29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ושוב חוזר הניגון

הפועל חיפה חזרה מפגרת הנבחרת לכאוס השגרתי שלה. הקבוצה שעלתה לכר הדשא בסמי עופר גילתה יכולת פושרת לאורך כל דקות המשחק, כשברקע נשמעות קריאות לעבר המאמן אלי כהן להתפטר. “אלי כהן טעה, ובגדול. במשחק בית כזה, כשידוע מראש שכפר סבא תבוא להתגונן, לסגור ולצופף במטרה לגנוב גול בהתקפת מעבר, רצוי לשחק עם כמה שיותר שחקנים בעלי שליטה טובה בכדור”, אומר פרשן הכדורגל, אלי לונטל

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 14 בספטמבר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

כבר לאחר משחק ההפסד מול הפועל כפר סבא 1:2 עפו שמועות באוויר, כי אם הקבוצה תפסיד במחזור הקרוב מול מ.ס. אשדוד, אלי כהן יפוטר. אלא שהנשיא יואב כץ הזים אותן, כששלח הודעה לתקשורת, בה מסר כי כהן יאמן את הקבוצה עד סוף העונה, סוג של גיבוי שלא בטוח יחזיק זמן רב, הרי עם תוצאות אי אפשר להתווכח.

אלי כהן צילום: ראובן כהן

ואילו יום לאחר מכן, המאמן נפגש עם נציג הבעלים, דורון אוסידון, לשיחה בארבע עיניים. המטרה: לגשר על המחלוקות ביניהם, שלא הוסיפו לרעשים שבוקעים בקרית חיים. נשאלת השאלה, האם האדומים יוצאים לדרך חדשה? את זה נדע כבר בשבת הקרובה, לאחר משחק החוץ הקשה שצפוי לקבוצה באשדוד, שבאמתחתה נקודה בודדת משלושה משחקים.
המקומיים ירצו בוודאי לנצל את העובדה כי חיפה סופגת דרך קבע, בכדי לנצח את המשחק ולעבור אותם בטבלה. “כבר כתבתי כאן כי עקב האכילס של הפועל חיפה נשאר משחק הגובה של מרכז ההגנה, הקבוצה שווה ספיגת שערים בכל משחק”, חוזר ואומר פרשן הכדורגל, אלי לונטל.
מה לא עבד מול כפר סבא?
“השיטה נשארה אותה שיטה, ההרכב נשאר אותו הרכב. לא היתה התייחסות מינימאלית לקבוצה היריבה”.
יכול להיות ששיטת המשחק לא מתאימה לשחקנים?
“אני חושב שמאמן צריך לדעת מי עומד מולו, לפני שהוא מחליט באיזה שיטה לשחק. אם ניקח לדוגמא משחקים נגד מכבי תל אביב או הפועל באר שבע, אז בוודאי הוא צריך להיערך אחרת, בטח לא כמו במשחקים מול כפר סבא ואשדוד.

חייב להיות בהרכב. חנן ממן צילום: ראובן כהן

פרט, נמק והסבר.
“משחק בבית נגד כפר סבא לא דומה גם למשחק חוץ בכפר סבא. כאן אלי כהן טעה, ובגדול. במשחק בית כזה, כשידוע מראש שכפר סבא תבוא להתגונן, לסגור ולצופף במטרה לגנוב גול בהתקפת מעבר, רצוי לשחק עם כמה שיותר שחקנים בעלי שליטה טובה בכדור. כדורגלנים שיוכלו להחזיק את הכדור, להניע את הכדור, שהמשחק יהיה בשליטת הפועל חיפה. היה מתבקש מראש שגם חנן ממן וגם מקסים פלקושנקו ישחקו יחד בהרכב, כאשר שחקן דפנסיבי אחד, סרדל או דורה, היה יכול לספק את הסחורה”.
אי אפשר שלא להתייחס לשוער פיט פלטהאוזן, לדעתך זה פלופ או מעידה חד פעמית?
“אני מאוד מאוד מקווה שזו מעידה חד פעמית, אבל אם זו הרמה שלו, אז הפועל חיפה יורדת ליגה השנה. לפי הרזומה שלו שפורסם, מדובר בשוער ברמה גבוהה שאמור לתת ביטחון להגנה בכדי שהם יספגו פחות, אבל בפועל קורה הפוך. לעצם העניין, הגנה עם שוער הססן מאחור, הופכת להיות גרועה יותר. בל נשכח ששוער נמדד בכמה נקודות הוא מביא, אבל בינתיים אפשר לומר כי הוא לקח לקבוצה נקודות. אני מקווה שבעתיד הוא יציג יכולת גבוהה, יגלה יציבות בשער. שלא ייקח גול מהחיבורים ואחר כך יקבל גול שטותי, כפי שקרה בשבוע שעבר”.

