27.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

השילוב בין מוטיבציה לטקטיקה

למאמן גיא לוזון לא היתה השפעה על משחק קבוצתו, אבל זה לא מנע מהירוקים לנצח. ועכשיו, כשיש לו מספיק זמן להתכונן לאשדודים, כל הפרוז’קטורים מופנים אליו, כי בזכות היותו טקטיקן שמתרגל באימונים את משנתו, מכבי חיפה חייבת לנצח ולהסתער על הפלייאוף העליון. היי גיא

מאת: איציק אהרונוביץ , 20 בפברואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

מכבי חיפה הגיעה בשבת האחרונה לכפר סבא עם מאמן חדש, גיא לוזון. אחרי כל מה שעבר העונה על הקבוצה, אפשר לומר בוודאות שמי שהרוויח מהניצחון 0:2 על הירוקים מהשרון, זה גיא בלבד, ולמה אני מתכוון: הרי ברור לגמרי שבשלושה ימי אימונים השפעתו של המאמן כמעט בטלה בשישים. לוזון קיבל קבוצה מופקרת ומפורקת, חסרת ביטחון, אומללה מבחינה מקצועית, שרק ניצחון ולא משנה באיזו דרך היה נותן לו את השקט לשבוע נוסף של אימונים, בכדי לנסות להנחיל את משנתו ותפיסתו בכדורגל.

דקל קינן חוגג עם חבריו צילום: ראובן כהן

ועכשיו, יש לו זמן להכין את שחקניו הן מבחינה מנטאלית והן מבחינה מקצועית. כמו כן, להראות להם בוידאו איפה הם טועים, מה הם עושים לא נכון על המגרש, שיבינו את האג’נדה המקצועית שלו.
צריך לומר את האמת: לוזון הידוע כמוטיבטור הגיע למשחק בידיעה שצריך לעצור את ההפקרות מבחינה הגנתית. די אם ניקח בחשבון כי הירוקים מחיפה לא נתפסו אפילו פעם אחת במתפרצת, זה אומר את הכל על המאמן מבחינת ההכנה שלו למשחק ספציפי זה. בנוסף, לוזון ראה את הבעיות של הקבוצה בזמן אמת.
אני בטוח שהוא מבין כי הקבוצה משחקת שקוף, תוך כדי הנעת כדור שבלונית ובאיטיות מעצבנת. ולכן, אני גם מאמין שגיא יכול לשנות את המצב, כי יש לו את זה, כפי שנהוג לומר בשפת הכדורגל. מאמן שמבין טקטיקה וגם מתרגל טקטיקה, יכול להביא לשינוי המיוחל.
אז מה היה לנו עוד במשחק: דקל קינן. נקודה. הקפטן חזר להרכב והרוויח את מקומו ביושר עד לסוף העונה. גילוי נאות: אני ‘חותך’ מקצועית את דקל מזה תקופה ארוכה, על האיטיות שלו ועל כך שהוא אינו מתאים לשחק כבלם ברמות הגבוהות, בטח לא בקבוצה ששואפת להתמודד על תואר האליפות, כי לאורך זמן היכולת שלו לא מספיק טובה.

המשחק הבא עליו. גיא לוזון צילום: ראובן כהן

יחד עם זאת, אני בטוח שדקל עולה על שאר הבלמים שיש בקבוצה, ואני מתכוון לשחקנים הזרים מארק ואליינטה והולמר אוילפסון, שהצטרף בחלון העברות.
לקינן יש תכונה מצוינת והיא הפלייסינג שלו במרכז ההגנה. זה בא לידי ביטוי אך ורק כשעשרה שחקני קבוצתו ניצבים לפניו, כשהם קרובים ומצופפים בין החוליות, דבר שמקשה על היריבה לחדור אל תוך הרחבה. תוסיפו לזה את משחק הראש שלו והשליטה במרחב האווירי, אז תקבלו בלם מצוין, במיוחד עם הניסיון שלו לאורך השנים, מה שאיפשר לו ליירט כדורים ולהרחיק אותם מאזור הסכנה. אם ניקח בחשבון שאוהד לויטה לא נגע בכדור במחצית הראשונה, ורק פעם אחת במחצית השניה, זה אומר את הכל על הבלם שנתן הופעה מצוינת ובא על שכרו בכיבוש שני שערים נהדרים כשלעצמם.
שחקן נוסף שאני מעביר עליו ביקורת בחודשים האחרונים, הוא יקיר האוהדים וחלון הראווה שלהם, הלא הוא הקשר נטע לביא. אני שמח שסוף סוף ראינו אותו במשחק לא רע, במיוחד במחצית הראשונה. אין ספק שהוא גילה שיפור ניכר מול כפר סבא ובא על שכרו עם בישול השער הראשון.
ועכשיו, נשאלת השאלה: האם הניצחון החשוב יסלול את דרכם של הירוקים לעתיד טוב יותר? את התשובה הזו צריכים לספק לוזון ושחקניו כבר במשחק הבא מול מ.ס. אשדוד, וחובת ההוכחה עליהם.

ציונים זה הכל:

אוהד לויטה 5 לא היתה לו עבודה
גארי קגלמאכר 5 זה עדיין לא זה
דקל קינן 8 השחקן הבולט במגרש
הולמר אוילפסון 6 משחק טוב שלו
סאן מנחם 5 משחק רגיל שלו
נטע לביא 7 סוף סוף חזר לעצמו
קאמיל ואצק 4 איבד הרבה כדורים
רועי קהת 4 לא סיכן את השער
גילי ורמוט 5 נפצע והוחלף מוקדם
אלירן עטר 5 צריך לספק מספרים
ניקיטה רוקאביצה 5 לא בא לידי ביטוי
———-מחליפים———–
איסמעיל ריאן 5 חלוד וחסר בטחון
אזימי פאטים 5 עוד לא ראינו כלום

מאמן: גיא לוזון 6 בגלל הרוח והאנרגיות

חזר לעצמו. נטע לביא צילום: ראובן כהן

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>