללה, כי כאן הכל התרחש וכאן אני חי עכשיו. רציתי להעביר את האווירה הסטודנטיאלית הפסטורלית שאני חי בה דרך השיר והקליפ הללו”.
אתה מופיע בזמן הקרוב?
“בהחלט, במיני פסטיבל אינדי במועדון האזור בת”א, ב- 21.9. בפאב המקום מצפה אביב ב- 7.10 ובקפה לולה בבאר שבע ב- 31.10, תבואו יהיה פולק”.
ולסיום, איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
“איפה אני רואה את עצמי בעוד 10 שנים? וואלה, שאלה טובה. ככל הנראה מופיע בפסטיבלים הכי גדולים של אירופה, כשעדיין יש לי שיער על הראש, אני אופטימי”.
ועכשיו, כשמאחוריו שני סינגלים והופעות סולו רבות ברחבי הארץ, יוצא אורי רונן במופע חדש, עם סינגל חדש, ובליווי להקה חדשה המורכבת מסטודנטים ממכללת ספיר. שיריו של אורי עוסקים בחוויות שצבר בשנים האחרונות כשטייל מסביב לעולם עם תרמיל, גיטרה ומפוחית. כאמור, הופעתו הייחודית מושפעת מז’אנר הפולק רוק ששטף את ארה”ב בשנות ה-60 ומסצנת האינדי פולק שצוברת תאוצה ברחבי העולם בעשור האחרון.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>