22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

פרשנות / איציק אהרונוביץ – “הצעירים הם עלה התאנה בכישלון של רוני לוי”

מאמן מכבי חיפה, רוני לוי, שעשה העונה קאמבק למועדון הירוק, הוא כישלון אחד גדול עד כה, שלא הצליח להביע את חותמו על הקבוצה ונכשל בכל פרמטר. אז מה הביא אותו להיכשל עם השחקנים הזרים. וגם, למה לוי לא בנה על הצעירים שהוא כל כך מתהדר בשילובם, בתחילת העונה. “זו גניבת דעת! אין לי ספק שלרוני יש יחצנים מצוינים, אבל עלי אי אפשר לעבוד עלי”, אומר פרשן הכדורגל, איציק אהרונוביץ

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 26 בינואר 2016

כשרוני לוי קיבל את שרביט האימון בכפר גלים, הוא הבטיח קבוצה תוססת, דינאמית, קבוצה שיש לה דרך וכזו שתשאף לחזור לקדמת הבמה בליגת העל. הוא החל לגבש את הסגל, תוך כדי ניסיון לאתר שחקני רכש זרים, אותם אמר כי יבחר ב”פינצטה” עד להחתמתם. ומה קרה בפועל? הוא נכשל בכל פרמטר והוא האשם העיקרי במצבה העגום של הקבוצה.

צילום: ג'ו לוציאנו

זרים לא מתאימים

ונתחיל עם הזרים: ניקולה דריניציץ’, הקשר האחורי אותו רוני לוי כל כך רצה בקבוצה שלו, לא פגע ולא סיפק את הסחורה בלשון המעטה. בסופו של דבר הוא נפגע והלך הביתה. ומי הביא אותו? רוני לוי. “שלא יספרו לכם סיפורים שמישהו אחר מהמועדון הביא לו אותו”, אומר פרשן הכדורגל, איציק אהרונוביץ, בראיון לספורט “כוכב”.

דומה כי היתה יד מכוונת שהביאה את דריניצי’ץ למכבי חיפה.

“למאמן כדורגל שמחזיק מעצמו, אחרים לא יכולים לקבוע את סגל השחקנים. גם לא את הדרך. הכתובת הייתה על הקיר מהיום הראשון, אבל רק רוני לא ראה אותה”.

גם מארק ואליינטה לא הצליח להתעלות מעל הרמה של הקבוצה. איך את מסביר את זה ששחקן ששיחק בליגה הספרדית מגלה יכולת כל כך ירודה? 

“הוא כדורגלן מבוהל, מבולבל וראש קטן. אף פעם הוא לא יעזוב את האמצע (המקום הנוח לו) כדי לחפות על שחקן אחר. וכל זאת, למרות שהוא בדרך כלל הבלם החופשי, מאחר ודקל קינן הוא זה שתמיד לוקח את החלוץ. לכן, תמוה בעיני איך כדורגלן ששיחק בליגה הספרדית לא מבין מה זו סגירה ומה זה חיפוי. בלם שלא יודע לחפות על חבר שלו, אין לו מקום בקבוצת כדורגל”.

צילום: ג'ו לוציאנו

אתה לא מחמיר איתו יותר מדי?

“ממש לא. מי שצפה בביצועיו של ואליינטה השבוע, ראה שחקן (טכני) שיודע לטפל בכדור ולא יותר מזה. הטעויות שהוא עשה לא מתאימות לשחקן זר שהושקעו בו מיליונים, שחקן שהיה אמור לשדרג את הקבוצה בתפקיד הזה. ולתפיסתי, בלם שאין לו מהירות, אין לו מה לחפש בסגל של מכבי חיפה”.

ומה עם אוברנייק? 

“זה ברור מאוד שרוני לא נותן לו את התפקיד שמתאים לו במרכז המגרש, אלא בכנף, שם הוא לא בא לידי ביטוי והוא מתוסכל. הוא רוצה את הכדור רק לרגל ולכן המשחק שלו שקוף. קל מאוד לשמור אותו, הוא לא מספיק חזק גופנית ולא תורם למשחק של קבוצתו במאומה. יתרה מכך, נגד קרית שמונה שיחקה מכבי חיפה עם עשרה שחקנים, כי הוא לא היווה פקטור, לא בהגנה ולא בהתקפה”.

צילום: ג'ו לוציאנו

לירוקים חסרים שחקני הכרעה בהתקפה. רוני לוי טעה בצירופו של גליינור פלט?

