18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

הרומן שלו עם מרוקו

דוד אדרי שנולד במרוקו לא ידע בילדותו שלימים יהפוך לסוג של שגריר ישראלי, המביא איתו לממלכה המדברית אלפי תיירים מדי שנה, שנהנים כל הדרך. כמנכ”ל חברת “רויאל מרוק טורס”, הוא עומד מאחורי אינספור טיולים ביעדים אקזוטיים, המשאירים טעם של עוד. “אנחנו הישראלים, על אף שאין יחסים דיפלומטים בין המדינות, מתקבלים במאור פנים ובכבוד. אפשר בהחלט להגיד שאנחנו מרגישים כ-VIP במרוקו”, הוא אומר

מאת: שלמה דהן , 14 בינואר 2018

כ-17 מיליון תיירים בשנה מבקרים במרוקו. הם מגיעים מכל רחבי העולם, ביניהם עשרות אלפי ישראלים, ולאחרונה החלה הצפה של תיירים סינים, עקב ביטול הויזה כפי שהיה עד כה.
כדי להבין את מימדי התופעה ההולכת וגוברת, נפגשתי השבוע עם דוד אדרי, מנכ”ל “רויאל מרוק טורס”, כדי לשמוע ממקור ראשון מה הופך את מרוקו ליעד לוהט וקסום כל כך השנה. “אני עוסק בתחום כ-25 שנים, רק ביעד אחד: מרוקו. אני יכול לשרטט גרף שרק עולה ועולה בתנועת התיירים הישראלים לממלכה מיוחדת זו”, אומר לי אדרי.

צילום: ארכיון "כוכב"

איך זה בא לידי ביטוי אצל התייר הישראלי?
“אם בשנים הראשונות ביקרו ישראלים לטיולי שורשים, היום כ-80% מהמטיילים הישראלים מוצאם ממרכז אירופה, משום שגילינו כולנו את הגיוון של מרוקו ואת החיוך שבו אנו מתקבלים. תוסיף לזה את המחירים הנוחים והרצון לגלות יעדים אקזוטיים מעבר לאירופה הסטטית, נקבל את ההסבר לעליה בתיירות למרוקו”.

תמורה מלאה לכספכם

מרוקו היא ממלכה בת 33 מיליון תושבים, הנשלטת בידי המלך מוחמד השישי, כמו גם בידי פרלמנט וממשלה בעיר הבירה רבט. מחצית מהאוכלוסייה ברברים (כמו הבדווים אצלנו) ומחצית מוגרבים (ערבים המפוזרים בערים). הארץ מגוונת מאוד ומסבירה פנים, שילוב של מסורת וקדמה, מודרנה ושורשיות טבעית.
מדובר במדינה מתפתחת או מדינת עולם שלישית, משודרגת בצעדי ענק בכל התחומים. 14 שדות תעופה ונמלים, אלפי קילומטרים של אוטוסטרדות ופסי רכבת, 33 בתי חולים ורכבת קלה בערים הראשיות ועוד.
התיירים שמגיעים למרוקו מטיילים בקזבלנקה וברבט (עיר הבירה), בהרי האטלס ובמדבר סהרה, בעמקים הירוקים ובשווקים הצבעוניים, ארמונות פאר ומרקש האדומה ועוד.
כשאני שואל את אדרי מתי החל הרומן שלו עם מרוקו הוא מחייך, ואומר: “הרומן שלי עם מרוקו התחיל כנראה כשנולדתי שם”.
ובתכל’ס, ממתי זה עבודה בשבילך?
“כשחיפשתי מקום להדריך אחרי קורס מלווה קבוצות לחו’’ל, העמדתי את הערך המוסף שלי כיליד מרוקו להובלת קבוצות ליעד זה. עם השנים התפתחתי ובניתי חברה שעוסקת רק ביעד זה, חיברתי את הספר ‘לטייל במרוקו’ וכן סדרת הרצאות/מסע כורסה בנושא ‘מרוקו שלא הכרתם’. כמו כן, לקחתי חלק בהפקות טלוויזיוניות ותכניות טיולים עם אייל פלד וערוץ החיים הטובים עם הילה אלפרט, תוכנית של גיא פינס וסדרת משפחות בערוץ 8 ועוד”.
למה שהישראלי הממוצע ירצה לנסוע לבקר במרוקו?
“כשאני מבקר במרוקו, ואני מבקר הרבה, אני נפעם מחדש מהפיתוח המואץ בכל הממלכה. לאחרונה התבשרנו על פתיחת קו הרכבת TJV’ רכבת שתיסע במהירות של 350 ק’’מ ותקשר בין הערים הראשיות. מדובר באלפי קילומטרים של אוטוסטרדות שנבנות על ידי חברות מסין. בערים קזבלנקה ורבט אפשר לראות את הרכבת הקלה נעה בין התחנות השונות. עשרות בתי מלון נבנו בשנים האחרונות והורחבו נמלי התעופה והנמלים. אין ספק שמרוקו בדרך ל-20 מיליון תיירים בשנת 2022, כפי שתכננו לפני שנים”.
מה תאמר לישראלי שחושש מביקור במדינה ערבית?
“אנחנו הישראלים, על אף שאין יחסים דיפלומטים בין המדינות, מתקבלים במאור פנים ובכבוד. אפשר בהחלט להגיד שאנחנו מרגישים כ-VIP במרוקו. הייתי אומר ש-99.99% מהתיירים הישראלים שמבקרים במרוקו חוזרים משם מופתעים ומלאי הנאה, הרגשה שקבלת תמורה מלאה לכספך. זה גם יעד שחוזרים אליו שוש ושוב. הרגשת ביטחון ותחושה שאתה רצוי, למרות שמדובר במדינה מוסלמית”.
ומעבר לכך, בסופו של דבר המטייל הישראלי לא פראייר והוא רוצה תמורה לאגרה.
“בהחלט, לכן הוא גם נהנה משירות מושלם, לצד הגיוון העצום בתחום הקולינריה והנופים, הגזעים האנושיים והתרבות המיוחדת”.