טעות ששיחררו אותו. אלי אלבז צילום: ראובן כהן

גם שאר השחקנים הזרים לא פוגעים.
“אני לא מבין את אלי כהן. יש לו שישה שחקנים זרים בקבוצה, אז למה הם לא פותחים בהרכב. אמנם קוראץ פצוע, אבל כשאתה מביא שחקן זר, אתה מצפה שהוא יביא ערך מוסף לקבוצה, שיהיה טוב יותר מהישראלים שנמצאים במועדון. ולכן, אם בכל משחק שלושה זרים יושבים בחוץ, ההתנהלות לא נכונה. זה לא הגיוני שכך הם פני הדברים”.
נראה שהמאמן לא משרה ביטחון על שחקני הקבוצה, מה דעתך?
“אלי כהן מאוד בעייתי בניהול המשחק, ואני אסביר למה אני מתכוון. בחלק גדול של המשחק, עקב טעויות של שחקנים, הוא מסתובב לספסל עם פנים זעופות, תוך כדי הנפת ידיים והסברים לצוות שלו, או לשחקני הספסל. זה נראה רע, זה לא מכובד, זה לא מתאים למאמן ותיק, ממנו אני מצפה שאת הדברים הפחות טובים שלו יעשה פחות, ואת הדברים היותר טובים שלו יעשה יותר. בתוך תוכו הוא יודע שההתנהגות הזו שלו לא מוסיפה לו נקודות. לא אצל הקהל, לא בתקשורת ובטח לא אצל השחקנים שלו”.
הוא גם ויתר על אלי אלבז שהעניש את האדומים.
“לדעתי נעשתה טעות עם שחרורו, זה לא היה צריך לקרות. אין לי ספק שאם אלבז היה מקבל בהפועל חיפה יותר דקות משחק ויחס חם ומחבק מהמאמן, הוא בכלל לא היה חושב על מעבר. הנקודה הכי חשובה, שמדובר בשחקן בית שגדל במועדון ויש לו ערך מוסף. אם הוא שם יד על הסמל של החולצה, אז הוא באמת מתכוון לכך. לא כמו שחקני רכש שנוהגים כך ובכל שנה מוצאים את עצמם בקבוצה אחרת. הפועל חיפה הפסידה תרתי משמע מעזיבתו”.
ובחזרה לאשדוד, איזה מצ’-אפ צפוי במשחק זה?
“אני חושב שהמאמן צריך לעלות עם כמה שיותר שחקני הכרעה. הייתי מעלה בצד ימין את מהרן לאלה במקום הישאם כיוואן, בכדי להרוויח מהירות במקום טכניקה. כמו כן, ממן ופלקושנקו חייבים לשחק יחד בקישור כי הם יכולים להביא את הטכניקה ממרכז המגרש, ולאיים על השער. בל נשכח שבעונה החולפת, במשחקי ההישרדות בסוף העונה, שלומי ארביטמן ומהרן לאלה שיחקו יחד וזה הביא תוצאות, מאחר והם הפרו אחד את השני”.
ממה האדומים צריכים להיזהר במיוחד?
“בעיקר ממשחק הגובה. ראיתי את המשחק של אשדוד מול אשקלון, והם לא היטיבו לשחק. מבחינת החוליה האחורית של הפועל חיפה, היא תוכל להסתדר טוב על הקרקע. הבעיה היחידה היא ממכות נייחות וצריך להזהיר את השחקנים שלא יתפתו לעבירות מיותרות מחוץ לרחבת ה-16. זו הבעיה הכי גדולה של הקבוצה, כל כדור גובה יהווה סכנה ברורה ומיידית לשערו של פלטהאוזן”.
ואי אפשר לסיים בלי להתייחס למקסים פלקושנקו, אתה חושב שמעבר למכבי חיפה בינואר יעשה לו טוב?
“ממש לא. לא יהיה לו מקום לשחק שם. לדעתי הוא חייב לשחק כמה שיותר ואת זה יש לו בהפועל חיפה. כך הוא יוכל להתבטא יותר, להבקיע יותר ולהתקדם”.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>