22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

הפועל חיפה חייבת לשפר את המשחק המסודר

אמנם בשני המשחקים האחרונים, נגד הפועל עכו בגביע ובליגה, הצליחו האדומים להשיג את מלוא הנקודות ואת מטרותיה, אלא שלאורך זמן, יהיה לה קשה מאוד להמשיך במצב הנוכחי. פלקושצ’נקו מאכזב מאוד, ברסקי לא תורם בהתקפה במשחקים האחרונים, ואיזה מזל שקלינגר גילה סוף סוף את המחליפים

מאת: אלי לונטל , 31 בינואר 2018

בחיים יש לפעמים מצבים, בהם עליך לבצע את המשימה ולא תמיד משנה הדרך. בשני המשחקים האחרונים של הפועל חיפה, בגביע ובליגה נגד הפועל עכו, הקבוצה הצליחה להשיג את מלוא הנקודות ואת המטרה שלה, שזה הניצחון. מיותר לציין את חשיבות הניצחון בגביע וההעפלה לשלב רבע הגמר, וכך גם לגבי ניצחון הליגה האחרון, שהגיע לאחר שלושה משחקי ליגה ללא ניצחון. אם לומר את האמת, הדרך לא היתה מספיק טובה וכך גם הרמה שהציגה הקבוצה, אבל מה שהיה חשוב הוא להשיג את הניצחון, כאשר בשני המקרים, האדומים הבקיעו שערים מכריעים בדקות הסיום.

