18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

הפועל חיפה עלתה למחצית השנייה כמו מלוע של תותח

כפי שקרה לה לא פעם במהלך העונה, הקבוצה לא נלחצה מהפיגור המוקדם, וכמה שינויים חשובים גרמו לה להשתפר מאוד במחצית השנייה. אז מה גרם להם להפוך את האנמיות של המחצית הראשונה לאגרסיביות ומה חלקו של ניר קלינגר בניצחון

מאת: אלי לונטל , 21 במרץ 2018

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

מה שראינו במשחק האחרון של הפועל חיפה נגד מכבי ת”א, משקף למעשה את כל העונה של הקבוצה. אמנם נכון שהדבר החשוב ביותר היה לפתוח בניצחון עם פתיחת משחקי הפלייאוף העליון ולהגיע למצב שבשלב זה לפחות, המקום השלישי יהיה ריאלי, אך הדרך בה הושג הניצחון היתה רחוקה מלהיות טובה, ממש כפי שקרה לא מעט פעמים העונה.

מגרלשווילי, חילוף מנצח צילום: ארכיון "כוכב"

די אם אגיד שכמו בעבר, גם הפעם המחצית הראשונה של הקבוצה לא היתה טובה, אלא שהיא ידעה להתרומם במחצית השנייה. שוב אפשר היה לראות שהאדומים לא נבהלים מפיגור וידעו לחזור למשחק ולכבוש שער ניצחון בסיום, ועל התופעה הזו של חוסן מנטלי, אופי חזק וכיבוש שערים בדקות הסיום, דיברתי בטור הקודם. אין ספק שזו העונה של הפועל חיפה, בה כל חילוף של ניר קלינגר הוא בינגו, וכמובן שאפשר היה לראות זאת במשחק האחרון, כאשר שני המחליפים מקסים פלקושצ’נקו וחיים מגרלשווילי, כבשו שערים חשובים. גם השער שהקבוצה ספגה, לא גרם לה לשנות את מערך המשחק באופן שלילי, אלא ההיפך, היא ידעה כאמור לחזור לעצמה. לגבי ניתוח המשחק, הפועל חיפה פתחה במערך שונה מהמשחק הקודם נגד מכבי ת”א, מערך של 2:3:5, והיתה מוכנה היטב למארחת, שמשחקת עם קו אחורי של 5 שחקנים ושולחת שני מגינים קדימה. ההבדל המשמעותי היחיד בשני המשחקים האחרונים בין שתי הקבוצות, הוא שבמפגש הקודם, הפועל שיחקה במערך 3:2:5, ומכבי ת”א שלטה באופן מוחלט במרכז המגרש, מה שהביא בסופו של דבר לתבוסה 4:0. הפעם קלינגר עשה שיעורי בית, ובכל הקשור למרכז השדה, המשחק היה מאוזן. יחד עם זאת, במחצית הראשונה, האדומים לא הצליחו לתרגם את החזקת הכדור, איבדו לא מעט כדורים במרכז המגרש ואיפשרו למכבי ת”א לשלוט במשחק ולתקוף ללא הפסקה. עם זאת, הקבוצה הצליחה לרדת למחצית בפיגור מינימלי, מה שכמובן עזר לה בהמשך. חשוב להדגיש את משחק ההגנה המצוין של דור מלול וניסו קפילוטו, ועל כך יש להוסיף את משחקו השקט והבטוח של גבריאל תמאש.
עם פתיחת המחצית השנייה, הפועל לחצה הרבה יותר, נעה יותר טוב והקשתה על מכבי ת”א. זה היה נראה כאילו שהיא יצאה מתוך לוע של תותח. הקבוצה האנמית של המחצית הראשונה הפכה פתאום לקבוצה הרבה יותר אגרסיבית, ולאט לאט נכנסה למשחק.
באשר להבדל בין שתי המחציות, חשוב להדגיש את משחקם של הקשרים האחוריים. הפועל חיפה פתחה את המשחק עם שני קשרים שבאופי ובמהות שלהם הינם הגנתיים, מיטרבסקי וברסקי, ובאיזשהו שלב ברסקי נפצע והוחלף ע”י פלקושצ’נקו, שהוא יותר קשר 50:50 קלאסי שמאיים על השער. פתאום הקבוצה שיחקה יותר התקפי, הניעה את הכדור הרבה יותר טוב ושמרה עליו. יחד עם גל אראל, שעושה את זה מצוין, הקבוצה הניעה היטב את הכדור והגיעה ליותר מצבים מול השער, ובדקה ה-68 הבקיע פלקושצ’נקו שער נהדר מחוץ לרחבה, מה שהחזיר את האדומים למשחק. לגבי חיים מגרלשווילי, מה עוד אפשר לומר על חילוף כזה, של מגן שמאלי שמבקיע שער בדקה כל כך קריטית, שלוש דקות לאחר שנכנס כמחליף… היה יפה לראות אותו רץ לכיוון הרחבה, מרים את היד, מבקש את הכדור ומבקיע כמו חלוץ גדול. נקודה נוספת לגבי הקבוצה היא העובדה שיש לה כושר גופני מצוין, וזה גם גורם לה בדקות האחרונות ללחוץ ולנצל את טעויות היריבה כדי להגיע למצבים ולהבקיע.
ואי אפשר בלי כמה מילים על ניר קלינגר. אפשר לראות אותו על הקווים, כשהוא דוחף את השחקנים ומחלק הוראות בצורה נכונה, ובאותה נשימה חשוב לומר שהוא הרבה יותר רגוע, וכבר לא מתלהם או מורחק כפי שהיה בשנים קודמות.
כפי שציינתי בטור קודם, אם הפועל חיפה תצליח לשמור על אחוז צבירת הנקודות כמו שהיה בעונה הרגילה, היא תסיים את הפלייאוף העליון במקום השלישי ותגיע לאירופה, וכמובן שזה יהיה הישג אדיר עבורה.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 6, מניה בטוחה בשער.
דור מלול 7, משחקו הטוב ביותר העונה.
ניסו קפילוטו 7, סגר את הרחבה לחלוטין.
גבריאל תמאש 6, כרגיל שקט ובטוח.
שמואל שיימן 5, משחק בינוני, אשם בשער.
ריקי מיטרבסקי 5, אפור אך יעיל.
רוסלן ברסקי 5, טרם חזר לעצמו.
גל אראל 6, עשה עבודה טובה.
ראדו גינסארי 5, הרבה עבודה, מעט תועלת.
עדן בן בסט 6, תנועה כל המשחק.
אלון תורג’מן 6, מטריד הגנות.
מקסים פלקושצ’נקו 7, נכנס, הבקיע, ניצח.
יוסיפ איבנצ’יץ’ 5, לא הספיק להשפיע.
חיים מגרלשווילי (ללא ציון), שער ניצחון ב-3 דקות.
ניר קלינגר 7, שלושה חילופים, שני שערים, מאמן אחד.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>