25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מוא"ז עמק חפר

זאב הגלי – איש המים של עמק חפר, הלך לעולמו

מאות רבות השתתפו בהלווייתו של זאב הגלי, חבר קיבוץ עין החורש, שנערכה בבית העלמין בקיבוץ

מאת: שלמה דהן , 16 באוגוסט 2018

זאב, מהנדס מים בהכשרתו, מהאנשים המשפיעים ביותר על משק המים ועל החקלאות בעמק חפר, נפטר בגיל 87 בביתו, חודשים ספורים אחרי שרעייתו בתיה הלכה לעולמה.
בהלווייתו של זאב לקחו חלק רבים ממעגלי חייו המגוונים, רבי היוזמה והמעשה. ספדו לו בני משפחה, חברים מהקיבוץ, ראש המועצה האזורית עמק חפר, מנכ”ל אגודת אפיקי עמק חפר צביקה גרבר, שגרירת צ’ילה מוניקה חימנז, נשיא הלשכה לקשרי תרבות ישראל-צ’ילה, טוביה גולדשטיין, נציג תנועת השומר הצעיר העולמית, דריו טייטלבאום ונציג נאנ”א (נאמני נחל אלכסנדר), פרופ’ עמרם אשל.

זאב הגלי ז"ל צילום: ארכיון "כוכב"

זאב הניח אחריו שתי בנות ובן, תשעה נכדים ושני נינים. זאב ורעייתו בתיה אימצו אל ביתם לאורך השנים ילדים, חלקם מחברת הנוער וחלקם מחו”ל, והם זכו אצלם לדלת פתוחה, לבית חם ותומך ולאהבה וקבלה ללא גבולות.
זאב נולד בשנת 1931 בגרמניה. המשפחה היגרה לצ’ילה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, ובשנת 1955 הוא עלה עם משפחתו ארצה והצטרף לקיבוץ עין החורש, שם מילא תפקידים שונים, רובם בתחום המים. משנת 1974 פעל זאב לשימור ופיתוח איכות החיים והסביבה, ואף קיבל בשל זאת את מגן השר לאיכות הסביבה לשנת 2005. בנוסף נבחר בשנת 2015 כאיש השנה של מועדון ליונס דן פז על תרומתו הייחודית לקהילה.
זאב עסק רבות בפיתוח מקורות המים המושבים (השבת מי קולחין, התפלת בארות מומלחים, תפיסת מי שיטפונות וטיהור מי הנחלים) כגורם מכריע בשמירת החקלאות בעמק חפר ובשמירת האזור כ”עמק ירוק” ונקי, למען איכות החיים הסביבה.
“אבא אהב מאוד את עמק חפר, וריכז את פועלו בעמק מתוך רצון לתרום למקום שכה אהב ולראות אותו מתפתח ומשגשג”, סיפר בנו עמרי.
לדברי ראש המועצה האזורית עמק חפר, “זאב היה חבר ויועץ קרוב שלי. הערכתי ואהבתי אותו. זכיתי להכיר אותו במגוון פעילויות. לזאב הייתה הזכות המיוחדת להיות חלק מהחבורה שהקימה את אגודת אפיקי עמק חפר ולשמש כיו”ר האגודה הראשון. הוא התמחה במים מושבים לחקלאות, תוך הבנה מעמיקה של ההשפעות של מים באיכות ירודה על הגידולים, על הקרקע ועל מי תהום. בשנותיו האחרונות עמל זאב על תיעוד ייחודי של מפעל המים בעמק חפר, ובזכותו ניתן היום לבצע סקירה ומחקרים בכל הקשור למים מושבים באזור שלנו. יהי זכרו ברוך”
סגן ראש המועצה הוסיף: “זאב היה דוגמה ומופת לתושב פעיל, מעורב ויוזם בכל התחומים הקשורים לסביבה ולחקלאות באזור – גם בעת היותו בתפקידים רשמיים ובמיוחד לאחר צאתו לגמלאות. הוא היה שותף במיזמים ובפעילויות לרוב בעמק – נאמני נחל אלכסנדר, הוועדה לאיכות הסביבה, ידידי חוות הנוי ועוד. פעילותו הענפה הטביעה את חותמה על העמק ותישאר חקוקה בליבנו”.
בשנת 2004 הקים זאב את ארכיון המים, שבמסגרתו עסק בתיעוד משק המים בעמק חפר. זאב היה פעיל בחוות הנוי בעמק חפר ומתנדב פעיל בנאנ”א (נאמני נחל אלכסנדר), והיה תמיד נכון להדריך ולהסביר בכיתות בתי הספר בעמק. בנוסף, זאב היה חבר באיגוד ידידי כדור הארץ, פעל רבות לשיתוף פעולה בינלאומי ובפרויקטים משותפים עם הרשות הפלשתינית, היה חבר הוועדה החקלאית בעמק חפר, פעל רבות במסגרת ידידי צ’ילה בארץ לקירוב בין העמים ופעל ותרם להעמקת הקשר המיוחד שיש למועצה עם חבל זיגן.
בקיבוצו, כמו בכל העמק, היה זאב אהוב ומוערך מאוד, ועד יומו האחרון היה מעורב, פעיל ואכפתי. רבים בעמק חפר קיבלו ממנו כל שבוע עדכונים במייל על הנעשה בעמק בתמונות ובמלל, ובמקרים רבים גם את דעתו המנומקת.

עוד כתבות בתחום מוא"ז עמק חפר

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>