עידן גולן. נכנס, הבקיע וניצח צילום: ראובן כהן

בשורה התחתונה, במשחקי הליגה אנו רואים את הפועל חיפה מתבססת בצמרת העליונה, קרוב מאוד לקבוצות כמו הפועל באר שבע, מכבי תל אביב ובית”ר ירושלים, שגם הן אינן מציגות יכולת מעודדת לאורך כל הדרך ומדי פעם מאבדות נקודות. גם בגביע המדינה, הפועל חיפה עדיין חיה ובועטת, וכפי שכולנו יודעים, משחקי הגביע נערכים אחת לחודש, ואז יש צורך במאמץ חד פעמי כדי לעבור שלב, ובמקרה הזה הפועל חיפה הוגרלה לדרבי מסקרן מאוד בשלב הבא, נגד מכבי.
הקבוצה נמצאת על סף כניסה לפלייאוף העליון, בפעם הראשונה מזה שנים, ועבורה מדובר בהצלחה גדולה מאוד. היעד הבא של האדומים, לאחר הבטחת הפלייאוף העליון, הוא להגיע לאירופה, והיא תוכל לעשות זאת בכמה דרכים – או אם תסיים במקומות 3-1 או דרך גביע המדינה, ויש סיטואציה מסוימת, שגם המקום הרביעי יספיק, אם אחת משלוש הראשונות תזכה בגביע המדינה ואז יתפנה כרטיס נוסף.
חשוב לי לגעת בדבר בו אני נוגע לאורך כל העונה. שני המשחקים האחרונים של הקבוצה, ובעיקר המשחק האחרון נגד עכו, נתנו לנו איזושהי גושפנקה לדברים שאנחנו אומרים כל הזמן, שהפועל חיפה היא קבוצה שמשחקת בצורה מסודרת ומאורגנת, עם מאמן בדמותו של ניר קלינגר, שמקפיד על משמעת טקטית ועל ריצה במגרש (הפועל חיפה היא אולי הקבוצה שעושה הכי הרבה קילומטראז’ במגרש). מדובר בקבוצה עם שחקנים ממושמעים, שכל הזמן עושים את תפקידם ולא חוששים מעבודה קשה. בקיצור, זו קבוצה עם אופי, קבוצה “רעה” וקשה. את התכונות החשובות הללו אפשר היה לראות בשני המשחקים האחרונים, ודי אם אזכיר את השער שהיא כבשה בדקה ה-89 בגביע המדינה נגד עכו, לאחר שבכל המשחק עד אז היא האמינה בעצמה, וכמובן שחשוב גם להזכיר את שער הניצחון שהבקיע המחליף עידן גולן בדקה ה-82, בליגה. כפי שציינתי במדור זה לפני שבוע, זה מאוד לא פשוט לנצח את אותה הקבוצה פעמיים תוך 4-3 ימים, והפועל חיפה הצליחה בכך, ועל כך מגיע לה שאפו. בעניין עידן גולן, חשוב לציין שמדובר בחילוף התקפי מצוין של קלינגר, במסגרתו הוא הכניס חלוץ במקום קשר.
יחד עם זאת, במשחק האחרון, משחק הליגה נגד עכו, ראינו את הפועל חיפה במספר מדדים לא טובים ודווקא בכך חשוב לי לגעת. אמנם התוצאה היתה מצוינת ושלוש הנקודות היו חשובות, אבל שוב אפשר היה לראות, שהפועל חיפה לא הצליחה במשחק מסודר להניע את הכדור ולהגיע למצבים. למה זה קורה? קחו לדוגמה את הקשר סוויסטאד, שהוא ללא ספק שחקן של מאמן. הוא סוגר את הפינות ואת הקשרים, מנסה לחלץ כדורים, וכאשר הוא מרוויח כדור – הוא משחרר אותו מהר מאוד לשחקן שנמצא כ-5 מטר לפניו. הוא לא עושה כמעט שום פעולה התקפית, אבל אתה יודע מה תקבל ממנו. זה שחקן של ציון 6-5 בכל משחק, ואתה יודע בדיוק מה תקבל ממנו בהגנה.
לעומתו, ברסקי, גינסארי ופלקושצ’נקו הם שחקנים שיכולים לשחק היטב בעמדת הקשר 50:50, כלומר גם לעשות הגנה מצוינת וגם לצאת קדימה. יחד עם זאת, במשחקים האחרונים, ברסקי לא עשה שום דבר בחלק ההתקפי, וזה מורגש בכך שהפועל חיפה הרבה פחות טובה, וכוונתי היא למשחק מסודר ולא להתקפות מעבר, שגם הם חלק גדול ממשחק הקבוצה. אני מדבר דווקא על משחקים נגד קבוצות פחות טובות על הנייר מהפועל חיפה, ואז הקבוצה חייבת ליזום, להתקיף ולכבוש ממהלכים קבוצתיים מסודרים.
