23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

התיקו נגד הפועל באר שבע הוכיח שהפועל חיפה נמצאת בדרך הנכונה

למרות שקשה מאוד לשחק נגד הקבוצה מהדרום, האדומים מחיפה לא התבטלו בפניהם, ועם קצת תעוזה, היו יכולים לצאת עם שלוש נקודות. אז איך זה שרוסלן ברסקי הפך לאחד השחקנים החשובים בקבוצה, ולמה אפילו הטעות שעשה הבלם תאמאש, מדגישה עד כמה הוא שחקן חשוב

מאת: אלי לונטל , 17 בינואר 2018

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

במהלך קרב הצמרת החשוב נגד הפועל באר שבע (1:1), שלא הפסידה במשך 42 משחקים, הוכיחה הפועל חיפה שמקומה בצמרת הגבוהה בהחלט ראוי. האדומים לא הגיעו לבאר שבע כדי לשמש תפאורה והיו שותפים פעילים ורציניים למה שאפשר להגדיר כאחת ההצגות הטובות ביותר של הכדורגל הישראלי בשנה האחרונה. המשחק בין שתי הקבוצות היה קצבי ונע מצד לצד.

עדן בן בסט צילום: ראובן כהן

זה היה משחק בין שני מאמנים, ברק בכר וניר קלינגר, שיודעים מה הם רוצים מהקבוצה שלהם והכינו אותה בצורה מצוינת. שתי הקבוצות, ללא יוצא מן הכלל, גם הגיעו למצבים, ואין ספק שחלוקת הנקודות היתה מוצדקת, למרות שבאופן טבעי, כל אחת מהקבוצות כמובן שאפה לצאת עם שלוש נקודות.
בעניין הפועל חיפה, אגע בתחילה בחלק האחורי. אין עוררין על כך שהשוער ארנסטס שטקוס והבלם גבריאל תמאש ייצבו את ההגנה בצורה רצינית, ואין זה מקרי שהאדומים הם הקבוצה שספגה עד כה הכי פחות שערים בליגה, ובסך הכל ניתן לומר, שהקבוצות היריבות מגיעות נגדה למספר מצבים מועט.
דווקא בשער שספגה הפועל חיפה, אני יכול לראות את חצי הכוס המלאה. השער הזה יכול להמחיש עד כמה כאשר שחקן אחד שמחזיק את כל הגנת הקבוצה, יוצא קדימה פעם אחת, מאבד כדור ולא נשאר באמצע פעם אחת – כל משחק ההגנה משתבש. בעקבות זאת, הקבוצה ספגה שער מכדור עומק, כאשר באר שבע ניצלה את היעדרותו של הבלם. זה רק מוכיח עד כמה גבריאל תמאש הוא שחקן גדול, כי אני משוכנע שאם הוא לא היה יוצא קדימה, הפועל חיפה לא היתה סופגת את השער הזה. יש לו מיקום יוצא מהכלל, ולמרות שהוא אשם באופן ישיר בשער – גם בגלל איבוד הכדור וגם בשל הפקרת העמדה שלו – עדיין מה”רע” הזה, מהשער שהיא ספגה, אנחנו רואים כמה היכולת שלו כל כך גבוהה, ועד כמה הוא משפיע על כל הקבוצה, כשהוא משחק ללא טעות. זה לא יהיה רציני או הוגן, לאחר כל כך הרבה משחקים, לשפוט אותו בגלל טעות אחת.
לגבי שאר שחקני ההגנה, ניתן היה לראות שהם נהנים מכך ששלושת שחקני הקישור עוזרים בחלק ההגנתי בעת שהקבוצה היריבה מתקיפה. ניתן היה לראות עזרה כפולה כמעט בכל פעם, גם מצד מקסים פלקושצ’נקו וגם מצד ראדו גינסארי, בעזרה לדור מלול על חלוץ באר שבע, טוני ווקאמה. תמיד אפשר היה לראות שני שחקנים על ווקאמה, שאמנם לא היה רע, אך עדיין לא הצליח לעשות דברים אותם עשה בהרבה מאוד משחקים קודמים. ניכר היה על ווקאמה, שהיה לו קשה מאוד נגד הגנת האדומים, והוא היה צריך לעבוד קשה מאוד. גם כאשר גבר על שחקן הגנה אחד, היה עליו להתמודד מול השני, ולא היה לו את החופש ממנו הוא נהנה במשחקים רבים אחרים.
לגבי חוליית הקישור, סוף סוף הפועל חיפה חזרה להיות דומיננטית ואגרסיבית, תוך שהיא הרוויחה המון כדורים במרכז המגרש. לטעמי, הדבר נגרם לא מעט בזכות רוסלן ברסקי, שחזר לעצמו.