“מדובר בשחקן מאוד מסורבל, שלא מגיע למצבים ולא יוצר לעצמו מצבים. התנועה שלו שקופה וכבדה, אך למזלו יש לו רגל ארוכה מעל הממוצע של חלוצים, לכן הוא הצליח להבקיע פעמיים. אם חלוץ מרכזי זר הוא לא שחקן שמסוגל להבקיע שער בלי שיסדרו לו מצב להבקעה, אין לו מקום בסגל של מכבי חיפה. נקודה. שחקני הכרעה יש הרבה, אבל לא במכבי חיפה, אלה במכבי ת”א והפועל ב”ש”.

אז מי שאחראי לכישלון עם הזרים זה אך ורק רוני לוי?

“ברור, ושלא יעבדו עליכם”.

צעירים באמצע הדרך

אומרים שלפעמים צריך מזל יותר משכל, וזה בדיוק מה שקרה העונה לשחקנים הצעירים של מכבי חיפה, שחלקם מציגים יכולת טובה ומשתפרים ממשחק למשחק. הרי ברור לגמרי, שלולא פציעותיהם של אופיר קריאף (שהגיע במהלך העונה) ושל קובי מויאל שעדיין לא הצליח לחזור מהפציעה, בתוספת הרצון להשתחרר מחוזים של מספר שחקנים, כולל שחרור של שחקנים מהסגל, הצעירים האלה היו מוצאים את עצמם במקרה הטוב בקבוצת תחתית בליגת העל, או בקבוצה מהליגה הלאומית.

צילום: ג'ו לוציאנו

לכן, בסיטואציה מסוימת אפשר לומר שמשהו טוב כן ייצא מהעונה הזו. “זה נכון ויפה להגיד שהצעירים של מכבי חיפה, גם אלה שבסגל וגם אלה שבהרכב, הם העתיד של הקבוצה”, אומר אהרונוביץ.

אז אתה מאמין שהם יובילו את הקבוצה לעתיד טוב יותר?

“הדרך נכונה, במיוחד כששניים מהצעירים הם מהטובים בקבוצה ומגלים יכולת מפתיעה”.

פרט, נמק והסבר.

“עטא ג’אבר ונטע לביא. עטא, שעל הכישרון שלו אני מדבר כבר שנים, לא מפתיע אותי כלל וכלל. יש לו מהלכים טובים, למרות שמפעם לפעם הוא מסתבך בכדרור מיותר”. ולביא, באמת מחמם את הלב לראות אותו משתלב ותוקע יתד בהרכב”.

זה נכון לומר שרוני לוי מרפא ומשנה את פני הקבוצה בזה שהוא נותן לאותם צעירים את ההזדמנות שלהם?

“זו גניבת דעת! אין לי ספק שלרוני יש יחצנים מצוינים, אבל עלי אי אפשר לעבוד, כי היה אפשר לתת לאותם צעירים את הבמה כבר מתחילת העונה, לפחות לחלקם, ולא לחכות לכישלון של המועדון הזה כבר עונה חמישית ברציפות”.

אז מהצעירים תגיע הבשורה?

“הצעירים הם עלי התאנה בכישלון של רוני לוי. לדעתי, רוני איבד את דרכו כמאמן”.

בוא נחזור למשחק מול קרית שמונה. דומה היה כי הירוקים היו לאחרונה במומנטום חיובי, אך הם שוב חזרו לאחור. מה הסיבות שהביאו להפסד?

“במשחק נגד קריית שמונה, הקבוצה נקלעה לפיגור בדקה השביעית, אבל היה עוד הרבה זמן כדי להפוך את התוצאה. אבל במקום לשחק בשכל, בסבלנות, בתכליתיות, מה ראינו? חוסר שיטה וחוסר סגנון, קבוצה שמשחקת לרגלי היריב ומקלה עליו לחסל כל מתקפה של הקבוצה”.

אתה רואה אור בקצה המנהרה?

“אם ראיתי ניצנים מאז המשחק נגד סכנין, בו הקבוצה מצאה לה את הנישה והתחילה לשחק בסגנון מסוים ולהיות מאורגנת בין החוליות, לא להיתפס במתפרצת, ומצד שני היא זו שתופסת את היריב במתפרצות, אז הגיע המשחק האומלל השבוע, שהוכיח שלמכבי חיפה אין דרך”.

צילום: ג'ו לוציאנו

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>