חייבים ויזה למרוקו

יצוין כי, במרוקו מצלמים סרטים רבים. העיר ווארזאזת בשפת המדבר היא מרכז הצילומים באמצעות אולפני סטודיו לצילומי סצנות מבוקשות מהוליווד. תפאורה טבעית של הרי האטלס מכוסים שלג, לצד מבצרי בוץ, כשברקע מדבר סהרה גדול ומדבריות תבל, מקנים את האווירה המושלמת.
מה האופציות הקיימות היום לטיול במרוקו?
“ניתן לטייל בטיולים מאורגנים ופרטיים, טיולי גמלים וגי’פים, טרקים בהרי האטלס וטיולי אופניים ואופנועים, טיולי נושא כמו: יוגה וריקודי עם, קולינריה ומוזיקה. הטיולים מותאמים לכל כיס, זה כמובן תלוי ברמת בית המלון וברמת הטיול בכללו”.
וכמה זה עולה לנו?
“טיול מאורגן של 10 ימים יכול להיות מתומחר בין 1500$ ל-2300$, טיולים פרטיים יקרים יותר למי שמעדיף לטייל שלא במסגרת קבוצה”.
יש משהו מיוחד שמושך תיירים מעבר למדבר והשווקים?
“בהחלט, יש במרוקו 33 מגרשי גולף פזורים, אשר מושכים קהלים חזקים מבחינה כלכלית”.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

יש משהו מיוחד שתיירים מישראל חייבים לדעת לפני שירכשו כרטיס טיסה?
“ישראלים חייבים ויזה בכניסה למרוקו, יש לארגן את זה מראש. חשוב לציין שבכל מה שקשור לטיולים למרוקו ולהכנת ויזה, יש לסוכני הנסיעות תפקיד חשוב ומרכזי, למרות המרחב האינטרנטי והאפשרות להזמנות ישירות של בתי המלון ושירותים אחרים. הסוכן הישראלי הגיע למקצוענות בנושא מרוקו ומספק מידע ושירות אמין וזמין ללקוח. אנחנו כמובן משמשים כגיבוי אינפורמטיבי לסוכנים בכל הקשור להרכב הטיול ולהכנת הויזה למרוקו”.
מה יש לכם להציע למשפחות שרוצות טיול יחד עם הילדים?
“השנה אנחנו יוצאים במוצר חדש וחדשני, טיולי משפחות למרוקו, כולל ילדים קטנים בחופשת הקיץ. מאחר וילדים קטנים מתקשים בנסיעות ארוכות בטיולים למרוקו, האטרקציות לילדים ברחבי מרוקו מצומצמים. ולכן, בניתי מודל שמשלב טיולי כוכב ונופש למשפחות, אפשרות ליהנות בבריכה או בשפת הים, לצד טיולים יומיים לערים המרכזיות כמו מרקש ורבט, ארץ הברברים והשווקים. מקומות האירוח שלנו כוללים כל מה שילדים צריכים: חדרי משחקים וחדרי מחשבים, בריכות ומפלי מים, ספורט ימי ורכיבה על סוסים, קרטינג ופעילויות תואמות.
מה החזון שלך להמשך הקשר בין התיירים הישראלים למרוקו?
“אני צופה גידול משמעותי בתנועת התיירים הישראלים למרוקו. למדנו שבניגוד למקומות אחרים בעולם, מרוקו שקטה ובטוחה, ולנו הישראלים היא נעימה ומחבקת”.
ואיך זה בא לידי ביטוי?
“החברה שלי, ‘רויאל מרוק טורס’ פעילה רק ביעד אחד בלבד, מרוקו. הגענו לרמת מקצוענות גבוהה מאוד ולקשרים נרחבים ועמוקים במרוקו, כולל בכירים מאוד בצמרת השלטונית. אני אשמח שרויאל מרוק טורס תמשיך באותה פעילות ותמשיך ליצור מוצרים חדשים לתיירים הישראלים. ברמה האישית, אני יכול להוסיף שהתברכתי בעיסוק הזה, אני מתחדש מדי יום ביומו, רואה איך פנטזיות רבות שחלמתי עליהם בתחילת דרכי וקשורים לטיולים במרוקו מתגשמות ובגדול”.
יש גם תנועה הפוכה, של תיירים מרוקאים המגיעים לבלות בישראל?
“אני יכול להגיד שמגיעים, אך לא הרבה. הם צריכים לקבל ויזה ואין נציגות ישראלית במרוקו והמחירים יקרים להם. לבקשת שר התיירות התחלתי לגבש קבוצות ממרוקו שיגיעו לבקר בישראל בתקופה הקרובה”.
יש מצב שנראה החלפת שגרירים בין המדינות?
“באשר ליחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות, המצב כיום הוא הטוב ביותר עבור כולם. המרוקנים שומרים על הניטרליות והאמינות אצל שכנינו הערבים וגם אתנו, ובמקביל יש שיתופי פעולה נרחבים בין שתי המדינות במגוון רחב של נושאים. מאחר ואין אפשרות לפרסם מהלכים כאלה ואחרים, המתקיימים בדרגים הבכירים של מרוקו, אני אגיד רק שיש רצון עז של שלטונות מרוקו לראות המוני ישראלים מבקרים בארצם. ואני, כמנכ’’ל ‘רויאל מרוק טורס’, בחשיפת ונגישות מרוקו לישראלים, תורם את חלקי הצנוע עשרות שנים למטרה זו”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>