ברסקי גמא במהלך המשחק 13 ק”מ, כמות הנחשבת לגדולה מאוד, ומגיע לו שאפו ענק על המשחק שלו ועל כך ש”חיבר” את שני שחקני הקישור, ראדו גינסארי ורסמוס סוויסטד. יתרה מכך, הוא גם עזר בחלק ההתקפי והתנועה שלו איפשרה להפועל חיפה לשחק תמיד עם הרבה מאוד שחקנים מעבר לכדור. כאשר הקבוצה היריבה צריכה לעבור שמונה, תשעה ולפעמים גם עשרה שחקנים – ודאי שזה יהיה לה קשה מאוד. בנוסף, חשוב להדגיש שהפועל חיפה לא התבטלה נגד באר שבע והשיגה נקודה חשובה. אמנם נכון שבאר שבע קבוצה מצוינת, עומדת טוב ונכון במגרש, ויש לה מאמן מצוין, אבל לא רק שהאדומים לא התבטלו בפניהם, אלא שהם ניסו להניע כדור בצורה מסודרת, ולעיתים הצליחו לעשות זאת, להגיע לקו הקדמי ולהביך את ההגנה של באר שבע. בנוסף, הקבוצה גם לחצה כשהיתה צריכה לעשות זאת, וניתן היה לראות אותה עושה זאת גם מצד שחקני ההתקפה, מה שלא רואים אצל הרבה קבוצות אחרות. להפועל חיפה יש היום את היכולת גם להתגונן טוב, לשמור ולעצור את היריב, גם להניע כדור וגם להציג משחק עומק טוב. כשחנן ממן יחזור, תהיה לקבוצה אופציה לחלוץ נוסף שיגיע, ויש לה עוד בלם-קשר. עם הזמן, יהיו ודאי שחקנים מרכזיים שייעדרו בשל כרטיסים צהובים או יזדקקו למנוחה, ונראה שלחיפה יש מספיק עומק כדי להחליף אותם בעת הצורך.
בחלק ההתקפי ניתן היה לראות את אלון תורג’מן ועדן בן בסט עושים המון תנועה. בן בסט, שהבקיע את השער הראשון כבר לאחר 8 שניות, נתן לקבוצה המון ביטחון ואוויר להמשך המשחק, ואילו תורג’מן עשה עבודה יוצאת מהכלל כ”מספר 9”, שהצליח לשמור את הכדור ולאפשר לשחקנים מהקו השני להגיע להתקפה.
נכון לעכשיו, הפועל חיפה בהחלט נראית טוב, כשהיא בטוחה ומאמינה בעצמה, ומגיע גם שאפו ענק לניר קלינגר, שמצליח לייצב את הקבוצה בכל משחק, לתת לה את הדגשים המיוחדים של הקבוצה היריבה וליצור קבוצה שפשוט כיף לראות.
על פניו נראה שהפועל חיפה נמצאת בדרך הנכונה, אם כי חשוב לזכור שהיא עדיין לא הצליחה לנצח את קבוצות הצמרת, לא את בית”ר ירושלים (תיקו והפסד), לא את באר שבע (שני תיקו) ולא את מכבי ת”א (תיקו), והגיע הזמן שהיא תעשה את זה. בינתיים האדומים צריכים להמשיך ולעשות את מה שעשו עד היום, כלומר לנצח את הקבוצות שנמצאות במקומות 8-6, והיא כמובן תשאף לעשות זאת גם במשחק נגד קרית שמונה בסמי עופר. אסור לשכוח גם שמשחק הגביע נגד הפועל עכו מתקרב, וגם זו משוכה שהקבוצה תצטרך לעבור. אין ספק שהפועל חיפה יכולה להתקדם העונה בשני המישורים – גם להתבסס בצמרת הגבוהה (ולנסות לסיים במקום שיביא אותה לאירופה), וגם לעבור לפחות שלב-שניים נוספים בגביע המדינה.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 7 שמר על רמה גבוהה
דור מלול 6 התמודד בהצלחה עם ווקאמה
גבריאל תאמאש 6 טעות שגרמה לשער
ניסו קפילוטו 6 נותן גוף ונשמה במשחק
שמואל שיימן 6 מניה בטוחה באגף השמאלי
רסמוס סוויסטד 6 שחקן נשמה
רוסלן ברסקי 7 חזר לעצמו והחזיק את האמצע
ראדו גינסרי 6 גם הגנה, גם התקפה
מקסים פלקושצ’נקו 6 השתלב בפאזל, אם כי יכול לתת יותר
אלון תורג’מן 6 עובד מצוין, חסר ריכוז בסיומת
עדן בן בסט 7 שער מצוין, קפטן אמיתי ושחקן נשמה
———–על ספסל המחליפים———
חנן ממן 6 חסר שער בסיום
———————————-
ניר קלינגר 7 הכין מצוין את הקבוצה

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>