מקסים פלקושצ’נקו מהווה עבורי אכזבה ענקית בכל הקשור לרמת המשחק שהוא מציג. הפוטנציאל שלו ידוע, הוא בועט מרחוק ומסוגל לעשות דריבל, יש לו פס עומק – אבל אף אחד מהדברים הללו אני לא רואה בו כרגע. כנראה שהוא נמצא במצב רוח ירוד וצריך להרים אותו. יכול להיות שמדובר בבעיות כספיות או בעיות של חוזה, אבל זה לא צריך להשפיע עליו. ככל שיהיה טוב יותר, הסיכוי שלו לקבל את החוזה שהוא חושב שמגיע לו, יהיה גבוה יותר, ועליו לקחת זאת לתשומת ליבו. מקסים חייב להופיע למגרש ולתת את כל מה שהוא יודע, ובשלב הזה של העונה הוא נותן מעט מאוד, וזה הרבה פחות מרמתו הרגילה.
לגבי גינסארי, איני יכול לבוא אליו בטענות, מכיוון שבחלק גדול מהמשחקים הוא היחיד שנכנס לעומק והיחיד שמסוגל לתת פס עומק הרבה יותר משני האחרים, אם כי במשחק האחרון הוא לא עשה זאת, והפועל חיפה נראית אנמית כשהיא מחזיקה את הכדור וצריכה לשחק משחק מסודר, דרך המגינים והקשרים, ולהגיע למצבי הבקעה. זה נראה לא טוב, וכפי שציינתי מקודם, האופציה הזו של משחק מסודר כמעט ולא קיימת בקבוצה.
אני מקווה שגילי ורמוט, שחתם בימים האחרונים בקבוצה, יצליח לסדר את המשחק הקבוצתי בקישור ולתרום בכל הקשור למשחק מסודר, כאשר מדובר בעוד שחקן שמחזיק כדור מצוין. אני מקווה שבעניין הזה הקבוצה תשתפר, מכיוון שבמצב הנוכחי, יהיה לה קשה מאוד לנצח משחקים נגד קבוצות ברמה שלה, וגם קבוצות פחות טובות ממנה.
לגבי יוסיפ איבנצ’יץ’, בסך הכל מדובר ברכש טוב שהשתלב היטב בפאזל הקבוצתי. יחד עם זאת, אני לא אוהב שהוא משחק בצד שמאל, מכיוון שאני חושב שמדובר בחלוץ “מס’ 9”, ומה שקלינגר יכול לעשות זה לבלבל קצת את היריבים ולבצע הרבה פעמים חילופים בינו ובין תורג’מן, תוך הכנסת איבנצ’יץ’ לאמצע כשיש יותר הגבהות ולבקש מתורג’מן להיכנס מהכנף לאמצע. דבר זה יקשה על השמירה של הבלמים, שחלקם ייצאו מצד שמאל על תורג’מן – ואז לאיבנצ’יץ’ יהיה יותר קל. כפי שציינתי, בסך הכל מדובר ברכש טוב, כאשר המסה, הגובה והנוכחות שלו, יעזרו מאוד לקבוצה.
לסיום, אני רוצה לגעת בנקודה חשובה מאוד, אולי הכי חשובה. סוף סוף ניר קלינגר השכיל לבצע קצת חילופים. אמנם זה לא מאוחר מדי, אך בוודאי מעט מדי. שחקנים כמו אראל, סרדל וגולן צריכים לראות יותר דקות משחק, להעיז ולא לפחד. בסך הכל, להפועל חיפה יש ספסל לא רע, ובעניין זה אפשר להזכיר גם את סער פדידה, שנתן דקות טובות בגביע. לקלינגר יש שחקנים שיכולים לעזור מהספסל, בטח כשזה קורה משחק אחד פה, משחק אחד שם, ואז אפשר לתת לשחקנים הבכירים קצת מנוחה. הריענון הזה הוא דבר מצוין, מכיוון שהליגה עוד ארוכה, לקבוצה מחכים משחקי הפלייאוף העליון והשחקנים הבכירים צריכים לשמור על כוחות ועל רעננות. טוב יעשה קלינגר אם ישכיל להשתמש בשחקני הספסל, ואז להערכתי, הפועל חיפה תהיה בדרך הנכונה.
כרגע הקבוצה נמצאת עם הפנים למשחק נגד בני סכנין המקרטעת, וניצחון נגדה ייתן לשחקנים הרבה מאוד ביטחון, מה עוד שמדובר בהכנה מעולה לקראת דרבי הגביע נגד מכבי חיפה.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 6 שמר על שער נקי.
דור מלול 5 בתקופה פחות טובה.
גבריאל תאמאש 6 כרגיל מעוז ההגנה.
ניסו קפילוטו 6 מנוסה, בטוח ושקט.
שמואל שיימן 6 הגנה, התקפה ובישול.
רוסלן ברסקי 5  חסר יכולת התקפית.
רסמוס סוויסטד 5 עובד בעיקר בחילוץ כדורים.
מקסים פלקושצ’נקו 4 מאכזב, לא טוב.
ראדו גינסארי 5 משלים קישור אנמי.
יוסיפ איבנצ’יץ’ 6 יש תקווה לשערים.
אלון תורג’מן 6 המנהיג של הקבוצה.
—על ספסל המחליפים—
גל אראל 6 (מחליף), נכנס טוב, חייב לפתוח.
עידן גולן 6 (מחליף), נכנס, הבקיע וניצח.
————————————–
ניר קלינגר 6 חילופים מנצחים.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>